Dokud nebudeš ležet bradou vzhůru, musíš bojovat! ... Kapitán John Yossarian je bombometčíkem u 256. letecké eskadry americké armády umístěné na základně u Itálie, která odtud pomáhá při osvobozování Evropy od fašismu. Vlastně měl už být dávno doma, protože vojenským zákonem nařízený limit třiceti misí dávno překročil. Jeho velící důstojník, cynický plukovník Cathcart má však nedostatek pilotů, a tak počet povinných letů neustále zvyšuje, aby žádný z nich nemohl z letky odejít. Yossarian se proto snaží přimět doktora, aby jej z další služby osvobodil kvůli špatnému psychickému stavu a vydává se za cvoka. V cestě mu však stoji „maličkost“. Podle Hlavy 22 musí na své bláznovství upozornit blázen samotný, podle stejné směrnice je takový člověk v pořádku, protože blázen si nepřipouští, že je blázen. A tak je Yossarian lapen v absurdní válečné mašinerii, jež nikoho dobrovolně nepustí, dokud jej nesemele na prach… Film, který natočil legendární režisér Mike Nichols vznikl podle stejnojmenného, úspěšného románu spisovatele Josepha Hellera. Přesvědčivě vypráví o nesmyslnosti válčení a tuposti těch, kteří cynicky nasazují cizí životy pro vlastní cíle. Dodnes patří mezi nejlepší a nejpůsobivější protiválečné filmy. Hlavní postavu Johna Yossariana vytvořil Alan Arkin, jeho nadřízeného, Cathcarta představuje Martin Balsam. Legendární režisér a herec Orson Welles ztvárnil úlohu generála Dreedlea, známý člen popového dua Simon a Garfunkel, zpěvák Art Garfunkel hraje kapitána Natelyho. (Česká televize)

3 AM Code

Oznaceni "valecny film" se sem moc nehodi - v tom smyslu ze tohle divak od "valecneho filmu" rozhodne neocekava. Na druhou stranu je dost dobre mozne, ze tenhle film postihuje tema valky mnohem lepe nez to delaji tradicni "valecne" filmy. Je to tezka schyza, deprese, silenstvi, naprosta absence zdraveho rozumu. O to kdo proti komu tu vubec nejde - jak vam vysvetli proviantni dustojnik Milo Minderbender "Na tomhle musi proste vydelat vsichni". Nebudu se tohle dilko dal pokouset popsat, snad jen zminim, ze je to misty az prilis zdlouhave a kamera je casto dost spatna (coz rikam i prez to, ze je to asi zamerne). Varovani: tezka latka, zadny film na patecni vecer. ()

LadyVader

Bezkonkurencně nejdivnější film z válečnýho prostředí co jsem viděla. Moje chyba, měla jsem si přečíst knížku, věděla bych co mě čeká :-). ()

Fish

Když jsem dočetl Hlavu 22 Josepha Hellera, ani jsem nevěděl, že podle ní byl i natočený film. Vlastně mě to ani nenapadlo, protože kdo by se do tohohle pouštěl? Do knihy o amerických pilotech bombardérů za Druhé světové války plné totálně absurdního a černého humoru (a spoustě jiných věcí)... Nicméně DVD jsem si pujčil. Byl jsem hodně překvapen a potěšen tím, jak z toho Mike Nichols nádherně vybruslil! Ale přesto trvám na tom, že je Hlava 22 nezfilmiovatelná. Například lidem, kteří ji nečetli, ten film asi moc neřekne. O tom jsem se koneckonců sám přesvědčil, když člověk, s kterým jsem se na film díval, to nevydržel a odešel...:-) ()

Kanibal

Mám trochu obavy, jak vyzní některé části děje člověku, který nečetl geniální Hellerovu knihu, ale já jsem byl velmi spokojen. Kdo čeká běžný válečný film bude hodně zklamán, zde se dočká jen extrémních figurek ve válečném soukolí v čele s šíleným Yosarianem. ()

Seti

No, jsem z toho celkem v rozpacích. Určité scény a dialogy byly zábavné a brilantně absurdní, ovšem celkový dojem z filmu je...rozpačitý :-) Film je založen na situačním humoru a spíš než na děj se zaměřuje na zachycení absurdity války obecně. Je pravděpodobné, že se znalostí knihy bych si Hlavu 22 užil nejspíš víc (občas jsem se v dění celkem ztrácel), ale takhle pro mě znamenala "pouze" průměrný filmový zážitek. ()

RockChick

Brilantní zpracování jedné z nejvýznamnějších knih v literárním světě referující o 2. světové válce (a samozřejmě mé nejoblíbenější knížky ze všech :)) Člověk by řekl, že dvě hodiny na Hlavu XXII, nikdy nemůžou stačit, protože kniha samotná je nabitá tolika epizodkami, že by z toho byl rovnou třicetidílný seriál, ovšem ne! Tvůrcům se to podařilo natočit tak, že máte pocit, že na nic podstatného se neopomnělo, a přitom se vám ani nezdá, že by se vám toho snažili sdělit, co nejvíce, a mleli páté přes deváté. Stejně tak zanechali ve filmu atmosféru, která je toliko charakteristická pro knihu - smrtící humor na jedné straně, který má ten nejhořčejší dozvuk na straně druhé. Ať žije Hlava XXII... ()

Bobek15

Jedinou chybou filmu je, že sa nedá do neho "nasúkať" celá kniha, kvôli dĺžkovému/časovému obmedzeniu. A v prípade tohto geniálneho diela by sa to fakt žiadalo. No aj napriek tomu možno tento 2-hodinový výcuc toho kľúčového považovať za veľmi dôstojné spracovanie literárnej predlohy, s množstvom dobrých hercov, satirickou náladou a množstvom pamätných scén a dialógov. ()

matolas

Nedosiahlo to Hellerovho majstrovstva, chýbala práve absurdná irónia, tak do oči bijúca v knižnej predlohe. Inak však pomerne kvalitná adaptácia s dobrým osadenstvom. ()

klúčik

Kniha je kniha, film je film. Už koľko krát sa to ukázalo. No netvrdím , že film je zlý, je dobrý a moc som sa pobavil. Dávam 70%. ()

Zagros

Hlava 22 je povětšinou oceňovaná jako tragikomická a hořká satira na válečné šílenství všeho druhu. Bohužel mně se do vkusu netrefila. Zpočátku mě naopak velmi štvala. Nesympatický, ukřičený a věčně si stěžující hlavní hrdina a neustále skoky v čase a obraze mě značně rozptylovaly. Postupem času se to naštěstí začalo spojovat dohromady a společně s příběhem začal lépe vystupovat i smysl (nebo spíš nesmysl) toho všeho a mohl jsem občas zachytit i skvělou parodii a satyru. Přesto se to na více než na průměr nevyhrabalo a na film se znovu již nepodívám. Tuším ale, že knižní předloha by mohla být mnohem lepší a po té bych v budoucnu někdy sáhl rád. ()

Han22

Není to takový průšvih jako Jak jsem vyhrál válku, tady je spousta známých herců, známý režisér a kvalitní filmařské řemeslo, ale stejně mě to absolutně nebavilo. Mám rád filmy aspoň trošku ukotvené v realitě, tady je reálná tak akorát základní situace - letec co se chce dostat z války a velitel co neustále navyšuje počet nutných letů. Do určitého momentu i kšeftař, co rozjede burzovní obchod se zásobami a také oportunistický italský stařík. Zbytek jsou absurdní dialogy, absurdní scény a vlastně absurdní celý děj. A kvalita/nekvalita řemesla, mě prostě nebaví sledovat dvě hodiny úplně nesmyslný děj. 2* ať tomu nekazím rating. ()

black_adder

Nedokázal jsem si představit, že by někdo zvládl nějakým slušným způsobem zfilmovat tuhle šílenou knihu Josepha Hellera plnou absurdního černého humoru, ale ono se to Nicholsovi, světe div se, celkem povedlo! I když film má na rozdíl od své předlohy několik chybek, ale to asi každý fanoušek Yossariana a spol. rád přehlédne. Jediné co mě opravdu mrzí je to, že situace kolem Milova syndikátu a "smrti" doktora Daneeky nedostaly dostatek prostoru k navození té správně absurdní atmosféry jako v knize... ()

Callas

7/10 Skoro se stydím přiznat, že jsem si tento filmek původně půjčil jen proto, abych se trochu dostal do obrazu pro maturitní zkoušku z ČJ ;) O to milejším překvapením pak bylo zjištění, že humor, kterým Joseph Heller popisuje svoje zážitky z 2. světové války mi velice dobře sedí. A ve spojení se svým zábavně absurdním přístupem k válce, se Catch-22 zařadila mezi nepočetné řady mých oblíbených válečných snímků respektive knih. Takže jestli vás takovéto dílo nenaláká ke světové literatuře... then I don't know what will ;) ()

Kovaja

Ach jo,no nebyl to nejhorší film ale s knížkou se to nedá srovnat v žádném případě.Vím že malokterý film je lepší než knižka ale sou (např.Kmort,Gepard,Smrt v Benátkách)Neříkám že to bylo nejhorší ale připadalo mi to trochu bláznivé. ()

Milan25

Pomerne sileny film. Prvni pulka je dokonala, bohuzel druha uz ma kvality nizsi. Ale i tak v celkovem vysledku si to 5* zaslouzi. ()

dopita

První půlka filmu strhující, s spoustou černýho humoru, druhá půlka bohužel už tak skvělá není, trochu sem se v tom ztrácel. ()

lisi26

Mám tušení, že tenhle film pochopím až po patnáctém shlédnutí nikoli po prvním... možná by to spíš chtělo přečíst knihu... potom své hodnocení možná změním ... ()

showxman

Po ódách na knihu přišlo filmové zklamání. Přece jenom Švejkovi nebo polní nemocnici M.A.S.H. sluší filmové plátno víc. ()

Mazlik4

Prosím vás, je zde čtenářský kroužek, nebo filmový? Proč ty pošahané komenty typu: "Knížka je lepší než-li film."? Co říct víc? Kdo mi ukradl padák!?!? ()

Oxy

Po těžce přečtené knize přišel tenhle film jako velmi sladká odměna. I když mi některé části v knize připadaly zdlouhavé a ve jménech jsem se zezačátku ztrácel, tak snad díky tomu pro mě byl tenhle film příjemný zážitek. Pro mě je to jedna z nejúspěšněji zfilmovaných knih, protože to, co do filmu nedali, nijak nebrání porozumět myšlence knihy. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin