Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)

Monty Python's Flying Circus

Lietajúci cirkus Montyho Pythona

Komedie

Velká Británie, 1969 - 1974, 23 h 2 min (Minutáž: 45x30 min)

Johann Gambolputty-de-von-Ausfern-schplenden-schlitter-crass-cren-bon-fried-digger-dingle-dangle-dongle-dungle-burstein-von-knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty-spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelter-wasser-kurstlich-himble-eisenbahnwagen-gutenabend-bitte-einen-nürnburger-bratwürstel-gespurten-mitz-weimache-luber-hundsfut-gumeraber-schönendanker-kalbsfleisch-mittleraucher-von-Hautkopft of Ulm.(15.5.2007)

Lekce idiotství, kurz sebeobrany proti ovoci, knickers 1917, vtip zabiják, fotbalové utkání filozofů... no dá se zapomínat na ty desítky nezapomenutelných scén prokládaných Gilliamovskou animací? Monty Python je ojedinělá záležitost, britský humor v nejlepší formě. Záležitost, která nestárne a mne osobně vždy výtečně rozjaří a pobaví. Jasných │100%(8.8.2006)

"Nobody expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise...surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency.... Our three weapons are fear, surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical devotion to the Pope.... Our four...no... Amongst our weapons.... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surprise.... I'll come in again."(26.1.2008)

• Deschain

the larch...the larch..I swear to tell the truth, the whole truth and nothing but the truth. So anyway...I mean, they're not even married or anything they're not even divorced. And he's in the k.g.b. - Well, I mean, your witness is dead. Yes, my lord... Well,uh, virtually, my lord. He's not completely dead? No, he's not completely dead, my lord, no. But he's not at all well. milujem...a John Cleese ma môže adoptovať....the horse chestnut(4.6.2009)

V tvorbě MPFC rezonuje svoboda 60. let minulého století, vždyť tenhle sextet doslova vyhodil do vzduchu konvence v instituci zvané televize, jako skuteční novátoři televizní zábavy porušili základní pravidlo komediálního žánru, neboť stavěli skeče bez pointy, navíc dali volný průchod svým anarchistickým tendencím exaktně obsaženým v zesměšňování autorit coby základní podstatě jejich podvratného humoru (královny, úřednického aparátu, armády, BBC...), významnou složkou skečů byla satira (namířená často proti střední třídě), karikování postav i pozic ve společnosti, utahování si z autorit, generační revolta, záměrně volili humor, kde převládala situační komika, ale také parodie, hra se slovy, nadsázka, ironie, mystifikace, absurdno, surrealismus, pásmo skečů jako volný proud vědomí vystavěné tak, že jednotliví pythonovci navazovali volně jeden na druhého bez výrazného ohraničení, jeden skeč přechází volně do dalšího jako metafora toho, jak rychle se mění vědomí i svět. Podvratná filosofie absolutní svobody a vzdor namířený proti autoritám představujícím uniformy, pozice, statusy... Do té doby nebyl také v televizi uveden zábavný pořad, který by již do svých základů zakomponoval animaci jako nositele poznávacího trademarku. Televizní zábavná tvorba jako akt absolutní svobody (neboť institut komiky umožňoval beztrestně říci prakticky vše), intelektuální vedle spontánního, faktické vedle dadaistického, smysluplné vedle nonsensového, naprosto synkretický pelmel podnětů, odkazů, zdrojů, aluzí a především vlastní invence. Monty Pythonův létající cirkus ... ,,And now for something completely different..."(13.12.2011)

• - Seriál se umístil na pátém místě ankety časopisu TV Guide "Top 25 kultovních TV pořadů všech dob". (don corleone)

• - V roce 2005 se v Anglii konala anketa organizovaná anglickou stanicí Channel4, ve které lidé hlasovali pro nejlepší skeče všech dob. Monty Pythonův létající cirkus obsadil v prvních 50 příčkách 5 míst. 2. nejlepším skečem všech dob je podle Angličanů scéna „Petshop/Dead Parrot“, 12. nejlepším „Spanish Inquisition“,15. nejlepším „Ministry of Silly Walks“, 31. „Nudge Nudge“ a 49. „The Lumberjack Song“. (Vrata88)

• - "Miluju Monty Pythony. Léta jsem chtěl být Johnem Cleesem a byl jsem hrozně zklamaný, když jsem zjistil, že to místo už je obsazené," řekl Douglas Adams, autor např. knihy "Stopařův průvodce po galaxii". Ovšem Douglas Adams společně s Neilem Innesem jako jediní v historii Monty Pythonů spolupracovali s Grahamem Chapmanem na částech čtvrté řady Létajícího cirkusu, paradoxně jako náhrady Johna Cleese, který se psaní v této sérii vzdal. (conejo)