Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)

Monty Python's Flying Circus

Lietajúci cirkus Montyho Pythona

Komedie

Velká Británie, 1969–1974, 23 h 2 min (Minutáž: 27–57 min)

"Panu Lambertovi nesmíte říct 'matrace', ale 'psí bouda', jinak si nasadí pytlík na hlavu. Ale jinak je naprosto v pořádku." ---- "Ten papoušek není mrtvý, jen si tak hoví." ---- "A nyní muž, který se pokusí přeskočit Lamanšský průliv." ---- "Nečekal jsem španělskou inkvizici!" ---- Všechny tyto citace patří do zlatého fondu humoru, společně s dalšími neuvěřitelnými skeči a gagy, jako například o smrtícím vtipu, agentuře, která prodává hádky, urážky a lekce bolestivého křiku, specializovaném sýrařství bez kouska sýra, lupičské bandě, která úzkostlivě dodržuje zákony nebo o špinavé vidličce. Celková úroveň je pravda dost kolísavá a vyloženě trapných momentů je taky dost, ale při psaní některých skečů pili tihle úžasně blázniví Angláni přímo z božského zdroje komické inspirace.(9.9.2005)

Confusers! Confuse a cat! Někdy jsem se tedy cítil přesně jako ten matený kocour, který sleduje poskakující gorilu a boxera schovanýho v popelnici. Nenamlouvám si, že bych Létajícímu Cirkusu plně pozoruměl (což snad ani nejde) a že bych nebyl lehce frustrován mnohými imbecilitami, jejichž jedinou pointou je, že "vyšumí do prázdna". Ale mě to sledování jalovejch kravin prostě bavilo.(26.7.2009)

Lekce idiotství, kurz sebeobrany proti ovoci, knickers 1917, vtip zabiják, fotbalové utkání filozofů... no dá se zapomínat na ty desítky nezapomenutelných scén prokládaných Gilliamovskou animací? Monty Python je ojedinělá záležitost, britský humor v nejlepší formě. Záležitost, která nestárne a mne osobně vždy výtečně rozjaří a pobaví. Jasných │100%(8.8.2006)

"Nobody expects the Spanish Inquisition!" Co se mě týče, humor dělím na tyto kategorie: americký, britský, evropský a Monty Python. Ano, sexteto absolventů Oxfordu a Cambridge mě dokázalo takhle výrazně svým intelektuálním humorem zabrnkat na moji notu. Když jsem začínal Cirkus sledovat, chvíli mě trvalo, než jsem dokázal jejich styl komiky naladit. Naladil jsem se ovšem správný čas, protože v samotném prvním díle Whither Canada? nás čeká jedna z jejich nejslavnějších scének "The Funniest Joke in the World". K ní asi toliko: "Wenn ist das Nunstück git und der Slotemeyer? Ja! Beierhund das Oder die Flipperwaldt gespurht." Zbývajících 44 dílů baví stejně dobře, tudíž výtečně, i přes nějaké slabší skeče. Víc ovšem bylo těch povedených. Které mám na mysli? Co třeba Parrot Sketch, The Spanish Inquistion, All-England Proust Summarize, Kilimanjaro Expedition, Self-Defence Against Fresh Fruit, Dirty Hungarian Phrasebook, Ministry of Silly Walks, The Lumberjack Song, Julius Caesar on an Aldis lamp, How Not to Be Seen, et cetera, et cetera... Prostě k Monty Pythonům není moc co dodávat, jen, že uděluji plné hvězdičkové ohodnocení a že od srdce děkuji pánům Cleesovi, Idleovi, Jonesovi, Palinovi, Gilliamovi a na nebesa do oddělení "Slavní komici" i Champanovi. P.S. Myslím, že významem pro všechny následující generace je Monty Python to stejné, co Vesmírná odyssea. Každý v ní nachází inspiraci. "Mé jméno se píše Raymond Jachta-Luxusní, ale vyslovuje se Viklkrk Mangrový."(3.12.2008)

Vážení přátelé, ano. Tohle prostě nemá obdoby. Kult, špička, genialita, říkejte si tomu jak chcete, prostě Monty Python je Monty Python. Kdo neviděl Závod degenerované britské aristokracie, Lva Davidoviče Trockého nebo Tanec rybích políčků, či snad nedej bože neví co znamená věta "Two bulls of sea lion in a life death combat..." ten neví co to znamená psychotický humor:) Dokonce si můžete i zazpívat:)) Co třeba tu naši? Immanuel Kant was a real pissant....:)))(9.2.2003)

• - Slovo "cirkus" bylo dodáno do názvu po stejnojmenném označení herců pracovníky BBC. Bylo jim vytýkáno, že jsou na chodbách BBC hluční a chovají se jako cirkus. (don corleone)

• - Seriál se umístil na pátém místě ankety časopisu TV Guide "Top 25 kultovních TV pořadů všech dob". (don corleone)

• - Znělka pořadu je americký vlastenecký pochod "Liberty Bell" od Johna Philipa Sousy, jediný Američan v sestavě tvůrců pořadu Terry Gilliam prosadil její využití jako podklad pro své animace na začátku každého dílu. (Nihlathak)