Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)

Monty Python's Flying Circus

Lietajúci cirkus Montyho Pythona

Komedie

Velká Británie, 1969 - 1974, 23 h 2 min (Minutáž: 45x30 min)

A teď něco úplně jiného: Muž, který hypnotizuje cihly, vtip, který je tak směšný, že je použit k válečným účelům, tanec rybích políčků, soutěž o Vola Vyšších Vrstev, sebeobrana pomocí ovoce, ministerstvo švihlé chůze, muž, který chce jako první přeskočit kanál LaManche, Bodlinatý Norman, vysoká škola pro obecní blázny, hra Julius Caesar zahraná pomocí signálních lamp a všudypřítomné šestnáctitunové závaží, které padá na aktéry ve chvílích, kdy to vůbec nečekají. Ostatně, španělskou inkvizici nikdy nikdo nečeká... 100 %(19.2.2003)

"Nobody expects the Spanish Inquisition!" Co se mě týče, humor dělím na tyto kategorie: americký, britský, evropský a Monty Python. Ano, sexteto absolventů Oxfordu a Cambridge mě dokázalo takhle výrazně svým intelektuálním humorem zabrnkat na moji notu. Když jsem začínal Cirkus sledovat, chvíli mě trvalo, než jsem dokázal jejich styl komiky naladit. Naladil jsem se ovšem správný čas, protože v samotném prvním díle Whither Canada? nás čeká jedna z jejich nejslavnějších scének "The Funniest Joke in the World". K ní asi toliko: "Wenn ist das Nunstück git und der Slotemeyer? Ja! Beierhund das Oder die Flipperwaldt gespurht." Zbývajících 44 dílů baví stejně dobře, tudíž výtečně, i přes nějaké slabší skeče. Víc ovšem bylo těch povedených. Které mám na mysli? Co třeba Parrot Sketch, The Spanish Inquistion, All-England Proust Summarize, Kilimanjaro Expedition, Self-Defence Against Fresh Fruit, Dirty Hungarian Phrasebook, Ministry of Silly Walks, The Lumberjack Song, Julius Caesar on an Aldis lamp, How Not to Be Seen, et cetera, et cetera... Prostě k Monty Pythonům není moc co dodávat, jen, že uděluji plné hvězdičkové ohodnocení a že od srdce děkuji pánům Cleesovi, Idleovi, Jonesovi, Palinovi, Gilliamovi a na nebesa do oddělení "Slavní komici" i Champanovi. P.S. Myslím, že významem pro všechny následující generace je Monty Python to stejné, co Vesmírná odyssea. Každý v ní nachází inspiraci. "Mé jméno se píše Raymond Jachta-Luxusní, ale vyslovuje se Viklkrk Mangrový."(3.12.2008)

Monty Python. Není to tak šílené, jak se zdá..... Ale vlastně je. Je to strašně šílený! Parta chlapíků, co vymýšlejí jednu kravinu (když to tak nazvu) za druhou, dělají si legraci z náboženství, politiky, z hloupých i chytrých lidí, z postižených, ze stále močících, z neplavců, no prostě úplně ze všech. Ale víte, co je na tom to nejlepší (nebo nejhorší, jak pro koho)? Že jim to prochází! A právě proto se na jejich filmy lidé dívají a říkají si ,,jakou to ale mají ti chlapíci odvahu!''(20.8.2011)

Před časem jsem říkal, že bych na celý létající cirkus neměl nervy. Pythonovská filmová tvorba mi přišla debilní - a pořád přijde, And now for something celkem ušlo, ale pořád to nebylo nic geniálního. Musím to odvolat - právě jsem se dodíval na poslední sérii. Zároveň musím říct, že pythonovským (ach jo, poprvé v životě to jméno píšu správně) skečům v původní versi dávám s čistým svědomím pět hvězdiček - což neplatí o jejich filmech. Nevím čím to bylo, možná tím, že to jsou první Pythoni, které jsem viděl (v rámci přípravy na zkoušku z angličtiny - nebo si to aspoň snažím namlouvat) v původní verzi bez titulků a tudíž mi je nezkazil překladatel. Každopádně úžasně surrelistický cyklus absurdních scének, chytřejších než by si jeden myslel. Netvrdím, že se občas nevyskytne slabší místo (konkrétně třeba Hell's Grannies, Njorl's Saga, Most Awful Family in Britain, kresbičkám Terryho Gillama jsem pořád ještě na chuť nepřišel), ovšem vynikající části, kterých je většina, to plně vyvažují (ze všech nejvíc se mi - samozřejmě kromě legendárního Funniest Joke - líbila Multiple Murderer Court Scene ze třetí série a pak Cheese Shop Sketch + většina písniček Erica Idle). Zatím nejlepší montypajtnofské dílko, které rozhodně patří mezi nejlepší komedie vůbec - ovšem neodvolám, že jejich filmy jsou převážně blbosti. Immanuel Kant was a real pissant who was very rarely stable.... A z videí malá ochutnávka toho, co opravdu musíte vidět :) Funniest Joke - http://www.youtube.com/watch?v=8gpjk_MaCGM Multiple Murderer - http://www.youtube.com/watch?v=UIrX_di3J9s (naneštěstí s polskými titulky) Lumberjack Song - http://www.youtube.com/watch?v=xToPCaNxaow(18.8.2009)

Lekce idiotství, kurz sebeobrany proti ovoci, knickers 1917, vtip zabiják, fotbalové utkání filozofů... no dá se zapomínat na ty desítky nezapomenutelných scén prokládaných Gilliamovskou animací? Monty Python je ojedinělá záležitost, britský humor v nejlepší formě. Záležitost, která nestárne a mne osobně vždy výtečně rozjaří a pobaví. Jasných │100%(8.8.2006)

• - Slovo "cirkus" bylo dodáno do názvu po stejnojmenném označení herců pracovníky BBC. Bylo jim vytýkáno, že jsou na chodbách BBC hluční a chovají se jako cirkus. (don corleone)

• - Další názvy seriálu, o kterých se uvažovalo, byly: Gwen Dibley's Flying Circus; Owl-Stretching Time; Bun, Whackett, Buzzard; Stubble And Boot a A Toad Elevating Moment. (Ruuzha)

• - Seriál se umístil na pátém místě ankety časopisu TV Guide "Top 25 kultovních TV pořadů všech dob". (don corleone)