Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)

Monty Python's Flying Circus

Lietajúci cirkus Montyho Pythona

Komedie

Velká Británie, 1969–1974, 23 h 2 min (Minutáž: 27–57 min)

Samotnému je mi to líto, nemohu však sloužit. Britský humor ano. Britské sitcomy ano. Život Briana ano. Létající cirkus ne... Věřím, že si chlapci užívali každou vteřinu natáčení. Kéž by se to samé dalo říci i o vteřinách mých při sledování seriálu. Vtipných skečů výrazná menšina, zbylé skeče z půli trapné a z půli "střelený nápad, ale ne vtipný". Animované prostřihy téměř zásadně nudné, stejně jako vousáč se svým "It´s", který byl vtipný možná v prvním díle... 60% (1. série - 60%)(16.6.2011)

And now for something completely different... Co napsat ještě nového ke gejzíru geniality pryštící z nekonečné studny originality zvané Monty Python? Asi nic, takže si prostě vypomůžu encyklopedií navajo.cz (Ctrl+C, Ctrl+V), která v nejlepším možném Pythonovském odkazu praví, že: "Surreal BBC náčrtkové komediální představení od Montyho Python, a skupina je počáteční zásluha. Přehlídka byla známá pro jeho nemožný nebo vysoce nepravděpodobné události, nepokrytý humor, uvidět roubíky a náčrtky bez point. Přehlídka často zamířila na výstřednosti britského života (obzvláště profesionálové), a byl občas politicky nabitý. Členové Montyho Python byl vysoce vzdělaný (Oxford a Cambridge absolventi), a jejich komedie byla často ostře intelektuál s četnými odkazy na filozofy a literární čísla." Takže asi tak.(15.4.2008)

• Deschain

the larch...the larch..I swear to tell the truth, the whole truth and nothing but the truth. So anyway...I mean, they're not even married or anything they're not even divorced. And he's in the k.g.b. - Well, I mean, your witness is dead. Yes, my lord... Well,uh, virtually, my lord. He's not completely dead? No, he's not completely dead, my lord, no. But he's not at all well. milujem...a John Cleese ma môže adoptovať....the horse chestnut(4.6.2009)

"And Now for Something Completely Different!" ... V současné době již kultovní legenda ve své velkolepé geniální britské podobě, která (ačkoliv tento fakt si uvědomuje jen málokdo) tvořila komediální dějiny... Takovou silnou dávku originality, ztřeštěnosti a ujetosti se vší britskou elegancí vam dá jen málokterý pořad, páč Monthy Python's Flying Circus je absolutním vrcholem gagového/sketchového humoru. Mimochodem, John Cleese je démon! ... british stuffs rules!(18.4.2018)

(Viděny kompletní 4 série) „Takže, berete si vy, čtyři chlapci, tyto dvě dívky, aby se staly vašimi sedmi nevěstami?“ - Ano, pane.“- „Tak a běžte si psát úkoly.“ Začnu zápory. Když pominu kolísavost kvality humoru (+ smutný fakt, že 4. série bez Cleese je slabší) a mé osobní indispozice (řadu britských reálií neznám a hrátky s angličtinou plně nedocením), problém mám jen s Gilliamovou animací. Je sice plná fantazie a originality, ale já se u ní zasmál málokdy (zavděčil se mi hlavně parodií na 2001, alespoň někdo ji přesně vystihl). Klady však jednoznačně převažují. Inovativní zpracování skečů, vysoká četnost těch výborných, přechody mezi nimi, (ne)pointy, velmi odvážné narážky, kreativní práce s úvody a závěrečnými titulky…to vše a mnohem víc nabízí dílo, které bez nadsázky boří a posouvá hranice absurdního humoru. Srdeční záležitost, dávám slabších, ale přesto 5*. Oblíbené skeče: The Mouse Problem, The Dirty Fork, Silly Job Interview, The Lumberjack Song, Piranha Brothers, Mosquito Hunters, Scott of the Antarctic atd.(3.3.2019)

• - Fanoušci seriálu mohou být vděční Terry Jonesovi za to, že seriál ještě existuje. Tehdejší praxí v BBC bylo nenakupovat nové filmové pásky, ale přemazávat staré pořady. Byla smazána spousta skvělých zábavných pořadů a stejný osud čekal i pásky s Létajícím cirkusem. Terry Jones ale tyto pásky zakoupil a uschoval je na své půdě. Když chtěla BBC reprízovat pořad, museli jej žádat o zapůjčení pásek. (Wishkah)

• - Seriál se umístil na pátém místě ankety časopisu TV Guide "Top 25 kultovních TV pořadů všech dob". (don corleone)

• - Historku o tom, jak se šestice dostala k vysílání v BBC, publikoval Terry Jones: '....Když jsme šli do BBC poprvé, seděli kolem stolu všichni ti šéfové, kteří se nás ptali, o čem ten náš pořad bude. A my jim suše oznámili, že ještě nevíme. Tak chtěli vědět, na koho to má být zaměřené. Odpověděli jsme, že ještě nevíme. Pak se zeptali, jestli v tom bude nějaká hudba, na což jsme po pravdě odpověděli, že ještě nevíme. Nakonec řekli, ať jim alespoň prozradíme, jak se to bude jmenovat. A my pokrčili rameny, že ještě nevíme. Chvíli bylo ticho a pak jeden z těch šéfů pronesl: "Aha. Ale bude to mít jen třináct dílů, platí?"...' (conejo)