Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)

Monty Python's Flying Circus

Lietajúci cirkus Montyho Pythona

Komedie

Velká Británie, 1969–1974, 23 h 2 min (Minutáž: 27–57 min)

Tohle snad ani nemá cenu komentovat. No dobrá, má. Představte si ten nejujetější humor, nejlépe anglický, se kterým jste se doteď setkali. A pak si představte, že ten humor stojí na hlavě, poskakuje vzad a od země se odstrkuje ušima. Zhruba to je Monty Pythonův létající cirkus. Je to genialita, mistrovské dílo. Jo a taky je to děsná volovina a nechutnost plná bizarních zvráceností a exkrementozních zprasenin hodných intelektuála čtvrté cenové skupiny s papíry na hlavu.__Můj nejoblíbenější Python: John Cleese.__Můj nejoblíbenější skeč: Dennis Moore.(18.9.2007)

Máte dojem, že už jste v televizi viděli všechno možné, snad všechny nejnemožnější praštěnosti, a snad všechny existující styly humoru, a snad i všechny známé či neznámé vtipy? A viděli jste Létající cirkus Monty Pythona? Ne!?? Tak zapomeňte, že jste kdy předtím viděli něco směšného. Protože tohle je vysoká škola humoru, a to jsem ještě HODNĚ mírný ve výrazech. Zkuste si vymyslet něco opravdu hodně praštěného, vynásobte to asi tak dvaceti a budete mít přibližnou představu, jak vypadá ten nejslabší a nejméně ujetý vtípek či gag v podání této legendární humoristické skupiny. Všechny ostatní gagy v jejich provedení jsou tak neskutečně praštěné a legrační, že při nich můžete smíchy umřít (ostatně, tohle rčení Pythoni zparodovali hned v 1.díle svého seriálu). Zkrátka a dobře, jde o tu největší legraci, co se kdy na televizní obrazovce objevila. A pokud tento jejich humor někdo nechápe, či se mu snad nelíbí, je mi jej OPRAVDU UPŘÍMNĚ LÍTO.(9.3.2003)

Monty Pythonův létající cirkus je podle mého názoru to nejvtipnější co se kdy objevilo na televizní obrazovce. Po celé 4 sezóny si tento seriál udržel vysokou úroveň. A nejde jen o ten skvělý humor, jsou zde i geniální animace Terryho Gilliama, nebo skvěle vymyšlené a sestříhané přechody mezi jednotlivými skeči. A navíc všichni tito herci hrají úplně skvěle. Opravdová legenda humoru vtipná i téměř čtyřiceti letech.(8.8.2005)

"Nobody expects the Spanish Inquisition!" Co se mě týče, humor dělím na tyto kategorie: americký, britský, evropský a Monty Python. Ano, sexteto absolventů Oxfordu a Cambridge mě dokázalo takhle výrazně svým intelektuálním humorem zabrnkat na moji notu. Když jsem začínal Cirkus sledovat, chvíli mě trvalo, než jsem dokázal jejich styl komiky naladit. Naladil jsem se ovšem správný čas, protože v samotném prvním díle Whither Canada? nás čeká jedna z jejich nejslavnějších scének "The Funniest Joke in the World". K ní asi toliko: "Wenn ist das Nunstück git und der Slotemeyer? Ja! Beierhund das Oder die Flipperwaldt gespurht." Zbývajících 44 dílů baví stejně dobře, tudíž výtečně, i přes nějaké slabší skeče. Víc ovšem bylo těch povedených. Které mám na mysli? Co třeba Parrot Sketch, The Spanish Inquistion, All-England Proust Summarize, Kilimanjaro Expedition, Self-Defence Against Fresh Fruit, Dirty Hungarian Phrasebook, Ministry of Silly Walks, The Lumberjack Song, Julius Caesar on an Aldis lamp, How Not to Be Seen, et cetera, et cetera... Prostě k Monty Pythonům není moc co dodávat, jen, že uděluji plné hvězdičkové ohodnocení a že od srdce děkuji pánům Cleesovi, Idleovi, Jonesovi, Palinovi, Gilliamovi a na nebesa do oddělení "Slavní komici" i Champanovi. P.S. Myslím, že významem pro všechny následující generace je Monty Python to stejné, co Vesmírná odyssea. Každý v ní nachází inspiraci. "Mé jméno se píše Raymond Jachta-Luxusní, ale vyslovuje se Viklkrk Mangrový."(3.12.2008)

Geniální a šílená skupinka lidí, k nejimž nohám se valí proudy bavičů, aby u nich v poslední křeči ze sebe slabě vydechli "to nejde". ONI jim to obratem s ležérní grácií poopraví na "jde to" a vyždímou ze sušiny odpadlíků ještě tolik humorných plivanců do tváře všemu svatému i nesvatému, že my, diváci, máme co dělat, abychom v tom vodopádů jedinečných scének, servírovaných nám zcela bez ostychu, našli prostor se nadechnout a připravit na další smršť slovního, sarkastického, satirického, situačního, jakéhokoliv jiného existujícého humoru, zpravidla ostře kořeněného.(22.10.2005)

• - V poslední epizodě s názvem "Royal Episode 13" kdy vezmou diváci pódium útokem je vede Ian McNaughton, producent pořadu. (don corleone)

• - BBC donutili Pythony vypustit slovo "masturbace" z epizody "All-England Summarize Proust Competion", kde jeden z účastníků soutěže prohlásil, že jeho koníčky jsou "golf, týrání malých zvířat a masturbace". Přes poslední slovo se dodal sice zvukový ruch, ale výrazný smích publika byl zachován. Během schůzky v BBC se pak zeptal Eric Idle šéfa stanice "každý přece masturbuje, vy ne?" Odpovědi se nedočkal. (don corleone)

• - Další názvy seriálu, o kterých se uvažovalo, byly: Gwen Dibley's Flying Circus; Owl-Stretching Time; Bun, Whackett, Buzzard; Stubble And Boot a A Toad Elevating Moment. (Ruuzha)