Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)

Monty Python's Flying Circus

Lietajúci cirkus Montyho Pythona

Komedie

Velká Británie, 1969 - 1974, 23 h 2 min (Minutáž: 45x30 min)

Tihle chlapíci dokázali zhmotnit anglický humor před kamerou. Jejich skeče plné satiry, absurdit a často postrádající jakoukoli logiku, jsou už klasikou... Dnes člověk jen kroutí hlavou, co vše těmhle chytrým chlapíkům BBC dovolila vysílat! Někdo je miluje, někdo nenávidí. Každopádně, pokud nemilujete Pythony, nebudeme si asi rozumět :)(13.11.2008)

Lekce idiotství, kurz sebeobrany proti ovoci, knickers 1917, vtip zabiják, fotbalové utkání filozofů... no dá se zapomínat na ty desítky nezapomenutelných scén prokládaných Gilliamovskou animací? Monty Python je ojedinělá záležitost, britský humor v nejlepší formě. Záležitost, která nestárne a mne osobně vždy výtečně rozjaří a pobaví. Jasných │100%(8.8.2006)

Zkoušel jsem tenhle seriál, když jsem byl ještě náctiletý a nic ve mně nezanechal, protože jsem do něj prostě nedokázal proniknout. Teď už jsem si ho užil naplno a musím říct, že mi ten šílený, absurdní a suchý humor prostě sednul. Jasně, jsou tu trapné scény, ale taky jsou tu scény naprosto geniální. Poslední série už byla slabší.(21.11.2017)

Monty Pythons sú nesúroda šestica pánov, ktorý trefným spôsobom kritizujú, parodizujú a zosmiešňujú každý jeden aspekt obyčajného života, poctivú prácu a vzťahy nevynímajúc a robia to spôsobom aký je nenapodobiteľný a čertovsky vtipný. Existuje veľmi málo serálov, ktoré dokážu byť tak skvelo nad vecou a hlavne takých ktorý systematicky rúcajú zábrany nášho vedomia o tom čo je vtipné, alebo nie. Týmto pánom sa to nejako podarilo. Všetko je to podfarbené grotesknými a nadnesenými animáciami Terryho Gilliama, ktoré tvoria určité Intermezzo k všetkých skečom a príbehom, ktoré sú tu odprezentované. Veci ako španielská ikvizícia, MR. Neutron, ministry of the silly walk, tvoria len hŕstku kultových skečov, ktoré ma neskutočne pobavily a spríjemnili nejedno popoludnie. Všetky 4 série označujem 100% aj keď priznám sa že abscencia Johna Cleesa v 4 sérií bola badateľná a niečo tomu ako celku chýbalo. Kráľovská zábava, ktorú skutočne ocenia ľudia, ktorý si vedia spraviť srandu z čohokoľvek.(28.8.2010)

"Nobody expects the Spanish Inquisition!" Co se mě týče, humor dělím na tyto kategorie: americký, britský, evropský a Monty Python. Ano, sexteto absolventů Oxfordu a Cambridge mě dokázalo takhle výrazně svým intelektuálním humorem zabrnkat na moji notu. Když jsem začínal Cirkus sledovat, chvíli mě trvalo, než jsem dokázal jejich styl komiky naladit. Naladil jsem se ovšem správný čas, protože v samotném prvním díle Whither Canada? nás čeká jedna z jejich nejslavnějších scének "The Funniest Joke in the World". K ní asi toliko: "Wenn ist das Nunstück git und der Slotemeyer? Ja! Beierhund das Oder die Flipperwaldt gespurht." Zbývajících 44 dílů baví stejně dobře, tudíž výtečně, i přes nějaké slabší skeče. Víc ovšem bylo těch povedených. Které mám na mysli? Co třeba Parrot Sketch, The Spanish Inquistion, All-England Proust Summarize, Kilimanjaro Expedition, Self-Defence Against Fresh Fruit, Dirty Hungarian Phrasebook, Ministry of Silly Walks, The Lumberjack Song, Julius Caesar on an Aldis lamp, How Not to Be Seen, et cetera, et cetera... Prostě k Monty Pythonům není moc co dodávat, jen, že uděluji plné hvězdičkové ohodnocení a že od srdce děkuji pánům Cleesovi, Idleovi, Jonesovi, Palinovi, Gilliamovi a na nebesa do oddělení "Slavní komici" i Champanovi. P.S. Myslím, že významem pro všechny následující generace je Monty Python to stejné, co Vesmírná odyssea. Každý v ní nachází inspiraci. "Mé jméno se píše Raymond Jachta-Luxusní, ale vyslovuje se Viklkrk Mangrový."(3.12.2008)

• - Slovo "cirkus" bylo dodáno do názvu po stejnojmenném označení herců pracovníky BBC. Bylo jim vytýkáno, že jsou na chodbách BBC hluční a chovají se jako cirkus. (don corleone)

• - V poslední epizodě s názvem "Royal Episode 13" kdy vezmou diváci pódium útokem je vede Ian McNaughton, producent pořadu. (don corleone)

• - Fanoušci seriálu mohou být vděční Terry Jonesovi za to, že seriál ještě existuje. Tehdejší praxí v BBC bylo nenakupovat nové filmové pásky, ale přemazávat staré pořady. Byla smazána spousta skvělých zábavných pořadů a stejný osud čekal i pásky s Létajícím cirkusem. Terry Jones ale tyto pásky zakoupil a uschoval je na své půdě. Když chtěla BBC reprízovat pořad, museli jej žádat o zapůjčení pásek. (Wishkah)