Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 2
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

A_Shearer

Ježišmarjá, na tragickej život já jsem pes! Geniální Růžičková i skvělý Zindulka, děj někdy možná trochu rozvláčný, ale ta zvláštní směsice smutku i naděje funguje. ()

davidh76

Čím jsem starší, tím se mi to líbí víc. Kachyňa byl skvělý. A neméně skvělá byla Růžičková se Zindulkou. Presná je hudba Luboše Fišera, bez něhož by Kachyňovy filmy a serialy nebyly, co jsou. To neomrzí a proto je to špička. ()

milos.bradik

Výborně zahrané, ale místy poněkud potrhlé. Bláznivá sousedka, potrhlý zubař nebo ten voják (Langmajer), který ukazuje své milé obrázek auta, které pro ni vyrobí ve své dílně. Ten obrázek by i dítě z mateřské školy svedlo líp. Spíše to ukazuje představy dítěte a dospívající dívky než skutečné vzpomínky. ()

Olly77

Seriál beru hodně osobně a provází mě celý život od dětství. Osobně proto, že jsem četl knihy, které vytvořily předlohu. Osobně také proto, že mám vztah k oboum filmovým místům, Jeseníku (Frývaldovu) i rodnému Brnu. I když se defacto celý seriál natáčel úplně jinde a z "opravdového" Brna je v šesti dílech použito dohromady asi jen 20 sekund záběrů, beru ho jako mateřský. Kachyňa + herecké koncerty všech daleko přesáhnou to, že film není natočen na kvalitním materiálu a že byl hned ze startu vhozen do trezoru.  Z vyprávění předků a pamětníků sice (aspoň v Brně) konec války a osvobození vypadalo trochu jinak, než vidíme v posledním díle, ale musíme si uvědomit, kdy seriál vznikl. Ale i tak to bylo soudruhům málo a mrskli seriál pod zámek, než stačil jít na obrazovky.  Velký dík patří panu Zindulkovi, bez kterého by tento klenot nebyl tak dobrý. ()

horskejvlk

Ve své době, tragických seriálů které se braly velmi vážně, byl tento, díky svérázné postavě macechy v podání Růžičkové, jak živá voda na přeschlou ČST tvorbu. Dnes je ale po letech naprosto nefunkční: idealizace SSSR, KSČ tak i otravné Růžičkové která každou hezkou herečku vždy jak mohla tak fackovala. V seriálu už nudila neustále opakující hláškou :  “na těžkej život já jsem pes”. Dnes je seriál tak zoufale zakyslej, že zajímavá je tam jen Alena Vránová. Seriál prostě umřel se sovětským svazem jak říkal Zindulka Naši bráškové nás v tom jediní nenechali sami- ale nechali… ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka