poster

Vlak dětství a naděje (TV seriál)

 • slovenský

  Vlak detstva a nádeje

 • anglický

  Train of Childhood and Expectation, The

Komedie / Drama / Válečný

Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 6x60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Scénář:

Karel Kachyňa

Hudba:

Luboš Fišer

Hrají:

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová, Laďka Kozderková, Naďa Konvalinková, Jiřina Jelenská, Jana Hlaváčová, Věra Galatíková, Bohumila Dolejšová, Nina Divíšková, Zuzana Bydžovská, Marie Brožová, Mahulena Bočanová, Jana Andresíková, Bohumil Vávra, Ivan Vyskočil, Václav Vydra nejml., Pavel Vondruška, Oldřich Vlach, Václav Štekl, Zuzana Talpová, Zdeněk Srstka, Jan Skopeček, Roman Skamene, Otto Šimánek, Milan Riehs, Zdeněk Řehoř, Čestmír Řanda ml., Jan Přeučil, Bronislav Poloczek, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Zdeněk Ornest, Bořivoj Navrátil, Jiří Langmajer, Václav Kotva, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Karel Hábl, František Husák, Vladimír Hlavatý, Karel Heřmánek, Vlastimil Hašek, Ladislav Gerendáš, Karel Bělohradský, Karel Augusta, Otto Ševčík, Ivo Niederle, Vlastimil Bedrna, Miloslav Štibich, Jaroslava Pokorná, Jiřina Třebická, Stanislav Tříska, Pavel Pochylý, Miriam Brochová, Zora Jiráková, Svatava Hubeňáková, Eva Řepíková, Eva Trunečková, Jiří Knot, Luďa Marešová, Karel Linc, Igor Latta, Milan Starý, J. Vernarčík, Marian Marko, Viktor Hajný, Lubomír Mindoš, Jana Vychodilová, Jana Marková, Jarmila Švehlová, Lubomír Bryg, Marta Richterová, Zuzana Schmidová, Jiří Chmelař, Antonín Hardt, Dana Balounová, Stanislav Litera, Šárka Štembergová, Josef Kubíček, Zbyšek Olšovský, Karel Chromík, Petr Skarke, Alena Jánská, Alena Sasínová-Polarczyk, Václav Kaňkovský, Daniela Bakerová, František Kreuzmann ml., Petr Kosek, Jana Hlaváčková, Jana Eichlerová, Jaroslav Vozáb, Věra Nerušilová, Ferdinand Krůta, Otto Budín, Václav Fišer, Milan Charvát, Pavla Severinová, Petr Lepša, Miroslav Krejča, Blažena Holišová, Jiří Žák, Tomáš Vacek, Viktorie Knotková, Petr Jákl st., Jan Polívka
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Renton
  ****

  Tak přemýšlím co pochválit dříve! Určitě výborný scénář podtržený skvělou režii. Dále herecké koncerty - v čele pan Stanislav Zindulka a těsně za ním Žaneta Fuchsová, jejíž postava je pro pohled na dobu ústřední a Helena Růžičková. Pochvalu si ale zaslouží i další herci, kterých bylo, jak to v českém seriálu bývá, opravdu mnoho. Tak tragické a tak humorné dílo. Dojemné a těžké bylo žití v protektorátu..(4.6.2005)

 • Shakaar
  **

  Hysterická slátanina. Nevím, každý v serii jsou neuvěřitelně švihlí, včetně hlavní hrdinky. Perlu nasazuje Ružičková, která každou větu začíná větou "Na tragický život já jsem pes". Poprvé je to možná zajímavé, ale po několikáté spíše trapné. Tehdejší období mám rád, ale jsem si jist, že se to dalo udělat lépe. Prostě styl, jakým to pojali mi zcela nesedl. 2* dávám tak možná z respektu, že se o něco takového pokusili.(29.8.2014)

 • Milwa
  *****

  Opět jsem si uvědomila čím je pro mne tento seriál tak cenný, ukazuje život a dobu, na kterou jsme už dnes skoro zapomněli. Oslavuje lidství, obyčejné každodenní hrdinství. Ukazuje pro mne důležité hodnoty - úctu, odvahu, lásku a také národní hrdost, která už je dnes spíše vysmívaná. Já jsem hrdá na to odkud pocházím, jsem hrdá na své předky, kteří možná prožívali to co prožívají hrdinové tohoto seriálu, byť trochu zidealizovaní. "Na tragický život jsem já pes!"..děkuji amazonko, ukázala jsi mi cestu:) Tento seriál bude v mém zlatém fondu...(10.8.2004)

 • Agatha
  *****

  Velmi smutný a dojemný seriál odehrávajícící se v ne právě moc veselém obdobím naší historie. Je vidět že i za komunismu se občas něco povedlo. Vlak dětství a naděje vyniká především silným příběh a především mimořádnými hereckými výkony. Na úžasné Heleně Růžičkově vůbec není vidět, že trpí bolestmi. V době natáčení seriálu totiž byla nemocná a vůbec se nevědělo zda se to vůbec podaří dotočit. Na tom, jak skvěle Helena dokázala své bolesti zamaskovat a nedat na sobě nic znát, je vidět jak velkou umělkyní byla. Její motto:..."Na tragickej život jsem já pes!" nebo hláška:..."dejte mi půl kila hovězího a já vám udělám prvotřídní gulášek..." se nedá jen tak zapomenout. Svou elegancí a gráciíí jako jediná naše herečka dokazuje, že i dámě při těle to může neobyčejně slušet. Její nastávající manžel Stanislav Zindulka také předvádí zač je toho loket a společně s H. Růžičkovou tvoří neobyčejné duo.Také dětstká hvězdička Žaneta Fuchsová se patřičně snaží a hravě zastiňuje svou starší nástupkyni Terezu Brodskou, která neuměla ani brečet. Nicméně, tento seriál je mimořádnou předhlídkou hereckých hvězd, kterých se tu sešlo nemalé množství. Režisér Karel Kachyňa se rozhodně nemá za co stydět. Kdykoli se zas na tento výborný seriál s povděkem podívám.(6.4.2008)

 • blackrain
  *****

  Nejlepší seriál, který v té době běžel. Helena Růžičková předvedla nezapomenutelný výkon a řekla bych, že to byla její životní role. Stáhla veškerou pozornost na sebe a to dokonale. Zvláštní, přestože se seriál odehrává v období protektorátu a za druhé světové války, tak na mě působil uklidňujícím dojmem. To se mi často nestává.(14.10.2008)

 • - Seriál byl natočen na motivy knižní předlohy Věry Sládkové "Malý muž a velká žena". Originální název knižní předlohy je "Poslední vlak z Frývaldova a Pluky zla". (Jizni Tlapa)

 • - První seriál režiséra Karla Kachyni. (M.B)

 • - Kvůli zdravotním komplikacím Heleny Růžičkové se uvažovalo o obsazení role Anny Urbánkové Mílou Myslíkovou. Režisér Kachyňa i tak Růžičkovou prosadil, třebaže se natáčení zdrželo o půl roku. (carott)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace