Vlak dětství a naděje (TV seriál)

• slovenský

Vlak detstva a nádeje

Train of Childhood and Expectation, The

Komedie / Drama / Válečný

Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 6x60 min)

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Karel Kachyňa

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová, Laďka Kozderková, Naďa Konvalinková, Jiřina Jelenská, Jana Hlaváčová, Věra Galatíková, Bohumila Dolejšová, Nina Divíšková, Zuzana Bydžovská, Marie Brožová, Mahulena Bočanová, Jana Andresíková, Bohumil Vávra, Ivan Vyskočil, Václav Vydra nejml., Pavel Vondruška, Oldřich Vlach, Václav Štekl, Zuzana Talpová, Zdeněk Srstka, Jan Skopeček, Roman Skamene, Otto Šimánek, Milan Riehs, Zdeněk Řehoř, Čestmír Řanda ml., Jan Přeučil, Bronislav Poloczek, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Zdeněk Ornest, Bořivoj Navrátil, Jiří Langmajer, Václav Kotva, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Karel Hábl, František Husák, Vladimír Hlavatý, Karel Heřmánek, Vlastimil Hašek, Ladislav Gerendáš, Karel Bělohradský, Karel Augusta, Otto Ševčík, Ivo Niederle, Vlastimil Bedrna, Miloslav Štibich, Jaroslava Pokorná, Jiřina Třebická, Stanislav Tříska, Pavel Pochylý, Miriam Brochová, Zora Jiráková, Svatava Hubeňáková, Eva Řepíková, Eva Trunečková, Jiří Knot, Luďa Marešová, Karel Linc, Igor Latta, Milan Starý, J. Vernarčík, Marian Marko, Viktor Hajný, Lubomír Mindoš, Jana Vychodilová, Jana Marková, Jarmila Švehlová, Lubomír Bryg, Marta Richterová, Zuzana Schmidová, Jiří Chmelař, Antonín Hardt, Dana Balounová, Stanislav Litera, Šárka Štembergová, Josef Kubíček, Zbyšek Olšovský, Karel Chromík, Petr Skarke, Alena Jánská, Alena Sasínová-Polarczyk, Václav Kaňkovský, Daniela Bakerová, František Kreuzmann ml., Petr Kosek, Jana Hlaváčková, Jana Eichlerová, Jaroslav Vozáb, Věra Nerušilová, Ferdinand Krůta, Otto Budín, Václav Fišer, Milan Charvát, Pavla Severinová, Petr Lepša, Miroslav Krejča, Blažena Holišová, Jiří Žák, Tomáš Vacek, Viktorie Knotková, Petr Jákl st., Jan Polívka, Ivan Sochor

Valecny serial,velmi precizne a citlive natoceny a mistrovsky zrezirovany Karlem Kachynou.Je videt,ze uz samotny scenar byl skvely,no a o hercich neni potreba se zminovat-je to jeden velky koncert-od Heleny Ruzickove,pres Stanislava Zindulku az po Zanetu Fuchsovou.Jedna velke televizni parada o temne kapitole ceskych dejin,takze je to opravdu dojemne a smutne.Jasnych 90%.(6.12.2010)

Opět jsem si uvědomila čím je pro mne tento seriál tak cenný, ukazuje život a dobu, na kterou jsme už dnes skoro zapomněli. Oslavuje lidství, obyčejné každodenní hrdinství. Ukazuje pro mne důležité hodnoty - úctu, odvahu, lásku a také národní hrdost, která už je dnes spíše vysmívaná. Já jsem hrdá na to odkud pocházím, jsem hrdá na své předky, kteří možná prožívali to co prožívají hrdinové tohoto seriálu, byť trochu zidealizovaní. "Na tragický život jsem já pes!"..děkuji amazonko, ukázala jsi mi cestu:) Tento seriál bude v mém zlatém fondu...(10.8.2004)

Jeden z nejlepších českých seriálů co kdy byl natočen. SIlně nadstandartní výkon Růžičkové a Zindulky, perfektní scénář a režie dělají z tohoto seriálu velice cenné dílo, ale co můžeme také čekat od Kachyňi.Co velice obdivuji je způsob jakým je seriál natočen, prostřednictvím malé holky v podání Žanety Fuchsové je divákovi nabízen celý příběh válečného Československa. Rozhodně stojí za podívání a když už nevydržíte koukat na celý film tak si buďte jisti , že Vás naprosto dostane druhý díl, kdy Růžičková pašuje jídlo!(22.1.2005)

V detstve som to miloval. Dnes to pozerám a je to trocha smiešne. Chápem, že Kachyňa chcel všetko priblížiť detskému divákovi a preto sa mu veľa vecí zredukovalo na vysvetľovaciu ilustratívnosť. Čo však zostáva silné sú hudba, herecké obsadenie a voiceover už dospelej hrdinky, ktorý s veľkou empatiou komentuje vojnové udalosti. A Růžičková tu padáva životný výkon. Jej replika Na tragickej život jsem já pes! ma vie ešte stále dojať.(6.8.2012)

Mne by zajímalo, jestli si někdo ráčil všimnout, jak je Vlak dětství příšerně uřvanej a hysterickej. V podstatě permanentně se tam řve. Řvou všichni a když zrvona neřvou, mluví alespoň zvýšeným hlasem. Přecházejícím do řvaní. A když se někdo směje, nesměje se normálně, směje se hystericky. Je to seriál, v němž exaltovanost plynule přechází do hysterie a hysterie plynule přechází do řvaní. Pustit si šest hodin týhle palby v kuse, nejspíš by to mělo už diagnostikovatelný psychický následky. Dávkování po dílech je ale ještě jakž takž skousnutelný. Jenže... ve chvíli, kdy celkem milou Žanetku vystřídá protivná Brodská, ztrácí se pro mě jakýkoli důvod tuhle uřvanost dál sledovat.(7.8.2014)

• - Původně byl do role Josefa Pumplměho obsazen Petr Nárožný, avšak Helena Růžičková režiséra přesvědčila, že Stanislav Zindulka bude lepší volbou. [Zdroj: Cinema] (kenny.h)

• - Ve 3.díle v čase cca 15:55 za projíždějící tramvají vyjede Škoda 120. Jedná se o scénu, kdy jdou v Brně mazat bílé punčochy. (cariada)

• - Kvůli zdravotním komplikacím Heleny Růžičkové se uvažovalo o obsazení role Anny Urbánkové Mílou Myslíkovou. Režisér Kachyňa i tak Růžičkovou prosadil, třebaže se natáčení zdrželo o půl roku. (carott)