Podezření

Presumed Innocent

Podozrenie

Mysteriózní / Thriller

USA, 1990, 127 min

Pakulovy kvality předvedené v Klute vrcholí. Harrison Ford v poctivé detektivce staré školy s režií přetrvávajících osmdesátých let, kde je všechno podřízeno vyprávění. Temné pátrání plné nádherných záběrů a flashbacků se vydává nečekanými cestami a nechává diváka plácat se v pochybnostech po celé dvě hodiny. Přijde mi to jako kdyby Blacksad ožil (jakkoliv to v časové a nejspíš ani jiné souslednosti nedává smysl).(7.10.2009)

Vetsinu casu nicim nevybocujici soudni thriller. Opravdu me nenapada, co vylozene pochvalit nebo naopak zkritizovat, proste ve vsech smerech prumer. Takze to zachranuju akorat tak herci, paradni Ford a hodne dobrej Julia. Jenze pak pride naprosto libovej a necekanej zaver filmu, kterej muj vyslednej dojem znacne vylepsil. Ale je teda fakt, ze je to cely az zbytecne vysvetlovaci a zkratit o pet minut ten konec by jen prospelo. Slabsi 4*.(3.1.2010)

Reziser Alan J Pakula /Sophia´s Choice - 75 %/ mi uz cosi hovori, ale takymito sudnymi frylermi si ma teda ako divaka rozhodne neziska. Filmu chyba akekolvek napatie, herecke vykony Forda /Indiana Jones 1 - 4/ su mdle a nevyrazne a rezia J. Pakulu nevyvazena. Celkovo len dalsi nudny sudny fryler, ktory mi stacilo raz vidiet. 60 %(6.1.2015)

• Radiq

Celkem chytlavej soudní film, kterej mě překvapil závěrem. Sice trapně vyznělo to sáhodlouhý doznání, ale Ford tam vynikal, takže klady převládly. Záporem byl pro mě nesympatický Raul Julia, kterej se mi do té role moc nehodil. No ale zas tak moc jsem to neřešil, protože přecejen je to už dost starej film a v tehdejší době byla taková divná tlupa herců, kteří pořád dokola dostávali s těma svejma ksichtama stejný role (třeba ten kamarádskej detektiv ale i jiní). No prostě jednou a dost. Kdybych to měl vidět ještě jednou, tak hodnocení spadne asi až na 1 hvězdu. Tak omyl. Viděl jsem to ještě jednou a spadlo jenom na 2 hvězdy.(10.3.2008)

Název filmu říká vše. Presumed Innocent. Ne nevinný nebo podezřelý, ale předpokládaně nevinný. A tak i vy zpočátku předpokládáte, že Rusty stojí na správné straně a jeho obvinění je buď omylem, nebo snahou ho zničit. Jenže pak vidíte rozpory mezi verzí, kterou u soudu prezentuje jeho právník, a tím, co o událostech před vraždou víte, a začnete pochybovat také. Mohl to být skutečně Rusty, kdo svou bývalou milenku zabil? Nebo její vraždu jen někdo využil, aby se Rustyho z jiných důvodů zbavil? A je vrahem vůbec některá z postav, která v příběhu vystupuje, nebo je to, kdo Carolyn zabil naprosto bezpředmětné? Otázky, otázky, otázky. A všechny zabaleny do poměrně temného příběhu plného amorálních postav, kde nic není černobílé.(18.1.2016)

• - Kevin Costner a Robert Redford byly zvažováni do role Rusty Sabiche (Harrison Ford). (Terva)

• - Okolo 102 minuty vychází Rusty Sabich (Harrison Ford) a jeho žena Barbara (Bonnie Bedelia) ze soudní budovy a odpovídají na dotazy novinářů. Mezi nimi je i novinářka, která přiloží svůj diktafon blíže k Rustymu, aby zaznamenala jeho odpověď. Je jasně vidět, že v diktafonu není vložena nahrávací kazeta. (Terva)

• - Ještě než vyšel román Scotta Turowa, podle kterého je příběh natočen, zaplatil Sydney Pollack jeden milion dolarů za filmová práva. (Terva)