Harrison Ford vyšetřuje vraždu své spolupracovnice a milenky. K nemilosti ženatého právníka se důkazy začnou stáčet k jeho osobě… Mistr vykreslování paranoie a plíživého napětí korporátních světů, Alan Jay Pakula (Pohled společnosti Parallax, Všichni prezidentovi muži, Sophiina volba), se koncem 80. let rozhodl natočit filmovou adaptaci románu Scotta Turowa, Presumed Innocent (1987). Ještě než kniha vyšla, producent Sydney Pollack zaplatil za filmová práva milion dolarů. Sázka na jistotu se vyplatila. Pakula v Podezření uplatňuje svůj úsporný, leč navýsost precizní styl, jenž manipuluje diváckými očekáváními. K tomu bezesporu dopomáhá ukázněná kamera Gordona Willise, stálého spolupracovníka Woodyho Allena a Francise F. Coppoly. Zneklidňující atmosféru pak podtrhuje hudba Johna T. Williamse (Hvězdné války, Čelisti, E.T. – Mimozemšťan)... Rusty Sabich je vzorný manžel, občan a úspěšný prokurátor, který má dobré vyhlídky, aby se stal šéfem známé právní společnosti. Když je Sabichovi přiklepnut případ zardoušené a znásilněné spolupracovnice, zdráhavě přijme. Ještě netuší, že kauza navždy změní jeho život. Během vyšetřování začnou okolnosti případu ukazovat směrem k jeho osobě. Zavražděná kolegyně byla naneštěstí Sabichovou milenkou. Prokurátorovi je brzy jasné, že někdo jemu blízký na něj ušil boudu. Ale kdo? Jako obžalovaný se neochotně obrací pro pomoc k dávnému soupeři. A nemilosrdný rozsudek je na spadnutí… (Česká televize)

Trailer

Djkoma

Od Pohledu společnosti Parallax ušel Alan J Pakula slušný kus. Odhodil chuť chladně a staticky pozorovat svět a dostává diváka více do hloubky, takže mu jeho Podezření funguje každou minutu i bez přehnaně temné atmosféry. Samotný soud, vyšetřování i Harrison Ford jako lovená zvěř působí věrohodně a velmi osobně. Překvapilo mě, že film nemá slabší místa a postupně skládá puzzle reality dohromady až do (ne)očekávaného závěru, v kterém mě utvrdil ve své kvalitě a promyšlenosti. Působivé je vnímání postav, o kterých se dozvíte hodně aniž si to uvědomíte, takže v závěru všem rozumíte a nezůstávají slepá místa na zbytečné otázky. Dobře odvedená práce. ()

Isherwood

Téma ne na hony vzdálené tomu, které se o pár let později objevilo v mistrovském Uprchlíkovi , mě připravilo o menší dávku překvapení, které v sobě Podezření skrývalo, i přesto, že má příběhově úplně jiný základ a následné dějové odvíjení se, vede úplně jinudy. Režiséru A. J. Pakulovi chybí jakákoliv špetka dynamiky, kterou by mohl do filmu vnést, a na výsledku je její absence zoufale znát. Každá scéna samostatně sice nepostrádá režijní preciznost a má v sobě jiskření napínavosti či tajemna, jako souvislý celek však postrádají gradaci a spád, čímž film odsouvá diváka na vedlejší kolej, po které vede nebetyčná nuda. Nic na tom nedokáže změnit ani fakt, že samotný scénář má v papírové podobě mnoho originálních míst. Diametrálně velmi odlišné zůstává herecké obsazení. Harrisonu Fordovi role moc nesedla a podává dosti unylý výkon, který zpomaluje tempo filmu ještě více. O to více pak v malé, ale velmi důležité roli, zaúřaduje Raul Julia. Nicméně ani tento vysoký herecký klad nedokáže nikterak pozvednout úroveň samotného filmu, který chtěl (a rozhodně mohl) být krom „obyčejného“ krimi-thrilleru také velmi působivým nahlédnutím do světa právníků a jeho „velkých zvířat“. ()

J*A*S*M

Velmi příjemný soudní thriller. Harrisonu Fordovi zabijou kolegyni a milenku a podle důkazů to vypadá, že ji zabil on. Je blázen? Nebo to na něj navlíknul některý z jeho kolegů? Anebo je to nějak jinak? Film s tímto mystériem zachází dost vychytrale, až do poslední scény jsem netušil, jak se to rozuzlí. No a rozuzlilo se to vskutku zajímavě, pointa překvapila. Silný čtyři hvězdy. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $86,303,188Tržby Celosvetovo $221,303,188║ Režisér Alan J. Pakula mi zatiaľ len dokazuje, že je skôr priemerný režisér, jeho staršie filmy som ešte nevidel tak dúfam v inú kvalitu, než tú u filmu ako Podozrenie či Tichý nepriateľ(60%). Podozrenie nie je zlý film ale strašne mu chýba skutočná dávka vypätosti scén, napätia, lepší spád, silnejšia dramatičnosť, lebo vo svojom prevedení nevyčnieva ponad radu podobných prípadov ako sa dalo vidieť napríklad v seriály J.A.G.. Harrison Ford ostáva trestuhodne nevyužitý a po celý čas sa jeho herecký prejav nejako nemení, stále hrá s kamennou tvárou a akékoľvek citové výlevy vyznejú do prázdna. Príde mi to cele akési statické, bez čo i len náznaku nejakej lepšej interpretácie postáv, či pokusu o seba menšiu originálnosť. /60%/ ()

Gemini

Dobře provedený politicko-soudní thriller se stopáží dostatečně štědrou na to, aby se všechny nitky daly hezky vinout a zaplétat. Neznám předlohu, ale předpokládám, že Podezření je jeden z případů, kdy měl scénárista zjednodušenou práci, protože mohl využít už jednou někým jiným promyšlený příběh:) "Výsledný" film tomu aspoň odpovídá, a jelikož všichni zúčastnění herci (počítaje v to genderově nekorektně i herečky) velmi dobře hrají a atmosféra je správně hutná (na čemž má samozřejmě zásluhu John Williams), není důvod nedat 80%. Závěrečnou scénu si pamatuju už asi deset let. ()

• Okolo 102 minuty vychází Rusty Sabich (Harrison Ford) a jeho žena Barbara (Bonnie Bedelia) ze soudní budovy a odpovídají na dotazy novinářů. Mezi nimi je i novinářka, která přiloží svůj diktafon blíže k Rustymu, aby zaznamenala jeho odpověď. Je jasně vidět, že v diktafonu není vložena nahrávací kazeta. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v amerických městech Detroit, New Jersey a New York a také se natáčelo v kanadském Windsoru v provincii Ontario. (Terva)