Jarmark marnosti

• Velká Británie Vanity Fair (více)

Becky Sharpová je dcera chudého malíře a sní o bohaté budoucnosti. Má všechno, co ji předurčuje ke šťastnému životu a úspěchu ve společnosti: mládí, krásu, atraktivitu, inteligenci, vtip i dostatečnou dávku drzosti. Chybí jí jen jedno - dobrý původ. Jenomže v Anglii počátku 19. století na něm záleží nejvíc. Becky se nechává najmout jako guvernantka do rodiny poněkud výstředního sira Pitta Crawleyho. Tam se seznámí s jeho mladším synem Rawdonem a spřátelí se s panovačnou tetou Mathildou. Po nějaké době si Rawdona tajně vezme. Ze začátku jsou plni optimismu, a ačkoliv je Rawdon vyděděn, žijí si na velmi vysoké úrovni. Její protiváhou je Amélie Sedleyová, pasivní a sentimentální dívka ze zámožné rodiny. Obě jsou ochotné udělat vše proto, aby se staly součástí nejvyšší společenské elity. (TV Nova)

gizi

Kdyby to natočil někdo jiný lépe, mohlo to být zajímavé (viz nesrovnatelně lepší zpracování Barryho Lyndona Kubrickem). Takto šlo jen o převyprávění románu. Chybělo tomu více šťávy, více humoru, zkrátka spoustu tomu chybělo. Stěží 60%. Po přečtení výborné knihy jsem se musel na film podívat znovu 16.1.12. Je pravda, že kniha je velmi rozsáhlá a do jednoho, i když dlouhého filmu, se to prostě nacpat nedá. I přesto, že jsem měl knihu v čerstvé paměti, měl jsem co dělat, abych děj a postavy stačil sledovat. Film prostě příliš vychází z knihy a to je mu na škodu (srozumitelnost, povrchnost...). Dávám tentokrát 65%. ()

Andy.222

První film s Reese který jsem viděl a díky kterému jsem si ji oblíbil. Možná to bylo tématem, ale moc mě to nebavilo, přestože věřím tomu, že film co do historických reálií byl udělán docela kvalitně. Hezký výkon Byrnea byl jednou z mála sympatických postav. ()

Jurcekk

Bavil ma ten kúsok okolo Waterloo. Super bol ten tanec pred králom, Mira Nair sa nezaprie. Na Reese sa vždy rád pozriem. Thackeray-ho kniha je kánon. ()

Pythonator

Typický ženský historický film z období namyšlených snobů a načančaných vyčesaných slepic. Mladá Reese je tam rozkošná, ale to je asi tak všechno. Je to takový unylý příběh zlatokopky, která hledá své místo mezi rozežranou smetánkou. ()

Nechic

Uvažoval jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Náhled do Anglie počátku 19. století je tu dokonalý. Ten rozdíl mezi nafrněnou pokryteckou šlechtou a chudými lidmi je tu vidět tak, že je z toho běžnému divákovi až zle (z té doby, ne z filmu). Přesto mi příběh Beky, která je tou správnou, vzdělanou a šikovnou rebelkou, tak nějak nestačil, čekal jsem to zajímavější. Spousta kotrmelců, film hrozně natahovaný jak encyklopedie viktoriánské Anglie. Pro fanouška doby co hltá detaily života lidí, vybavení sídel, charaktery ulic atd. perfektní, pro běžného diváka zajímavý začátek s dlouhou omáčkou. ()

tata22

Těžké přetěžké je nafilmovat tak skvělé dílo anglického klasika. Osobně jsem od toho mnoho nečekal. Byl jsem však celkem příjemně překvapen. Pro neznalé slavného představitele anglického kritického realismu, který měl ve zvyku tepat anglickou snobskou společnost své doby bych rád uvedl, že se rozhodně nejedná o červenou knihovnu ale naopak o mistrovské satirické dílo. V tak krátkém formátu jako je film je zhola nemožné psychologicky vyvsvětlit a popsat chování hlavních postav, které je pro hlubší pochopení nezbytné. Nicméně i tak si myslím se režisér velmi snažil a herecké výkony jsou výborné. Hlavně za to dávám 4 hvězdičky a doporučuji ke shlédnutí, mnohem více však doporučuji si přečíst knihu samou. Je opravdu vynikající a nic neztratila na svém kouzlu a poselství. Je až k pláči, že lidé se dnes chovají podobně jako před více než sto lety.... ()

JAzzeURo

Zpočátku zajímavý film s rozplizlým a nepříliš zajímavým koncem. Nejspíše nám chtěl říci, že peníze nakonec vždy vítěží nad citem. Protože jak by jinak mohla Becky skončit v Indii s panem Sedleym. ()

Nefarie

Videla som aj lepsie historicke filmy..a pri tomto som nudou priam zivala. Reese sa mi sem vyslovene nehodila a keby nebolo vedlajsich postav (Romola - film od filmu krajsia) tak to asi nedopozeram. Absolutnym vysmechom bol J.R.Meyers, ktory tam posobi ako maly kakadu emo gay ( kto ho preboha cesal?) a neverim mu ani pohlad. Neviem ci by si to Thackeray predstavoval prave takto. Nudna prehliadka chabych intrig a krasnych kostymov. 40%. ()

althinka

Skvelá adaptácia knižnej predlohy vynikajúco prenesie do obdobia napoleonských vojen a diania v anglickej vyššej spoločnosti. Závan čínskeho čaju, parfumov, škrobenej elegancie, gentlemanstva a hry zvádzania. Odzbrojená obsadením tria mojich najmilších hercov Reese Witherspoon, ktorej som rolu chudobnej ženy kráčajúcej po spoločenskom rebríčku uverila do bodky, Jonathana Rhys Meyersa - čoby arogantného anglického šľachtica, ktorého stvárnil výborne a Jamesa Purefoya - iný typ role, dokonca milujúci manžel zmámený peknou tvárou a nepopierateľnou inteligenciou jeho ženušky ... to je v súzvuku skvelej hudby a nádherných kostýmov ozaj pastva pre oči a dušu. Sladko trpký pohľad na ľudí a ich ambície. Snímok, ktorý aj po vyše 10 rokoch dokáže tešiť, poučiť a nadchnúť. ()

viax

Humorně, či spíše satiricky pojaté vykreslení společnosti, v níž panovala segregace a bylo téměř nemožné se na společenském žebříčku posunout jinak než sňatkem nebo velkými penězi. Rebecca je přesvědčena o tom, že to dokáže. Velmi barevný snímek, kde zřejmě platilo heslo "Každý si vezme na sebe něco červeného!", nám ukáže, zda a jak to zvládá. Vlastně to byla krásná podívaná a kdybyste někdo měl tu její písničku Už spí karmínový kvítek, pošlete mi ji, díky :-) ()

peproch

Becky (sirotek) jako guvernantka chce proniknout do vyšší společnosti. Prožije ale život lásky a důvěry s krásným Rawdonem, vojákem napoleonských válek (v bídě zachová si kouzlo a pevnou lásku navzdory pomluvám. Nakonec nepřekoná svoji touhu po jistotě a svého muže zradí (ne sexem, ale skrytými penězi) ()