Jarmark marnosti

• Velká Británie Vanity Fair (více)

Becky Sharpová je dcera chudého malíře a sní o bohaté budoucnosti. Má všechno, co ji předurčuje ke šťastnému životu a úspěchu ve společnosti: mládí, krásu, atraktivitu, inteligenci, vtip i dostatečnou dávku drzosti. Chybí jí jen jedno - dobrý původ. Jenomže v Anglii počátku 19. století na něm záleží nejvíc. Becky se nechává najmout jako guvernantka do rodiny poněkud výstředního sira Pitta Crawleyho. Tam se seznámí s jeho mladším synem Rawdonem a spřátelí se s panovačnou tetou Mathildou. Po nějaké době si Rawdona tajně vezme. Ze začátku jsou plni optimismu, a ačkoliv je Rawdon vyděděn, žijí si na velmi vysoké úrovni. Její protiváhou je Amélie Sedleyová, pasivní a sentimentální dívka ze zámožné rodiny. Obě jsou ochotné udělat vše proto, aby se staly součástí nejvyšší společenské elity. (TV Nova)

pipapa

Zprznění "po hollywoodsku" klasické literární předlohy. Uspěchané, povrchní, postavy i jejich vztahy neprokreslené/nedotažené. Vznikla tak nepřehledná, nezáživná motanice, která nemá s knižní frivolní a dynamickou předlohou nic společného. Miss Sharp tady není vůbec tak sharp (ostrá), jak by být měla. A ke všemu ještě odporný, slizký,strojený a přepjatý Rhys Meyers, herecky totálně nejistý a nepřesvědčivý šašek...Tahle rychlokvaška má hodně daleko za knihu téměř věrně kopírujícím BBC TV-seriálem z r.1998. Hlavní představitelka z tohoto seriálu (Natasha Little) se objevuje v menší roli i zde...Jedna hvězda za výpravu, za klasický širokoúhlý formát a za "staré dámy", které to tady alespoń trochu rozsvítí. ()

Wolvie

Přetažená,nevídaně uondaná a strašlivě statická adaptace literární klasiky,kterou nezachrání ani šarmantní Gabriel Byrne,natož otravná Reese Witherspoon.Zasloužený propadák. ()

lemonova

Nie je to až taký márny film.. ako nemilosrdná spoločenská satira fungoval celkom dobre. A opäť sa mi potvrdilo, že Reese Witherspoon je skvelá herečka. Dokázala stvárniť rozporuplný charakter, ktorému ste chvíľami chceli fandiť a chvíľu ste ho nemohli vystáť, pričom mi tieto kontrastné polohy nepripadali násilné alebo nepochopiteľné. Jediné, žiaľ zásadné, čo filmu chýbalo, bola nedostatočná vypracovanosť ostatných postáv, ku ktorým som si nedokázala vytvoriť sympatie. Ešte snáď k Romole Garai.. Oproti tomu postava Gabriela Byrnea ma vyslovene sklamala. Aj to však zrejme patrilo k poodhaleniu chladnokrvného sveta anglickej smotánky. ()

FeiNike

Výprava, kostýmy a Reese Witherspoon v hlavnej úlohe sú päťhviezdičkové, pútavosť a zrozumiteľná plynulosť deja si zaslúžia maximálne dve..Spolu to vychádza na sedem hviezd, ale keďže ja som nikdy výrazne neexceloval z matematiky, tak mám právo dať vo výsledku iba tri..Ale sú to tri krásne žiariace hviezdičky, pretože sa mi veľmi páčilo ako režisérka do viktoriánskej šedivosti Anglicka zakomponovala trochu sviežej indickej farebnosti. ()

Laca1313

Tento film jsem měl možnost shlédnout v originále s českýma titulkama na gymnáziu v hodině angličtiny. Sice to bylo lepší než normální hodina ajiny,ale zas až tak mě to nazaujalo. Ale věčim tomu,že pro dívky to mohlo být přece jenom víc zajímavý. ()

IdaHutt

Thackeray, druhý nejvýznamnější představitel anglického kritického realismu po Dickensovi, zobrazil Becky Sharpovou jako rozporuplnou osobnost a při četbě jsem měla silný pocit, že sám autor se vlastně nedokázal rozhodnout, co je Becky zač. Film si vybral z literární Becky kladnější podobu jejího charakteru - a svým způsobem tak vytvořil postavu hodnověrnější a pochopitelnější. Logicky proto dospěl k optimističtějšímu a příjemnějšímu závěru, než je tomu v románu. Reese Witherspoonová zde podala sympatický výkon. Nehledala jsem nikde doplňující informace, ale působila na mě, jako by byla při natáčení těhotná. Snad proto ta kyprá ženskost, skvěle se hodící k nádherným kostýmům. ()

LadyEsik

Byl by to dobrý seriál. Ale jako film je to spíš nahuštěná tlustá kniha ve dvou hodinách. Vše by potřebovalo větší prostor, aby se daly zachystit i charaktery postav a nevyzněly pak povrchně. ()

tranquill

"Mateřská láska má větší cenu než paláce..." Zato tohle dobové romantické drama pro mne žádnou zvláštní cenu nemá. ()

bono22vox

Problém snímku je stejný jako pointa jeho literární předlohy - sebekrásnější povrch nedokáže překrýt obsahovou prázdnotu... ()

mira.l

Uuufff...těžko budu hledat druhý film, který by měl tak výstižný český název, protože tohle byl opravdu JARMARK. --- MARNOSTI. Vlastně po celou dobu jsem nevěděl kdo je kdo, proč postavy konají, jak konají, kde je vlastně nějaký děj, o čem to vlastně má být, v čem je smysl této na pohled sice pěkné, ale nebetyčně nudné a chaotické podívané. To vše navíc zabaleno do docela ukrutné stopáže. Tohle nezachránila, ač jí to moc slušelo, ani Reese Witherspoon, a v tomto případě za ní, exteriéry, interiéry, kostýmy a řekněme i hudbu tak nějak celkově dvě *, ale jinak veliká nuda a zmatek, kterým se víckrát týrat nenechám. Opět jedna ukázka toho, že ani oblíbený herec neznamená záruku kvalitní podívané v dobrém filmu. Podotýkám, že knižní předlohu neznám. ()

Rodin

Takové nějaké hluché. Výprava velmi vydařená, pěkná kamera, dobré herecké výkony, skvělé obsazení, ovšem nějak jsem nebyl schopen uvěřit jak Reese, tak Gabrielu Byrnemu jejich role. Ne že by to byla přímo nuda, ale znovu se na to podívám až někdy. Pokud vůbec. ()

DadysGirl

Film, který stojí na vynikající Reese a to je asi jeho hlavní předností... Navíc celekm dobrý příběh a atraktivní prostředí... ()

Margerie

Nic víc jsem ani nečekala. 700 stran prostě do 137 minut nenarvete a s béčkovými herci moc parády nenaděláte, ať už si má Reese Witherspoon roztomilej ksichtík jak chce. A ta interpretace románu mě štve úplně nejvíc. Bylo to nutné? Nemohli to režisér a scénárista po Thackerayově vzoru nechat na divákovi? Takhle si o Becky každý, kdo knihu nečetl, bude myslet, jaká to vlastně byla krásná chudinka. Ne, ne a stokrát ne! Jedna hvězdička je za kulisy a kostýmy, film jako takový si zaslouží odpad. ()