Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

Frajer42

Myslím, že svým komentářem vám nesdělím žádnou zázračnou novinku. Trója je technicky naprosto skvěle zvládnutý film, který se nebojím zařadit k naprosté špičce současnosti. S hereckými výkony jsem neměl problém. Přišlo mi, že herci hráli tak nějak přibližně to, co se po nich chtělo. Bohužel po příběhové stránce film dost výrazně vázne a místy se nudě prostě vyhnout nedá. Věřte mi, že takových míst není málo. Vlastně je jich hodně. Dost možná zabírají v skoro tříhodinové stopáži většinu, a to se odpustit či opomenout rozhodně nedá. Nutno asi podotknout, že Homérovu verzi napsanou o pár tisíců let dříve jsem nečetl. Rozhodně však nevěřím tomu, že tenhle film s ní má společného něco více než toho krásného dřevěného koníka. Stejně byla technická stránka skvělá a pár soubojů výborných takže 3* dát prostě musím. ()

Kothy

A takhle si Amíci představují Trojskou válku. Nechme je při tom. Akce dobrá, věrnost předloze už je horší. Proč nenechat Achilla vlézt do Tróji, když měl zemřít už před branami že? I totální ignorace bohů mě překvapuje. Aspoň, že herecké obsazení je slušné. I některé chyby se tomuhle filmu musí vytknout. Jako třeba digitální hodinky na ruce Brada Pitta nebo letadlo na obloze. :D "Hektore"! ()

swamp

Monumentální příběh..monumentální obsazení..monumentální výprava..monumentální délka a hlavně monumentální NUDA! ()

Sašenka165

Z hlediska historie absolutní pitomost. Mě to ale nevadí, když se dobře bavím. A já se bavila. Brad Pitt je tu v jedné ze svých lepších rolí, Eric Bana září, Peter O´Toole (úspěšně) hraje na city diváka... líbí se mi hudba, líbí se mi romantika, líbí se mi bitvy i souboj Hectora s Achillem, líbí se mi dokonce i patriotistický konec. Co se mi nelíbí? Herecké výkony napůlmodelky Blooma a modelky Krugerové. Jinak mě film pobavil, dojal a nelituji času u něj ztráveného. ()

dex2man

Výborný historický velkofilm,který uzavírá mojí Trojku(Statečné srdce,Gladiátor).Pitt,Bana i souboje jsou dokonalé skoro jak Achilles nadutý a Diane Kruger krásná..."nízké" hodnocení je mi záhadou. ()

DwayneJohnson

Typická ukázka toho, jak v USA dokážou zprasit i takto silný námět. Celý film je skoro o ničem, Diane Kruger, je naprosto tragická a jediná scéna, při které jsem zapomněl že se dívám na tenhle film, byl souboj mezi Hectorem a Achillem. A to je na těch 157 minut zoufale málo. ()

Slartibarkfast

Epos, který cloumá historií. Slavná Trója a nesčetně postav, které je zbytečné jmenovat. Ílias a Odysseu známe všichni (mnozí s alespoň základním vzděláním), a tak je jasné, že srovnání je téměř vnuceno každému (mnohému) divákovi. Nebudu se tedy přímo vyjadřovat k "najděte 10 rozdílů", ale pojmu to jako divák díla neznalý. V prvé řadě zaujme kopa líbilých herců. Obsazení je tu vskutku famózní a mám za to, že je to hlavní devizou filmu. Herci totiž odvedli skvělou práci a ať už je scénář jakýkoli, musím říct, že tam nechali duši. Akční i romantická stránka věru vyvážená. Souboje fascinuicí. A hlavně jeden z mála filmů, kde nezemře Šón Fazolka! Vše sladěno jak má být. Malá vada na kráse je právě ten scénář a historická fakta, ale to už je jen malý detail, který je odpustitelný. Krásných 75% ()

nash.

Přes spoustu výhrad není výsledek zdaleka tak špatný jak jsem se bál. Zaujal variací slavného příběhu zbavenou nadpřirozena a božských zásahů, pojatou jako klasický historický velkofilm, byť desetiletou válku zredukoval na pár týdnů, zaplnil ji klasickými klišé podobných příběhů a s historickými reáliemi si hlavu taky příliš nelámal. Bitevní scény byly velkolepé stejně jako kulisy, Peter O'Toole v roli Priama byl výborný a scéna, ve které žádá Achilla o tělo syna byla nejpůsobivějším momentem celého filmu. A Pittovi ten arogantní Achilleus taky sedl. Jen ta Helena mohla být krásnější a stopáž kratší. ()

PetrPan

Petersen se pokusil o zpracování Homérova eposu na reálném podkladě skutečných historických událostí, od Homéra si vypůjčil všechny lidské hrdiny a vypustil úlohu olympských bohů a výsledkem je velmi dobrý film s přesvědčivými hereckými výkony, který ač nemá s předlohou právě vypuštěním mytologické stránky příliš společného, je uvěřitelný a hlavně řemeslně velmi dobře zvládnutý, nade všechny se dá pozvednout Brad Pitt jako arogantní Achillés a Brian Cox jako mocí posedlý Agamemnon, jedinou výtkou, kterou vůči Troji mám je triková stránka, která značně pokulhává za původními předpoklady, digitálně vyenderované lodi vypadají přinejmenším trapně... ()

Slarque

Průměrný velkofilm. Scénárista zahodil bohy, ale historická fakta ho také nezajímala. Někteří herci dostali role, na které evidentně nestačí (Diane Kruger, Orlando Bloom), jiní přesvědčivě vykreslili postavy i s psychologickou drobnokresbou (Peter O'Toole, Eric Bana, Sean Bean). Brad Pitt je jako starověký superman někde uprostřed (nebudete mu to všechno věřit, ale také se mu nebudete smát). Režisér komponuje záběry podivuhodně nezúčastněně a velkofilm je to jen délkou, výpravou, kulisami a hřímající hudbou. ()

Vitason

Brad Pitt-17 milionů dolarů s Eurocard, Celý film-175 milionů dolarů s Eurocard. Dojebání slavného Homérova eposu k nezaplacení. Předem musím předeslat, že Homérův epos mám moc rád, takže mě rozčílily velké, příběhové změny, kdy byly z příběhu vyškrtnuty všechny boží zásahy. Podobně dopadla i legenda o králi Artušovi, kdy byly z nové verze vypuštěny všechny mýtické prvky. I přes moje rozčílení si ale myslím, že si Troja zaslouží alespoň tři hvězdičky, protože Wolfgang Petersen dokázal z tupého scénáře vydupadat zajímavé akční scény. Film má skvělou výpravu, hudbu a herecké obsazení, které ovšem staví na špatném Orlandu Bloomovi a nic moc hrajícím Pittovi a dobří herci jako Peter O'Toole, Eric Bana a Sean Bean dostávají málo prostoru. Podobné filmy: Král Artuš (2004), Království nebeské (2005) ()

FrodoF

Čekal sem od toho rozhodně víc, Pitt je sice skvělý, ale jinak je to mírně nadprůměrné hollywoodské historické drama se špatnou hudbou (ty ženské vokály mě fakt štvali), vesměs špatným hereckým neobsazení (kromě Pitta byl dobrý jedině Bana, vyloženě mi ovšem nesedli Bloom a Diane Kruger), historicky samozřejmě nepřesné, ale to se ani nedalo čekat. Divné taky bylo, že se celou dobu nezmínili o Achillově patě a pak ho Bloom, kvůli tomu že neumí střílet trefil do paty. Bitvy jsou docela slušné, ikdyž na LOTRa samozřejmě nemají a scéna souboje Hektora s Achillem byla asi na celém filmu snad nejlepší. ()

klerik

Fnatstická(!!!) ústredná dvojica. Zbytočný záver. Príliš chladný režisér. Ešte aj tá hudba sa mi zdala vykradnutá. Ale Bana a Pitt (a Bean) boli nepopísateľne skvelí... a to niekedy stačí... hlavne keď tam je bojová scéna, ktorá šliape na päty aj TIGROVI A DRAKOVI... ()

Chrustyn

Přesně takhle by neměl vypadat historický velkofilm. Nesympatičtí herci, nuda, utahanost, minimum akce. A přitom to podle ukázek vypadalo tak dobře. ()

SeBig

Aj dont lajk historikal muvís. Jo ale tohle se povedlo. Bavily mě hlavně ty postavy.. drsnej Achileus atd.. ty boje byli masakr. Pár ukecaných dialogů, který mě moc nebrali, ostatní věci okolo chvalim. Hlavně ten konec, ta strategie! Ta vyvraždovačka! ŽŮŽO! ()

LaciLC

Myslím, že tu v poslednom období bolo mnoho lepších historických veľkofilmov. Trója patrí aj medzi najslabšie filmy Wolfganga Petersena (viacej sa mi páčila ja Dokonalá búrka, dokonca aj Air Force One). Čo sa mi na filme nepáčilo bola nuda a jeden z mojich najneobľúbenejších hercov Eric Bana. Za zmienku stoja samozrejme bitky tzv. scény z bojiska a ako sme pri Petersenových filmoch zvyknutí aj skvelé triky.**a 1/2 ()

Rimmer100

Film je sice pěkný a dokonce nominovaný na oscara, ale je to tak trochu pohádkové zpracování. V realitě to muselo být hodně jiné. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole