Útěk

Steve McQueen vede soukromou válku proti zkorumpovaným policistům... Doc McCoy prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při  návštěvě požádá manželku, aby šla za byznysmenem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je ochoten pro něj pracovat. McCoyovi je trest zkrácen. Po propuštění ale musí službu vlivnému a bezcharakternímu byznysmenovi oplatit. Protože se skrýt finanční machinace svého bratra, přikáže McCoyovi, aby vykradl jeho banku. Při akci McCoyovi pomáhá nejen jeho manželka, ale i dva Benyonovi muži banku. Ukáže se však, že je Benyon podvedl, a proto nenachází jiné řešení, než prchat s manželkou a s penězi před gangstery... Kriminální thriller se Stevem McQueenem a Ali MacGrawovou (známou především z Love Story z roku 1970, kde si zahrála po boku Ryana O´Neala) v hlavních rolích patří k nejlepším filmům klasika akčních žánrů Sama Peckinpaha a na přesvědčivosti mu neubral ani čas. Vedle brilantní režie na tom mají lví podíl herecké výkony obou protagonistů. Ali MacGrawová se nedlouho po natáčení tohoto filmu za McQueena provdala. (TV Prima)

Ouwen odpad!

Mám rád Stevena, nicméně tohle je fakt amatérský jak prase. Katastrofálně sestříhaný kdy po jednom výstřelu následuje střih, vztahy mezi postavama zde neexistují a všichni se chovaj jak absolutní hlupáci. ()

Tyler:D

Neviem čím to bolo, ale tento film bol pre mňa hrozná nuda. Pritom väčšina komentárov ho opisuje ako svižnú, akčnú naháňačku. Príbeh ma akosi nezaujal a na akčných scénach, ktorých nie je toľko, ako som očakával, vidieť že boli natočené pár desaťročí dozadu. Ani hudba mi sledovanie veľmi nespríjemňovala, aspoň že hlavná dvojica bola sympatická. Po Peckinpahovej Divokej Bande a Strašiakoch som sa na Útek dosť tešil, ale také sklamanie som nečakal. 50% ()

corpsy

Na tie roky 70. je to pekne odvážna a drsná jazda a milovníkov tejto dekády môže zaujať na maximum. Nevedno či je to tým, že som najprv videl remake 1994, ale mne sa skôr pozdáva kábat rokov 90. a jej atmosféra. Príbeh bol viac prepracovanejší vo vedľajších líniách, kdežto tu pôsobí skratkovito ( viď trojica Rudy, Harold, Fran ). Výpovedná hodnota zaradenia snímku v histórii filmu, je ale neodmysliteľná. ()

curunir

Prvých približne 30 minút sa nesie vo veľmi dobrom svetle a celkovo si zaslúžia len pochvalu. Už však pri scéne prepadnutia banky sa ukazuje, že Peckinpah réžiu vlastne vôbec nezvláda alebo prinajmenšom poriadne nepozná scenár. Všetku akciu obaluje do síce veľmi dynamického strihu, no výsledkom je však akýsi neprehľadný chaos. Dosť nevyužitý mi prišiel aj Al Lettieri so svojim nespochybniteľným záporáckym potenciálom. Od režiséra som zatiaľ videl len výbornú Divokú bandu, takže i porovnávať môžem len s ňou. No a v tom prípade som čakal omnoho lepší výsledok. ()

seeker23

Přestože je z filmu velmi cítit scénárista Walter Hill, objevují se tu typická Peckinpahova témata (zvláštní vztah dětí ke smrti...) a velice zvláštní je, jak je film rozdělen na dvě části: první, velmi krátkou, ve které McCoy/McQueen není "ve své kůži", v níž se prolínají nekorespondující časové roviny, zvuk a obraz se navzájem komentují, co vypadá jako flashback se vzápětí ukazuje jako flashforward apod. Vzápětí je hrdina na svobodě, vše usedá do zaběhnutých žánrových kolejí a šlape jako hodinky. Ale je tomu skutečně tak? ()

MartinezZ

Teda proč je tohle v červených číslech... Děvka a lupič a vrah zdrhají před dalším vrahem a lupičem a pak ještě před bandou trapných mafiánů a policií ve filmu, ve kterém nějaký idiot přišel na to, jak dělat zpomalovačky, ale nepřišel na to, kde je dělat smysluplně, takže je dělá všude. A stříhal to zjevně taky nějaký samouk. No prostě trapas. Před čtyřiceti lety možná akční klasika, dneska trapas. A hřebíček do hlavičky tomu zasadil český dabing. Hvězdička za to, že to šlo posouvat. ()

Ridick

no podla mna ani nie tak velmi svizne, a to je vo filme neuveritelne rychly strih a la tony scott, ale rozvlacne. nastastie vsak mcqueen zahral nadstandartne lupica s vnutornymi problemami a blbou muskou:)...akurat som nepochopil vedlajsiu linku o unose manzelskeho paru a vztah unosca-manzelka-manzel...60% ()

Riddick77

Až moc nesmyslných rozhodnutí, zkratek a nelogičností (zhruba tak jeden nesmysl na 20 minut). Nicméně tempo zběsilé, chemie ústřední dvojky dokonalá, hlavní ženská postava perfektně napsaná, nekorektní a krvavé dostatečně. 6/10 ()

italka63

Pořád jsem odkládala, kdy se na film kouknu a nakonec jsem vůbec nebyla zklamaná.Filmařský um na vás dýchne z každého metru odvíjejícího se filmu a nepotřebuje žádný digitál.Děj vás brzy vtáhne a drobné záběry a hlášky jaksi nenápadně mimo dodávají filmu jiskru a neskutečně černý humor.Doporučuji a dávám čtyři hvězdy. ()

Maq

Scénář je docela dobrý, hvězdu v hlavní roli máme, a přesto to plyne jaksi unyle. Kde je chyba? To přesně nevím, ale šéfuje to režisér, takže je to nejspíš na něm. ()

slunicko2

Zkrátit a zdynamizovat. Pak bych hvězdičku přidal.      .           .                      .                                              .                                     .                                                                                                                                                 . ()

YURAyura

10/10 Sam s Docem a Ali ve forme - hodne se strili, biji se baby, zpomalene zabery zkultovnely. Zapornaci nejsou bezzubi, i kdyz v nekterych momentech pusobi az moc hloupe. Je zvlastni, ze vsichni psanci utikali z US do Mexika a ted se zase naopak vraceji do US. Mistni sucha DB zapomnela na dve dulezita jmena ve filmu: Al Lettieri, Slim Pickens ()

Nosdrolomo

Chtěl bych nahlásit ozbrojenou loupež. Donaldson mi se svým B-čkem ukradl zážitek z Peckinpahova Útěku. S tím ukradl režisérovi pátou hvězdičku za statečnost a já si tak nadále hřeji na prsou jeho Železný kříž jako ten nejoblíbenější Samův film. Až si to pustím příště už budu vědět jak to bylo a určitě dojde i na větší ocenění, jelikož tohle je přátelé klasika. ()

Skip

Peckinpahovsky drsné drama, velmi působivé, místy ale trošičku nudné, což nic nemění na tom, že jako celek působí tento film téměř dokonale. ()

radektejkal

Po zajímavé a vzrušující expozici ve vězení, se můj zájem a vzrušení pomalu rozplývalo, až se (především zájem) rozplynul téměř úplně. Otázka "jak to bylo natočeno?" neobstojí před otázkou "proč to bylo natočeno"?. Peckinpahův akční film může být odpočinkem těžce pracujícího člověka, katarzí pro člověka, kterého okradla banka nebo se nešťastně zamiloval. Choutky vykrást banku, pomstít se nebo získat podobnou manželku, nejspíš nebudou případné. Pozn.: Když Peckinpah, pak raději "Alfredo Garcia" nebo Jízda vysočinou. ()

Laurent

Perfektní snímek. Hodně dobrá zvuková kulisa. Obrovské drama a napětí. Jediná chyba (určitě né tohoto snímku), je že Sam nenatočil více takovýchto trestně právních (gangsterských) snímků. ()

OG_Swifty

Kdyz se tam McQueen ohanel brokovnici a padaly tam Max Paynovskyma bullet timama hadraci, tak to byla prdel. Jinak ale film zas az tak neutikal, cosi mi tam chybelo. A pritom tam byl i cuckold Harold, kteryho mi bylo mega lito. A megaprapodivnej Rudy jak z osumdesatkovyho porna... ale pockat! ()

Joe321

Skvělé krimi s McQueenem. Příběh se zbytečně nazabývá přípravou loupeže (jak název napovídá:)), což je dobře, protože jsme to viděli už hodněkrát a mě to většinou nudí. Hlavním pozitivem Útěku je, že se na to tak dobře kouká a nenudí ani na vteřinku. Steve pobíhá s brokovnicí, pumpuje to do koho se dá a k tomu ještě sexy Ali MacGraw, takové duo zločinců si člověk musí zamilovat. Celý film působí velmi stylově, cool jak by řekli angličani. Režie je výborná, kamera taktéž, prostě luxusní záležitost sedmdesátých let. - "Punch it, baby!" ()

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)