Tomu říkám dusno jako na jihu. Když někdo ve filmu dostane pěstí do obličeje, neměl by se za minutu šťastně křenit do kamery, a to se tady rozhodně nestane. Může se stát, že vás strašně bude štvát ta banda opilců, co se na konci nepříčetně motá, aniž by to mělo smysl. Možná ale právě o to Pennovi šlo. Zpočátku vlahé tempo s přibývající tmou houstne až ve strhující závěr, u kterého mi chyběla jen špetka spravedlnosti, třeba jen ve vysvětlujícím titulku. Vynikající Brando, krásná Fonda, a famózní český starý dabing, v němž si především na jazyk si šlapajícího Ilju Racka budete vychutnávat. Stejně tak bezpečně poznáte Luďka Munzara, Libuši Švormovou, Jorgu Kotrbovou, Petra Štěpánka, ale i Antonína Jedličku. Smrt režisérovi, který by se pokusil tenhle skvost předabovat s pamrdy dnešních dabingových studií!!!(12.11.2012)

Velmi nepřitažlivá sonda malosti se prakticky celou dobu zaměřuje na zkoumání, kdy se z jednotlivce stává dav a z davu masa, která ztrácí veškeré zábrany. K českému dabingu: překvapuje mě, jak podobné jsou si hlasy Racka a Munzara, byť je snadné je rozlišit, Munzarově bezchybné výslovnosti nemůže konkurovat logopedův zlý sen Racek, i když dlužno podotknout, že tohle byla jeho první dabingová práce.(27.8.2018)

Nie je jednoduché hodnotiť filmy, natočené a odohrávajúce sa v rokoch, keď som ešte nebol na svete. Možno práve preto mi pripadali všetci obyvatelia mestečka takí čudní a len ťažko možem uveriť, že by takíto ľudia naozaj mohli niekedy niekde žiť. Proste spolok cvokov, medzi ktorými vyčnieva pár jednotlivcov, ktorí nepodľahli davovej psychóze a dokázali sa im postaviť. Takéto vyhrotené situácie dávajú skvelú možnosť vyniknúť hereckým výkonom. Všetkému kraľuje tradične excelentný Marlon Brando, ale výborne mu sekundujú aj Jane Fonda a Angie Dickinson. Redford žiaľ aj napriek tomu, že sa všetko točí práve okolo jeho postavy, nemá dostatok priestoru, aby dokázal naplno rozvinúť svoj herecký potenciál. Až na pár malých nedostatkov, vyplývajúcich z doby vzniku (bitky), ide o výborne natočenú strhujúcu drámu, ktorá stojí za pozornosť.(28.7.2007)

Varování s nejvyšším stupněm výstrahy! Vyhněte se brněnskému dabingu tohoto snímku jako čert kříži, nebo spíš jako čert Brnu! Příšerné přehrávání, ženské hystericky upištěné, Brando namluvený jako retard – je to jedna velká hrůza. ____ Snímek sám popisuje dusné maloměsto, kde se všichni vaří ve svých nepočestných vztazích, závislostech a tajemstvích. Stísňující atmosféru pak rozštípne jako kulka vnější element – schovávající se trestanec. Zajímavá Redfordova role, zajímavá jeho motivace i nenápadný prvotní impuls, který ho nasměřoval na dráhu zločinu. Už od začátku je jasné, jak to dopadne, což nevadí. Překáželo mi spíš, že hodně ze vztahů a spojenectvích nejsou vysvětlené, přestože hrají důležitou roli. Jak se zrovna tihle lidé mohli spřátelit, proč? Šerif a místní boháč, který se chová spíš jakoby šerif byl jeho vlastní syn. Černoch a uprchlý trestanec – co si za něj odpykal? Finále v pekelné výhni šrotiště se ale rozhodně povedlo.(13.7.2018)

Marlon Brando ve výborné, ne-li nejlepší formě a podobenství o tom, jak je těžké přežít uvnitř "normální" společnosti. Pro silné osobnosti je to dost obtížné kdekoliv - ať se ten protest realizuje navenek (Redford), anebo "jenom" plápolá uvnitř člověka samotného (Brando). Štvanice je naprosto geniálním vykreslením jednoho neuvěřitelně nesnesitelného městečka a jeho skutečně odporně pokryteckého maloměšťáckého obyvatelstva Ameriky šedesátých let, která tomuhle světa tak přála.(18.7.2005)

• - V počiatkoch produkcie bol do úlohy, ktorú nakoniec stvárnil Robert Redford zvažovaný aj Steve McQueen. (m.a.t.o.)

• - Kástingová riaditeľka odmietla obsadiť Faye Dunaway s odôvodnením, že pre filmovú branžu nie je dosť pekná a odporučila jej venovať sa radšej divadlu. (m.a.t.o.)