Zítra vstanu a opařím se čajem

• Velká Británie Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
TV spot 1
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

marshall

Úsměvná česká sci-fi veselohra, plná progresivních a poněkud neobyčejných nápadů a obratů, kde se Petr Kostka ve své dvojroli ztělesňující na jedné straně nekompromisního a panovačného pilota vyhlídkové lodi do minulosti a na straně druhé starajícího se perspektivního gentlemana, staví po bok fašistickým oficírům v podání trojice Sovák, Menšík a Brodský. Ačkoliv by se tento počin pravděpodobně nedal zařadit do truhly českého kinematografického dědictví, srdce vlastence zaplesá a díky tomuto snímku se stále více utvrzuji, že mentalita českého filmu vždy byla a doufejme, že i bude, jedinečná a nezranitelná. ()

swiss

Výborně obsazená česká sci-fi spolu s propracovaným scénářem. Zatímco u amerických filmů tohoto typu najdete spoustu chyb tady je většina věcí logicky zapadající. A ještě k tomu skvělá komedie. ()

FireTight

Cestování v čase na způsob běžné cestovní kanceláře, kamkoliv se vám zamane. Tohoto vynálezu chtějí využít tři bývalí vysocí důstojníci Třetí říše, kteří chtějí Hitlerovi (který byl mimochodem výborně zahraný) předat Vodíkovou bombu a tak trošku upravit historii. Strašné? Možná, ale díky smrti pilota Karla Bureše a duchapřítomnosti jeho bratra Jana příležitost k velké zábavě. "Bureši, co nám to děláte! Vždyť vy jste ještě neodstartoval!!!". ()

haWranka

Rozhodně zajímavá myšlenka, která mě hned přinutila uvažovat o tom, kam bych se vydala, kdyby Universum existovalo. A byla to i legrace. Ovšem obávám se, že za nějakou dobu mi to opět splyne dohromady s ostatními českými filmy tohohle typu... ()

Jonatána

Nedávno jsem to viděla vlastně poprvé a skvěle jsem se bavila. Výborní herci, krásně využitá zápletka s cestováním v čase, chytrý humor. Prostě za čtyři. Za 5 jsou mí nejoblíbenější Světáci a na ty Čaj nedosáhl (pro mě). ale to je jediný důvod :-). ()

markotter

V době vzniku mi film nepřipadl nijak průlomový, ale teď po 36 letech jsem se hodně bavil a byl jsem překvapen, jak dokonale měli tvůrci vymyšlené opakování jednotlivých situací a to, jak jednotlivé postavy dokonale mizely nebo se objevovaly podle toho, ve které "současnosti" se zrovna nacházely. ()

Inozuka

Jeden z nejlepších a nejvtipnějších filmů o cestování časem. Neotřelá zápletka o partičce fašounů, kteří se chystají dát vůdci vodíkovou pumu a místo toho mu nabízejí... Ale nebudu prozrazovat. Naprosto strhující je koláž pod úvodními titulky, která společně s hudbou vytváří skutečný klenot mixu vážných záběrů z 2. světové války a humoru. Mezi fašisty kraluje Jiří Sovák, který si svého Abbarda doslova vychutnává. "Pane stumbanführere, měl byste si vyměnit tu fotografii. Vypadáte na ní jako chlapeček." "Pane sturmführere, nezdá se vám, že jste poněkud drzý!" No a Petr Kostka tu vedle Spanilé jízdy předvádí svůj životní výkon. U scény v popelářském voze jsem se málem umlátil smíchy... ()

Nocturno culto

Rozhodně zajímavý film, jak jsem Kostku nikdy moc nemusel, tak tady byl snesitelný, perfektní byli všichni náckové, v čele s parádně namaskovaným Vicenou coby Hitlerem ale i celý jeho ansámbl působil realisticky- Himmler, Göring..potom parádní sturmbanführer Sovák, gestapák Menšík, opravdu hezký ..škoda minimálního využití Nárožného, byť jeho epizoda stojí za to ..výprava tedy skvělá, scénář taky, obsazení solidní.. ()

Monggol

Naprostý kult a plný počet aj za originálny námet, ktorý nemá vo svetovej kinematografii obdobu. A najlepšie stvárnený Hitler vo všetkých možných filmoch, a že som ich videl hodne za tie roky. ()

rublik05

Očekával jsem leccos, ale takovou povedenou a hlavně nevšední komedii opravdu ne. Hned na první dobrou mě zaujal velmi originální námět, takže jsem byl zvědavý, jak se s tak složitou látkou tvůrci popasují na ploše 90 minut. K mému překvapení se jedná o geniálně vymyšlené sci-fi s inteligentní a propracovanou zápletkou, podpořenou výbornými hereckými výkony všech zúčastněných, zaujal mě i výtečný hudební doprovod. Příběh, jak už jsem zmínil, je velice promyšlený a dobře natočený, děj má solidní tempo a příjemnou atmosféru. Jedinou výtku bych měl k příliš rychlému tempu, respektive přehlednosti, neboť jsem se především ke konci začal trochu ztrácet a místy pro mě bylo dost těžké se zorientovat. Tohle je ale patrně jediná vada na kráse, kterou směle napraví další projekce a větší soustředění, takže celkově jsem s filmem spokojený. Už dlouhou dobu jsem neviděl tak povedené české sci-fi. Klobouk dolů. 8/10. ()

Parm1

Podle mě značně nedoceněný film. Skvělý námět, skvěle zahrané, na to, že to vzniklo v podstatě pár desítek let po 2. světové je to neuvěřitelně nadčasové. ()

BigBang

Výtečný film, s potěšením ho sleduju opakovaně. Nad ostatními českými filmy té doby vyniká tím, že herečky působí přirozeně a sexy i po letech. ()

Daginka

Podle mě docela vynikající česká sci-fi komedie, která dostala nejednoho diváka.Vynikající herecký výkon hlavně Petra Kostky a Jiřího Sováka.Popravdě tomu nemám skoro co vytknout, snad jen trochu tu přeplácanost a rychlou změnu děje, víc asi nic.Ráda se na to znovu podívám :)..85% ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016