Zítra vstanu a opařím se čajem

• Velká Británie Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
TV spot 2
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

Hermione02

Tento film si právem zasloužím být mezi nejlepšími českými nejen sci-fi filmy. Třebaže filmů o cestování v čase bylo natočeno mnoho, tento český klenot je unikátem. V 70. letech natočit efektní podívanou, která dokáže zaujmout diváka i po letech - klobouk dolů. Báječný výkon podal P. Kostka, role naprosto odlišných dvojčat mu krásně sedla... ()

mikhail

Ja viem, je to v podstate volovina, znôška skečov, gagov a sem tam triviálnych vtipov, ale i po tisícom zhliadnutí mi dokáže vylúdiť úsmev na tvári. Jiří Sovák ako starý nacista je neskutočný. Tento herec snáď ani nedokázal svoju postavu zahrať zle. Dovolím si poznámku. Za posledných 10 rokov sa natočili možno 1-2 dobré komédie (v Česku a na Slovensku). V 70 a 80-tych rokoch sa točila každý rok aspoň jedna. Kde je chyba? Dobre vieme, že práve teraz by sme komédie potreboval oveľa viac. ()

Olafsson

Výborný Kostka, skvělá ztřeštěná zápletka, parádní herci jako Sovák, Menšík, Brodský atd... Památná scéna v bunkru s Hitlerem, kde Sováka zatkne jeho mladší já mě vždycky rozštípe.... ()

anyonecek

Nevím nevím, tohle není zrovna můj šálek čaje :P, byl na mě asi moc horký a opařil jsem se. Docela blbá "komedie", která mi nepřijde vtipná a ani příběh nestojí za zmínění. Alespoň Jiří Sovák zde něco předvádí. ()

maoc

Viděno poprve 2013 a střízlivě bych to ohodnotil na slabší 3 hvězdy. Ovšem vzhledem k přínosu české a možná i světové kinematografii jednu hvězdu přihodím. Pravdou je, že scénář je slušný, kostýmy a stavby jsou skvělé, úvodní titulky jsou velmi odvážné a vůbec nejlepší z filmu je asi to, jak otevřeně si dělají srandu z fašounů. Až mi padala čelist. V tomto kontextu nemohu nedoporučit knihu Železný sen od Adolfa Hitlera, pardon, Normana Spinrada. ()

Frog.cz

Nemůžu jinak než hodnotit 5* protože cestování v čase je prostě můj obor a tohle se opravdu povedlo a navíc v českém podání.Neskutečná kombinace a neskutečný výsledek herctví Petra Kostky mne opravdu pokaždé dostane.Jak je možné že kdysi nebyl pro filmaře točit takovéto dílka trikově celkem náročné a u kterých se člověk pobaví dodnes........... ()

brzozin

Prijemna ceska sci-fi klasika z dob, kdy se vice hledelo na scenar a herecke vykony, nez na vizualni efekty a akcni sceny. ()

Dinsberg

Hollywoodští kritici by se nejspíš nudili, přece mají Návrat do budoucnosti. Jindřich Polák se nicméně nesnažil o teen komedii, ale o sci-fi říznuté bizarním, místy až černým humorem. Díky tomu dal vzniknout nadčasově časovému snímku, z kterého nejen zlidověly hlášky typu "...musíme tu na mě počkat.", ale který má skrytou i vážnější linku. Jak jinak brát celou hypotetickou část možnosti změny historie ve prospěch tyranů. Dohromady to překvapivě funguje. ()

johnny01

Originální film s několika vtipnými nedorozuměními, dobrými hláškami a povedeným využitím cestování v čase. ()

majky19

Z mého pohledu vskutku vynikající sci-fi komedie z dílny předního českého režiséra Jindřicha Poláka (autora takových děl jako "Ikarie XB1", krimi filmu "Smrt stopařek"nebo z tvorby pro děti oblíbený seriál "Pan Tau", filmy "Chobotnice z druhého patra" nebo "Lucie, postrach ulice"), která nás velmi originálním způsobem zavádí do historie nedávno minulé. Navíc zde zazářil Petr Kostka ve své životní dvojroli. ()

MyrnaAlec

"Venku zuří válka, buďte na sebe opatrní." "Nejste nějaký drzý, sturmbannführere ?!" A Potměšil zde hajluje na 150%. ()

PlayEasy

Opravdu geniální a mistrovská česká komedie s opravdu skvělými hláškami, dokonale zábavnou partou nácků (pánové Sovák, Menšík a Brodský) a skvělou ústřední dvojrolí Petra Kostky. Škoda, že po tomto filmu české "Sci-Fi" hodně upadlo, nicméně jedná se o velmi originální a přitom zábavný film. Nejde z toho ani cítit žádná komunistická propaganda, takže podlehnete iluzi, že se momentální česká kinematografie konečně vzpamatovala :D Nicméně my jsme se přímo výtečně pobavili a celý večer dokonale užili a to byl účel filmu, pokud víme :) Za nás asi tak 4 1/2*. 80% ()

ostravak30

Předně...je to výborná komedie, kterou mám moc rád. Navíc se za komunismu příliš sci-fi filmů nenatáčelo, takže každý další je plus. Nicméně už název je vlastně nesmysl. Zítra vstanu a opařím se čajem - hláška, která ve filmu nezazní ani jednou. Pouze za pět minut a za chvíli. Tvůrci disponují velmi kvalitnímu herci hlavně komediálními z podstaty. O tom, jak je to výborná švanda svědčí například fakt, že Petr Nárožný zde hraje pouze chvilinku a přesto jeho roli nelze zapomenout. Takže jediný důvod proč nedávám maximum je celá řada nelogických věcí, kterých si filmaři nevšímali schválně nebo na ně při tvorbě pozapomněli. Nebudu je tady vypisovat, ale pozorný divák, který se na příběh soustředí, si jich všimne a kroutí nad nimi hlavou. Jen namátkou. Když už je Karel mrtev a Jan v přestrojení za bratra začíná svůj den po druhé, navrátivší se Jan mluví právě s druhým Janem a ten mu neodpovídá, ale jen dokola opakuje podivení se nad tím, že Karel žije. A takových drobností je zde víc. Ale zábava je to stejně. ()

tavvva

Tohle pojetí cestování v čase je bohužel pro mě těžko stravitelné, protože je nelogické. Každý, kdo o možnosti cestování v čase někdy přemýšlel do hloubky, asi došel k tomu, že musí buďto existovat uzavřený a neměnný cyklus událostí, a nebo musí existovat paralelní vesmíry. Jelikož je ve filmu pro stejný časový okamžik více variant, znamenalo by to nutně existenci paralelních vesmírů, ale u těch by zase neměl nikdo potřebu se vracet v čase, aby došlo ke změně historie, protože by k ní došlo v jiném paralelním vesmíru a tedy ne ku prospěchu toho, kdo o změnu usiloval :) Jinými slovy "vrátím se v čase, aby se mé druhé já v paralelním vesmíru mělo lépe." Navíc zbytek filmu nebyl vlastně ani moc zábavný. Trochu stravitelnější pro mě byl film Zabil jsem Einsteina, pánové. ()

adamix

Československý NÁVRAT DO BUDÚCNOSTI alebo ako som sa naučil dusiť rožkom a mať rád vodíkovú bombu :). Skvelý nápad a celkom aj odvážny pre svoju tému, nehľadiac na to, že sa cestuje do bunkra vodcu do nacistického Nemecka. Scéna, kde Hitler sleduje video svojho pádu, je mrazivá a zároveň vrcholom celého filmu. Perfektné. Niet čo dodať. ()

MartinTerran

Další z řady dobrých Československých scifiček. Plán je v celku jasný a jednoduchý, ale souhra událostí trochu kartami zamíchá a je z toho celkem maglajs, hlavně když se stejní lidí objeví vícekrát v jedné časové linii. Je to pojaté s nadhledem a humorem i když jde o závažné téma. Také to jak se Buřeš vypořádal se všemi pachouchy ze všech časových linií se mi líbilo. Herecké obsazení luxusní. Hodnocení: 84/100. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016