Loki - Season 1

(série)
USA, 2021, 4 h 47 min (Minutáž: 42–53 min)

Tvůrci:

Michael Waldron

Režie:

Kate Herron

Předloha:

Stan Lee (komiks), Larry Lieber (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Autumn Durald

Hudba:

Natalie Holt

Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Richard E. Grant, Gugu Mbatha-Raw, Owen Wilson, Wunmi Mosaku, Eugene Cordero, Tara Strong, Derek Russo, Erika Coleman (více)

Epizody(6)

Ihned poté, co se zmocní Teseraktu, je Loki zatčen Úřadem časových odchylek (TVA). Poté, co spatří svou předpokládanou budoucnost, se Loki pokusí uprchnout, ale je znovu dopaden. TVA ho naverbuje, aby pomohl odchytit zběhlou Lokiho variantu, která působí potíže. Společně s Mobiusem a B-15 pak vyšetřují apokalyptické události, zatímco odhalují tajemství ukrývající se ve zdech TVA. (mikki089)

SamGee

Je to už dekáda, čo sa britský herec Tom Hiddleston dostal do povedomia divákov vďaka roli Lokiho, ktorý hral zväčša druhé husle v super-hrdinskej trilógii Thor. Tentoraz, dostal príležitosť zažiariť ako hlavná hviezda v sci-fi seriály Loki. Dokázal boh chaosu a intríg obstáť aj bez hereckej podpory Chrisa Hemswhortha v roli Thora ?        Naposledy sme videli skutočného Lokiho umierať v snímke Avengers: Infinity War. V seriály sa stretávame s jeho alternatívnou verziou, ktorej sa podarí ukradnúť Tesseract a utiecť z miesta činu. Netrvá dlho a chytí ho TVA. Tá sa prezentuje ako tajná organizácia, ktorá udržiava plynulý tok posvätnej časovej línie.  Samotný Loki čelí nedôvere zo strany TVA a súčasne odhaľuje temné tajomstvo, ktoré by mohlo roztrieštiť všetky časové línie v multivesmíre.   Zatiaľ čo mini-séria WandaVision odkazovala na sitcomy  a The Falcon and The Winter Soldier riešila politické hry, Loki predostiera konflikt medzi slobodnou vôľou a determinizmom. Práve tento dualizmus posúva dej dopredu a dostáva postavy do neľahkých situácií. Popri komplexnej téme, dejové zvraty ponúkajú samé prekvapenia a  šiesta epizóda končí cliffhangerom. Niektorí diváci budú vytočení z otvoreného konca, iní ho budú chváliť. Tento riskantný ťah bol z môjho pohľadu efektívny. Medzi najsilnejšie stránky seriálu patria vtipné dialógy a výrazné charakterové vývoje, najmä u Lokiho. V priebehu šiestich epizód sa mení z egocentrického princa na empatického hrdinu, čím si získava obrovské sympatie u svojich fanúšikov. Príjemným doplnkom sú scény, v ktorých postavy hravým spôsobom vysvetľujú cestovanie v čase.  To isté sa však nedá povedať o akcií. Nie je ničím prevratná, keďže seriál kladie dôraz na osobné momenty a filozofické debaty.   Tom Hiddleston panuje tejto šou a predvádza tu svoj najlepší výkon. Reč je hlavne o závere prvej epizódy, v ktorej je Loki svedkom svojej budúcnosti. Tom Hiddleston dokázal znázorniť všetky emócie iba za pomoci mimiky, za čo si odo mňa odnáša veľký potlesk. V seriály sa stretávame s výraznými charaktermi.  Owen Wilson ako agent Mobius poľudšťuje Lokiho, variantka Sylvie (Sophia Di Martino) má skvelú chémiu s protagonistom a zo sudkyne Renslayer (Gugu Mbatha-Raw) srší autorita. Zažiaria aj vedľajšie postavy, ako policajtka B-15 (Wunmi Mosaku), postarší Loki (Richard E. Grant) a ten, ktorý ťahá TVA za nitky (Jonathan Majors).   Prekvapila ma hudba od skladateľky Natalie Holtovej. Perfektne kombinuje sci-fi motívy so škandinávskymi husľami bez toho, aby tieto hudobné žánre pôsobili rušivo. Technická stránka je na vysokej úrovni. Špeciálne efekty, kulisy, rekvizity, kostýmy a kamerové zábery sršia originalitou a dodávajú hĺbku k príbehu.     Marvel Studios expanduje svoj svet mini-seriálmi, v ktorých tvorcovia dostávajú príležitosť zaexperimentovať a ukázať divákom niečo prevratné. Seriál Loki je toho perfektným príkladom. Ponúka divákom nielen silnú premisu, ale aj charizmatického antihrdinu, nezabudnuteľné postavy, prekvapivé zvraty a technické skvosty. Vďaka týmto prvkom si seriál obľúbia fanúšikovia komiksov i  Lokiho. Už sa teraz neviem dočkať, kedy vyjde druhá sezóna.     Príbeh: 10/10, Herecké výkony: 9/10, Hudba: 8/10, Špeciálne efekty, kulisy, kostýmy, kamera: 9/10, Akcia: 6/10, Celkovo: 8,5/10. () (méně) (více)

Simon.Dobes

Prvou epizódou si ma to získalo najviac, ako sa len dalo. Toto nadšenie trvalo ešte druhú epizódu, ale potom prišiel spád a nadšenie opadlo. Z Lokiho, ktorý sa postavil proti Avengers, spravili v tomto seriáli slabocha a úplného ťuťka, ktorý moc rozmýšľať nevie. A k romance medzi ním a Sylvie sa nechcem vyjadrovať. Toto nie je Loki, akého si pamätám z filmov. To, čo ma ale na sérii najviac bavilo, bol Owen Wilson a jeho postava Mobiusa, ktorý sa zaradil medzi moje najobľúbenejšie postavy z celého MCU. Vyzdvihnem i iné varianty Lokiho - Classic Loki či Alligator Loki. Atmosféru, ktorú nadobudli v prvej časti si po väčšine odniesli až do konca. Čo sa týka efektov, tie boli parádne. Pri finále bol každý zvedavý, čo nás čaká, respektíve kto. A mňa úprimne táto verzia Kanga sklamala. Čo to sakra bolo? Posledná scéna ale nabudila na ďalšiu sériu. ()

PenelopaW

Těšila jsem se na starého dobrého šmejda Lokiho se vším všudy a dostalo se mi ufňukánka, kterého zbije i ženská, a který se nejvíc ze všeho nimrá ve svých pocitech. První polovina 1. série pro mne byla naprostým utrpením, od 4. epizody už to šlo nahoru, ale po shlédnutí "grande finále" jsem na rozpacích, protože mi to celé přijde jako prequel k něčemu jinému a většímu (?). Ačkoli mne na Edně přesvědčovali o tom, že Loki musel projít vnitřním vývojem, že zamilovaní záporáci jsou fajní, a že je ten seriál vlastně dobrý, tak - navzdory tomu, že věřím tomu, že Loki není až tak zlý, jakým se dělá - nemohu 1. sérii hodnotit nikterak vysoko. I proto, že postava Sylvie mi vůbec nepřišla natolik úchvatná, aby Loki kvůli ní začal vyzpěvovat ve vlaku a být za měkkotu. Hvězdičky dávám hlavně za Toma Hiddlestona, pro kterého mám slabost. ()

KukulienkaHO

Loki je zatiaľ celkom isto najlepším MCU seriálom (videné len WandaVision a The Falcon and the Winter Soldier). Môže za to predovšetkým fakt, že okrem hlavnej postavy (a samozrejme rovnakého vesmíru) nemá s ostatnými projektami MCU nič spoločné, mimo zopár odkazov. Príbeh, prostredie, postavy, zápletka, atď. sú originálne a predovšetkým skvelo spracované. WV a TFATWS sa museli držať určitých bodov. Kvázi rozširovali už známy svet. Kdežto Loki pracuje s úplne novými (aspoň pre MCU) témami. Navyše si po celý čas udržuje kvalitu bez väčších výkyvov. WandaVision začal originálne a zaujímavo, no koniec skĺzol do priemernej akčnej zábavy. A ani tie sitcomové epizódy neboli vždy celkom podarené. Falcon a Winter Soldier si skoro stále držal kvalitu, ale ani jedna epizóda nepriniesla nič extra, nič výrazne zaujímavého. Treba povedať, že čo sa samotného Lokiho týka, tak ten je úplne inou postavou, než na akú sme boli zvyknutí. Po väčšinu seriálu funguje ako klaďas (a vo finále ako stopercentný). Ten prerod je možno trochu prirýchly, ale inak v pohode. Veľmi ma pobavilo, ako bleskovo skrotili "mocného" boha falše a ukázali mu, kto je v TVA pánom. Ďalej je tu veľmi sympatický detektív/agent Mobius, ktorého fantasticky stvárnil Owen Wilson, pre ktorého to bola dosť netradičná rola, než sme uňho zvyknutí. Sylvia, ženský variant Lokiho, zas naopak príliš sympatická nebola. Reálne som je musel trpieť. Avšak svoje miesto si zastala, no a napokon sa ukázala ako pravý hlavný záporák (aj keď tak chtiac-nechtiac). Čo sa Kanga týka, tak ten bol celkom solídny a zábavný. Budúci grand antagonista teda vyzerá slušne, aj keď tu sme videli len jeho kladnú podobu. Dôležitou súčasťou seriálu bola chémia medzi postavami. Duo Loki-Sylvia v tomto ohľade nefungovalo vôbec. Ich romantická linka bola až smiešna. Na druhej strane bromance Lokiho a Mobiusa fungovala skvele. Agentúra TVA ma jedným slovom pohltila. Kancelársky vizuál pripomínajúci 60. roky, štruktúra či samotné poslanie sú vskutku zaujímavé. Som veľmi rád, že sa z nej nestal druhý S.H.I.E.L.D., keďže by to ani moc nedávalo potom zmysel. Akurát musím vytknúť, že všetci pracovníci (teda varianty) sú ľudia. Akože žiadny mimozemšťan posvätný tok času nepokúšal? Rovnako je škoda, že sme sa v rámci cestovania v čase nepozreli (okrem Lamentisu) na žiadnu inú planétu než Zem ani do iného paralelného vesmíru. Každopádne, asi je to tak aj dobré, keďže mal seriál aspoň viac času sa venovať príbehu. Efekty sú fantastické, vidieť, že Disney nešetrilo. Akcie tu veľa nie je, ale ani ju netreba. Loki jednoducho nie je akčný seriál, jeho prednosti sú úplne iné. Bohužiaľ, istí jedinci to nepochopili. Každopádne, je to ich problém... V čom však Loki nepochybne vyniká, je parádna hudba. Natalie Holt sa predviedla vo veľmi dobrom svetle a ja som velice zvedavý, ako nadviazala na Johna Williamsa pri Obi-Wanovi Kenobim. Marvel pri Lokim dokázal, že to so seriálovou tvorbou myslí naozaj vážne, keďže záver prvej série výrazne ovplyvnil budúce smerovanie MCU a jeho nadchádzajúcu fázu. Na druhú sezónu mám veľký hajp, akurát sa trošku obávam, aby to tvorcovia dokázali celé ukočírovať, pretože to čo príde, bude evidentne veľké. () (méně) (více)

bonovox

Loki is back...zaujímavo podaný ďalší príbeh zo života postavy z Marvel vesmíru. Retro atmosféra, hudba či herci sú super, hlavne Owen v netradičnej úlohe. Trochu ma sklamala finálna epizóda, uvidíme ako bude príbeh pokračovať...70% ()

kishi_SO

dost nadhodnoteni serial. Loki (teda skor Hiddleston) je charizmaticky clovek, ale postavit cely serial iba na jeho postave je na hlavu. Vizual fajn, sem-tam vtipny moment, ale to strasne vykecavanie, kedy mi prislo, ze sa scenaristi zamotavaju cim dalej viac a nevedia z toho von..... a na zaver musim povedat, ze som dost sklamany zo zaporaka. No neviem ako uvod do novej fazy MCU nic moc, ale MCU mal aj vacsie prusery. ()

swenyx

Loki napříč časem. Kdo by to byl řekl, že mě bude bavit Marvel seriál, ale stalo se. Závěr série končí vlastně dost otevřeně a bez pořádného celku. Těším se na další sérii, ten konec byl vyloženě bait, takže doufám, že se to povede stejně jako první série. ()

david141474

Tohle byl jediný v roce 2021 jediný první seriál, který jsem dokoukal do konce, přece jenom to má jen 6 dílů. Teď už byl seriál prodloužen o druhou sérii a tak jsem si dal rewatch a musím to zrecenzovat. Bylo to úplně stejný jak jsem si pamatoval. Solidní série (tehdy ještě seriál) se skvělými herci, sympatickými postavami a zajímavým záporákem. No tak jako děj je velice solidní a zajímavej. Soundtrack byl povedenej, ale ne tak jako ve druhé sérii, ve druhé sérii je ten soundtrack božskej. Postavy jsou skvělý. Skoro všechny jsou sympatický, dokonce i Kang. Herci byli skvělí. CGI bylo nádherný. A varianti Lokiho ještě lepší. No a pak taková třešnička na dortu zničení planety a souboj a Kangem. 10/10 Hodně fajne série! ()

Scaevola

V zásadě mohu říci, že jsem dostal přesně to, co jsem čekal, aniž bych se toho nadál. Loki chce být velkolepý, skáče mezi přebarevnými a ohromujícími scenériemi a velkohubě žvaní o čemkoli, s čím se právě šarmantně potýká, ale sedí mu právě ono komorní drama o důvěře, svobodné vůli a následcích vlastních činů. Proměna antihrdiny v typicky obětavého a přemýšlivého klaďase sice proběhla jaksi mimo záběr, ale příběhu to nevadí a vzhledem k závěru to patrně neovlivní ani zbytek MCU. A právě závěr asi bude to nejproblematičtější. Přihlédnu-li k předchozím díl(k)ům, očekávání se samozřejmě muselo drápat velmi vysoko, a tu najednou poslední díl především mluvil a mluvil a napínal. A donutil přemýšlet, což jsem opět nečekal. Samozřejmě vše v rámci disneyovského seriálu založeného na komiksech, ale vybírat mezi osudem jedince a smyslem vesmíru dá zabrat. Uvidíme tedy, kam na konci zmizely všechny důležité postavy a kde se opět vynoří, a možná to na maximální hodnocení přeci jen bude. ()

AdelleR

Upřímně, pořád moc nevím, co k tomu říct. Podobně jako u WandaVision se tu plácáme ve vodách neznáma, jenom s tím rozdílem, že tady to moc nezapadne do sebe a strašně moc věcí zůstane nezodpovězených. Poslední epizoda je čirý chaos, což je vzhledem ke cliffhangeru asi pochopitelné, přesto si nemůžu pomoct od pocitu, že jsem asi chtěla něco jiného. Holt to není finále jako každé jiné, ale když to vztáhnu k seriálu obecně, nejspíš i to byl účel. Loki se tu předvedl v celé své kráse, líbilo se mi, že to nebylo úplně předvídatelné a že Loki je prostě Loki, zachovali tu jeho přelétavou povahu. Soundtrack špičkový. A pořád mě baví ta marvelovská snaha do seriálu zakomponovat komiksové kostýmy. Další série je pro mě jasná. ()

Sefko

Takže prvá séria je za nami. A nato, že je to Marvel tak sa žiaden zázrak nekoná. Spočiatku to má fajn atmosféru a vytváranie novej paralelnej reality pre Lokiho je super. Ale aj to sa časom zunuje. A vo finále sa ukáže, že to celé mohlo byť o polovicu kratšie. Škoda. Rozhodne ale je tu potenciál do budúcna. A to nielen pre samotný seriál. Ale dokonca aj pre filmy. ()

jigsaw44

Nudné, neprehladné a chaotické (Nudné: vačšina času v tom starom nudnom úrade, mnoho dialogov, Loki sa tvári sofistikovane, ale pritom robí iba detské kúzla Neprehladné: mnoho časových osí, cestovanie v čase, cestovanie medzi skutočnou realitou a variant realitou, ked tam Loki zomrie, tak vlastne nezomrie, ale dostane sa do inej dimenzie, kde sú iný Lokiovia (a ešte krokodíl ako Loki, wtf?!) a nakoniec ten černoch, ktorý všetko vie dopredu, ale potom následne nevie. Skalným fanúškom a detom sa to asi bude páčit, ale inak je to dost neprehladná nuda a ešte natiahnutá na minimálne 2 série ()

CheeseFigure

Bavilo ma to. I keď môže znieť zvláštne zobrať boha klamstiev a hodiť ho do zápletky ohľadom cestovania časom a alternatívnych realít, tak to funguje. I vďaka sympatickému Tomovi Hiddlestonovi. Ale nestojí to len na ňom. Zábavné sú  interakcie medzi ním a Owenom Wilsonom a medzi ním a Sylviou. V oboch prípadoch skvelo funguje vzájomná chémia. Čo sa týka organizácie TVA (pri ktorej som si spomenul na seriál Umbrella Academy), páčil sa mi retro dizajn a byrokratičnosť. Čo sa týka deja, vyzdvihnem tretiu epizódu a posledné dve. Tretia sa mi páčila zobrazením zúfalej situácie odohrávajúcej sa na planéte odsúdenej na zánik. Bral by som, keby tvorcovia trochu viac zobrazili to, ako bohatí a privilegovaní idú do bezpečia, zatiaľ čo chudobným ostáva čakať na smrť. I tak sa ale jedná o celkom fajn diel. Predposledná epizóda predstavila zaujímavé variácie na hlavnú postavu (úprimne, čakal som, že toho bude viac a celý seriál, nie len jeden diel) a celkom dobrý záverečný súboj podtrhnutý dobrou hudbou. Záverečná epizóda je potom kecacia, čo nevadí, nie vždy treba megafinále (pozerám na teba WandaVision). Záver potom navnadil nie len na druhú sériu, ale na celú budúcnosť MCU. ()

matous20063

Stojím si za tím že MCU jde do sraček, ovšem toto bylo příjemné překvapení. Napínavé, nápadité plně skvělých scén a připravení na budoucnost MCU. To že se mi ta budounost moc nelíbí je druhá věc :-D. Ovšem závěr první série mě celkem zklamal ale zárověn nadchnul pro další pokračování, prostě tento otevřený konec mě naštval protože jsem chtěl víc. Proto dám jen 80% ()

Tom10000

(POZOR, SPOILERY!) Zhodnotit první sérii je vzhledem ke skutečnosti marvelovského původu seriálu obtížné. Dějově totiž získal seriál potenciál až ve čtvrtém díle, kdy mezi oběma hlavními hrdiny (Lokim a Sylvií) zahořela láska. Tu však až příliš rychle přešel pátý díl, aby se na konci posledního ukázala blondýna ve svém Temné povaze. Jistě, rozumím jejímu počinu konečně zničit toho, kdo ji zabil. Též rozumím i její nedůvěře v Lokiho, ačkoliv pro ni představoval prvního skutečného přítele. Přeci jen, žije mnoho set tisíc let, a nějaký její Variant u ní znamená v podstatě pár vteřin dojetí a radosti. Sám Loki si však po rapidním zlepšení určitě nezaslouží trčet v jiné realitě (...). Nebo jinak: nevidím v druhé sérii přliš velký potenciál. Ta první nám neukázala, jak by se mohl seriál vyvíjet, spíše se rachle zarazila po čtvrtém díle, aby následně "zakopla", a to hodně, a nakonec začala "mlít z posledního". Ostatní hrdinové, tedy vyjma hlavních dvou, (až na Mobiuse, který zvládal místy bavit) žádný přínos pro toto dílo neměli. Hráli pouze, paradoxně, figurky ve svém vlastním fiktivním světě. Sylvia mi připadá jako velmi zdařilá postava, pomáhá Lokimu, někdy trochu topornému, na výsluní, a tím spolu tvoří výtečný pár.Když jsou od sebe pryč, chybí mi v dílech potenciál. když jsou spolu, zažehnou hotový požár. Ten ale vzhledem k jejich roli a především až příliš veliké podobnosti (však jsou de facto stejní) nikdy nemůže vydržet. A díky tomu se mi moc líbí (...). Celkem dostává 1.série 70 procent. Snad se příště zase najdou, jinak vyroste z nadějného květnatého počátku suchý plod. ()

Tomulka

Originální příběh. Skvělé herecké výkony a slušné tempo. Tom Hiddleston a Owen Wilson si to užívají opravdu dobře.Sophia Di Martino je skvělá Loki a vztah mezi Loki a Loki je super vedlejší zápletka, která žel moc rozvíjená není. ()

13Maty13

"Love is a dagger, it's a weapon to be wielded far away or up close. You can see yourself in it. It's beautiful until it makes you bleed. But ultimately, when you reach for it, it isn't real."     /// V roce 2021 třetí seriál ze světa MCU podle mě všem výtřel zrak. U Marvelu jsme na tohle nebyli zvyklí. Je to náročnější a chytřejší než klasická Marvelovka. Hrátky s časem a celý nápad TVA jsou geniální. Všechny postavy, zejména Loki a Mobius, jsou taky úžasný. Zkrátka jedná se o skvělý seriál, který nakousává složitá témata, kdy se každým dílem dozvídáme víc a víc. Bomba!   / Hodnocení: 9/10. ()