Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

Turby

Z filmového hlediska je to velice povedený kousek co si drží vcelku dobrou atmosféru a ukazuje úskalí doby. Jediné co bych vytkl je neúplný výklad činů bratří Mašínů. To, že jim bylo jedno co bude s jejich rodinou je jedna věc, ale chybí mi tam jejich zabíjení i pár nevinných civilistů. Můj pohled na ně je jiný, než jaký překládá film. ()

Honzulik

Tak šel jsem do kina s velkým očekáváním, ale nakonec dost velké zklamání... Mám problém, že v podstatě nejvíce diskutabilní činy Mašínů (vraždy, zbytečné zapalování stohů atd.) byly v podstatě přehlédnuty... Snažit se za každou cenu vyrobit z vrahů hrdiny je dost chucpe! ()

maraHCV

Četl jsem knihu Zatím dobrý a později i výbornou audioknihu,tohle strhující drama nejde vmáčknout do 135 minut ale Epsteinovi se to povedlo asi nejlíp jak to šlo."Bez svobody se nedá žít,ale jen přežívat" ()

cunicekb

Byla jsem hodně zvědavá, jak film bude vypadat, měla jsem strach, že bude obsahovat nějakou okatou glorifikaci, nebo bude hrdinsky nablblý a musím říct, že předčil má očekávání. Surovost tehdejší doby byla dost dobře zachycená a dokreslená emočním vypětím jednotlivých postav. Film se (podle mě) nepřiklání na žádnou stranu, prostě jen zobrazuje to, co proběhlo. Herecké výkony u všech herců - můžu jen říct, klobouk dolů. Bez ohledu na to, jaký má kdo názor na bratry Mašíny, můžeme říct, že filmově je to skutečně perfektní. Co se politiky týče, minimum, které si lze z filmu odnést, je to, že nebudeme soudit za svitu černobílého vidění. ()

James01

Rozporuplný film Tomáše Mašína dává divákovi  prostor na to, aby se rozhodl, zda jsou Bratři hrdinové nebo vrazi. Nejvíc mě zaujala scéna s klavírem, která funguje jako metafora pro rodiny, kterým komunismus zkomplikoval nebo dokonce zničil život. I když je scéna přesunutí klavíru vymyšlená, matka Bratrů skutečně milovala hudbu a hru na klavír. Osobně se mi sekvence Mašínových úniku do Zapádního Berlína zdála velmi zdlouhavá. Jelikož byl film natočen na základě skutečných událostí, ocenil bych, kdyby nám tvůrci na závěr ukázali autentické fotografie skutečných bratrů. Ostatně samotný Josef Mašín po projekci prohlásil, že herci jejich charaktery neztvárnili zcela správně. Naopak sestře Zdeně, se údajně film velice líbil. Film jsem zhlédnul v rámci 26. filmového festivalu - Kino na hranici. ()

Crejdl odpad!

Film je o hovně, teda hovnech a vlastně nic nového nepřináší. Nabízelo se obrovské množství možností, jak jedno z největších historických dilemat novodobého Československa uchopit. A přišlo se s tou nejjednodušší cestou. Jedná se o pietní přístup, milosrdnou lež, nebo manipulaci historie – a na koho to má fungovat a proč? Jde tedy pouze o to, co nám nabízí nynější film. Jednak sadu různých laciných klišé. Naprosto nejpodivnější a nejnepochopitelnější je ale rozhodnutí neukázat dva nejvíce kontroverzní momenty mašínovského tažení za svobodou: podříznutí svázaného policisty a zastřelení účetního v bankovním voze. Vypravěčsky film hrdiny vyviňuje – věci se téměř nestaly, musíme si je domýšlet. Nepřímé zobrazování znamená v tomto případě nikoli estetizaci, ale anestetizaci. Vše je mnohem jemnější, hrdinové nejsou konfrontovaní s brutalitou svých činů, vše se stane jaksi „bokem“. Pakliže čirou náhodou někdo o Mašínech nic neví, nikdy z díla nepochopí, proč jejich činy i po desetiletích budí u velké části veřejnosti negativní reakce. To se týká mladší generace lidí v Česku a většiny lidí v zahraničí. Pro ně bude možná i obtížné pochopit, o jakém režimu film vlastně vypráví. (Z Mašínů je hollywoodská střílečka. Dilemata prostě neřeší - Kamil Fila) ()

kokos.o

Film Bratři představuje významný příběh z doby studené války, který se točí kolem odbojové skupiny bratrů Mašínů a jejich odvahy bojovat proti komunistické diktatuře v Československu. Jedním z jasných pozitivních aspektů filmu je výborná kamera. Pečlivě provedené záběry z mučení a akční scény dodávají filmu vizuální sílu a autentičnost. Díky nim divák opravdu pociťuje napětí a nebezpečí, které bratři Mašínové prožívají. Film dokáže diváka emocionálně zasáhnout. Zápletky a situace, kterými prochází hlavní postavy, vyvolávají silné emoce, a divák je tak přitažen do jejich příběhu. To je jedním z nejsilnějších prvků filmu. Nicméně, na můj vkus bylo příliš mnoho náhodných dějových zvratů, což může někdy působit nepřirozeně a těžko uvěřitelně. Celkově lze říci, že Bratři je silný historický film s výbornou kamerou, emocionálním nábojem a vynikajícím hereckým obsazením. I přes některé nedostatky v ději je to důležitý příběh a stojí za to ho vidět. Celkové hodnocení: 7/10  Art: 7/10    Akce: 8/10    Vtip: 7/10    Napětí: 7/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 8/10    2D    10/2023 ()

jablonec

Mírné zklamání. Čekal jsem více. Po stránce technického provedení, výpravy a hereckých výkonů nemám žádné výtky. Poslední třetina filmu, kde je vyobrazen útěk do Německa, je hodně sugestivní a napínavá. Kupodivu se film asi bude více líbit divákům, pro které jsou bratři vrazi. ()

Pan.Antonin

Já si myslím, že jsme do boje o Oskara poslali dobrého kandidáta. Řemeslně i herecky kvalitní dílo, které příběh dvou kontroverzních osobností podává bez toho, aby je adorovalo či naopak démonizovalo. Všechny důležité okamžiky ve filmu jsou a snímek i přes dlouhou stopáž nedává divákovi příležitost nudit se. Návštěvy kina rozhodně nelituju, ()

nikinikiniki

Koho zajímá tato tématika, určitě film ocení, dobře natočené, výběr herců fajn. Kombinace Oskara Hese a Jana Nedbala v roli bratrů byla bezva, sedlo jim to. Přistihla jsem se, že se však místy nudím. Jinak každý si udělá obrázek, zda bratři Mašínové byli hrdinové nebo vrahové. ()

david141474

Když jsem viděl ten trailer poprvé, tak mě to dost chytlo. Po pár týdnech film dorazil do kin a tak jsem si řekl, že na to zajdu. Jeden z největších příběhů ze studené války je zde velice dobře natočena a solidní atmosféra tomu taky nechybí. Oskar Hes a Jan Nedbal podali kvalitní výkony. Jinak herecký výkony v tomhle filmu nejsou vůbec špatný. Soundtrack mám pocit úplně nezazněl, ale to nevadí. Film nenudí a to je za mě dobrá věc. Chvílama mi to připomínalo film Ten dvanáctý, taky se u některých lidí skrývali. No a přesilovka v lese byla skvěle natočená a jak jim uniknou bylo ještě o něco lepší. No a finální jízda vlakem do Berlína, měla taky skvělou atmosféru. No a konec byl taky fajn. 8/10 Nejsem zklamán, a to se cení! (Velký Špalíček - 2.11.2023) ()

JesterKruger

Příjde mi, že se mi první polovina filmu líbila více. Vytknout bych mohl také kameru v některých scénách. Nicméně, ani na chvilku jsem se nenudil. V první polovině filmu jsem měl chuť vpálit 5*, nicméně, takové to napětí v druhé polovině už nebylo. Film je podle mě výborný. Ale neužíval jsem si ho jako nějaký hrdinský film. Spíše jsem ho vnímal jako film o tom, čeho všeho zvráceného je člověk schopen dosáhnout, jen aby se měl dobře. Rád bych podotkl, že Bratry Mašíny nevnímám jako hrdiny, ale jako idioty. Kdyby to bylo vrazi komunistů, vnímal bych je jinak. Nicméně, oni zabíjeli i nevinné lidi. Kéž by se mi tito " hrdinové " dostali ke mě. A kdybych mohl, tak jednoho po druhém nechám zmlátit do krve. Promiňte, že zním tak krutě, ale opravdu nemám rád, když takové osoby utíkají před zákonem, a jsou ještě uznáváni. ()

AlDelon

Bratři před sebou sice měli mimořádně nelehký úkol ale výsledek je trýznivý, fakt. Proč si tvůrci domysleli zcela fiktivního německého vyšetřovatele, proč že prý Zdena st. odevzdává zde červenou knížku po smrti odsouzení Horákové když tak učinila po Píkovi. Zřejmě snaha vyhnout se jednotvárnosti vojenských kruhů ale povrchní Bratři raději dají všeobecně znalou Horákovou. Obloukem se vyhýbají nesporným zásluhám bratrů za druhé světové války (konečně byli snad nejmaldšími držiteli svého vyznamenání tehdy, z rukou Edvarda Beneše) a hlavně případu zapalování stohů, to i s Jánem Leciánem neni ani zmíněno zcela mimo. Namísto uvedení vyjmenovaných událostí dáváme čas raději příběhu našeho vyšetřovatele, opakuji zcela smyšleného. Nemrhá se zde jen časem, nejde ani o důležitá fakta ale i o dobrý příběhový pokrm. Bratři jak už v názvu mají, upozaďují klíčového Paumera a raději rozvíjí Zdenu ml. -nic proti, ale to si jednoduše protiřečí. Buď tedy o bratrech a nebo o rodině, pak ale sami moc dobře vědí že není dost stopáže, každopádně tohle je pak paskvil. A zbytečně natáhlý je například i německý statek, mohl bych pokračovat dál. Bratři údajně chybují, ovšem já to filmu nevěřím, jako divák z toho ten pocit nemám a to pokud není špatně není alespoň dobře. Tohle je velký zklamání. Je to promrhání látky. Zmrvení historické události faktu, prostě pro společnost zvučného. Zde se na to hledělo přespříliš málo. Jakási snaha se zalíbit, ale čemu, komu vůbec? A ještě ta stará písnička o jednotvárnosti mainstreamu momentálních filmařských postupů, kontrastní psychologičnost obrazu i zvuku. Antagonisté se tváří jako jeden velkej totožnej nečlověk a protagonisté jak parta odřených veselých/vypsychlých chudáků. Vždyť by si nikdo nedovolil požadovat preciznost a budiž menší záživnost Gavrasova Doznání. Co je však špatné je špatné, a tady, tady je to hodně nedobrý. ()

tele.kom

Je to kompetentně natočené a Dyková jako Zdena Mašínová je jedinou postavou, která ve vás zanechá emoce. Jinak si takto povrchní zpracování příběh rodiny Mašínů nezasloužil. Film se sice dotkne všech nejznámějších částí života bratří Mašínů, ale u nejkontroverznějších situací to působí, jako by to byla povinná část filmu, kterou chce mít scénář rychle za sebou. Hlavně aby si divák nepokládal žádné komplikované otázky. Dokážu si představit, že by film mohl fungovat, pokud by se příběh zaměřil jen na krátký výsek ze života Mašínů nebo na jednu postavu z rodiny, ale tahle zfilmovaná Wikipedie na dotaz Bratři Mašínové je promarněná příležitost. ()

Zlty_Dodo

Doslova oslavný film o vrahoch, sorry jako.. I Dexter mi bol viac sympatický. Nazývať toto odbojom je silná káva. Už len čakám, kto natočí podobný skvost o Henleinovi či Banderovi. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)