Píše se rok 1999. Bývalý policajt Lenny Nero tráví poslední dny starého milénia překupnictvím paměťových disků, které obsahují nahrané vzpomínky a pocity. Jednoho dne obdrží disk, na kterém je zážitek vraha prostitutky. Lenny se pustí do pátrání a dostává se hlouběji a hlouběji do spirály vydírání, vražd a násilí. Podaří se mu přežít a případ vyřešit? (Cinemax)

Trailer

B!shop

Naprosto dokonaly temny sci-fi. Pribeh je zasazenej do par dnu pred mileniem, coz je ted uz sice minulost, ale v roce 1995 a koneckoncu i tesne pred silvestrem se kazdej dohadoval, co se stane. A ten zmatek je tu natocenej skvele. Ty sceny z ulic bych krapet prirovnal k Potomkum lidi. Tady sice nejde o osud sveta, ale i tady ty sceny pusobi hodne realisticky a hodne drsne, vsude rvacky, pozary, rabovani a pritom se to odehrava jen na pozadi. Bigelow vytvorila naprosto dokonalou atmosferu, ktera vas spolu s drsnou hudbou od prvni minuty vtahne do deje. Sice by se film moh urcite krapet zkratit, o co de se prakticky dozvime az po nakejch 90 minutach a prvnich zhruba 30 minut jsou prehravany jen utrzky lidskej vzpominek, ale na druhou stranu, nezaradit do filmu ty vzpominky by byla skoda, je to jedna z nej veci na filmu. Co se tyce hercu, Ralph Fiennes tu predvadi jeden z nej vykonu a je fakt perfektni, potesi Sizemore a Juliette Lewis tady hraje vostrou devku jako ve vetsine filmu s tou vyjimkou, ze tady ukaze kozy. Prakticky si nemam na co stezovat, film me zaujal od prvni do posledni minuty. ()

Tomco

Mám rád dobré filmy, kto z Vás aj nie :). Toto je však jeden z tých (maximálne nadnesene povedané) pre ktoré sa doslova oplatí žiť. Skvelý námet - výborná realizácia. Chválim ženskú, ktorá spískala réžiu (klobúk dole Kathryn) a klaniam sa pred veľmi kvalitným castingom, ktorý tentoraz nie je len o (vždy) bezchybnom Fiennesovi, ale každá figúrka osadená na tejto šachovnici má do kvalít, čo povedať. 90%. ()

misterz

Tento film absolútne dokonale vystihuje charakteristika nevyužitého potenciálu. Nebolo to úplne zlé, ale čakal som omnoho viac. Sci-fi prvok bol síce zaujímavý, ale jeho začlenenie do príbehu bolo totálne odbité, pritom tu bolo toľko možností, ako ho použiť, aby bol príbeh zaujímavejší a údernejší. S atmosférou to bolo tiež ako na hojdačke. Vo filme sú scénky, kedy sa mi pozdávala ale tiež miesta, kde som sa skoro uzíval k smrti. Žiaľ je tu viac miest, kde film skĺzaval ku lacnej kriminálke. Ku koncu ma pomerne dlhá, zbytočne uťahaná stopáž vyslovene rozčuľovala, film už dávno vyčerpal všetky svoje možnosti a hlavne človek už začal tušiť hlavného záporáka a hlavnú pointu, takže celkom logicky sa nuda znásobila. Záver ma nepríjemne šokoval, neponúkol nič také, čo by očarilo alebo zlepšilo dojem. Už len samotná podstata problému vyznela na konci strašne infantilne a naivne. Dávno som nevidel tak spackané ukončenie. Mysteriózny film? To sa kde nabralo? Okolo tohto žánru to neprešlo ani vo sne. 60/100 ()

gudaulin

Jak vidno, na databázi sklízí Zvláštní dny rozpačitá hodnocení i komentáře. Mnozí si s touhle temnou akční kriminálkou se sci-fi námětem neví rady. Za sebe tvrdím, že jsem si tuhle kyberpunkem silně ovlivněnou záležitost se špinavými charaktery a apokalyptickou atmosférou velkoměsta, co už dávno nezvládá samo sebe, opakovaně skvěle užil. Tradičně dobrý Fiennes tady podává fantastický výkon a Juliette Lewis tady ještě nepoznamenaly drogové experimenty a plastické operace. Mám vlastně jen dvě výhrady. Kyberpunk tradičně pracuje se silnými ženskými charaktery a o Kathryn Bigelow se říká, že má koule. Její hrdinka nicméně vydá za větší vojenskou jednotku a ta akční část je díky ní poněkud přehnaná a lacině efektní. No a ten nůž zaražený až po rukojeť v zádech smolařského hrdiny by v reálném životě představoval předčasné ukončení zápasu a vlastně i filmového příběhu, nikoliv předehru k efektnímu zvratu souboje. Celkový dojem: 75 %. ()

Shit

Hustý sci-fi/nesci-fi, který mi trošku připomělo eXistenZ, tim jak to je udělaný a použitím podobnýho nápadu s virtuální realitou, která je tady hodně zajímavá, ať už kvůli nápadu ukládání vzpomínek na disky a možnosti neustálýho znovuprožívání se všim všudy a nebo díky geníální firstperson kameře. Nicméně příběhu by určitě neuškodilo měnší zkrácení stopáže, jako ne že by to nějak nudilo, ale trošku mi přišlo, že to v určitých okamžicích postrádá tempo a spád ,což je celkem škoda, protože jinak je to super, včetně drsný Angely Bassett, která hodně zastiňuje 80% filmu chudáčkojidního Ralpha Finnese, kterej ale taky rozhodně neni špatnej ()

• Juliette Lewis zpívala všechny své písně sama. (CliffLee)
  • Ve filmu zazní píseň „Three Little Birds“ od Boba Marleyho, čímž chtěla reřisérka Kathryn Bigelow vzdát poctu jejímu nejoblíbenějšímu zpěvákovi. (Beckett51)
  • Disky SQUID byly ve skutečnosti dodatečně vybavené Sony MiniDisc. (CliffLee)