Zvláštní dny

• Austrálie

• Nový Zéland

Sci-Fi / Mysteriózní / Akční / Krimi / Thriller

USA, 1995, 145 min

veľmi mi to pripomínalo Johnyho Mnemonica, samozrejme trochu viac sa to držalo pri zemi aj po stránke sci-fi aj po stránke akčnej, čiže je to také distingvovanejšie, keby to bolo o pol hodinku kratšie a ten záver neuhrali do takého amerického happyendu ale udržalo si to tú znepokojivo poloapokalzptickú atmosféru, ktorá sa buduje počas celého filmu, dal by som hodnotenie vyššie; zachrípnutý wincott bol pekne slizký, postava (ako aj výkon) fiennesa akési rozpačité, k nahej lewisovej sa nevyjadrujem - telíčko nádherné, ale to dievča, nehľadiac na jej herecké schopnosti, mi nie je veľmi sympatické;(24.1.2008)

Temný cyberpunkový thriller se odehrává v Los Angeles. Během násilných oslav posledních dvou dnů milénia. Jeho protagonistou je bývalý policista Lenny Nero (Ralph Fiennes), jež se živý jako obchodník s nelegálními videozáznamy. Ty zákazníkům umožňují intenzívně prožívat nejrůznější emocionální prožitky a fantazie. Jeden z klipů se ale stává smrtelně nebezpečným svědectvím politicky motivované vraždy černošského policisty. Kvůli němu se v ohrožení ocitá nejen Nero, ale také jeho bývalá přítelkyně, zpěvačka Faith (Juliette Lewis). Tváří se to jako akční film, ale právě akce filmu dost schází a originálně pojatý scénář vytahuje trumfy v podobě zajímavého hereckého obsazení. Je to však nuda s množstvím zajímavých nápadů, které by asi nějaký mužský režisér dokázal zužitkovat lépe. Kathryn Bigelow jen snaživě napodobuje své mužské režijní kolegy. 60%(7.10.2010)

Být to na mě, dám přednost vzpomínkám před tuctovou kriminálkou a krátím, minimálně o půl hoďky. Film je totiž zbytečně zdlouhavý a pořádně se začíná odehrávat až zhruba s padesátou minutou. Jinak má ale výbornou pochmurnou atmosféru, kterou mi chvilkama připomínal Blade Runnera a v hlavní roli Fiennese, který mi celou dobu neskutečně připomínal Bradleyho Coopera.(3.1.2013)

V průběhu filmu jsem si o tomto temném námětu v ulicích New Yorku říkal, že je jak od Camerona (jednoduše mi k němu výrazně seděl) a až později po zhlédnutí přišlo zjištění, že tomu tak skutečně je. Zpracování Kathryn Bigelow se povedlo, režie byla sice slabší než kdyby se jí ujal Cameron, ale také nebyla špatná, atmosféra tu byla vybudovaná a herci vhodně dosaženi do svých rolí. Temná a působivá hudba dokreslovala atmosféru a potěšily tu také sarkastické dialogy, což se u většiny filmů moc nevidí, nebo first-person kamerové zaběry. 70%(22.3.2010)

• nascendi

Kathryn Bigelow mám rád a ona je vlastne jediným dôvodom, pre ktorý som chcel tento film vidieť. 74 % síce nie je veľa, ale možno pôjde o nedocenený film. Chyba lávky! Ide o precenený film. Film so zaujímavým námetom, ktorý je žuvačkovito natiahnutý do dva a pol hodinovej dĺžky. A keby aspoň v tých dva a pol hodinách prebiehal nejaký normálny dej, tak možno. Ale všade bolo plno ľudí, všetci sa niekam ponáhľali, niekoho prenasledovali, niekoho vraždili, púšťali si tie svoje videá a vzdychali pri ich sledovaní ako najatí. Do toho trochu sexu, trochu rasizmu a na konci som ostal ako obarený, lebo hlavou mi blúdila otázka: Toto čo malo byť? Už nikdy nechcem o tomto filme počuť. Ale Kathryn Bigelow naďalej považujem za skvelú režisérku(21.3.2015)

• - Ve scéně, kdy si Nero přehrává své chvilky s Faith, mu hodí Faith modrý ručník a řekne: ‚‚Otři mě‘‘. Je to odkaz na film Blade Runner z roku 1982, kdy Zhora hodí ručník na Deckarda a řekne to samé. (CliffLee)

• - Juliette Lewis zpívala všechny své písně sama. (CliffLee)

• - Ve filmu zazní píseň „Three Little Birds“ od Boba Marleyho, čímž chtěla reřisérka Kathryn Bigelow vzdát poctu jejímu nejoblíbenějšímu zpěvákovi. (Beckett51)