Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna

• USA A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (více)

Freddy Krueger se vrací. Stačí jen, aby některá z jeho obětí zavřela oči a s přicházejícím spánkem vstoupila do prokletého domu v Elm Street. Mladá lékařka Nancy Thompsonová tuší, že její pacienty netrápí těžké sny, ale ohrožuje démonický vrah. Naopak doktorka Simmsová sny svých pacientů spojuje se sexuálními problémy. Aniž si to uvědomuje, dává díky svému způsobu léčby šanci Freddymu - a ten nikdy nezaváhá. (Warner Home Video CZ)

Willy Kufalt

Do světa legendárních nočních můr s Freddym jsem nahlédl úplně poprvé a na základě doporučení horrorového příznivce Mr.Apache zvolil místo prvního filmu netradičně tuhle „trojku“. Jak jsem tak trochu předpokládal, tenhle typ přímočárého tínedžerského horroru nebyl tak úplně mým šálkem kávy, ovšem musím uznat, že v rámci toho, čím Bojovníci ze sna jsou, jde o velmi dobře udělaný kus, který i navzdory tomu, že během trikových scén tu občas byl starší věk filmu znát, strčí pořád hravě do kapsy spoustu současné žánrové tvorby. Líbilo se mi zasazení většiny napínavého děje do snů, které zde probíhají na pokračování a postupně se propojují s realitou, zaujalo mě promyšlení snového světa s číhajícím nebezpečným záporákem ze záhrobí i mladičká Patricia Arquette. Ke konci se mi už ty akční boje se všemi netvory zdály utahané a rovněž zbytečně přepjaté, včetně klasického horrorového zvratu k závěru (ve chvíli, kdy se všechno zdá být vyřešené). Zatím se k oblibě tohoto kultu přidávat rozhodně nemůžu, ale coby v jistém směru skutečně originální žánrová jednohubka za mě může být a minimálně na první film z roku 1984, kterým to celé kdysi začalo, se ještě někdy v budoucnu ze zvědavosti podívám. [60%] ()

Claw

V podstatě velmi povedený díl, který se ale již žánrem odvrací od hororu a spíše se z něj stává akční/fantasy mišmaš. Děj filmu velmi šikovně navazuje na první díl, objevuje se opět řada mladých herců, kteří později prorazili jako filmové hvězdy (Arquette, Fishburne...). Vrací se postavy z prvního dílu (Nancy a její otec). Žádný z herců nepodává sice žádný výrazný výkon, ale dá se to v pohodě zkousnout. Opravdu výborné jsou však na svoji dobu triky a výtvarná stránka. Chvílemi opravdu pastva pro oči. Freddy dostává od poloviny konečně více prostoru a začíná hláškovat. Ovšem z dnešního pohledu se o žádný zázrak nejedná. Navíc konec se mi zdál až příliš protahovaný a tím i docela nudný. /60%/ ()

iamek

Asi druhý nejlepší díl hororové klasiky z 80tých a 90tých let. Film je docelá zábavný a žánr horor ? Ani bych neřekl. ()

Chrustyn

Oproti slabému druhému dílu značný skok vpřed. Změna prostředí, hutná atmosféra a opět nápadité vraždičky dokazují, že ne všechny série musejí mít klesající kvalitu. ()

honajz

Dávno před Skládačkou a mnoha a mnoha filmovými díly Saw tu byly Noční můry z Jilmové ulice. První díly by se daly označit za hororovou teenagerovskou vyvražďovačku, jakých tehdy bylo povícero (třeba Pátek třináctého), jenže Wes Craven vše posunul do oblasti snu, resp. nočních můr. Což byl geniální tah, jenž nejen zajistil Nočním můrám originalitu, ale ve snu se dalo hezky vyhrát s triky, prostředím, atmosférou, barvami, a že nápady tvůrci nešetřili. Jestliže první díly byly spíše strašidelně atmosférické, další dva díly byly akčněji laděné a mladí studenti dokonce získali určité schopnosti a síly, aby mohli adekvátně s Freddym ve snu bojovat. Zvláště čtvrtý díl je v tomto ohledu dobře natočen, také jej režíroval Renny Harlin a naštěstí do hlavní role Alice neobsadil Geenu Davis jako v Ostrovu hrdlořezů. Zajímavostí je, že v prvním filmu se mihne mladičký Johnny Depp, ve třetím Laurence Fishburne. Nebo že ústřední hrdinka z prvního dílu se vrací ve třetím jako doktorka psychologie. Svět nočních můr Freddieho Kruegera vedl ke své vlastní subkultuře. Kromě filmů vznikly i dva televizní seriály, mimofilmových a mimotelevizních aktivit je mnohem víc. A to vše jen proto, že Wes Craven využil do té doby známé klišé, avšak dokázal vymyslet originální způsob pojetí. ()

HellFire

Skvělé pokračování, které je v určitých ohledech lepší než první díl. Rozpočet: 4,5 mil. USD. Box office: 45 mil. USD. ()

eraserhead666

Nejlepší díl celé série. Hodně dobrej příběh, zajímavé postavy, více snových sekvencí, které jsou naprosto parádní, skvělé masky, dost dobrý triky, parádní hudba Angela Badalamentiho a konečně hodně prostoru pro Freddyho a jeho skvělej humor. ()

SOLOM.

Mé senzory zaznamenali, že by se mělo jednat o nejlepší díl celé série a tak jsem se na trojku těšil a to opravdu hodně. Ač byl Chuck Russell v té době ještě zelenáč, vzal svou šanci takříkajíc „za pačesy“ a rozhodl se po nepříliš povedené dvojce opět navrátit slávu této sérii. A to se mu povedlo mírou vrchovatou. Trojka je skutečně hlavně co se atmosféry týče téměř dokonalá, ale já i přes všechnu tu chválu na ní našel několik negativních věcí, které jsem prostě nemohl nechat bez povšimnutí. I tak však souhlasím s tím, že jde o nadprůměrnou záležitost. Především se mi líbilo to, že se zde dost přitvrdilo, nechyběl pověstný Freddyho černý humor (který byl mnohdy opravdu trefný) a hlavně se vrátila Heather Langenkamp. Pokud totiž nepočítám Patricii Arquette, která si vedla vážně dobře, tak zbytek postav byl doslova přehlídkou retardovaných jedinců. To však nemyslím nějak špatně, protože jsem se díky nim několikrát opravdu zasmál (zvláště pak těm jejich nadlidským schopnostem ve snech) a hlavně oni tady byli hlavně do počtu, aby měl Freddy i samotný divák o zábavu při jejich mordování postaráno. Některé mord scény a celá ta omáčka okolo nich totiž byla nejenom lehce brutální, ale i docela zábavná (invalidní vozík, injekční stříkačky, televize, loutka). Atmosféra pomalu houstla a byla skvěle namíchána směsicí napětí, zábavy i bizarností – přesně takto to mám rád. Bohužel ke konci filmu došlo k tomu zásadnímu zlomu, který nejvíce ovlivnil mé finální hodnocení a pohled na tento díl jako celek. Nikdy jsem nebyl příznivcem happyendů a ani by mi tolik nevadila smrt oblíbené postavy, ale ten „kostlivec“ – to už bylo moc. Po solidní jízdě v domě a boji o Joeya, přišla taková odporná podpásovka a to se psal rok 1987, kdy Carpenter ve své Věci dokázal již o několik let dříve hotové divy (jasně rozpočet měl mnohem větší, ale i tak…). Nepřišlo mi to ani vtipné a už vůbec ne dobře technicky zvládnuté. V neposlední řadě potěšila alespoň malá účast Laurence Fishburnea, kterého mám coby herce docela rád. Trojka je tak v mých očích sice nadprůměrnou podívanou, ale měla určitě navíc. Jedničku nepřekonala. 80% ()

Othello

Tak tohle bylo béčko jak má bejt. Akce, krev, pěkný baby (Patricia Arquette hmmm), sympatický postavy a i ty kozy se najdou. Po otřesné dvojce se tohle častně staví do řady vedle Hellraisera 2 a plní účel - baví. ()

ARI50

Psychiatrická léčebna a úžasné vraždění doprovázené skvělým příběhem mi opět začíná nahánět strach Freddy se opět ve svých snech dostává víš a moje pozornost k sérii je na dobré cestě. ()

Bauer

Teenageři spojte se ve snu proti Freedymu Krugerovi. Ano, i tak by se třetí a velmi povedený díl kultovní Noční můry v Elm Street mohl jmenovat. Jako jednička je určitě nepřekonatelná, dvojku nejspíš překoná všechno a trojku? Trojku asi možná stejně jako jedničku nepřekoná nic. Celovečerní režijní debut Chucka Russella vyšvihl laťku zatraceně vysoko o čemž vypovídá i místní hodnocení. Dostal k dispozici povedený scénář a využil toho, jak nejlepé mohl. Líbíl se mi nápad natočit příběh o dětech, které straší Freedy a nikdo jim nevěří, tak je zavřou do blázince. Jenže Freedy má dlouhé prsty. Teenageři přijdou na způsob, jak Freddyho zabít a to pomocí snů, ve kterých je každý tím, čím chce být. Po debilní dvojce je tohle prostě paráda. Některé strašení a poté zabití bylo docela cool. Například udělaný si z člověka loutku. To bylo tak krasně krvavé a tak krásně originální, že jsem byl nadšen. Navíc Robert Englund jakoby se probral a opět dostal více prostoru (ne jako ve dvojce) a měl svůj styl. V menší roli mně potěšil Laurence Fishburne. Je to horor, ale ke konci přibyl i zánr fantasy. Myslel jsem, že fantasy a horor jsou dva nesloučitelné žánry, ale tady to celkem funguje slušně. Nakonec doporučení, že pokud někdo dostanete chuť na Noční můru, tak snad přeskočte druhý díl a jděte rovnou na třetí, protože to není ztráta času a rozhoodně stojí za to! ()

Lacike

Po otrasnej dvojke sa vrátil zachrániť sériu jej stvoriteľ Was Craven, ale tentokrát len ako autor pôvodného scenára. Réžiu dostal na starost zručný remeselník Chuck Russell a s prepisovaním scenára do finálnej podoby mu pomáhal génius Frank Darabont. Výsledkom je najlepší diel série. Dvojka sa ignoruje a vraciame sa ku koreňom, čiže k boju Freddyho s deťmi ľudí, ktorí ho zabili. A všetko sa to znova odohráva v snoch. Vrátila sa aj hlavná hrdinka z jednotky, ktorá už nie je žiadna krehotinka a spolu s ďalšími deťmi sa akotak rovnocenne snaží bojovať s Freddym. To sa mi páčilo najviac, že už to nie je boj osamelých obetí bez šance na záchranu, ktorým nikto neverí, ale dostatočne skoro vyrovnaný súboj v ktorom postupne parta prichádza na jednu fintu za druhou, ako Freddyho zdolať. Až na tradične neveriacich rodičov sa im dostane pomoci aj od miestneho vedúceho blázinca. Situovanie do blázinca takisto dodalo filmu poriadnu atmosféru rovnako ako skvelá Badalamentiho hudba. Vydarili sa aj postavy. Najmä Patricia Arquette ako nová líderka je dokonalá. Dokonca aj Heather Langenkamp mi sadla oveľa viac ako v jednotke. Až mi bolo trochu ľúto, že definitívne odovzdala pochodeň Patricii. No a Freddy je tu asi najdokonalejšie vyvážený čo sa týka jeho showmanstva, tak aj hrôzostrašnosti. Dozvieme sa zase niečo nové o jeho minulosti. Posledným a obrovským plusom sú trikové scény. Je až neskutočné čo všetko dokázali spraviť s praktickými trikmi. Celá séria je ukážkou špičkových praktických efektov. Ani tá už v dobe vzniku zastaralá scéna s Freddyho kostrou mi nevadila. Pôsobí to roztomilo. Takže celkovo som aj po rokoch spokojný. Táto séria na rozdiel od extrémne lacno pôsobiacich sérii Halloween alebo Friday the 13th, ani po rokoch príliš nezastarala a stále ponúka množstvo pôsobivých scén. A tento diel je jej vrcholom. 9/10. ()

PROROK14

Asi lepšie ako dvojka a jednička ale tretiu hviezdu si film zobral sám. Prvé dve časti nás presviedčali, že Freddy (ten priposraný magor) útočí len v snoch. Zrazu na konci trojky, aj keď tí dvaja vôbec nespali, na nich zaútočili temné sily. Nechápem akože o čo ide. Dosť tak to bolo blbé a tak je to už skoro sračkoidné. ()

Terva

Spánek, ty malé dílky smrti. Jak si je ošklivíme. ..."Edgar Allan Krueger". Chcete abych předepsal experimentální psychoaktivní drogu dětem se sklonem k sebevraždě? Naštěstí "Bojovníci ze sna" mají své heslo - nakopeme toho parchanta do řiti v říši snů !!!- ()

adamo_znk

Podle mě nejlepší díl celé série a to díky skvělým Freddyho vraždám. Zejména scéna s "Freddy loutkářem" nemá chybu. ()

Seabeast

Po předchozím filmovém debaklu bylo zřejmě potřeba napravit Freddyho pověst a musím říct, že se vydařilo na výbornou! Už od prvních minut mi bylo jasné, že Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna bude trefa do černého. A taky že je! Dokonce až tak, že tento třetí zásek překonal i první příběh. Jedná se o zcela individuální věc, protože tohle snové surrealistické pojetí mi bez diskuze sedlo na plné čáře! Otec této horové klasiky (Wes Craven) musel být znechucen, jak dopadl druhý díl a díkybohu, že se spoluscénáristicky podílel i na tomto. Je to fakticky znát, vyloženě jsem si celou dobu liboval a nedokázal se od sledování odtrhnout. Leda, že by mi dopomohly Freddyho drápky! Scénář, režie, efekty (až na některé stoptriky), masky, výprava, herci, atmosféra, napětí, hudba a kamera je na špici! Tomuto říkám správná hororová symbióza, která má co nabídnout a vyrazit dech i po tolika letech. Je také zcela jasné, jak se celý film od Freddyho pomsty záměrně distancuje a v nemálo prvkách navazuje a krásně rozvíjí původní Noční můru v Elm Street. Pokud vám sedí snové pojetí odehrávající se v jiných realitách a prvky fantasy, tak nebudete litovat. Teprve zde je Freddyho potenciál maximálně využit a je po čertech silnější a vychytralejší než kdy předtím. Jen lituji, že závěrečná stopáž ve Freddyho domě není o dost delší - klidně o 30 min. Jinak než na plný počet nemohu, za mě obrovské, ale ooooobrovské nadšení!!! P.S. Po poctivém shlédnutí celé sedmidílné série mám jasno. Pokud chcete ušetřit čas a seznámit se s filmy o Freddym Kruegerovi, pusťe si první díl Noční můra v Elm Street a následně navazující třetí díl Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna. Zbylé s klidem přeskočte, protože o nic vskutku nepřícházíte. Možná tak o drahocený čas a ukousané nehty z nudy. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti