Chalífát (TV seriál)

• Švédsko

Kalifat

Caliphate

Thriller

Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Niklas Rockström

Jonas Alarik

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, William Legue, Yussra El Abdouni, Monica Albornoz, Caisa Ankarsparre, Ali Jalal, Arvin Kananian, Camilla Larsson, Maria Alm Norell, Ala Riani, Shada-Helin Sulhav, Ida Marianne Vassbotn Klasson, Marcus Vögeli, Marga Pettersson, Agnes Fred, Johan Berg, Johan Eriksson, Andreas Gauffin, Alec Fernandez, Isak Isaksson, Marcel Khouri, Robert Luomala, Björn Lönner, Jonatan Qahoush, Nadeem Srouji, Ahmad Srour, Nils Wetterholm, Jana Zeineddine, Ammod Ashkar, Pierre Aussedat, Soheer Bahnam, Nidal Fares, Lucas Kruger, Shram Rashid, Donatas Šimukauskas, Richard Turpin, Ahmad Al Zoghbi, Dennis Önder, Mohamed El-Treki, Sanâa Estibal, Yasmine Seifi, Fikret Cesmeli, Milan Dragišić, Khalid Geire, Alexander Larsson, Seija Lind, Sara-Maria Lövgren, Saad Abu Nglieh, Hanna Ullerstam, Birthe Wingren, Amer Majed Abdalrazeq, Goran Sako, Mirjam Shokro, Junia Tekie, Alaa Ahmad Al Jabban, Mohammad Hajalouqa, Mohammed Manaseer, Sira Uysal, Ebrahim Yousef, Julia Marko-Nord, Kalled Mustonen, Sara Zommorodi, Sameera Asir, Dennis Azad, Alma Ballot, Habes Hussein, Suzy Jildeh, Nadeem Robert, Ann-Charlotte Franzén, Waleed Jizawi, Louise Ryme, Frida Beckman, Monica Edwardson, Josh Lenn, David Rangborg

Tomas Michaelsson

Scénografie:

Teresa Beale

Kostýmy:

Linn Eklund

Komentáře uživatelů k TV seriálu (125)

V coronténě zjevně všichni radši čumíte na provařený a dávno neinfekční Casa de Kašel, a přitom tento vysoce nakažlivý sqost s padesátiprocentní letalitou je jedním z nejnehtohryznějších serošů za pěkných pár chřipkových sezon. Těm tolik altruistickým soudruhům z IS Tre Kronor zjevně začíná pomalu alhamdulillah docházet, že Mohamed Svenson může být docela výbušný soused a že pouštět si do země (a potažmo do EU!) vypláchlé zmrdstvo se středověkou mentalitou, které, místo aby bylo vděčné za azyl civilizace a akceptovalo kulturu, na níž přišlo parazitovat, okamžitě nafláká mešity a s nulovou tolerancí šíří islámský mor, nebyl zas až tak dobrý nápad. Každopádně je z toho dramaticky naprosto strhující civilně mrazivá kombinace švédského naivistického mámtovpičizmu a zvráceného mohamedánského tmářství, po níž bude kurva dlouho trvat, než se zase uvolním a dorostou mi nehty. Doufám, že bude druhá řada, inšallah!(5.4.2020)

Mrazivé! Mechanismus postupného vymývání mozku a verbování mladých muslimů a muslimek do služeb ISIS, tedy k džihádu, se povedlo popsat tvůrcům navýsost sugestivně. Málokterý televizní projekt je tak znepokojující, jako tenhle... Můj jediný divácký handicap byl, že jsem se v tomhle seriálu neměl s kým ztotožnit, vyjma snad syrského otce dvou mladých radikalizujících se dcer, panoptikum postav je tu nevídaně záporné (ve finále se sice ukáže, že vše bylo trochu jinak, to mi ale v průběhu sledování nepomáhalo)... Takhle komplexní seriál s touto tématikou tu s výjimkou izraelské Faudy ještě nebyl...ale Fauda navíc nabízí výše zmiňované - ztotožnění se s hlavním hrdinou/hrdiny...(11.4.2020)

„ZAÚTOČÍME NA TY KŘIŽÁKY PŘÍMO V BEZPEČÍ ŠVÉDSKA. A UDĚLÁME TO ZNOVU A ZNOVU. BŮH JE VELIKÝ!...“ /// Normálně to ve mně vře! Heleďte… klidně si vzývejte Aladina, Alibabu s loupežníkama i bez, ale kurva DOMA! Ve svý zemi! Seriál o vyznavačích sraček ve Švédsku a Sýrii je plnej nepříjemnejch ukázek života zůčastněnejch a od čtvrtýho dílu, kdy poznám celkem dobře všechny postavy, je to návyková záležitost. Škoda, že to tak krátký… a ještě větší škoda je, že se stejně asi nic nezmění… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Někdy nevstanu na ranní modlitbu… ale jinak kurva věřím! 2.) Šaria znamená VŠECHNO zdarma! 3.) Thx za titule „Marie Pavlů“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ***(25.4.2020)

Hodnocení filmů a seriálů se obvykle odvíjí od srovnání a Chalífát měl tu smůlu, že jsem ho zhlédl až po absolvování vynikající izraelské série Our Boys. Ta patří k nemnohým titulům, který lze přiřadit označení perfektní, precizní, bez jakýchkoli kazů a přešlapů. Chalífát je sice, řekněme, svěží a natočený na aktuální téma, nicméně k perfektnímu zážitku má daleko. Herecké výkony v některých případech jen průměrné, myšlenkové pochody a skutky některých postav vyvolávají pocit spíš scénáristovy snahy jít vytčeným směrem než hodnověrné reality. Někde jsem četl přirovnání k americkému Homeland a to nepovažuju za pochvalu. Místy je jasně cítit snaha zatraktivnit příběh stůj co stůj. Přesto jde o zajímavý a doporučeníhodný kousek. Celkový dojem: 75 %.(22.5.2020)

Evropská verze Homelandu uzpůsobená dnešní migrační poptávce. Švédi ví jak diváka zaháčkovat a Kalifat hned od první epizody dává všem protagonistům kapky. Zatápí ženě, která šla do Sýrie za lepším životem, fanatické policajtce i jednomu taťkovi, kterému chytře poslané odkazy z YouTube zfanatizovaly dcery. Má to spád i švih a často velice poučné dílčí pointy, které je dobré šířit do světa. Zamrzí že ve finále tvůrci vyměkli a neukázali pořádnou osvětu. Některé postavy se chovají nelogicky a zvraty jsou trochu zvláštní, asi aby to nedopadlo tak děsivě jak mohlo. Jako celek, ale hodně silné a napínavé dílo, které z žánru ždímá maximum. Povinnost pro všechny europoslance.(21.4.2020)

Donebevolající (sic!) naivita a hlavně hloupost některých postav v seriálu, stejně jako několik do očí bijících náhod vyloženě na efekt, aby se docílilo šokujícího zvratu v ději či napínavé scény, mi brání dát plnou palbu. A upřímně, herecky to teda taky není žádná, ehm, bomba. Závěr si pak možná s divákem nebere servítky a prdí na žánrové archetypy, ale kvůli tomu, že nejde stoprocentně na dřeň, je jeho údernost jen poloviční. Homeland furt na piedestalu.(22.4.2020)

Bombová miniséria – doslovne. Miestami mi chýbal pohľad na neortodoxné jadro moslimov, ktoré islam netlačí do extrémov, ale rozumiem, že na to počas osem epziód nebol veľmi čas. V žiadnej časti neabsentovalo poriadne napätie a každú jednu som si mimoriadne užil. Ak si odmyslím nelogické správanie niektorých postáv, ktoré sa pomerne ľahko nechali sfanatizovať, nemám Kalifátu príliš čo vytknúť.(22.4.2020)

Integrační téma zpracované komplexně a na půdorysu “Homelandu pro Evropu”, jenž se nebojí porušovat žánrová pravidla, ostře kritizovat švédský systém a divákovi ze začátku věci interpretovat skrze omezenou perspektivu, ve které žijou i hlavní postavy (jako tomu bylo podobně třeba i v Sicariu). V závěru to pak zasadí definitivní ránu svou děsivou autenticitou.(5.4.2020)

Seriál švédskej verejnoprávnej televízie je predovšetkým strašnou sondou do života zainteresovaných postáv. Desivým spôsobom odhaľuje praktiky postupného vymývania mozgov, v tomto príbehu ide predovšetkým o mladých ľudí.(30.6.2020)

Nestává se často, že bych si u seriálu či filmu všiml jako jeho nejvýraznější prvek herectví/práci s herci. U mnoha scén jsem měl pocit, že se dívám na dokument, že někdo postavil kameru do místnosti, aby zaznamenal, co se tam stane. Možná tomu efektu napomáhá to, že neumím švédsky, a tak nedokážu posoudit nakolik uměle působí dialogy na rodilého mluvčího. Avšak ani při sebevětší dávce fantazie si nedovedu představit, že by se něco podobného dalo natočit se slovenskými či českými režiséry a jimi vedenými herci. Navíc se povedlo udělat to tak, že je to napínavé, a diváka zajímá, co se s postavami stane, nejsou mu, jak se to třeba mně osobně stává pořád častěji, lhostejné. Dá se tomu samozřejmě leccos vytknout, míra souher okolností a časových koincidencí je vskutku poměrné vysoká (je to přece severský thriller), ale všechno tohle se, domnívám se, dá odpustit. A jelikož tomu nedokážu nic vytknout ani z pohledu ideologie, dávám maximální možné hodnocení. Vynikající!(22.5.2020)

Pravdepodobne najsilnejší seriál, aký som videl za posledné roky. A opäť niečo, čo vo mne vyvoláva obrovské množstvo silných emócií a dostalo ma do stavu, kedy som bol skutočne naštvaný na mnohé postavy. Na ich naivitu, na ich hlúposť a odmietnutie pomoci. A počas celého seriálu sa udeje veľa takých momentiek. Osobne by som mohol povedať, že "Kalifat" sa vo svojej prvej sérii sústredí na 3 postavy. Pervin, Fatimu a Sulle. To sú naše hlavné tri hrdinky. Okrem toho tu máme ešte aj Ibbeho, ktorý tu figuruje ako najjasnejší zloduch. Musím priznať, že všetky príbehy sú zaujímavé, no osobne som asi najviac veril v to, že sa podarí zachrániť Pervin. Je chytrá, je veľmi sebavedomá, vie sa vynájsť a hlavne sa snaží bojovať za to čo je správne. A rovnako aj za svoju dcéru. Jej manžel Husam je tiež celkom sympatický. Dokonca som si hovoril, že na to všetko čo sa v ISIS dialo, ona dopadla ešte veľmi dobre. Pretože Husam ako manžel má dokonca aj moje sympatie. Fatimu som si tiež veľmi rýchlo obľúbil. Čo sa týka Sully a Lishe, tam to bolo trošku zložitejšie. Vidíme do čoho dievčatá pomaly spadajú a vnútorne by ste ich najradšej preplieskali, aby otvorili oči a nesnažili sa dívať na všetko tak priamočiaro. Nebudem spoilovať nič z deja, no myslím si, že posledné 2 epizódy boli asi to najlepšie čo som zatiaľ tohto roku videl. Spolu s všetkým ostatným to bolo fantastické zakončenie. A možno nemusíte so všetkým čo sa tu udeje súhlasiť, no rozhodne tomu budete rozumieť. Pre mňa skutočne skvelý seriál, ktorý odporúčam všetkým, ktorým nevadí trošku silnejšia téma. Lebo nie každý to zvládne. A občas som mal problém to sledovať bez toho, aby vo mne nebublali emócie. Hodnotenie: A(4.5.2020)

Velice zneklidňující a jako kšandy napínavý portrét fanatismu Islámského státu a náboženského konvertování, který zároveň reflektuje bezmocnou rezistenci uprchlíků z blízkého východu. Kalifát onu kompromitující ideologii třetího světa interpretuje zcela neutrálně, ale přesto legitimně kritizuje terorismus, a v samotném závěru nečekaně disponuje působivou emocionální kompaktností. Kladní protagonisté jsou zde prezentováni jakožto arogantní kurvy, no a záporní antagonisté často bývají nelítostnými psychopaty - z čehož vyplývá ambivalentní avšak relevantní deviza. A přestože děj je 'pouhá' explicitní fabulace, dokáže si zachovat uvěřitelný ekvivalent realistické autenticity. Superlativa samozřejmě převládají, akorát nemám ponětí, z čeho chtějí tvůrci v potenciální druhé řadě v podstatě čerpat. Každopádně tragický ripísek pro Perv(it)in :((( .... Verdikt: rafinovaná švédská odpověď na pofidérní monotónnost amerických televizních thrillerů. 8,2 feministických kebabů z 10(6.5.2020)

Co se seriálové i filmové tvorby týče, tak se jedná asi o nejkomplexnější pohled na islámský terorismus. Kalifat se neomezuje jen na na nahánění teroristů policií a tajnou službou, ale ve stejné či větší míře se věnuje i verbířům hledajícím vhodné adepty ve školách či vězeních. Tvůrci tady překvapivě ukazují to, o čem se víceméně ví, ale není korektní to zmiňovat a totiž že evropští fanatici se dost často rekrutují v rodinách emigrantů, kteří jsou považováni za asimilované. Sílu má i linie z Rakky, odkud se snaží dostat jedna z hlavních hrdinek. Také tady se seriál snaží o co nejširší záběr, takže vedle klasických fanatiků se tu najde i člověk, který přijel s ideály, ale realita s ním otřásla a on si náhle není úplně jistý, zda být dobrým resp. radikálním muslimem znamená být i dobrým člověkem. A tohle všechno je spletené do kompaktního celku, který dává smysl a na důvěryhodnosti mu přidávají i realisticky napsané postavy. Švédské prostředí mi sedělo, protože tamní sídliště a předměstí jsou podobná těm našim a perfektní je i civilní pojetí, které mi do určité míry připomnělo izraelskou Faudu. Co se týče dominantního ženského prvku, který dneska letí, tak ten tady působí naprosto přirozeně a to i proto, že z přítomných žen a dívek tu nikdo nedělá superhrdinky. Notabene všechny dámy zahrály fantasticky a Gizem Erdogan, což je taková blízkovýchodní obdoba Chloë Sevigny, by za tohle měla sbírat jednu cenu za druhou. Výhrady mám jen k tomu, že jednotlivé epizody byly moc krátké a bylo jich málo. Kdy bude další řada? 100%(10.4.2020)

Děsuplné a mrazivé vyprávění 3 překřížených příběhů, podání brainwashingu mladých dívek a jejich verbování do chalifátu bylo šokující a atmosféra seriálu houstla tak, že od 4. dílu dále jsem měl husí kůži úplně všude. Psychický teror diváka podaný dokupy s tíživou hudbou Sophie Ersson a chytrým scénářem vytvořil dílo, které tady nemá obdoby a Švédové si jednoznačně kradou první místo seriálu roku 2020. Nepopsatelné emoce.(29.4.2020)

Vskutku neotřelý seriál, za jehož velkou slabinu ovšem považuji to, že své jinak pozoruhodně problematizující uchopení tématu terorismu upozaďuje na můj vkus přílišnou snahou o diváckou atraktivitu. A ten srdceryvný patos na závěr si tvůrci také mohli odpustit.(15.5.2020)

Švédský nervy drásající počin, který nám přibližuje způsoby verbování mladých lidí do řad Islámského státu. Precizně znázorněný, mrazivý průběh radikalizace děvčat mnohdy i z rodin s kvalitním, milujícím zázemím či dobrým vzděláním, dále způsob života (no života je velmi silný výraz..) v syrské baště džihádistů, kde středověk nikoli „nekončí, středověk trvá“, nýbrž ke středověku se tamní kultura ještě ani nepřiblížila atd., atd. Seriál dává výrazný prostor postavám, které se narodily v Evropě, ale jelikož si neváží dobrého bydla a chleba o dvou kůrkách, který se peče všude, nadšeně se dekují bojovat za "svou svatou věc" přímo do báječného kotle v němž očekávají velké věci, však dostane se jim čehosi, co by se dalo přirovnat k masochistické mizérii. Nulová lidská práva v kombinaci s nulovou hygienou rovná se hotový ráj. No ale to vymytý mozek už nechápe, tak hurá sláva, já jsem nejvíc, vy bezvěrní psi, já vám všem ještě ukážu! Ta vestička by mi byla? Nic pro slabé žaludky. Z tohoto kulturně náboženského problému se těžko vymotáme. Způsob náboru vojáků vnímám jako společenskou rakovinu nejagresivnějšího ražení. Dá rozum, že každý fanatismus je špatný, navíc v kombinaci s lidskou tupostí, s absencí vnímání témat komplexně v souvislostech, ještě navrch zamícháno s ryzím terorismem? Budiž nám všem výsledkem hotové zvěrstvo, které těžko vymýtíme. Přestože mají plnou hubu alláha, s pokornou vírou nemá tenhle manipulativní, primitivní, zpátečnický, agresivní maras společného lautr nic. Ulovit pro takové účely patnáctileté, na celý svět nasrané, tvárné děcko musí být malina, čili máme o zábavu na dalších x set let postaráno. Naštěstí je toto téma natolik plodné, že se určitě můžeme třást i na dalších nemálo sérií tohoto excelentně vyvedeného dílka. Člověku se až žaludek obrátí, když si uvědomí, že mít dítě propadlé tvrdým drogám (což pokládám za neštěstí z největších) nebo spatřit své zradikalizované dítě nečekaně u snídaně v hidžábu s hubou plnou keců o svaté válce, znamená prakticky totéž. Ztratit ho navždy.(24.5.2020)

Tenhle seriál mi dal PTSD. Je škoda, že se moc nevysvětlí duševní pochody lidí co se tam průběžně radikalizují, ale jako špionážní thriller dobrý.(16.6.2020)

Na rozdíl od různých pomatenců (a že jich není málo) se mi tvůrci seriálu nesnažili tvrdit, že je pan terorista sympatický snědý chasník, jemuž jeho vztah k víře dovoluje, aby se vcítil do potřeb jiných lidí, jimž pak může nezištně pomáhat. Švédové mi tady naservírovali syrový a sluníčkářsky nezkreslený pohled na to, co čeká celou Evropu, pokud lidi nepřijdou k rozumu. Bylo to atmosférické, zábavné a ještě i poučné. Doufám, že tvůrci případnou islamistickou kritiku přežijí.(27.6.2020)

Naprosto debilní konec. Chápu, že tvůrci chtěli rádoby šokovat, ale po celej seriál chyběly silnější emoce, větší zvraty etc. Takhle tam bylo akorát plno blbců, idiotů kterým stačilo otevřít hubu a řict co se děje, zbytečných linek a ještě horších postav. Nechápu, jak takovej průměrnej seriál může být tak vysoko. 3* a.k.a 60%(4.5.2020)

Jsou dvě ráno, dala jsem si to málem v jediném zátahu. Rozjíždělo se to pozvolna, první dva díly byly jen oťukávací a připravující si půdu, ale těch dalších šest mi nedovolilo se už jít ani najíst. Je to šílené. A šíleně dobré. Také mě to poprvé vedlo k znepokojivé úvaze ohledně chování muslimských mužů k ženám - vždy jsem jejich chování vůči nim považovala za nehorázné, jak se ale tady chovaly dcery (13 a 15 let), podporované matkou k nebohému otci (velkému sympaťákovi), bylo ovšem též odstrašující. Téměř noční můra. Místo toho, aby byly vděčné, že je na ně hodný, ignorovaly ho a chovaly se k němu jako k onuci.(8.5.2020)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7