Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný "Maverick", se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem "Icemanem" (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky? (HBO GO)

J.e.r.e.c

Tuto klasiku jsem nikdy neviděl, ale chtěl jsem pobrat kontext kvůli pokračování. Moje očekávání svištěla tak nízko, že skoro kopírovala terén, takže mě báječní letci s opalovacím krémem naleštěnými ocelovými ptáky vlastně mohli jen příjemně překvapit. A to se taky stalo. Příběh sice není zrovna vynalézavý, ale je z různých důvodů neustále zábavný a nikdy nesklouzne k nudě, trapnosti či přehnaně amerikanizujícímu patosu (toho jsem se teda bál nejvíc). Maverick jakožto rebel s příčinou je navíc od začátku celkem problematická figura, v níž se snoubí chování alfa samce, jehož zářivý úsměv si v devadesátkách nacvičovali všichni profi baliči, s citlivým a zranitelným chlapcem uvnitř, což je smrtící kombinace, která spolehlivě zabírá na každou sexy instruktorku letového provozu v okolí 100 mil.  Díky jeho nečitelné povaze se navíc již dlouho před finální misí nabízí kardinální otázka: Vyhraje Maverick tím, že změní svůj přístup a stane se týmovým hráčem, nebo naopak tím, že zůstane sám sebou a donutí systém, aby ho akceptoval jako jedinečného sólistu? Film zvolil třetí možnost a tím mě celkem uzemnil. A pak jsou tu ještě na svou dobu unikátní a dodnes fungující letecké scény, na které US Navy dobrovolně půjčila svoje stroje i piloty a udělala si tím největší náborářskou reklamu v historii. 71 % ()

Brooks

Až gýčovito krásne nasnímané béčko s príšerným, propagandistickým scenárom. Dnes už pozerateľné len z nostalgických alebo guilty-pleasure dôvodov. ()

papadoce

Nerozumiem kreténom, ktorí to tu nazývajú béčkom. Ale ok, nedajme sa strhnúť retardami. Top Gun je jednoznačným áčkom rokov osemdesiatych a je od skvelého režiséra Tonyho Scotta. Týmto mu vzdávam opäť raz a opakovane holt a len pripomínam, že Tony má u mňa čestné miesto na piedestále, pretože mi dal Posledného Skauta. Top Gunu dominuje mladý Tomáš Plavba ako nemálo arogantný, usmievavý a dosti sebavedomý pilot Maverick. Nemenej dominantnou zložkou tejto romanticko akčnej klasiky je hudba. A to nielen ústredná pieseň, ale aj všetky melódie sprevádzajúce boje, tréningy, volejbali, či bošky bošky. Všetky vedľajšie postavy tu dávajú zmysel a sú nadmieru dobre kástingované. Nechýba humor, za dve hrste romantiky, smútok, napätie. Pre mňa Top Gun spĺňa všetky parametre akčného filmu tých rokov, navyše svojim prostredím školy bojových pilotov je zároveň aj originálnym. A to dokonca aj dnes. Čo viac tu môžem o tom kecať, mňa TG nikdy neomrzí. KLASIKA. ()

Najt

Top Gun je příjemný film. Pěkná hudba, zajímavé letky, pěkně natočené a ještě mladičký Tom. V 80 letech to byla neskutečná hitovka a mě to bavilo i dnes. Dává to takový pozitivní nádech emocí. I když je to příběhově úplně obyčejný film, tak kvality v rámci celku nezapře. Kdo se na to podívá dnes, bude skepticky jásat, ale v ústech mu možná zůstane takový lehce jalový pocit z běžného filmu. Jenže tohle jsme mohli vidět už před 36 lety a to je u tohoto filmu potřeba si uvědomit. ()

incognito

Dlouho jsem to odkládal, a rozhodl jsem se to vidět jen proto jaký má pokračování hype. Bez toho bych si to nikdy nepustil, ale přišlo mi divné si pustit pokračování když jsem neviděl první díl... No popravdě mě minimálně na nějaký čas chuť vidět to pokračování přešla :-) Nechápu ten úspěch pvního dílu. ()

deric

Film, který měl ambice vyprávět o dvou frajerech ve slunečních brýlích lítajících v rychlém letadle, nakonec výrazně předčil očekávání. Takový odrazový můstek pro kariéru Toma Cruise, poté co Patrick Swayze, Nicolas Cage, Tom Hanks, Sean Penn a další herci odmítli hlavní roli v tak "hloupém" filmu. Letecké scény působí hodně chaoticky, použitím teleobjektivu se sice přidá na akčnosti záběru, ale divák ztrácí v ději... ale o ten vlastně vůbec nejde. Přídáme jízdu na motorce při západu slunce, lovestory s instruktorkou a máme recept na jasný americký armádní kultovní film. ()

curfew77

Stačí úvodních dvacet vteřin, aby na vás dýchlo nepopsatelné a nepřenosné "bruckheimerovské" kouzlo - tímhle rokem se totiž začala psát historie producentských filmů, u kterých je v konečném důsledku jedno, kdo sedí na režisérské sesli a kdo za kniplem. Top Gun je pro mě naprostý kult bez ohledu na to, že scénář tvoří košilatá a kýčovitá historka (od té doby notabene stokrát provařená), že (doufejme nechtěný) homosexuální podtón tohohle spektáklu je nepřehlédnutelný, že v mých očích naprosto tuctová Kelly McGillis by mohla s přehledem hrát Cruisovu o dost starší sestru, ne-li matku, a že Take My Breath Away je příšerný a umatlaný cajdák. Jenže: ty kameramanské orgasmy nad stíhačkami v západu slunce a motorkou na přistávací dráze! Cruise, který už nikdy v životě nebude tolik cool! Soundtrack, který poznáte na sto honů po pár notách! Mlaďoučká a svěží Meg Ryan! Výtečný střih, první opravdu našlapané nadzvukové letecké souboje filmové historie, do tradičního "buddy" stylu střižené závěrečné titulky... Poprvé jsem Mavericka, Goose, Icemana, Vipera a ostatní viděl někdy ve třinácti v letním kině a dal bych cokoli za to, zažít to ještě jednou :) Zkrátka, existuje asi tisíc důvodů, proč tenhle film nenávidět, tisíc důvodů, proč si z něho utahovat, a dobře chápu, že ho můžete buď nesnášet, nebo milovat. Co nechápu je, jak ho někdo může nemilovat :) 100 %. ()

Pokryvac

Nerozumiem tomu nízkemu hodnoteniu veď sa predsa nejedná o film, ktorý musí obsahovať nejakú hlbokú myšlienku a nejde tu ani o kvalitu dialógov, je to predsa odpočinkový film navodzujúci nostalgické spomienky na dobu minulú. ()

LukKon

Sprvu som dal len 3*, ale musím zvýšiť, pretože ono je to vlastne klasika. A navyše tam hraje mladá Meg Ryan!!! ()

ma883

Mám teorii! Film, který se objeví v nějaké parodii, nemůže být vyloženě špatný. Parodování hlouposti je jako chodit s dřívím do lesa. Čím déle je film parodován v nějakém jiném filmu, tím musí být zákonitě lepší. A Top Gun má hned celovečerák. To mluví za vše. ()

jafuska

excelentní film z prostředí letadel, herec Tom Cruise v tomto filmu opravdu zazářil jako nikdy předtím, je to vskutku dobrý herec jen je škoda, že už není nikde vidět, ale tenhle film se opravdu povedl, i když je už hodně starý, vždycky se k němu ráda vracím a vrátím. ()

zly.dvojce

Jako jo, blbý jak tágo a naivní jak stará panna. Ale když se v HIMYM ozve hudba z Top Gunu a za dveřma stojí Barney v letecký uniformě, tak se ta nostalgie vrazí jako hřebík do voka a pustíte si tu scénku snad desetkrát dokola. Lítáš sakra nebezpečně Mavericku! Tvoje ego vypisuje šeky, který Tvý tělo nemůže splatit!! ()

frxXx

Hit 80. rokov. A vôbec sa tomu nečudujem, veď kto by nechcel byť pilotom, lietať na najmodernejších stíhačkách americkej armády, nosiť kožené bundy a letecké okuliare, mať svalnaté telo, rebelovať voči svojím nadriadeným a tajne chodiť so sexy učiteľkou! Ten film má proste čo každý chalan chce! a pre ženské publikum je tú roztomilý,mladý Tom Cruise. Dej je jednoduchý a prístupný širokému publiku. Obsahuje mnoho emotívnych prvkov - smutných(smrť Goosa,spomienky na Maverickovho otca), súťažiacich(Maverick vs Iceman),romantických,priateľských(Maverick + Goose) ale aj hurá prvkov(po záverečnej excelentnej Maverickovej jazde,samozrejme vďaka sile spomienke na jeho otca, všetci tlieskajú a jasajú). ach ... 80. roky boli ... špecifické roky a nečudujem sa prečo dnes už všetci vravia na tento film že je teplý, veď oproti nemu taký Milk alebo Bruno je jak lesbické porno. ()

Peter-1307

Na tomto filme ma ale vôbec netrápi americký nacionalizmus, ani oslava amerických vojnových superhrdinov. To čo vidím je svet bojových stíhačov, a počujem prekrásny hudobný podmaz. A to je skutočne suprové. Nemôžem si pomôcť. Nezabudnuteľná filmová klasika. ()

vaclaw

Film, který definoval šablonu, podle které vzniklo nepřeberné množství leteckých snímků, ale který zároveň zůstal nepřekonán (když tedy nepočítám Žhavé výstřely). Zápletka je až primitivní, herecké výkony průměrné, ale naštěstí otěže pevně svírá Tony Scott, který ze scénáře vymáčkl asi všechno. co šlo. ()

Tasartir

Sice jsem to shlédnul před "delší" dobou, ale 1 nebo 2 hvězdičky bych tomu určitě nedal, váhal bych mezi lepší 3 a 4. Pro lehké podhodnocení dávám za 5 :D Přece jenom mezi "klasiku" 80-tých let to rozhodně patří. ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (více)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (více)