Reklama

Reklama

Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (479)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Stará poctivá ,,dirty" kriminálka, v které se více střílí a jedná na vlastní pěst, než vyjednává a čeká na speciální zásahové jednotky. Politicky nekorektní ,,drsný" Harry v podání Clinta Eastwooda nekompromisně bojuje proti zločinu metodami, které se nedají nazvat vybíravé...a proti kterým se musel nutně ohradit nejeden divák. Je zajímavé dnes reflektovat, jak se nástupem 70. let změnil euroatlantický (podobně laděnými krimi filmy se ve stejné době proslavila především francouzská kinematografie) pohled a postoj k řešení tíživé sociální situace západních megapolí, kde byla vysoká kriminalita běžným jevem. Dnes by byl takovýto postoj přinejmenším kontroverzní (a o to více mediálně vděčný). Snímek režiséra Dona Siegela, který prakticky kodifikoval a odstartoval daný žánr, je ponejvíce stylový - příznačné podhledy a průhledy na muže pochodujícího po střechách v urbanistické zástavbě Ameriky 70. let, syrově autentický styl, dobová filmová hudba a westernem ovlivněné vzorce chování, to jsou poznávací znamení tohoto akčně laděného filmu... Podobné filmy: Magnum Force, Přepadení 13. okrsku ()

woody 

všechny recenze uživatele

"Když vidím nahýho chlapa s řeznickým nožem jak honí ženu a má erekci tak vím, že nejde vybírat na červený kříž." Dozvídáme se, že tento film je věnován všem policistům San Francisca, kteří byli zabiti ve službě. A hned se přesouváme k bazénu na střeš výškové budovy. Mladá žena plave od jednoho konce ke druhému. Stačí jedna střela do zad a její bezvládné tělo se potápí na dno... "Tohle je magnum 44, největší ruční pistole na světě!" Takhle začíná film, který začal sedmdesátá léta v USA. Zatímco Bezstarostná jízda a Půlnoční kovboj jsou ještě někde napůl v 60-tých, Dirty Harry představil jak to asi bude vypadat. Špinavá, násilná velkoměsta plná pošuků, na které zákony nestačí. A tak musí přijít na řadu velká bouchačka a cynismus lidí, kteří jsou v tomhle denodenně. Do příchodu Harryho byl vrcholem ztvárnění detektiva Columbo (nic proti němu, miluji Columba). Myslíte, že bez Harryho by byl nějaký hláškující John McLane? Šáhlý Martin Riggs? Mstící se architekt Paul Kersey? A jiní hláškující a přehláškovaní drsňáci? Ale kdeže! Rovněž záporák je i na dnešní poměry pěkný hajzl. Žádný promyšlený plán. Prostě vybere si barák a čeká. Motivem jsou samozřejmě prachy. Nedočkáme se žádných vysvětlení, proč se rozhodl střílet lidi... Abych jen nechválil, Harry má i nějaké ty začátečnické chyby, kterých se v pozdějích dílech vyvarovali. Případně jsou vzhledem k datu natočení pochopitelné - viz. Harryho rozmluva s manželkou parťáka, zdržovací scény (obvinění ze šmíráctví). I tak musí každý uznat, že jde o snímek, který předběhl dobu a který zároveň přicházející období nejlépe zachytil. A co by to bylo za koment, kdybych nenapsal hlášku určující celou sérii "Do toho! Udělej mi radost!" ()

Reklama

Psema 

všechny recenze uživatele

Eastwood je prostě borec. Dneska už si nikdo nedovolí zastřelit během dvou minut trio černochů, vtipkovat před sebevrahem odhodlaným skočit z baráku či mučit podezřelého přímo na místě činu. A je to škoda. Jen víc takových policajtů. V době, kdy akční žánr měkne a jedním z mála nefalšovaných drsňáků zůstává televizní Jack Bauer, se vždycky vyplatí oprášit starý dobrý Magnum 44, nejlepší zbraň na světě. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

DivX/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Akce 8/10/// PLUS: první setkání s drsným Harrym má své neodolatelné kouzlo, hrdina je tak dobrý, jak zlý a silný je jeho soupeř a Andrew Robinson vytvořil opravdového šílence a zdatného soupeře, Harryho styl a způsob řešení situací vás dostane, film i dnes má spád a napětí MÍNUS: ve vedlejších postavách najdeme spíš už pozapomenuté herce/// Shrnutí: Poprvé je to muž proti muži a svým způsobem je to ta nejsilnější rovnice, kde Clint Eastwood poprvé představil svého hrdinu a zaznamenal u diváků úspěch. Další díly budou variovat, někde přidávat, někde ubírat, ale kouzlo a způsob výstavby narace zůstane./// Celkem 80%/// ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Snímek, který ve své době vyvolal obrovskou vlnu nevole mnoha politiků a zastánců trestního práva. Na celém filmu je nejzajímavější a nejpoutavější právě postava Harryho, kterého fantasticky ztvárnil Clint Eastwood a dostal se tak do první herecké ligy a to mějme na paměti, že měl za sebou legendání dolarovou triologii! Příběh celkem nic nového nepřináší, ale právě Harryho drsné postupy, kterými dává přednost pistoli před soudem, přinesl do akční žánru zcela nový typ postavy - drsného policistu, který se zločinci nevyjednává! Drsný Harry je právem považován za klasiku 70. let a vůbec filmové historie. Bohužel jsem se k němu dostal přes mnoho akčních snímků, které jedou v podobných kolejích a tudíž nejsem schopen ohodnotit plným počtem, ale rozhodně kult svého žánru, který každému vřele doporučuji...... ()

Galerie (115)

Zajímavosti (80)

  • Film byl uveden do kin v roce 1971 v San Francisku, kde v té době řádil sériový vrah jménem Zodiac (The Zodiac Killer). Dle mnohých informací film čerpal právě z těchto událostí, které byly v té době dost aktuální, což možná pomohlo komerčnímu úspěchu filmu. (Rodriguez)
  • Scéna se sebevrahem, kterou režíroval Clint Eastwood místo nemocného Siegela, se původně měla odehrávat ve dne. Eastwood to změnil na noc, aby snížil počet zvědavců z řad veřejnosti, kteří by filmaře rušili a zdržovali. Díky tomu byla scéna natočena daleko rychleji, než se plánovalo. (PNSP)
  • Don Siegel byl rychlý a rozhodný režisér a byl známý tím, že nenatáčel více materiálu, než bylo potřeba a s natáčením byl vždy v předstihu. Když zavítal na natáčení manažer studia, tak se divil, proč režisér natočil pouze jednu verzi Scorpiova útěku po střechách. "Když se na to podívá, okamžitě ví, jestli se mu natočená scéna líbí nebo ne" - vysvětlil tehdy manažerovi Clint Eastwood. (ClintEastwood)

Související novinky

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)

Reklama

Reklama