Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

Po prvním shlednutí 4*, po druhém jasných 5*.X-Meni jsou pro mě jednou z nejzdařilejších comixových adaptací.Scénárista Hayter ani režisér Singer nebrali celý comix až tak vážně, takže je zde hodně rozdílů oproti originálu, což ale určitě nemůže nikomu vadit.Singerova režie je skvělá a nejlépe se mu určitě vydařila úvodní 20minutovka a Hayter zase neplýtvá vtipnými hláškami („a tobě říkaj jak?vozejk?“a další, které jsou ale vždy vtipné jen pro toho kdo zná film a jen v kontextu s děním filmu).Přesto by někdo nemusel vydýchat, řekněme „béčkovost“ scény, kdy Famke Janssenová telepaticky nadhazuje talíře Jamesi Mardsenovi, který je pak paprskem sestřeluje-ale právě to zdůrazňuje to, že X-Meni jsou adaptací comixu, a právě tahle scéna jako by byla vytržena z okénka x-menovského comixu.K tomu si připočtěte ještě skvělé herecké výkony (Jackam, Stewart,McKellen, Janssenová, Berryová, Mardsen, Paquin, Park-miluji tu scénu s „tanečkemů v závěru filmu), perfektní kameru a zajímavou hudbu Michaela Kamena-tohle je jasný pětihvězdičkový filmJe snad někdo, kdo se netěší na X 2.(23.5.2002)

Problém s tímovkami je, ako udržať uveriteľnosť každej postavy, aby sa z nej nestala iba bábka. Obzvlášť je to problém, ak sú vo filme tímy dva. Jediné postavy, ktoré tu majú ako taký charakter sú Wolverine a Rogue, zvyšok zredukoval na nositeľa tej a tej nadprirodzenej schopnosti. X-Meni tak ostávajú akosi na polceste - príbeh i postavy sú jednoduché až plytké, kým vizuál a poňatie je oproti všetkému, čo dovtedy vzniklo, o generáciu vopred.(14.10.2005)

Filmový vstup do mutantího univerza si pamatuju z dob, kdy přišel do kin a hutně se o něm psalo ve filmových časopisech (R.I.P. Total Film). Mám tím pádem sedmnáct let zpoždění a nebudu si stěžovat na únavu materiálu (znatelnou především v akčních scénách, což je částečně způsobeno i na svou dobu nikterak závratným rozpočtem). Navzdory většinovému názoru si ovšem nemyslím, že by první X-Meni překypovali kdovíjak osobním přístupem a propracovanými charaktery - spíše se jedná o vkusnou a překvapivě nevelkolepou seznamku se světem, v němž existuje gen X a spousta existencí s menšími či většími zvláštními schopnostmi. Spíše náčrt, než finální malba. Zamrzí absence zapamatovatelné hudby a lepší akce. Dvojka došla o kus dál.(12.3.2017)

Velice věrná adaptace předlohy s krásnými comixovými prototypy, úžasně zahraná a trikově zvládnutá. Singer rozložil značně svědomitě 104 minut mezi akci a povídací pasáže přesně podle správného kompresního poměru a nadělil svým hrdinům jasně definovaný rejstřík schopností, díky němuž přesně víte, co můžete od postav čekat. Na množství charakterů a relativně krátkou délku mají navíc všichni ostře vykreslené povahové kontury a nadžánrové divácké přiblížení. Pro mě určitě dosud nejlepší comixový přepis. Uvidíme jak dopadne dvojka...(28.4.2003)

Paráda, takhle si představuju pořádnej sci-fi film, nejenže to má výbornou akci, ale dokonce i dobrej a originální příběh a to je u podobných filmů docela vzácnost a tim tenhle film vyčnívá nad ostaními. Dalším velkým kladem tohoto filmu je perfektní výber herců, ne že by tam předváděli nějaký famozní herecký výkony( tim samozřejmě nechci říct, že by byly mizerný, jenom tam nikdo nevyčnívá a hrajou spíš přirozeně, něž nějak úchvatně), ale dokonale padnou do svý role a ztvárněj tu postau tak, jakoby hráli sebe. Tvůrci taky skvěle vystihli stopáž, který je tak akorát, aby film vůbec nenudil a dokázali se tim vyvarovat hluchých míst, který by tuhle trikama nabitou podívanou dost kazily(24.6.2005)

• - Sídlo, které má představovat Xavierovu školu, jste mohli vidět ve filmu Billy Madison. (fannah)

• - Mezi původním komiksem a filmovým zpracováním lze najít několik rozdílů. Například v komiksu se Rouge přidala na čas k Magnetovi. (Rimer545)

• - I navzdory přepisům ve scénáři měl být v původním filmu Beast. Na schválený rozpočet však byl příliš velkou zátěží a tak byl na poslední chvíli vystřižen. Jeho pozice týmového lékaře se přenesla na Jean Greyovou (Famke Janssen). (Dino07)