Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

Hlavní devizou filmu není příběh, který je spíše jen lehce nadprůměrný, ale propracované charaktery všech postav. S tím souvisejí herecké výkony, jejichž kvalita (I. McKellen; P. Stewart; H. Jackman ...) je v žánru komiksových filmů takřka bezprecedentní. Nedá se opomenout ani výborná režie Bryana Singera, jenž umí natočit blockbuster s přesahem a nikoli jen řadový letní produkt (viz. "X-Men: Poslední vzdor"). Hodně se mi líbila také kamera a kompozice obrazu. Film se pochopitelně od originálního komiksu v řadě ohledů výrazně liší, ale třeba také změny v postavě Rogue, mé favoritky, jsem nadšeně kvitoval.(5.2.2011)

Pomalejší rozjezd, ale pak už je to v pohodě. Tento díl je takové částečné nakousnutí toho co nás bude čekat v dalších dílech. Uvedení do světa, který si začíná zvykat na mutanty(at už kladně či záporně). V přístích dílech očekávám veliký nárust bojů, počtu hrdinů a rozvinutí wolverinovi minulosti. Výborný scénář a skvělá Singerova režie(a jeho milovaná kamera :o))) dodávají filmu skvělí komiksový nádech.(12.6.2004)

Mistrovsky zpracovaný komiks? Psychologie a dospělý obsah? Ale kdeže. X-meni sice tyto často zmiňované a oslavované složky obsahují, ale zdaleka ne v takové míře, aby nad tím bylo třeba jásat. Film je naopak často docela debilní, komický a dětský a to hlavně v akčních scénách, které jsou spíš nepřehledné a vůbec nevydařené. Naštěstí má film rozumnou stopáž, což již bohužel nelze říct o jinak výrazně povedenější dvojce.(14.8.2007)

Díky Wolverinovi, protivníkům formátu Gandalfa a kapitána Picarda (a samozřejmě také velkým shakespearovským osobnostem) a děsivě povědomému osudu těch, kdož mají tu drzost se v tomhle světě něčím lišit, jednička X-Men zřetelně vybočuje z popcornožroutské a mozek vypínající tradice komiksových adaptací. Tvůrci českého dabingu by si zdaleka nejen za tento film zasloužili ukřižovat Wolverinovými drápy.(14.1.2008)

Nejsem nějaká velká fanynka komiksů - znám Rychlé šípy, Asterixe, Trolí války a Garfielda :-) Americké sešity typu X-Men, Spider-man, Batman, Hellboy, atd.neznám, takže když se objeví nějaký komixový film, nevím, co si od něj mám slibovat. Obvykle to skončí příšernou, v USA komerčně úspěšnou slátaninou typu Liga výjmečných, ale X-Meni u mě v tomto směru hodně vybočují. Kromě tradičních akčních a trikových pasáží totiž jde scénář víc do hloubky, obzvláště v první polovině filmu, kdy se seznamujeme s mutanty, jejich školou a ostatními problémy. Tahle část mi přišla nesmírně zajímavá a chytrá. Navíc nenajdeme ve filmu jediného špatného (nebo špatně hrajícího) herce. Samozřejmostí jsou výkony Iana McKellena a Patricka Stewarda v rolích "bossů" obou klanů mutantů, výborní jsou i Hugh Jackman a Anna Paquin. Ostatní herci už bohužel nedostávají moc prostoru, až to někdy zamrzí. Výprava, triky a akční pasáže jsou také na dostatečně vysoké úrovni. Jediná složka, která mi přišla docela nepovedená je hudba Michaela Kamena - ne že by byla vyloženě špatná nebo se do filmu nehodila, ale podle mě je trochu odfláknutá. To je věc, která byla napravena až ve dvojce Johnem Ottmanem.(2.3.2005)

• - James Marsden odmítl roli ve filmu Duše Mrtvých právě kvůli X-menům. (fannah)

• - Scénář měl původně několik variací, které se od sebe obrovsky lišily. Varianta scénáře z roku 1994 počítala v řadách X-Menů s původní pětkou z roku 1963 (Angel, Beast, Marvel Girl, Iceman, Cyclops), ke kterým měl hned na začátku být jako čerstvý rekrut přiveden Wolverine. Pozdější návrhy byly co do počtu postav podstatně odvážnější (měl se objevit i Nightcrawler), zatímco Magneto a záporáci obecně neměli v prvním dílu vůbec žádné místo. (Dino07)

• - Ve scéně, kdy senátor Kelly (Bruce Davison) vychází z vody, je možné všimnout si tvůrce původních komiksů Stana Leeho stojícího u stánku s hot dogy. V tomto filmu tomu bylo poprvé, co se „otec“ komiksů v malé roličce objevil, později se z toho stala tradice. (karlik4801)