Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

Scénář: David Hayter .. Hodně dlouho se mi série X-Men vyhýbala a nakonec jsem viděl její první část až včera v televizi.. a musím říct, že jsem byl velmi potěšen! Záměrně píši jen "potěšen" protože do nadšení by to potřebovalo ještě trochu lepší scénář. Na druhou stranu musím pochválit vynikající režii, herce a vizuální stránku. Celkově je to u mě čistokrevných 80%. Kéž by takhle dopadly všechny komiXové adaptace...->(28.2.2005)

Dlouho jsem otálela, ale nakonec jsem se rozhodla se na X-meny taky podívat a jsem za to ráda. Film se mi líbil, i když mi někteří herci na ty komiksové postavy prostě neseděli. James Marsden jako Cyclops? Ne děkuju, úplně mi tu postavu znechutil. Wolverine forever.. Mělo to sice trošku pomalejší začátek, ale pak se to slušně rozjelo a mě to tak pohltilo, že mi přišlo, že od začátku uplynula jen čtvrt hodina a už běží závěrečné titulky. 4* btw. český dabing tomu nasadil korunu. Přeložit jméno Wolverine do češtiny a křičet na něj celou dobu Rosomáku, zatímco většina ostatních měla normálně anglická jména? To snad ani nemá cenu komentovat.(10.2.2013)

X-Meni mě zaskočili, protože jsem čekala akcí napráskaný -hodinu a půl dlouhý- videoklip (asi jako Spider Men, ten mě opravdu ničím nepřekvapil). Vskutku smekám, protože v tomhle filmu jde skoro vše proti dvourozměrné plochosti a téměř nulové psychologizaci kreslených komixových postav. Hlavní hrdinové -ač mutanti- mají velmi lidský a osobní rozměr, zápletka a konflikt poukazující na xenofobii a rasismus je brilantní.(21.8.2003)

Jelikož valná většina komiksových akčňáren z USA v mých hodnoceních nemilosrdně propadá, je těžký začít sledovat cokoli dalšího bez předsudků. Zde se to ale vyplatilo. Na snímku se mi líbil právě pomalejší rozjezd, kde jsme měli možnost se postupně seznámit s jednotlivými mutanty a poznávali jejich schopnosti a problémy, které mají v normálním životě. V druhé půli se to už zvrhlo v tradiční řezačku, kde to všechno lítalo a hodně hlasitě. Příjemná je i absence bipolárního dělení dobro/zlo, které je zde nahrazeno soubojem názorů v chápání světa, přičemž znepřátelené strany mají k sobě ve skutečnosti blízko. (Přesto hlubší myšlenku nečekejte.) Jsem zvědav na další díly, ale trochu se bojím, že už se bude jen bojovat a myšlenka půjde do pozadí. Jako oddechovka bylo tohle dobrý. 61%(19.7.2011)

Po prvním shlednutí 4*, po druhém jasných 5*.X-Meni jsou pro mě jednou z nejzdařilejších comixových adaptací.Scénárista Hayter ani režisér Singer nebrali celý comix až tak vážně, takže je zde hodně rozdílů oproti originálu, což ale určitě nemůže nikomu vadit.Singerova režie je skvělá a nejlépe se mu určitě vydařila úvodní 20minutovka a Hayter zase neplýtvá vtipnými hláškami („a tobě říkaj jak?vozejk?“a další, které jsou ale vždy vtipné jen pro toho kdo zná film a jen v kontextu s děním filmu).Přesto by někdo nemusel vydýchat, řekněme „béčkovost“ scény, kdy Famke Janssenová telepaticky nadhazuje talíře Jamesi Mardsenovi, který je pak paprskem sestřeluje-ale právě to zdůrazňuje to, že X-Meni jsou adaptací comixu, a právě tahle scéna jako by byla vytržena z okénka x-menovského comixu.K tomu si připočtěte ještě skvělé herecké výkony (Jackam, Stewart,McKellen, Janssenová, Berryová, Mardsen, Paquin, Park-miluji tu scénu s „tanečkemů v závěru filmu), perfektní kameru a zajímavou hudbu Michaela Kamena-tohle je jasný pětihvězdičkový filmJe snad někdo, kdo se netěší na X 2.(23.5.2002)

• - Brian Synger dosadil Halle Berry do role Bouře poté, co viděl její výkon ve filmu Černá Carmen Dorothy Dandridge (1999). (HellFire)

• - Roku 1994 napsal scénář James V. Hart Walker, ale nebyl nikdy použit. (HellFire)

• - Ve scéně Světového Summitu na Liberty Islandu hráli "krále a královnu Polska" otec a nevlastní matka Bryana Singera. (fannah)