Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

Studené (vizuálně) a dějově velmi přímočaré (pozoruhodně krátká stopáž) s přihlédnutím k tomu, kolik hlavních hrdinů se nám zde vlastně představuje. Singerova režie je chytrá a zručná a tímhle dílem nastartoval jednu z nejlepších komiksových ság. Každá z postav je zajímavá, atraktivní a emocionálně přitažlivá, takže si snad každý divák musí najít své oblíbence. Technicky samozřejmě v pořádku, ačkoliv oproti dalším dílům je krásně patrné, že dostaly razantně přidáno z kasičky (filtry, nabušené efekty). Nejen proto působí jednička X-menů příjemně komorním a minimalistickým dojmem a jde úplně jiným směrem, nežli megafilmy typu Avengers, či Batman.(16.12.2012)

Paráda, takhle si představuju pořádnej sci-fi film, nejenže to má výbornou akci, ale dokonce i dobrej a originální příběh a to je u podobných filmů docela vzácnost a tim tenhle film vyčnívá nad ostaními. Dalším velkým kladem tohoto filmu je perfektní výber herců, ne že by tam předváděli nějaký famozní herecký výkony( tim samozřejmě nechci říct, že by byly mizerný, jenom tam nikdo nevyčnívá a hrajou spíš přirozeně, něž nějak úchvatně), ale dokonale padnou do svý role a ztvárněj tu postau tak, jakoby hráli sebe. Tvůrci taky skvěle vystihli stopáž, který je tak akorát, aby film vůbec nenudil a dokázali se tim vyvarovat hluchých míst, který by tuhle trikama nabitou podívanou dost kazily(24.6.2005)

Bohužel to není ani promyšlené, ani originální, ani nesmírně poutavé. Na druhou stranu to není úplně blbý, ani totálně neoriginální a ani vyloženě nudné. X-Meni představují těžký průměr mainstreamové filmařiny. Příběh, jakkoli se snaží tvářit neotřele, obsahuje většinu klišé a jiných propriet viděných jinde a dříve. Film vlastně stojí na postavách mutantů a jejich schopnostech, jenže většina postav nedostala prostor k tomu, aby se do nich divák vžil. Celé mi to přišlo buď jako výplod zmutované mysli filmařů, nebo jako produkt alkoholových dýchánků na chatě Bryana Singera, nebo jako hodně nepovedený pokus o nový kult.(16.6.2014)

Problém s tímovkami je, ako udržať uveriteľnosť každej postavy, aby sa z nej nestala iba bábka. Obzvlášť je to problém, ak sú vo filme tímy dva. Jediné postavy, ktoré tu majú ako taký charakter sú Wolverine a Rogue, zvyšok zredukoval na nositeľa tej a tej nadprirodzenej schopnosti. X-Meni tak ostávajú akosi na polceste - príbeh i postavy sú jednoduché až plytké, kým vizuál a poňatie je oproti všetkému, čo dovtedy vzniklo, o generáciu vopred.(14.10.2005)

X-meni nejsou takovou atmosferickou podívanou jako třeba Batman, ale spíše se soustředí na psychologii postav a vlastně celého světa X-menů. Ve filmu mě zaujala nejvíce postava Wolverina, díky níž se komiksu neznalý divák seznámí s X-meny a jejich postavením v sociálním systému na první pohled všedně vypadjícího světa. Akce tu není až tak podstatná. Jeden z mála komiksových filmů, u kterého můžete i o něčem přemýšlet - třebas o menšinách žijících mezi námi, "normálními lidmi".(15.5.2003)

• - Brian Synger dosadil Halle Berry do role Bouře poté, co viděl její výkon ve filmu Černá Carmen Dorothy Dandridge (1999). (HellFire)

• - Hugh Jackman si dával každý den studené sprchy, což mu prý pomohlo k vytvoření Wolverinova "zběsilého charakteru". (fannah)

• - Sídlo, které má představovat Xavierovu školu, jste mohli vidět ve filmu Billy Madison. (fannah)