Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

V niektorých momentoch až okato kričalo do očí, že námetom boli komiksové zošity. Pastva pre oči pre každého milovníka sci-fi. Aj napriek násilnostiam film ako celok pôsobil nenásilne, verím že i vďaka skvelým výkonom Iana McKellena, stelesňujúceho zlo na jednej strane a Patricka Stewarta, ktorý je vodcom klaďasov. Avšak ešte o polovicu ich prevýšil famózny Hugh Jackman v úlohe Logana - Rosomáka. Neviem však, či bolo práve najšťastnejším riešením v českom dabingu používať preklady typu : Rosomák, Šavlozubý a hlavne Bouře. Ešteže Mystique nepreložili ako Mystická ... ))) 4 *(6.3.2003)

Slušný rozjezd série, která odstartovala vlnu dospělejších komiksových filmů a la TEMNÝ RYTÍŘ a WATCHMEN, a předznamenala model komiksových trilogií mírně nedopečená/hledající se jednička-na maximum valící dvojka-rozpačitá trojka (SPIDER-MAN, Nolanův BATMAN). Solidní scénář (speciálně se mi líbilo představování superschopností u hlavních postav) a sympatický casting, slabší po akční stránce a s trochu moc temným vizuálem.(21.10.2014)

Namiesto treskúcej akcie medzi jednotlivými mutantmi sa Singer rozhodol pre prepracovanejšie vzťahy a charaktery jednotlivých základných postáv ako sú Profesor X (Charles Xavier) - výkonný telepat, Magneto - telekinetické schopnosti týkajúce sa všetkého kovového, Mystique - schopnosť kompletnej zmeny vizáže vrátane hlasu, Jean Grey - podobné telepatické schopnosti ako Profesor X zatiaľ nerozvinuté ale i telekinetické schopnosti akýchkoľvek objektov, Cyclops - laserový pohľad, Storm (Ororo Munroe) - ovládanie počasia, Rogue (Marie) - okamžité zneškodnenie nepriateľa iba dotykom a prebratie jeho schopností v pomere 1:60, Wolverine - schopnosť okamžitej regenerácie a možnosť vystrčenia nožov z rúk, Sabretooth - veľká sila, niečo medzi zvieraťom a človekom so zvieracími zmyslami, inak Wolverinov úhlavný nepriateľ. V škole však čakajú ďalšie esá ako Iceman - schopnosť zmrazovania a vytváranie ľadu, Pyro - telekinetické ovládanie ohňa avšak nie jeho vytvorenie, Kitty Pryde - schopnosť prechádzania cez pevné predmety s možnosťou prenesenia tejto schopnosti na kohokoľvek a čokoľvek čo je s ňou v priamom kontakte. Ďalej sa Singer vykašľal na pestrofarebné kostýmy, ktoré by sa k tomuto nadmieru realistickému spracovaniu zrejme nehodili (zaujímavé je, že pri skupinke zlých mutantov to nevadí, Magneto pobehuje v plášti s prilbou, Mystique je pokrytá modrými šupinami po celom tele, Sabretooth v zálesáckom otrhanom kabáte). Na postavách Rogue a Wolverina skvele zobrazuje pocity zmierenia sa s ich schopnosťami - Rogue sa nesmie nikoho dotknúť bez toho aby tej osobe ublížila, Wolverina každé vysunutie nožov bolí. V X-menoch Singer prvýkrát predviedol ako natočiť akčné scény. Žiadny zbesilí strih. Pekné dlhé zábery ktoré vyniknú hlavne pri ladnom štýle boja Mystique s Wolverinom. Prečo tejto najvydarenejšej no nie najvernejšej adaptácii komixu neudeľujem i tú piatu hviezdičku? Pre záver. Kdežto v dvojke po ukoristení Cerebra a ovládnutí Profesora X išlo o životy všetkých mutantov ale aj ľudí, v trojke tiež len v menšom (no menšom počte) a na rozdiel od T3 sme sa tu aj dočkali vojny medzi dobrými a zlými mutantmi, tu išlo o životy pár bezvýznamných politikov ktorým by premena na mutantov len prospela keby to samozrejme Magneto dotiahol do konca a maximálne sme mohli prísť o Rogue.(15.11.2006)

Nebyl to Raimi, ale Bryan Singer kdo odstartoval mánii komiksových adaptací v 21. století. Díky němu se každý rok dočkáme několika vysokorozpočtových fanstasmagórií, jenž dokáži ukrátit nudu, zafilozofovat si či užít si vlnu adrenalinu. Navíc pro svět objevil Hugh Jackmana, no neni to na čtyřhvězdu ?(22.8.2007)

Škoda, že komiks u nás nemal tú časť každý ani čítať a ani vidieť animované spracovanie, no pri filme to ale nevadí! Tým pádom pre mňa najlepšie spracovaný komiks, aj keď som sa dozvedel, že nejaký vôbec existuje tesne pred filmom. Výborná akcia, ktorú akýmsi šiestym hlbším zmyslom dopĺňa vecná línia filmu a brilantné hlášky. Navyše čo do inteligentnosti s tejto žánrovej palety excelentný výkon Singera. 100%.(22.5.2006)

• - Eric Lensherr (Ian McKellen) je v tomto filmu Židem, který přežil holocaust. Ve filmu Nadaný žák (1998) režiséra Bryana Singera hrál McKellen přesně opačnou roli - nacistického válečného zločince. (fannah)

• - V titulcích se jako scénárista objevil pouze David Hayter, ale scénář psali ještě Ed Solomon, Christopher McQuarrie, Joss Whedon, James Schamus a konečně John Logan (Sweeney Todd, Letec, Gladiátor, Poslední Samuraj) (fannah)

• - Existovali tři druhy Wolverinových drápů – plastové, dřevěné a ocelové – Hugh Jackman a jeho čtyři kaskadéři jich použili přes 700. (HellFire)