Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

Paráda, takhle si představuju pořádnej sci-fi film, nejenže to má výbornou akci, ale dokonce i dobrej a originální příběh a to je u podobných filmů docela vzácnost a tim tenhle film vyčnívá nad ostaními. Dalším velkým kladem tohoto filmu je perfektní výber herců, ne že by tam předváděli nějaký famozní herecký výkony( tim samozřejmě nechci říct, že by byly mizerný, jenom tam nikdo nevyčnívá a hrajou spíš přirozeně, něž nějak úchvatně), ale dokonale padnou do svý role a ztvárněj tu postau tak, jakoby hráli sebe. Tvůrci taky skvěle vystihli stopáž, který je tak akorát, aby film vůbec nenudil a dokázali se tim vyvarovat hluchých míst, který by tuhle trikama nabitou podívanou dost kazily(24.6.2005)

Hlavní devizou filmu není příběh, který je spíše jen lehce nadprůměrný, ale propracované charaktery všech postav. S tím souvisejí herecké výkony, jejichž kvalita (I. McKellen; P. Stewart; H. Jackman ...) je v žánru komiksových filmů takřka bezprecedentní. Nedá se opomenout ani výborná režie Bryana Singera, jenž umí natočit blockbuster s přesahem a nikoli jen řadový letní produkt (viz. "X-Men: Poslední vzdor"). Hodně se mi líbila také kamera a kompozice obrazu. Film se pochopitelně od originálního komiksu v řadě ohledů výrazně liší, ale třeba také změny v postavě Rogue, mé favoritky, jsem nadšeně kvitoval.(5.2.2011)

Od ostatnich komisku ma tohle hlavu a patu, apeluje to na urcity problem a neni to jen bezmyslenkove bojovani proti zlu, jako je tomu vetsinou u podobnych del. Proto si mylsim, ze filmove zpracovani bylo tezsi a presto zvladnuto perfektnim zpusobem, obsazeni nema chybu a "rosomak" (omfg) v podani Hugha Jackama byl naprosto presny a verny svemu kreslenemu predchudci, cimz si ziskal muj obdiv a v dalsich filmech mi ukazuje, ze to nebyla spatna volba. Ve svm "rybnicku" naprosto nadpurmerna vec stejne tak, jako jsou dalsi dve pokracovani.(1.7.2006)

Jelikož valná většina komiksových akčňáren z USA v mých hodnoceních nemilosrdně propadá, je těžký začít sledovat cokoli dalšího bez předsudků. Zde se to ale vyplatilo. Na snímku se mi líbil právě pomalejší rozjezd, kde jsme měli možnost se postupně seznámit s jednotlivými mutanty a poznávali jejich schopnosti a problémy, které mají v normálním životě. V druhé půli se to už zvrhlo v tradiční řezačku, kde to všechno lítalo a hodně hlasitě. Příjemná je i absence bipolárního dělení dobro/zlo, které je zde nahrazeno soubojem názorů v chápání světa, přičemž znepřátelené strany mají k sobě ve skutečnosti blízko. (Přesto hlubší myšlenku nečekejte.) Jsem zvědav na další díly, ale trochu se bojím, že už se bude jen bojovat a myšlenka půjde do pozadí. Jako oddechovka bylo tohle dobrý. 61%(19.7.2011)

Dlouho jsem otálela, ale nakonec jsem se rozhodla se na X-meny taky podívat a jsem za to ráda. Film se mi líbil, i když mi někteří herci na ty komiksové postavy prostě neseděli. James Marsden jako Cyclops? Ne děkuju, úplně mi tu postavu znechutil. Wolverine forever.. Mělo to sice trošku pomalejší začátek, ale pak se to slušně rozjelo a mě to tak pohltilo, že mi přišlo, že od začátku uplynula jen čtvrt hodina a už běží závěrečné titulky. 4* btw. český dabing tomu nasadil korunu. Přeložit jméno Wolverine do češtiny a křičet na něj celou dobu Rosomáku, zatímco většina ostatních měla normálně anglická jména? To snad ani nemá cenu komentovat.(10.2.2013)

• - Ve scéně, kde Scott Summers (James Marsden) svým zrakem rozbíjí dveře, chytá si pro spuštění jeho schopností brýle levou rukou, hned v další scéně však pravou.  (Hem.m)

• - Hugh Jackman absolvoval speciální trénink pro boj na blízko. (HellFire)

• - Ve filmu se objevují X-meni Professor X (Patrick Stewart), Storm (Halle Berry), Cyclops (James Marsden), Marvel Girl/Jean (Famke Janssen), Wolverine (Hugh Jackman), Rogue (Anna Paquin), dále žáci Iceman (Shawn Ashmore), Pyro (Alex Burton) a Shadowcat (Sumela Kay). Z bratrstva mutantů se ve filmu objevují Magneto (Ian McKellen), Mystique (Rebecca Romijn), Sabretooth (Ben Jensen) a Toad (Tom DeSanto). (jh666)