Slušný rozjezd série, která odstartovala vlnu dospělejších komiksových filmů a la TEMNÝ RYTÍŘ a WATCHMEN, a předznamenala model komiksových trilogií mírně nedopečená/hledající se jednička-na maximum valící dvojka-rozpačitá trojka (SPIDER-MAN, Nolanův BATMAN). Solidní scénář (speciálně se mi líbilo představování superschopností u hlavních postav) a sympatický casting, slabší po akční stránce a s trochu moc temným vizuálem.(21.10.2014)

X-Meni nikdy nepatřili mezi mé největší komiksové favority. První díl mě neoslnil ve své době a ani dneska se toho moc nezměnilo. Akce je prakticky nezbytné minimum. Charismatický Magneto, v podávní skvělého Iana McKellena, nedostává prostor, který by si jeho postava zasloužila. Takže celý díl místy připomíná jen takový úvod a představovačku hrstky postav. 70%(13.10.2014)

Hlavní devizou filmu není příběh, který je spíše jen lehce nadprůměrný, ale propracované charaktery všech postav. S tím souvisejí herecké výkony, jejichž kvalita (I. McKellen; P. Stewart; H. Jackman ...) je v žánru komiksových filmů takřka bezprecedentní. Nedá se opomenout ani výborná režie Bryana Singera, jenž umí natočit blockbuster s přesahem a nikoli jen řadový letní produkt (viz. "X-Men: Poslední vzdor"). Hodně se mi líbila také kamera a kompozice obrazu. Film se pochopitelně od originálního komiksu v řadě ohledů výrazně liší, ale třeba také změny v postavě Rogue, mé favoritky, jsem nadšeně kvitoval.(5.2.2011)

Mal som velke stastie vidiet pekne vsetky 3 casti X-Menov v jedno sobotne popoludnie za sebou s filmovou fanynkou Madison, potom, ako si Madison myslela, ze to bude blbost. Nastastie zmenila nazor a jednotka sa jej velmi pacila. Na X-menov mam najradsej boj ludi proti X-menov a naopak boj dobrych X-menov proti zlym mutantom, co bolo v pripade jednotky a trojky. Tu sa mi pacilo napr. spoznavanie charakteru Wolwerina a tulačky a taktiez spoznavanie hrdinov, hlavne Jean Grey v podani Famke Janssen...... 18.06.2008(20.7.2007)

Jelikož valná většina komiksových akčňáren z USA v mých hodnoceních nemilosrdně propadá, je těžký začít sledovat cokoli dalšího bez předsudků. Zde se to ale vyplatilo. Na snímku se mi líbil právě pomalejší rozjezd, kde jsme měli možnost se postupně seznámit s jednotlivými mutanty a poznávali jejich schopnosti a problémy, které mají v normálním životě. V druhé půli se to už zvrhlo v tradiční řezačku, kde to všechno lítalo a hodně hlasitě. Příjemná je i absence bipolárního dělení dobro/zlo, které je zde nahrazeno soubojem názorů v chápání světa, přičemž znepřátelené strany mají k sobě ve skutečnosti blízko. (Přesto hlubší myšlenku nečekejte.) Jsem zvědav na další díly, ale trochu se bojím, že už se bude jen bojovat a myšlenka půjde do pozadí. Jako oddechovka bylo tohle dobrý. 61%(19.7.2011)

• - Páka, kterou Kyklop ovládá stíhačku, je počítačový joystick „Flightstick Pro.“ (HellFire)

• - Existovali tři druhy Wolverinových drápů – plastové, dřevěné a ocelové – Hugh Jackman a jeho čtyři kaskadéři jich použili přes 700. (HellFire)

• - Film dostal za rok 2000 Saturn Award v kategorii Nejlepší sci-fi film. (Dino07)