Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

Skvělá komiksová adaptace, která se vydává naprosto opačným směrem než všechny ostatní. Singer se nezaměřuje na efekty a bombastické akční scény, které mu zas tak moc nejdou, ale snaží ukázat psychologii samotných charakterů a tím vyhrává na celé čáře. Osobně jsem s tímhle dílem série měl zpočátku problém, jelikož mi přošel dosti nezáživný, ale asi jsem dospěl a teď si ho pokaždé vychutnávám, jak feťák, který dostal novou dávku heráku. Za oběvení Hugha Jackmana pro Hollywood má ode mě Bryan malé bezvýznamné plus, které mu hned srazím za hudbu, která je nevýrazná. Ale i přesto si X-men udržují atmosféru a dokazují svoje kvality a to hlavně díky skvělým výkonům všech herců. P.S. Wolverine rulezz ;)(14.6.2006)

Myslím, že asi nejsložitější bylo vytvořit takový koncept filmu X-men, který by nepůsobil jako podívaná pro děti. Přeci jen, ne všichni mutanti se jeví jako kvalitní postavy, dobře přenesitelné na filmové plátno. Některé postavy jako například Sabretooth, Toad, nebo Cyclops jsou tak trošku na hraně trapnosti, hodili by se spíše do Fantastické čtyřky a v případě neobratného režiséra, by to mohlo dopadnout zle. To se ale naštěstí nestalo, i přes tyto výhrady k některým postavám, se dá říci, že film X-men a zejména jakýsi úvod do tohoto vesmíru snad ani nelze natočit lépe. Naštěstí jsou zde totiž i velice zajímavé postavy jako například Wolverin, Storm nebo Magneto, jejichž existence v tomto filmu dokáže překlenout případné drobné nedostatky. Vynikající je vizuální stránka filmu. X-Men sice působí trošku jako nízkoropočtový film, je zde málo herců, spousta scény působí jako natočené v ateliéru, ale velice se povedl design laboratoře, kostýmy a skvěle zvládnuty jsou i souboje např. ten mezi Magnetem a Prof. X. A největším trumfem je casting. Patrick Stewart a Ian McKellen jsou dokonalí a svým postavám dodávají brutální charisma. I díky nim se povedlo tuto těžceuchopitelnou látku důstojně natočit.(9.5.2011)

Jsem obrovský fanoušek komiksů a komiksových filmů a vůbec nechápu, jak jsem se mohl X-menům 12 let vyhýbat. Ten film je skvělý. Bryan Singer nastartoval nadvládu komiksových filmů, nebýt jej, možná by tak velký zájem nebyl. Ačkoli se jedná o komiks, míra uvěřitelnosti je na vysoké úrovni. O tom svědčí i výměna Wolverinova typického žlutého elastického obleku za průměrný černý. A vůbec, angažmá Hugha Jackmana byla tou nejlepší volbou, co kdy Foxové udělali. Jiného Wolverina si prostě nedokážu představit. Jinak je to klasický origin, chvíli trvá než se všechno rozjede, a na dnešní poměry tam moc akce není. To však nevadí, vy si budete užívat seznámení se všemi mutanty a v hlavě vám uvíznou především nezapomenutelní Magneto s Profesorem Xavierem, které hrají Patrick Stewart a Ian McKellen . Škoda jen nemožného propojení do budoucna s Marvel univerzem ...95%(22.12.2012)

Jeden z filmů, který se mi svého času velice líbil v kině. A s přibývajícími léty, zatímco se můj věk v podstatě zdvojnásobil, se nic nezměnilo. X-Men je zábavný komiksový film, na němž lze vidět, že si není moc jistý v kramflecích (působí to tak nějak lehce opatrně a nedotaženě), což mu trochu sráží hodnocení, ale nevadí, druhý díl už na maximum dosahuje :-) X-Men postavy v pořadí oblíbenosti: Wolverine, Cyclops, sakra zapomněl jsem na Magneta. Takže Magneto, Wolverine, Cyclops, Storm, sakra zapomněl jsem na Rogue... Magneto, Wolverine, Cyclops, Rogue, Storm, ... ale ne, Profesor X :-D(24.9.2009)

S pomedzi comixových adaptácii zatiaľ určite vrchol. Singer to celé zaobalil do pochmúrnej atmosféry, teda farbičky sa moc nekonajú. Hlavní hrdinovia (mutanti) sú zobrazovaní velice civilne a ich jediná túžba, začlenenie sa do spoločnoti, je brzdená samotnými ľudmi, ktorí sa boja, vedú kampane a pod. V podstate klasické rasové problémy sú tu prenesene aplikované a ako podvojná linka s Magnetovou snahou spraviť s ľudí mutantov pôsobí velice sviežo a neraz to je na zamyslenie. Akcie je trochu pomenej, ale je originálna so svižným tempom a skvelo využíva potenciál hlavných hrdinov s pomedzi, ktorých vyčnieva (ale nie o moc bo všetci sú fajní) predovšetkým Hugh Jackman ako troska Wolverine. Doporučujem aj necomixákom!(26.6.2005)

• - Páka, kterou Kyklop ovládá stíhačku, je počítačový joystick „Flightstick Pro.“ (HellFire)

• - I navzdory přepisům ve scénáři měl být v původním filmu Beast. Na schválený rozpočet však byl příliš velkou zátěží a tak byl na poslední chvíli vystřižen. Jeho pozice týmového lékaře se přenesla na Jean Greyovou (Famke Janssen). (Dino07)

• - Při natáčení vlakové scény v Hamiltonu měl režisér Singer problém s jedním divákem a pak ho obtěžoval policista, který ho chtěl odvést na služebnu. (fannah)