Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2000, 104 min

Problém s tímovkami je, ako udržať uveriteľnosť každej postavy, aby sa z nej nestala iba bábka. Obzvlášť je to problém, ak sú vo filme tímy dva. Jediné postavy, ktoré tu majú ako taký charakter sú Wolverine a Rogue, zvyšok zredukoval na nositeľa tej a tej nadprirodzenej schopnosti. X-Meni tak ostávajú akosi na polceste - príbeh i postavy sú jednoduché až plytké, kým vizuál a poňatie je oproti všetkému, čo dovtedy vzniklo, o generáciu vopred.(14.10.2005)

Jsem obrovský fanoušek komiksů a komiksových filmů a vůbec nechápu, jak jsem se mohl X-menům 12 let vyhýbat. Ten film je skvělý. Bryan Singer nastartoval nadvládu komiksových filmů, nebýt jej, možná by tak velký zájem nebyl. Ačkoli se jedná o komiks, míra uvěřitelnosti je na vysoké úrovni. O tom svědčí i výměna Wolverinova typického žlutého elastického obleku za průměrný černý. A vůbec, angažmá Hugha Jackmana byla tou nejlepší volbou, co kdy Foxové udělali. Jiného Wolverina si prostě nedokážu představit. Jinak je to klasický origin, chvíli trvá než se všechno rozjede, a na dnešní poměry tam moc akce není. To však nevadí, vy si budete užívat seznámení se všemi mutanty a v hlavě vám uvíznou především nezapomenutelní Magneto s Profesorem Xavierem, které hrají Patrick Stewart a Ian McKellen . Škoda jen nemožného propojení do budoucna s Marvel univerzem ...95%(22.12.2012)

Jeden z filmů, který se mi svého času velice líbil v kině. A s přibývajícími léty, zatímco se můj věk v podstatě zdvojnásobil, se nic nezměnilo. X-Men je zábavný komiksový film, na němž lze vidět, že si není moc jistý v kramflecích (působí to tak nějak lehce opatrně a nedotaženě), což mu trochu sráží hodnocení, ale nevadí, druhý díl už na maximum dosahuje :-) X-Men postavy v pořadí oblíbenosti: Wolverine, Cyclops, sakra zapomněl jsem na Magneta. Takže Magneto, Wolverine, Cyclops, Storm, sakra zapomněl jsem na Rogue... Magneto, Wolverine, Cyclops, Rogue, Storm, ... ale ne, Profesor X :-D(24.9.2009)

Vlezou vám do hlavy, dokáží ovládat počasí, přejímají podobu druhých. Hlavně to ovšem tají a především jsou dokonalejší než lidé, a to je kámen úrazu. Útočiště našli u geniálního telepata Charlese Xaviera, jiní lidstvo bytostně nenávidí a shlukli se okolo Magneta, který rozhodně nepřichází s pozitivními plány. My se ovšem motáme kolem Logana, který si vydělává zápasením v zapadlých arénách a jen tak mimochodem má ostré drápy a kostru vyztuženou kovem. Stává se z něj hrdina proti jeho vůli a zejména ikonická postava jedné hodně výdělečné série. Bryan Singer se poměrně umně vrhl na vykreslení vztahů a motivací jednotlivých X-Menů, samozřejmě láká na akční momenty, kterých je dostatek a mají svou kvalitu. Ovšem když vám v takovém projektu hrají výteční shakespearovští herci (McKellen a Stewart), nebude to jen tak. Sice neskáču tři metry vysoko, nicméně výsledek je výpravný, stylový, dynamický i příjemně staromódní.(18.6.2018)

Po prvním shlednutí 4*, po druhém jasných 5*.X-Meni jsou pro mě jednou z nejzdařilejších comixových adaptací.Scénárista Hayter ani režisér Singer nebrali celý comix až tak vážně, takže je zde hodně rozdílů oproti originálu, což ale určitě nemůže nikomu vadit.Singerova režie je skvělá a nejlépe se mu určitě vydařila úvodní 20minutovka a Hayter zase neplýtvá vtipnými hláškami („a tobě říkaj jak?vozejk?“a další, které jsou ale vždy vtipné jen pro toho kdo zná film a jen v kontextu s děním filmu).Přesto by někdo nemusel vydýchat, řekněme „béčkovost“ scény, kdy Famke Janssenová telepaticky nadhazuje talíře Jamesi Mardsenovi, který je pak paprskem sestřeluje-ale právě to zdůrazňuje to, že X-Meni jsou adaptací comixu, a právě tahle scéna jako by byla vytržena z okénka x-menovského comixu.K tomu si připočtěte ještě skvělé herecké výkony (Jackam, Stewart,McKellen, Janssenová, Berryová, Mardsen, Paquin, Park-miluji tu scénu s „tanečkemů v závěru filmu), perfektní kameru a zajímavou hudbu Michaela Kamena-tohle je jasný pětihvězdičkový filmJe snad někdo, kdo se netěší na X 2.(23.5.2002)

• Ray Park

• - Jean Grey (Famke Janssen) v komiksech používala jméno Marvel Girl. To nezazní v celé sérii ani jednou. (jh666)

• - Wolverina měl hrát Dougray Scott, ale nakonec opustil X-meny kvůli Mission Impossible 2. Jeho místo obsadil Hugh Jackman. (fannah)

• - Roku 1994 napsal scénář James V. Hart Walker, ale nebyl nikdy použit. (HellFire)