Dobrodružství Hucka Finna

• Nový Zéland

• Austrálie

Rodinný / Dobrodružný / Drama

USA, 1993, 103 min

Roztomilé. Sommers má dobrodružstvo v krvi o tom niet najmenších pochýb. Dialógy drhnú ale rodinne ladenému filmu tento neduch odpustím. Malý Wood sa snaží, hudba dobrá a atmosféra je správne hravá a dobrodružná. Príbehovo však film veľmi nezaujme. Možno keby mám o 10 rokov menej dovolil by som si pridať aj tú štvrtú hviezdičku.(4.2.2009)

Během čtyřicátých let minulého století žije v pěstounské rodině v Missouri mladý Huck Finn. Po únosu svým opilým otcem uteče, připojí se k uprchlému otrokovi Jimovi a společně plují na voru po řece Mississippi někam do země, kde není otroctví. A zažije dobrodružství, o jakém se mu ani nesnilo. Kdo by neznal slavnou dětskou postavičku od Marka Twaina, který je filmaři neustále přitahován. V této adaptaci si ho s chutí zahrál tehdy dvanáctiletý Elijah Wood a jak je na výsledku vidět, natáčení si užíval. Příběh je úsměvný, nenáročný, vřele odpočinkový. Jedná se o velice živý dobrodružný snímek s komediálním nádechem, ve kterém každá minuta vyznívá, jakoby se vůbec nebrala vážně. I tak se najdou v ději smutné části, což je vlivem knižní předlohy přirozené, avšak po divácké stránce nijak zvlášť nezasáhnou. Jako rodinný film je snímek skvělý, hlavně pro dětské diváky velice vhodný. Scénář byl velice dobře promyšlený a režisér Stephen Sommers vše po vizuální stránce velice dobře podchytil. Jako obvykle i tentokrát platí, že každá adaptace má své úskalí a přirozenost, a tak záleží jen na divákovi, které dá přednost. Tato si pozornost jistojistě zaslouží.(2.10.2018)

Knihu jsem četla už kdysi dávno, takže si ji tolik nepamatuji, ale vím, že v té době jsem si říkala, že je tento film povedený. Líbí se mi i dnes. Na to, že se zde naráží na závažná témata, zejména díky hudbě působí Dobrodružství Hucka Finna milým, hravým až dětským dojmem. Ale na dětský film jsou tu celkem drsné scény (muž s prostřelenou hlavou, krevní msta v podobě vyvražděné rodiny, polití dehtem, bičování otroků...). Malý Elijah Wood táhne film velmi dobře, vedlejší postavy také super.(30.8.2017)

"Je kráva kočka? Je kočka kráva? Mluví kočka jako kráva nebo naopak? Je kráva člověk? Je kočka člověk? A je Francouz člověk? Tak proč nemluví jako člověk?!" Naivní dětská logika, proti které se nedá nic namítat, a ta se dá aplikovat i na celý film. Jistě, není to vrchol intelektuálnosti, ale kouzlo dětských toulek a bezstarostnosti zachycuje přesně podle mého gusta. Přičtěme k tomu docela kvalitní hudbu a pěknou výpravu a máme milý snímek, který by žádné, byť i přerostlé, dítě neměl urazit. "Krevní msta? To jeden muž zabije v souboji jiného muže, jeho bratr potom zabije toho druhého a tak chtějí všichni bratři zabít všechny bratry, dokud se všichni nezabijou!"(19.11.2006)

Nečetl jsem knihu ani neviděl předchozí verze. Nicméně můžu říct, že Finn v podání talentovaného Elijaha Wooda je perfektní. Jsem rád, že ne všechny dětské hvězdy svůj talent promarnily jako Macaulay Culkin a dokázaly jej naopak zúročit. Děj rozhodně není nudný a když je napsáno, že se jedná o dobrodružný film, tak je skutečně dobrodružný. Kvalitní herecké výkony, E. Wood hraje mimo jiné i očima a výrazem, k tomu celkem slušná hudba a dobrý konec, který k rodinným filmům patří, dělá z tohohle filmu docela slušný počin. Na Oskara to samozřejmě není, ale místy se i zasmějete a nudné to rozhodně není. Hlavní podíl viny na třech hvězdách má ale bez pochyby E. W. a celkem zajímavý scénář.(1.4.2018)

• - Snímek byl natočen na motivy románu Marka Twaina "Dobrodružství Huckleberry Finna". (Terva)

• - Režisér Stephen Sommers se ve filmu také objevil. Je ale těžké si jej všimnout, protože se ukáže jen jako silueta v mlze (na DVD v čase 39:27 min). (HappySmile)

• - Voda tekoucí z vodopádu musela být pumpována, protože vodní zdroj už zde není tak neomezený jako v minulosti. (HappySmile)