A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

cachanell

Dojemné téma. Kde začíná a kde končí rodičovská láska, kde začíná a končí lásky neobyčejného dítěte a jeho snaha být milováno. Pro mě skvělý výkon malého hlavního hrdiny. A já se dojímala a nakonec i bulila. A všemu tak nějak věřila. ()

Astu.

Vizuálně skutečně úžasná, nadmíru zajímavá vize budoucnosti a Jude Law. Tím jsem vyjmenoval všechny plusy. Však víme, Spielberg = patos, patos, patos a filmařská sterilita, což znamená takovou tu filmařskou preciznost, ve které vás ani jeden záběr nemůže překvapit. Otázka lidství nejde do hloubky, rozebírá se především z hlediska emočního dopadu na diváka skrze malýho kluka, což je obyčejný vydírání. Ovšem konec mě donutil tu třetí hvězdičku přihodit. Spielberg z nás ždíme slzy a já mu to především kvůli konci a kulisám tak napůl sežral. Jo a nesmím zapomenou na méďu, ten byl skvělej. 6/10 ()

sarah_w.

Jednoducho povedané - jedna z mojich srdcoviek. Uvedomujem si, že moje hodnotenie je silne subjektívne, ale ja som z robotického Judea Lawa, ešte stále dokonale detského Haileyho Joela Osmenta, večne nedosiahnuteľnej modrej víly, akéhosi pred/postapokalyptického sveta a kopy prvoplánovo citovo zameraných záberov (ako je napríklad robotia aréna) proste "nemohla". Ten film ma chytil priamo za moje slabé miesto už v čase, kedy som bola decko (keď som ho videla prvý raz, mohla som mať tak nanajvýš 14 rokov..?) a drží ma doteraz, kedykoľvek si naň spomeniem, respektíve si ho zase pustím. ()

Ziper

Až na pár menších detailů to byl opravdu krásný film. Pořád mě ale odrazovalo to, že je David pouze robot a ne opravdický kluk. Monika se s tím nedokázala vyrovnat a nenašla lásku ke svému "robotickému" synovi. Ještě, že roboti necítí vnitřní bolest. ()

macour

Tento film stejně jako další filmy natočené Spielbergem i Kubrickem určitě zaujme hlavně skalní scifi fanoušky ale i ostatní diváky, kteří mají rádi tyto dva velikány filmového světa... Film jsem viděl již popáté a pokaždé mne zaujme něčím novým, co ve scénách objevím. Vřele doporučuji. ()

nocnimura

Ano, táhlo se to, nicméně film mohl skončit na třech různých místech a byl by celý; takže za to, že to Spielberg dotáhl až do 146minuty a....mnoho dalšího ()

Traktorista

Možná se to někomu zdá takové nudné, obyčejné, dětské, ale člověk by měl myslet i na to, že filmy se netočí jen pro dospělé. Tohle scifi má v podstatě vše co má mít a to v kategorii rodinný. Osobně mi to přišlo velice dobré, zajímavé a pěkně udělané. Hlavní postava je zahraná dobře, tenhle klučina ukázal, že hrát umí již pár filmů před tím. Příjemné a oddechové scifi. ()

PekoK2

Zaujímavé sci-fi a pohľad do budúcnosti, ktoré sa môže zdať aj ako reálne ale Steven Spielberg to ako vždy spracoval do detajlov a veľmi profesionálne aj zo štipkou srandy. Hlavne na začiatku som sa dobre nasmial, kde to malo pocit pomalého začiatku. Aj medvedík Teddy ma dostal. Ozajstné pocity, úvahy, zmýšľanie robotických ľudí je skvelo zakonpovované do života normálnych ľudí. Je tu zobrazené aj správanie sa dnešnej populácie aj problémov čo dnešný svet prináša aj berie. Akoby som sa ocitol v ďalekej budúcnosti a prežíval ten svet normálne ako teraz. Excelentne spracovaný snímok z dávkou fantázie, ktorú má len hrstka režisérov a vie ju aj dobre spracovať. Treba pochváliť prácu pána Spielberga, ale aj výkon malého šikovného herca Osmenta. ()

vixina

Dobre, priznávam, že čím viac sa dej blížil ku koncu, tým viac začína viaznuť a nevie "kam z konopí"... ALE! Na mňa tento film zapôsobil prakticky na plnej čiare - výborné triky, kamera, hudba a výkony (nikdy som nemilovala Judea viac)... Teraz toto všetko dajme bokom. Zostane nám samotný Spielberg vo všetkej svojej kráse a nefalšovanosti. V A.I. som videla E.T.ho, videla som v ňom Blízke stretnutia, ba dokonca Gattacu. Videla som poctu filmárskemu remeslu a sci-fi žánru ako takému. Podobne hlboký scenár plný inotajov (hoci je pravda, že posledných pár predtitulkových minút mohli ponechať v director's cut) sa dnes v hlavnom prúde len tak nevidí. Bože daj, nech k tomuto nikdy nespravia remake. Nadsadzujem na 5* a nehanbím sa za to. ()

Crosby

Na výrobu tohto filmu je určite nutné mať pri sebe kvalitnú, a azda tú najmodernejšiu technológiu, ktorá bola kedy znázornená na filmovom plátne, skvelý tím, ktorý Spielberg bezpochyby má, nuž a v neposlednom rade kvalitný hašiš pre scenáristu. Vizuálne to je určite to najfascinujúcejšie, čo som doteraz videl a možno aj nevidel na filmovom plátne, avšak musím sa za seba priznať, že som sa často pri tom nudil. Konieckoncov, ku koncu ma to akosi chytilo a pravda je taká, že uznanie za prácu si to istotne zaslúži ()

lamerjakcyp

Spielberg si i zde počínal dobře, natočil krásný film, efektů bylo využito velmi dobře a vhodně, nezdálo se mi to nikde přehnané, herecké obsazení je skvělé, zakončení sice není úplně takové, jaké bych chtěl, ale čert to vem! Možná že by to mistr filmu Kubrick natočil jinak, možná, že i lépe, ale to se nedozvíme. Jediné co víme je to, že Spielberg nám dal přes dvě hodiny kvalitní zábavy, scénáře, a hereckých výkonů. Nebýt jeho, tak se tento poslední Kubrickův počin hodil v lepším případě do šuplíku, v horším případě by ho natočil režisér nedostatečného formátu či takový režisér, který by se k tomuto příběhu nehodil, nebo by jsme vyděli vybuchnout skoro vše, co do sebe narazí, jak bylo ještě v té době v módě (pozn. viz. datum přidání komentáře). Byl by film lepší, kdyby ho natočil Kubrick? Nejspíše ano, Kubrick nemá moc filmů, které by byly kvalitou na stejné úrovni, jako tento film, o horší kvalitě nemluvě. Ale mohl by být daleko horší, kdyby se ho ujal jiný člověk, než jeden z mistrů sci-fi, který nám za dva roky práce (i když značně ulehčené) přinesl skvělou podívanou. ()

Rayers

Vytknul bych tomuto jen dvě věci. Za prvé se domnívám, že by se to dalo zkrátit, ale hlavně za druhé, chci více cool hlášek od medvěda Teddyho :D ()

Lazy87

Tento film na který měl zálusk už Stanley Kubrick si na zákony robotiky moc nepotrpí. Ale mě se líbil, chvilku až moc, potom méně. Ale mě se tato žánrová slátanina líbila. Také jsem už k Modrovlásce mluvil, ať Davida konečně promění. ()

XpointCZ

Ve svem jadru velmi silny film, ktery je potreba shlednout vicekrat. H. J. Osmentovi jsem vse uveril a v detskych rolich je neprekonatelny. Kvuli zacatku a konci ****. ()

SunnyRain

Láska je v určitém smyslu zázrak, a tak možná my všichni občas hledáme zázračnou vílu, která to se zázraky umí. Tento film dokonale navodí pohádkovou atmosféru zázraků, a líbí se mi závěr filmu, který příběhu dodává nadhled, jak to se zázraky vlastně je. :) Neokoukatelný a hluboce dojemný příběh se Spielbergovým zpracováním a Haley Joel Osmentem v hlavní roli. *** Ve světě létajících balónů, které předstírají iluzi měsíce (pěkný symbol!), by bylo snadné ztratit cestu, ztratit vlastní duši. David se neztrácí, přestože okolí ho za ztraceného chlapce často považuje. Tento film je pro mě pohádkovým ztělesněním toho, čeho se není možné vzdát: naděje, víry a lásky. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)