Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

packa

Neprávem polozapomenutý Spielbergův debut. Nezapomenutelná atmosféra, je pozoruhodné, kolik dokázal mladičký Steven vyždímat napětí z jednoho kamionu a osobáku. Nepřipomíná Vám to souboj lodi a žraloka v jednom nejmenovaném příštím režisérově filmu? ()

anais

Jednoduchý příběh, skvělá, krásně čitelná gradace. Nekonečná silnice, dvě vozidla. Oběť a monstrum. Absurdita situace je o to vážnější, že se jí všichni, komu se o ní hrdina snaží říci, smějí. Pomocí minimálních prostředků Spielberg natočil debut, v němž stanovail většinu svých budoucích postupů. S těhonou manželkou se na konci filmu hrdina neobjímá. Naštěstí:-) ()

honajz

Některé detaily mi sice ve filmu neseděly, ale celkově slušný námět dobře zpracovaný, o čemž svědčí i to, kolik dalších rádoby umělců tenhle film více i méně kopírovalo. ()

Nazghul

Grandiózní prvotina Pana režiséra, která vás pohltí napínavým příběhem od začátku až do konce! Je obdivuhodné, s jak prostým příběhem lze vyrukovat a stvořit takové dílko. Bravo, pane Spielbergu! ()

SOLOM.

Spielberg mě nepřestává překvapovat. Viděl jsem toho od něj už spoustu, ale srandovní thriller ještě ne. Co se týká nápadu, tak ten se mi líbí moc, ale jeho provedení už trošku pokulhává. Natočit automobilovou honičku ve čtyřicetikilometrové (40.mil v hodině) rychlosti moc lidí neumí. Dosyta jsem se nasmál, když se v této rychlosti předjížděli rychlostí blesku. Co se týká mysteriozního nádechu záhadného řidiče, tak tento nápad jsem přijal z velkým díky. Není potřeba ukázat divákům vždycky všechno. Jen ten herec v hlavní roli mi moc sypmatický nebyl. Největší borec byl ten stařík se svou starou. ()

ARI50

Nádherně rezavý nákladák místy vytvářel nepřijemné pocity, i když myto někdy připomínalo scény z jeepeers creepeers 1. ()

duklak2

Mistrovské dílo od velmistra Spielberga. Jeden herec, jedno auto a jeden kamion. Spielberg dokázal skoro nemožné. S jedním hercem vytvořit uplne mrazivou atmosferu. Na tento film se vzdycky rád podívám. ()

becki_tu

Spielberg dokazuje, že i na skvělý a zajímavý film stačí minimální rozpočet, jeden hlavní herec, obyčejné auto a rezavý náklaďák. Za málo peněz hodně muziky. 90% ()

JASON_X

Předesílám, že Špílberga upřímně nesnáším, z jeho odporných komerčních a podbízivých sračkofilmů je mi na zvracení a jeho osoba je pro mě symbolem toho nejnižšího a nejhnusnějšího druhu tvorby, která se v Hollywoodu vyrábí pro průměrné a tupé lidské stádo. Ale tenhle film žeru, a to právě proto, že mi Špílberga vůbec ničím nepřipomíná; nízkorozpočtová záležitost s výborně vygradovanou atmosférou, která vypráví o tom, že není dobré předjíždět svým nablýskaným fárem zlověstně vyhlížející truck, když nevíte, jaké šílené hovado může sedět za jeho volantem. A rozebírat tu, jak asi mohla ta stará šunka jezdit tak rychle a mít takovou hybnost? No, to má asi stejnou logiku, jako kriticky rozebírat létání nadsvětelnou rychlostí ve scífkách, čáry a kouzla v pohádkách, nebo ožívání mrtvol v zombiárnách. ()

luka4615

Jeden z prvních ambicióznějších filmů Stevena Spielberga se sice poněkud ohraným tématem, zato však originálně pojatým, s tísnivou atmosférou a výbornou kamerou. Film se de facto točí mezi řidičem automobilu, který je "terorizován" řidičem kamionu plnící úlohu neznámého zla. Jak už jsem psal výše, film Vás strhne jak skvělou prací s kamerou která snímá vozidla ze všech myslitelných úhlů, tak i skvělým soundtrackem který celkový dojem z filmu ještě umocňuje. Samozřejmě že velký podíl na tom má i skvěle "střižená" hlavní role řidiče auta v podání Dennise Weavera. Duel je skvělým příkladem toho, že i za málo peněz lze vytvořit poutavý film s hutnou atmosférou. ()

mm13

Čo nejde prehliadnuť a čo pri prvotinách pozdejšie slávnych režisérov vôbec nie je pravidlom - poznať tu majstra Spielberga! Na pretrvávajúcom dobrom dojme má ale obrovský podiel aj Dennis Weaver, to obísť nemožno. ()

snaked

Vynikající akční snímek v tom nejlepším slova smyslu. Milé překvapení. Originální. Skvěle natočené. ()

Listeroman

"Odkud máš tu jizvu?" "Duel" "Neval to do mně. Ty a duel?" "Ale ne souboj, Duel, ten starej film od Spielberga. Kamarád po mně hodil kazetu" ()

Genero

To jsem jako náctiletý valil bulvy, takový napínák. S bratránkem jsme pak dlouhé dny žili ve světě Duelu, já byl starší a měl jsem větší Velamos, takže jsem byl záhadný kamioňák, on s menším Velamosem byl cesťák. Vždycky jsem mávnul, jako že je cesta volná a může jet a jak mě míjel, sundal jsem ho na zem. Roky jsem tenhle film neviděl, ale jasný plný knedlík za krásné vzpomínky z dětství. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii