Kauza CIA

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

perutman

Tak tenhle film je jednoznačně provar. Českým debilním názvem počínaje a rodinými trablemi hlavního hrdiny konče. Název "Kauza CIA" by totiž měl zahrnovat výhradně události okolo CIA. První problém je v tom, že CIA vznikla jako taková až v roce 1947, tudíž celá první polovina se vlastně CIA netýká. Ta druhá ostatně taky ne, protože se zabývá rodinou našeho "agenta", což by se přeci jen dalo zkousnout, kdyby to nebylo klipovité až hrůza. Ale zpět k filmu, protože rozepisovat se o tuposti české distribuce a jejich názvů by bylo na dvacetistránkový traktát. Film nám má poodhalit zákulisí zpravodajské agentury, což se mu zoufale nedaří a jakoby si toho byl vědom, snaží se z toho udělat rodinné drama, což je neskutečně nudné a silně opruzující. Navíc to dělá paseku v kontinuitě příběhu a nám se na plátně střídá několi klipů namísto uceleného příběhu. Nemluvě o tom, že hrdinové jednají podle nám neznámého klíče: sedí ve vaně a druhý den jsou v Louisville v Kongu. Fungování agentury je věcí, která je více než k smíchu. Nejsem si jist, jestli je to vinou scénáristy (zkušený Eric Roth) nebo režiséra, každopádně bych oběma doporučil přečíst si alespoň jednu knihu o CIA nebo alespoň o operaci z dubna 1961. Nedovedu si totiž vysvětlit jejich počínání jinak než naprostým ignorantstvím. Hlavní hrdina, kterého hraje celkem slušně Matt Damon je další záhadou. Celý film pátráte po tom, proč je vlastně tak úspěšný, proč ho lidé plácají po zádech? Edwards je totiž vylíčen jako idiot, který naletí každému, navzdory tomu, že každá z mnoha slavných hereckých tváří tu má kameo, jehož součástí je i replika: "Nikomu nevěř". Zkrátka a dobře ve filmu nefunguje naprosto nic. Asi bych dal dvě hvězdičky za Damona a atmosféru, ale vzhledem k naprosté absenci historických faktů musím jít níž (je zajímavé, že Fidelova milice se na místo dostala až druhý den po vylodění - tedy Fidel nevěděl, kde se vylodí - tedy celá historka je čistou fabulací). ()

Erian

Nemůžu se zbavit dojmu, že film je hodně rozvláčný a zbytečně nastavovaný...nůžky by mu milosrdně pomohly...navíc Matt Damon v roli nemluvného a bezemočního človíčka bez skrupulí mi nějak nesedí, celý film odehraje více či méně s dvěmi grimasami, Angelina Jolie se pro tuhle roli nehodí už vůbec, nějak jsem postrádala i stárnutí jedinců, Edward vypadal pořád stejně, ač mu mezitím dorostl synek....i Clover / Margaret až ke konci trošku přidali váčků pod očima a připentlili pár šedých vlásků...čekala jsem film o začátcích CIA, který podle ukázek vypadal sice ne zrovna akčně, ale rozhodně napínavě a nevšedně, nakonec se však nedostavil požadovaný ohlas, spíše rostoucí nenaplněné očekávání a nekonečná stopáž. Je to sice zajímavá sonda do lidských zákoutí, ale na můj vkus zbytečně zdlouhavá. ()

Tiiso

Je zde vidět, že konspirace a konspirace v rukou skoro vládních činitelů je DeNirovi blízká. Film je udělán poctivě a Robert je už prostě zkušený pán. Ale nebyl pro mě tento snímek ničím novým ani ničím převratným z oblasti CIA. Neřekl bych že by mě nudil nebo že bych narážel na nějaké nelogismy, ale byl to jen další pohled na věc z mnoha již ukázaných. Matt Damon je ovšem ve své roli velmi dobrý. Zato Angelina mě prostě nesedí, pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, že je do role pouze navlečená svým kostýmem ve kterém byla nepřesvědčivá a prkená. Výsledek tedy: průměrné a nevím kdy budu chtít ho znovu vidět. ()

altaica

PRO MUŽE:Již dlouho mám pocit, že z těch třípísmenkových organizací nic dobrého nevzejde, ať už je to CIA, FBI, KGB, BIS nebo třeba VZP. Vždy jen chaos a zmar. Další film, další polínko pod kotlík. Skvělý Matt Dimon zahrál svého agenta, studeného jak psí čumák, tak dokonale, že vypadal jak ruský aparátčik. Hvězd jak na obloze, potenciál ohromný a výsledek více než rozpačitý. Film přešlapuje na rozmezí špionážního thrilleru ( žel bez akce a napětí )a psychologické pitevny rodinných vztahů. Nelituji, že jsem to viděl, ale jednou bylo víc než dost.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: I když je ve filmu řada slovutných herců a téma je přitažlivé, i když je tam psychologická rozborka agentova života a to včetně rodinných vztahů, přesto to, madame, vyznívá poněkud mdle až skoro vyblitě. Pomalé tempo, unylé dialogy a lidé působí mrtvolně víc než zombíci v hororech. Nemohu ani doporučit, ale ani nebudu od filmu zrazovat. ()

1mArc0

"Ticho je ohlučuiúce" Na to. že Robert De Niro nie je považovaný za extra veľkého filmára sa mu podarila veľmi úspešná naháňačka, psychologickým smerom... Čo filmu chýba je trochu viac miesta estetiky a nie politiky.. by ste neverili je možné natočil film s politickou tématikou Tri Farby: Modrá, Tri Farby: Biela..a pozri sa dá sa to.. dobre.. film by sa patrilo trochu inak zostrihať, niektoré zábery boli značne navyše.. mám to na mysli, že kde jedna scéna sa mohla natočiť na jeden, dva zábery a nie 10! Niektor= veci, kde sa museli doslovo americkému publiku vyložiť polopate, ublížilo filmu na druhej strane De Niro sa vyzbrojil skvelými hercami... Angelina Jolie nie len tá typická americká hviezda, a to je neustále nálepkovanie, vzhľadu pred talento.. je unavujúce.. celý film pôsobí veľmi realisticky (čo je dobré) a chladne. Scenár je celý realistický.. všetko to pokazilo finačný zárobok a Hollywood. Všetko to vrie pod povrchom a čaká sa len pokiaľ to vybuchne. Michael Gambon, Angelina Jolie, John Turturro a Alec Baldwin najviac rezonujú vo filme, nezvyčajný Matt Damon. Robert Richardson si zaslúži pochvalu za vizuál. /50 %/ ()

Shitonit

Asi je to dobrej film, hezky natočenej, ale na mě to je mooooc únavný, nudný, že jsem se neprokousal ani přes prvních 30min. Snad někdy příště. ()

alldo.raine

Dlouho, dlouho mi tento film unikal a nebýt Netflixu, možná bych na něj i zapomněl. A to by byla velká škoda. Za mě velice podařený špionážní kousek, kterému kraluje Matt Damon. Amtosféru má celý snímek perfektní a je výtečně minimalisticky natočen. Za mě hodnocení úplně neodpovídá kvalitě filmu. Za mě například zdařilejší než novější Tinker Tailor Soldier Spy. ()

LukeSharp

Zdlouhavé,nudné a pro mě naprosto nezajímavé.Matt Damon má 165 minut v ksichtě stejný výraz a něco dělá.Půlku filmu jsem přicházel na to co a pak už mi to bylo vlastně jedno,protože jsem chvílema přestal vnímat.On to zřejmě asi nebyl špatný film(nebo jsem ho možná já špatně pochopil),ale celé mi to prostě nějak nesedlo.Slabých 40% // Na druhý pokus to bylo lepší a srovnalo se mi to více v hlavě,takže přihodím jednu * navrch. ()

RobbieM@N

Tomuto filmu chybí především akce a rychlejší spád v určitých pasážích, De Niro se asi neměl tolik držet zpátky (Nabízí se srovnání s "The Company"), ale i přesto těch 170 minut uběhne rychle a stále vás to nutí přemýšlet, což beru jako velké pozitivum. Především z celého filmu vyzařovalo, jak je ponořen do hloubky a v některých pasážích to bylo opět ku škodě. ()

Elegnor

Chvílema napínavý drama, ovšem místa mezi těma chvílema jsou vyplněný nevýrazným zbytkem.. Zbytečně dlouhý - i když se na to kouká docela příjemně, strašně se to vleče.. Líbila se mi práce kamery, dost zajímavá a přitom pěkně přirozená.. ()

kolik27

V tomto snímku se velice zdařilo moje očekávání ... Tak co by ste chtěli, režie Robert De Niro, který odvedl i výborný herecký výkon. Do toho Matt Deamon, Angelina Jolie a mnoho dalších herců, kteří ztvární tento kousek ... Ve filmu dojde i k pár scénám CIA vs. KGB, no kdo si potrpí na tajné agenty tak by tento filmek neměl vynechat ! ()

jafuska

bohužel pro mě až moc dlouhý film, chvílemi až nudné, některé pasáže byli sice dobře koukatelné, ale všechno nějak do sebe moc nezapadalo, na to, že tento film točil fantastický herec Robert De Niro, tak to bylo na můj vkus fádní, očekávala bych od něho daleko více, navíc, když se objevují v tomto filmu plejáda známých herců, tak by to měl být vlastně dokonalý film, tak kde je ta chyba? prostředí CIA to nebude problém, ale asi opravdu délka filmu, to udělá hodně, Velká škoda ()

pekas

Naprosto jsem se ztrácel v ději a osobách. Navíc ve filmu nebylo s kým sympatizovat. Za mě průměr. 50% ()

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté