Jan Hus

Československo, 1954, 115 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen (více)

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn… (Česká televize)

E lan

Pod nánosem povinného socialistického hnoje se vyjímá silný příběh jednoho z největších čechů, který ovlivnil dějiny naší země snad nejvíce ze všech historických postav. Film je velmi dobrý, herecké výkony trochu jednoduché, ale ani v dnešní době nijak urážející či směšné. Štěpánek v hlavní roli je pak famózní. ()

Inozuka

Soudruh Husek v akci aneb notně zjednodušený pohled na bezpochyby jednu z nejdůležitějších postav naší historie ovlivněný dobou vzniku filmu. Hus tak vychází jako nějaký protokomunista a zcela je popřeno to, že i přes kritiku katolické církve se nadále cítil být její silnou součástí, byl i nadále duchovním odkazujícím na Písmo svaté a ne nějakým sociálním revolucionářem. Na druhou stranu je film opravdu dobře řemeslně natočen a odehrán. Plejádu tehdejších hereckých bardů (Štěpánek, Höger, Smolík ... ) zdařile doplňuje mladší generace (Cupák, Hrušínský, Kemr ...) a opravdu bohatá výprava filmu. Lokace obce Lštění, kde byla natočena zastávka cesty Husa do Kostnice v chudé německé vísce, je dokonce spjata s kořeny má rodiny a táta si natáčení pamatoval. Takže se na začátek husitské trilogie vždy rád podívám, přestože tento díl považuji za nejslabší ... ()

Adiemus

Vávrovu trilogii jsem si zopakovala v opačném sledu a kupodivu mě nejvíc chytil za srdce právě Jan Hus. Nepopírám, že některé scény jsou stylistické až hrůza (a že mě iritovala Marie Tomášová, která se tvářila jako Svatá dala, neví komu), že Hus fakt nebyl socialista, ale přesto... ()

Dexx

Řemeslně kvalitní historická freska, bohužel zatížená tunami patosu a ideologie, interpretující historii řekněme hodně svérázně. Ale na dobu svého vzniku to vlastně až tak strašný není. ()

Looka odpad!

Tak tohle byla opravdu silná káva. Naprosto zdrcující propaganda při které musejí tvrdnout rysy všem soudným lidem, kteří zažili aspoň 20 let rudého teroru. Odstrašující případ, kdy zručný člověk vložil své schopnosti do služeb ďábla. ()

Tiiso

Výpravný velkofilm, kterému se při realizaci věnovalo velké úsilí. Velké úsilí v oblasti výpravné, kostymní, staveb exteriérů, výroby. Dále také scénáře a dialogů. Pečlivě se hledali herci do obsazování hlavních postav. To vše zní z hlediska filmového umění nádherně. Obzvláště když obsah snímku mluví o naší etapě dějin, na kterou můžeme jako národ být právem hrdí. A tady dochází ke zklamání a k rozkolu. Protože právě podání historických událostí je zcela v rukou tehdejší vládnoucí strany a snad již nemusím podotýkat co se pak vždy děje dále. Události jsou doslova zotročeny tak aby vyhovovaly dnešním potřebám (50 léta dvacátého stoleti ) a to je v mých očích neodpustitelné. Film jako takový nesmí nikdy být využíván k žádným propagandistickým účelům. Jinak to není z morálním hlediska prostě film. Neznám osobní ambice režiséra a nevím jestli šel na ruku režimu, či chtěl jen točit velké filmy tak jako skoro každý režisér. Ale tuto informaci není problém sehnat v dnešní době informatiky. ()

bond77

Nelze porovnávat tento film například s Jménem růže. Oba dva filmy byly natočeny v úplně jiné době. Film má dobré kulisy, režisér Otakar Vávra výborně vybral postavy do rolí. Je velká škoda, že film byl natočen v 50. letech, ubralo to jednu hvězdičku. ()

Rodin

Slušné, jen bych oproti Galadriel podotknul, že se skutečnou historií má tento film společné pouze základní obrysy (tedy že Hus odjel do Kostnice a tam byl upálen jako heretik). ()

DEMON

Len malicko chybalo, aby som dal tomuto filmu plne hodnotenie. Ista poplatnost dobe vzniku a vsadepritomny patos su samozrejme viditelne, ale filmu nijako neskodia. Americky patriotizmus dohnany castokrat az do nechutnych rozmerov, ci superpateticke momenty pseudohistorickych velkofilmov, ktore su nam servirovane zo zapadu, tento film ani zdaleka nedosahuje, zato vyprava, ci herecke vykony vsetkych zucastnenych postav su na vysokej urovni. A posolstvo, ktore chcel film odovzdat, v nom pretrvava uz vyse polstorocia. ()

Godhaj

,,A svou vrchnost prý nemáme a nesmíme poslouchat, byl by to hřích." Jako největší plus vidím u tohoto filmu jednoznačně bohatou výpravu, na níž se opravdu nešetřilo. Hlavně je to vidět na masových davových scénách, to je radost pohledět, že to nejsou jen iluze vytvořené na modrém plátně. Vše ostatní už je horší. Herecké projevy jsou přehnané až hysterické, obzvlášť když jsou na scéně ,,utlačované vrstvy". Celá idea příběhu je ta tam, prvoplánová soudružská agitka je tak výrazná, že Husova postava má ve výsledku blíže k Leninovi. Naprosto ve filmu postrádám dobovou středověkou atmosféru a hlavně tehdejší chování lidí. Všichni tam totiž hrají jak úderníci z Anděla na horách, což je na film odehrávající se ve 14. století opravdová hrůza. Film také postrádá spád, což je jistě dáno i dobou vzniku, ale tady jsem se v druhé půli již opravdu značně nudil. ()

karlee

Nejsem žádný extra pedant pokud jde o historickou věrnost, zobrazeníi rabování kostelů jako v zásadě bohulibé kratochvíle bohabojného lidu - nebo naopak prezentace poslušnosti vůči vrchnosti jako hříchu - bych přešel, ovšem dost mě zklamala absence Husovy stěžení hlášky (o sancta simplicitas). To se Vávrovi (Jiráskovi?) hrubě nehodilo do krámu, že i prostá žena z lidu spontánně přiložila otýpku kvaitního bukového dřeva. Ovšem jinak jsem se docela bavil, výprava potěšila. ()

IvonaK

Velmi dobře udělaný film. Dala bych i vyšší hodnocení, ale nemůžu protože to bylo tak strašně smutné jak tam na začátku zabili ty tři mládence a do toho ten ubohý lid který nakonec o Zdeňka Štěpánka přišel. Ale člověk se na konci filmu může trochu uklidnit protože v navazujícím filmu Jan Žižka začíná Štěpánkovi nový život. ()

1mArc0

Prvý diel historicko revolučnej trilógie. Kto by si dnes dovolil spraviť 3-minútové intro plné ozdobného textu. NIKTO. Prvé čo Vás zaujme pri tomto filme je nádherná čeština, tá sa už v dnešnej českej kinematografii nevyskytuje. Dnes sa radšej používajú anglikánske výrazy, a „ty vole.") Zdeněk Štěpánek- nie nadarmo mu napísali zasloužilý umělec. Z monológov v kostole a v doline, stále dodnes žasnem nad výkonom, a schopnosťou si zapamätať toľko textu. (Pozor dámy a páni, tieto scény sú maximálne z dvoch strihov! Herci, ktorí nehrajú svoje úlohy, skôr ich žijú. Niet divu, že v tej dobe, následné socialistické roky malo Československo najkvalitnejších hercov. Na okraj, vtedy si ľudia vážili hercov, dnes sa o nich píšu články v bulvároch, pretože sa opili o polnoci na Václaváku, nádhera. Dnes v kinematografii, je buď zle nastavený systém, alebo poriadne zlá doba- režiséri netvoria filmy, tak ako by ich chceli vidieť ako diváci, scenérie sa vymenili za zelené plátna, herečky neherečkami. Ďalšou vecou, ktorá Vás bude nútiť si znova pustiť je hudba. Je lahodná, a je presne na miestach, kde má byť. Ach, a tie zbory. Pri sledovaní DOSLOVA pochopíte, že Otakar Vávra sa narodil možno v zlej dobe, pretože režisérske postupy, ktoré zvolil vo filme, sú dodnes aktuálne, a s dnešnou technikou by dokázal natočiť film neslýchaných rozmerov. Prosím Vás, klasika. Otakar Vávra ukázal, že je schopný režisér, konkurovať režisérom veľkých opusov Hollywoodu, ktoré vznikli medzi ´53 - ´64. Byť Čechom, tak som hrdý, že sa v mojej vlasti narodil takýto nadaný človek, jeho študenti Chytilová, Kusturica hovoria to svoje. Veľmi rád sa vrátim k tomuto filmu, celkovo ku trilógií. Televíznemu spracovaniu z roku 2015 Vám neodporúčam strácať čas. /95%/ ()

J.e.r.e.c

Neznaje zdrojový materiál (a do větší hloubky ani dějiny husitství), nedokážu posoudit, co pochází z Jiráska, co z učebnic historie a co z propagandistických příruček KSČ. Katolickou církev mám rád asi jako osinu v prdeli, takže mistru Honzovi brojícímu proti rozežraným prelátům bych měl fandit, potíž tkví v tom, že nikdo z jeho oponentů nepřekročí hranici pohádkově zlé nebo zkažené karikatury. Alespoň že František Smolík si se svojí rolí vyhrál natolik, že od něj zcela nepokrytě opisoval Ian McDiarmid při ztvárnění Palpatina v prequelech Star Wars. Skvělé jsou dobové kostýmy hrající všemi barvami a vlastně se mi líbily i malované kulisy středověké Prahy, které filmu dodávají specifickou atmosféru. Doufám, že další díly už budou větší nářez. ()

Havala

V podstatě historická rekonstrukce, do určité míry pokroucená, husité se komunistům přibližovali tím že nesnášeli katolickou církev snad proto se v tom tehdejší režim tak vrtal. Spolu s ostatními - Jan Žižka, Jan Rohaáč z Dubé, Proti všem, tvoří docela pěknou serii která mě oslovila, a docela mě i vtáhla doděje tehdejších událostí. Tendence tehdejší doby již nehodnotím záporně, každý jsme nejaký. 78% ()

Travinho odpad!

Nepochopím jak může dodnes Česká televize tohle komunistické překrucování a zneužívání dějin vysílat, kompetetnetní lidé by se měli zamyslet, hodnotící také, protože jak můžou někteří rádoby znalci filmu dát tomuhle hrůznému socialistickému filmu 4 nebo dokonce 5 hvězdiček, to opravdu nechápu... ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu