Temné slunce

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Karel Čapek (kniha)

Radoslav Brzobohatý, Rudolf Hrušínský, Magda Vášáryová, Jerzy Kamas, Luděk Munzar, Nóra Németh, Jozef Adamovič, Vladimír Šmeral, Günter Naumann (více)

Román Karla Čapka "Krakatit" zfilmoval Otakar Vávra již záhy po druhé světové válce a tehdy jej pojal jako horečnatě expresivní varování před jadernou zkázou. V roce 1980 se k tomuto dílu vrátil znovu, tentokrát však zdůraznil násilnou aktualizaci výchozího textu ve smyslu zákeřných imperialistických piklů. Hlavní hrdina se ocitá ve smrtelném ohrožení, když chce zabránit zneužití svého epochálního vynálezu...

Rádoby akční výjevy občas vyznívají jako nezamýšlená parodie, ani toporný Radek Brzobohatý v hlavní roli nepřesvědčí o životnosti svého hrdiny. Film je dvoudílný, ale uváděn byl vcelku. Po těžkém zranění kameramana Miroslava Ondříčka, který se při natáčení popálil, dokončil film kameraman Josef Illík. (oficiální text distributora)

vozralec

Ponurá deprese, klátič Brzobohatý, Rudolf "Kim Čong-il" Hrušínský, hipíci, často nevhodná hudba. Hodné pozoru. ()

G04T

Samotnýho mě to hodně překvapuje, ale tomuhle musím dát prostě plnej počet. Vůbec to nesrovnávám s původním filmem, to by byla urážka. Temný slunce beru jako samostatnej film. Tohle byl úžasnej trash! Celou dobu mi to připomínalo italský filmy z osmdesátek, který jsem dřív sledoval, takže mě nic moc za ty roky nepřekvapí. Každopádně tohle byl asi první českej trash z dob bolševismu, kterej jsem viděl. A ano - je to bolševická propaganda, ale tady musim uznat, že je to velmi pravdivej film, kterej souvisí i s dneškem (především léta 2019-2021 - plándemie). Původně jsem na to koukl jen kvůli Hrušínskýmu, ale musim říct, že podobnej českej film už asi neuvidíme. Je poznat, že je to z osmdesátek - viz. hudba, efekty, scénář. Opravdu jsem se bavil, ani na minutu jsem se nenudil - přesně naopak než jsem očekával. Mimochodem na konci je úžasný postapo! ()

Jehan odpad!

Má-li někdo pochybnosti, že byl Vávra z velké části především filmařský prostitutem, který obětoval vlastní talent, aby se stal ukázkovým oportunistou, pak by mu tento film měl posloužit k dokonalému prozření. ()

knihovna

Dosti průhledná propaganda, ale zase tam holky měly na tu dobu dost často kozy venku a to se mi jako začínajícímu puberťákovi dost líbilo. Ovšem kdybych už tenkrát viděl třeba Josefinu Mutzenbacher, asi by mě tenhle film vůbec nezaujal. ()

Pitryx

Tak hodně velká závada na kráse je především délka. Scény s demonstranty byly zbytečné, stejně jako umělé natahování děje. Když srovnám se starší verzí, pana Högera nějak nemusím, pana Brzobohatého mám v oblibě, ale zde musím na férovku uznat, že pan Höger byl lepší. Na snímek se dá dívat, ale bohužel jsou zde i nudné pasáže. Další velké mínus je za hudbu. ()

krokodlak

Jde o neuvěřitelně rozporuplný film, který mne ovšem zcela pohltil. Filmařsky i hudebně je totiž strhující, avšak poněkud stupidní dialogy a podivné vedení herců z něj dělají ztěží popsatelnou kuriozitu. Nemyslím si, že by šlo o nějak zvlášť tendenční dílo, poplatnost době tkví spíše v přílišné doslovnosti. Zatímco Brzobohatý zde trpí nepřirozenou högerovskou stylizací (okořeněnou přímočarým vztahem k ženám), Hrušínský naopak hraje příliš ironicky. Nejpůsobivější výkony podávají rozhodně Munzar a Šmeral, jelikož jsou civilní a autentičtí. Magda Vašáryová je zde snad nejkrásnější, jakou jsem ji kdy viděl, což pěkně funguje při konfontaci s Brzobohatým, ale jako teroristka působí velmi komicky. Vrcholem filmu je ale bezesporu scéna mírové demonstrace s geniální písní Válku válce, která dle mého názoru překonala i legendární Bič boží. ()

ostravak30

Aby mohl Vávra natáčet jiné filmy musel občas podstoupit úlitbu bohům. Totéž se týkalo i herců. Temné slunce je bohužel krajně nepovedené dílo, které se skládá z mnohých poukázání na imperialistické choutky či chyby demokratických zemí. Mezi něž patřila i frivolnost, sexuální chtíč, či třeba drogy. To vše dohromady ale jako by ani nedávalo smysl. Jako by se snad hlavní hrdina procházel nějakou fantaskní zemí, kde postupně objevuje tyto nešvary a shlíží na ně s opovržením. Je to mix nudy, erotismu, ale též technických scén, které vlastně ve výsledku ani nevypadají špatně. Škoda jen, že filmový um tehdejšího Československa musel být využit takto. ()

honzic odpad!

Asi nejhorší Vávrův film, který se neměl točit a ani Brzobohatý si tím moc hereckou reputaci nevylepšil. Je to změť nesouvislých a nic neříkajích zmatků čerpajích z Krakatitu, Čapek by se v hrobě musel obracet. K čemu další zfilmování Krakatitu a ještě v takto moderním a zmatečném pojetí. Navíc akce by lépe natočili prvňáčci na základce, neb tohle snad nemohl Vávra myslet vážně. Hodnocení: 10 % ()

Kennedy_R

Hodnotím průměrem. Film by se měl hodnotit v době premiéry (alespoň v představě a doslechu té doby, kdy vznikl, je-li staršího data). Osobně jsem premiéru filmu v TV viděl a oproti původnímu Krakatitu jsem byl trochu zklamán, ačkoli na tu dobu nešlo o úplně zbytečný snímek, a to s prvky akce i sci-fi, kterých tehdy bylo jako šafránu. Přiznávám, že už při premiéře (a byl jsem v hodně mladém věku) jsem si všimnul hluchých míst děje a občas podivných reakcí herců. Tehdy byla snaha diváka tyto záporné momenty přehlížet a omlouvat, jelikož filmů tohoto typu bylo opravdu málo a hltali jsme proto všechny. Domnívám se, že Otakar Vávra (když pominu propagandistické účely východního bloku) chtěl natočit moderní verzi a zaexperimentovat s námětem, který by měl jinou tvář než verze původní. Ne každého to potěšilo. ()

heavy66

Inženýr Prokop, obchodní manažer Semtín Explosia buduje obchodní kontakty! Černé brigády, Rudé brigády - skoro by mu utrhly ruce! Policejní Pohotovostní Pluk trénuje zásah proti manifestaci mániček s holýma rukama, za pár let se jim trénink bude hodit! Jako klukovi se mi protiválečné vyznění filmu líbilo, dnes vidím, že přes vypjaté emoce jsou dějové zápletky i většina postav sterilní, bez citu, bez života. Dvě * za krásné, nahaté holky! ()

natalanka odpad!

NE! To se tak nepovedlo!!! Brzobohatý byl naivní, přehrával, absolutně jsem mu roli nevěřila. Vše to bylo přitažené za vlasy, unylé, hloupé, nevtáhlo mě to ani na minutu. Průšvih průšvihů. To byla taková blbost jak 7 kilo tvarohu :-) :-)  Původní verze má naopak úplně jiné grády... tam vás to přiková na první dobrou. To hle je zpackané ...:-( ()

Porculus

Totálna katastrofa. Neskutočne otrasný scenár a vôbec skoro všetko. Jedinými svetlými bodmi sú hudba Martina Kratochvíla (kvôli ktorej som to pozeral), hippies a ganja a fakt, že filmu sa podarilo (možno aj nechtiac) zobraziť komunistický útlak. *2/10 ()

Nerajohn odpad!

Katastrofa. I kdyby obsahová stránka byla slušná, naprosto katastrofální a podle mě odlfláknutá technická stránka filmu je na pováženou. Jak je možný, že v některých scénách jsou rozjeté postsychrony tak, že R. Brzobohatý mluví o vteřinu pozdějc než hýbe ústy ? Děs. ()

BlueNeon81

Ono by to bol celkom dobrý film, keby Brzobohatý nehral s prepáčením ako blbec (niekedy som mal dojem, že sa snaží kopírovať Högera), keby tam namiesto Vášaryovej hrala nejaká iná a lepšia herečka, keby tam nebola tá kvázi hippie-muzikálová scéna s marihuanou, keby boli tie "akčné" scény dynamické (mi pripadali všetci pri tých strielačkách ako zabrzdené brzdy), keby to nesmrdelo propagandou, keby to natočili v širokouhlom formáte 2,35:1, keby prvá časť nebola taká pribrzdená a nevýrazná, keby hudba nebola akýsi kvázi syntetický bordel, keby, keby, keby.... ale vizuálne efekty (matte painting, miniatúry) boli parádne, Hrušínsky bol tiež obstojný... ale toto všetko jednoducho nestačí k vysokému ohodnoteniu, tak sa musím uskromniť s tým nízkym... na odpad to ale nie je, na to tu máme trošku iných kandidátov. ()

slavikzbojni

Je to vynikajúci film- ukazuje,ako Západ vždy zneužíval vynálezy nie pre dobro ľudí- ale pre ZISK- pre jeho veličenstvo MAMON....Brzobohatý ako vždy je výborný, sekundujú mu ďalší naši herci... ()

MannyBianco

Tenhle film jsem viděl dnes poprvé v televizi. Film snažící se o zařazení mezi světové trháky svými výbuchy, letadly, cizími herci a Hippies ( :-) to jsem vážně nemohl). Film poukazuje na pravěký cíl lidstva, ovládat druhé pomoci síly, která je využita z Čapkovského Krakatitu. To je asi celé zdělení filmu. Jinak bych chtěl poukázat na opět excelentní herecký projev, ikdyž trochu přitažený Rudolfa Hrušinského, krásu mladé Magdy Vašáryové a prostředí. Do toho pár futuristických zvuků z 80. let čili zvuková kulisa spíše obtěžuje. Radek se s rolí pral od začátku do konce, Munzar opět hraje jednoho z těch výžirků nápadů a šmejdů společmosti, což mi u něj jak vizuálně tak herckým projevem snad ve všem v čem jsem ho viděl hrát více než sedí. Dávám tři hvězdy za staré dobré herce, Otakara Vávru a za pokus oživit československou filmografii sci-fi v 80. let. ()