Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Nepi

Robin Williams v jednom z jeho skvělých filmů. Pak následovaly další (Čas probuzení, Král rybář, Dobrý Will Hunting...) Učitel, který má svérázné metody a probudí ve svých žácích chuť do života i studia, mu sedl výtečně. Chválit musím také Petera Weira za skvělou komorně pojatou režii a mladé herce v čele s začínajícím Ethanem Hawkem, který je dnes už hvězdou. ()

Philoun1

Nenápadný film, který si za chvíli určitě nebudu ani pamatovat, ale ty dvě hodiny mi výborně utekly, a konec byl hodně silný, jde tu hlavně o charaktery lidí a je tu spousty pobuřujících životních situací, díky kterým na tenhle snímek snad nezapomenu. ()

Vercinix

PŘEDVÍDATELNÉ! Toto slovo vystihuje prakticky celý film! Nevadí mi, když je film předvídatelný - často se mi stává, že si přesně pro něco jdu a vím, co přesně dostanu a i tak jsem navýsost spokojený! Ovšem zde je to něco naprosto jiného! 1) Film může být předvídatelný, ale přesto musí něčím byť chvilkovým, maličkým atd. zaujmout - být předvídatelný a být prvoplánovitý je rozdíl! 2) Konkrétně pro TOTO jsem si nešel a proto mě takřka celý film nepřestávalo fascinovat, že můj odhad poprvní minutě filmu neustále spěje ke svému opřesnému naplnění bez jakékoli odchylky či jen nepatrné změny! V tomto kontextu (Spoiler) se závěrečná "silná scéna" stává jen pathetickým výžblebtem autora a mladí hoši spíše afektovanými a snadno ovlivnitelnými pubescenty s citově nestabilní, hormony narušenou psychikou! Film by byl jasně na 3*, ale: 1) Robin Williams 2) Prostředí anglických universit, jejich kolejí atd. ve mě vždy probouzelo (a přiznávám, že zcela nepochopitelně) velmki příjemné dojmy krásného prostředí 3) Pointa a ideové zabarvení snímku mi hovořilo snad přímo z duše 4) Gale Hansen mi byl velmi sipatický a jeho postava dokázala na S.M.B. vrhnout příznivější světlo. Zakončil bych to ovšem tím, že film mne ničím extra neobohatil a pravděpodobně na něj do budoucna rychle zapomenu - škoda, šlo z toho dostat daleko víc! ()

voleman

Opravdu výjimečné drama, které působí ještě dlouho po skončení filmu. Výborná režie Petera Weira zajištuje, že se při filmu rozhodně nenudíte, což bych u tématu jako je poezie snad ani nečekal. Konec vás pak zaručeně dostane. Dalším ohromným kladem tohoto filmu je zcela jistě výborná herecká parta v čele s Robinem Williamsem jehož profesora bych rozhodně na nějaký předmět chtěl mít. Celý film je opravdu mistrovská práce s velmi originálním tématem, což se dnes bohužel již moc nevidí. Takhle silný film se silným příběhem a koncem jsem již dlouho neviděl a proto u mě má jistých 5*. 100% ()

Luteka

Oh Captain My Captain. Robin Wiliams v roli pro něho přímo ušité. Téma, které neomrzí aneb jak život užít a ne jen prožít. Zákulisí chlapecké školy je také zajímavé téma a do příběhu se hodí. Nepřítomnost ženských rolí, která mě většinou mrzí/vadí, zde vůbec ale vůbec nevadí, jelikož příběh je silnější, než nějaká reprezentace, že. :) ()

NUbijec

Nenápadný film, který se neohání žadným velkým tématem, a přesto tak krásný? Na tom musí mít zásluhu dobře odvedená práce od všech, kdo se na filmu podíleli. Režie a výkony hlavních postav pozvedají tento film mezi absolutní elitu. Od Robina Williamse se to čekalo, ale mladí herci září všichni a rozehrávají drama, které vrcholí několika silnými momenty a nenechá vás v klidu, protože vyjadřují myšlenky filmu. ()

ZkuKol

Peter Weir neumí točit špatné filmy, ani filmy o ničem. Tento příběh občas doplácí na svou naivitu, občas na ztrátu tempa, ale celkově je to určitě výjimečné dílo, které stojí za to vidět. ()

Houda666

Scenár tohto filmu perfektne sadol môjmu vkusu: idilický úvod + hlboká myšlienka + dramatický záver. Navyše Williams v hlavnej úlohe, so svojimi motivujúcimi prednáškami a zmysluplnými básňami, priam exceluje. Tento snímok by sa perfektne hodil na výuku netradičných výukových postupov a rozhodne by mal byť súčaťou osnov na pedagogických fakultách. Moje hodnotenie: 90% ()

Mr.Jackass

Film od kterého jsem nečekal nic a dal mě vše...výborný děj o doutnající svobodě v duši mladistvých v puritánské církevní škole. Skvělé herecké výkony (Proč je Williams brán jako komediální herec, když je v dramatech X krát lepší??) skvělá hudba a prostě vše... ()

mohamedsfinger

Tenhle film je jako poesie. Musíte přistoupit na jeho hru (lehká idealizace, sem tam zkratkovité vyprávění), za což vás odmění nádherným zážitkem a inspiruje k užívání života. Navíc nám přináší kritiku konzervativismu a může být i drobnou pedagogickou inspirací, ale hlavně věřím, že některé přesvědčí o krásách poesie. A dokonce by obstál na i na tom absurdním grafu, protože je dokonalý nejen myšlenkově, ale i formálně. Herecké výkony VŠECH byly bezchebné a snadno uvěřitelné, přesto je třeba vyzdvihnout Robina Williamse, jenž odehrál možná svou nejlepší roli, ke které přispěla i citlivá režie. A nesmíme zapomenout ani na kameru, která sice nenápadně, ale o to intenzivněji dokresluje společně s hudbou dokonalé mistrovské dílo. teď už zbývá jen dodat: Výsměch! Hrůza! Dekadence! Exkrement! ()

Zemi11

Nudný film bez děje. Oceňuju jen dvě věci. Strhující fantastickou poslední minutu filmu a způsob učení, který by se měl na středních školách praktikovat i v reálném životě. V tomhle ohledu jsme ale stále ještě nemoderními zaprášenými komunistmi, kteří jen papouškují, co vedení naplánuje daný rok papouškovat a nesmyslně mechanicky do sebe cpát, tak aby se během třicetiminutové písemky.vzpomnělo na co nejvíc řádků ze sešitu. Zajímalo by mě, kolik pan Keating psal se svými studenty za rok písemek? ()

OughJay

Mladistvá revolta na katolické škole. No, revolta... Spíš opravdu jen romantici, který se ani bouřit neuměj. Ten entuziasmus v první polovině filmu mi přišel dost ujetej. 20letý kluci se chovaj jak předškolní děcka, no nejspíš jiná doba. Dost mě zklamalo, že ten film na mě působil nedotáhlej do konce. Možná v tom byl účel a snaží se to vyobrazit nějakou báseň, ale já na poezii nikdy moc nebyl. Ale nechci aby si někdo myslel, že ubírám hodnocení jenom kvůli tomu, že film je vlastně celej protkanej básničkama. Ten příběh se začal rozvíjet fakt dobře, pak se ale to nadšení jakoby vytratilo a jedna kulka, jedna pěst, jedno chycení za ruku a následný stoupnutí si na stůl to měly všechno spravit? Vyjádřit nějakou víru? A co bylo dál? Nechali se zase buzerovat? Pro mě až moc nezodpovězenejch otázek... ()

Babous

So sad, so romantic, so nice... Jeden z mála filmů, u nichž mi tekly slzy. Robin Williams mi poprvé dokázal, že umí hrát - jeho napodobení Marlona Branda bylo skvělé! A excelentní dobový soundtrack. ()

Markussis

Americký poetický film, který má o životě opravdu co říci. Člověk si v jistých okamžicích uvědomuje, co znamená být opravdu šťastný a to právě díky nepřímému a chytrému odkazování filmu na smysl života. Na začátku jsem měl strach z určité prvoplánovitosti, ale vše je zahráno a provedeno zaprvé velmi uměřeně a také velmi citlivě. Film zkrátka má svůj názor, ale nevyjadřuje ho okatě nebo přímočaře. Závěrečná scéna mi vehnala slzy do očí, což se mi již delší dobu nepřihodilo. Tato scéna mi též dala naději, že na světě ještě stále existuje čest. ()

slovan1

Skoro naprosto mimo mě... 100 minut nudy, zachraňuje od odpadu poslední půlhodina, která je skvělá. Závěrečná scéna v duchu Vyššího principu na mě hodně zapůsobila až mě zamrazilo a div jsem neuronil slzu. To je z pozitiv ale vše. Ono poselství "Carpe diem" je pro mě samozřejmé jako že se střída den a noc. Novátorství v tehdejších letech bylo asi něco jako čarodějnictví na inkvizici a dalo se očekávat, že může vyústit v něco nedobrého... Ale sto minutový rozjezd k fámoznímu závěru je trochu moc na mnou očekávaný velkofilm. ()

Sdoom

Neuvěřitelně inspirativní a krásný snímek plný životních mouder. Jen škoda velmi pomalého tempa v první hodině a poněkud zbytečně vyhroceného a ne příliš uvěřitelného vyznění vztahu Neilla s otcem. Nikdy bych neřekl, že poezie může být taková zábava a kolik inspirujících momentů nabízí. Robin Williams mě přesvědčil, že může. (HDrip, orig.) ()

Maynard.

Na to, že to douhodinový dráma, tak sem to kupodivu celkem skousnul a páčilo sa. Akorát je blbý, že celej film člověk čeká na poslední scénu, která patří zarámovat a vystavit mezi TOP scény ever. Do tý doby je to takový furt kecání, povídání, jo krapet i tý rebélie, ale nic extra vostrýho. Ale ten konec, ten konec. Po celou dobu mě film nechal naprosto chladným (to i po smrti jednoho z mládenců), ale jakmile Robin vychází smutně ze své třídy, na stůl si stoupne první borec a prohlásí pověstnou větu - "Pane kapitáne" (dál už sem to zapomněl co říkal) :o), tak v tuhle chvíli ze mě slzy vytryskly jako málo kdy. Takže jenom kvůli tomuhle dokonalýmu konci dávám 4 hvězdy, jináč by to za mě byl klasickej průměr. ()

herr_carter

uuuuf, náročný materiál na uchopení...jakkoliv nemusí mít jinak vnímavý člověk vztah k poezii, tenhle film mu její formu podle podává ve srozumitelné a atraktivní formě, která nakonec nevyhnutelně směřuje k dramatickému vyústění. Wiliamse je hrozná škoda, jak ve filmu, tak v globálu..................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd