Film Wonka je založen na výjimečné postavě, která je ústřední postavou knihy „Karlík a továrna na čokoládu“, nejkultovnější dětské knihy Roalda Dahla a jedné z nejprodávanějších dětských knih všech dob, a vypráví podivuhodný příběh o talentovaném Willy Wonkovi, který se s očima dokořán ocitne v centru světa čokolády, nemá nic než pár mincí v kapse a plný klobouk snů – jedním z nich je otevřít si vlastní čokoládovnu, která by se vyrovnala největším čokoládovnám světa. Ale v tomto velkolepém, i když nelítostném městě se Willyho skromné peníze rychle utratí a zavedou ho na cestu strádání a otroctví v nedaleké prádelně. Ačkoli se zdá, že Willyho vyhlídky jsou zmařeny, jeho naděje nikoli, přestože podnikání ve výrobě čokolády je mnohem těžší, než se zdá, a Willyho genialita není vítána cukrářským kartelem, který se nezastaví před ničím, aby si udržel svou klientelu pro sebe. Nicméně díky své osobité značce geniálního vynálezu, troše neotřelého myšlení a pomoci několika nejlepších přátel- zejména bystré mladé dívky jménem Noodle - se Willy stane odhodlanějším než kdy jindy a využije svého talentu a houževnatosti k tomu, aby si splnil svůj sen. Během následujícího kouzelně lahodného, někdy nebezpečného a život potvrzujícího dobrodružství Willy zjistí, že ačkoli většina lidí, které potká, dá přednost chamtivosti před dobrem, každý mrak má stříbrný okraj... stačí jen nepřestávat snít. (Vertical Entertainment)

Radiq

Muzikál. Proč? To je to první, co mi na tom nesedělo. Ale to není takovej typ muzikálu, jaký vytvořil Tim Burton - ten jeho byl totiž spíš film s písničkami, ale tady to je plnokrevnej muzikál, kde postavy zpívají a tančí v průběhu děje. Další je ta dětská karikaturnost postav - zlé postavy jsou vzhledově odudivé, hloupé, tlusté, s ďábelskými jmény a přehnaně se tak také projevují. Až moc přehnaně. A kladné postavy jsou všeobecně přijímané představy slušnosti, dobráctví, vzhledu, morálky. A konečně poslední připomínka - někdo si asi myslel, že nastal čas, aby se ve filmech z Wonkova vesmíru objevily taky nějaká jiná etnika, než běloši. Tim Burton si bez nich vystačil a nikdo si nestěžoval, ale v dnešní době už by si stěžoval, což je smutné a mě tyhlety ohledy na něčí ublížené iracionální city vadí. Timothée Chalamet se do role hodil, ale divné bylo, že Wonka předváděl různá kouzla napřímo, místo aby to za něj dělaly různé technologie a vychytávky. A tím mi v tom haprovala logika, protože se to dostalo až do pohádkové roviny, kde je možné (a tím pádem i nelogické) všechno. A teď co se mi na tom líbilo: na rozdíl od všech ostatních (kteří se tak moc snažili, až to nevycházelo), Hugh Grant coby umpa lumpa byl poměrně vtipný. Už jen tím, že tuto roli přijal, ale také tím, že se zachovalo vzezření původních umpa lumpů. Taky se povedla celá ta vizuální stránka filmu - prostředí a barvy - a ani digitální zvěř nebyla zpraseně poznatelně digitální. Nevím, co by na to řekl Roald Dahl. Já ale říkám, že opěvované nic moc. Ale je pravda, že jsem si u tohoto filmu musel dát čokoládu. ()

UhLee

(7,5/10). Když bylo oznámeno, že bude mít legendární Karlík a továrna na čokoládu prequel, tak se určitě všem milovníkům čokolády rozšířily zorničky. Slušelo se však vztyčit výstražný ukazováček, protože tady již byly adaptace, které oplývají početnou fanouškovskou základnou. Tou nejznámější a nejpopulárnější je bezesporu adaptace od Tima Burtona. Paul King  - režisér hřejivých filmů měl před sebou tedy nelehký úkol. Stal se menší zázrak a ono to vážně klaplo. Wonka je takovým vánočním zázrakem a netušil jsem, že jej vlastně tak žalostně potřebuju. Sice jsem byl ze začátku vyděšený, protože jsem vůbec netušil, že to má být film s prvky muzikálu. Hlavně hned od prvních minut začnou všichni zpívat. Ale naštěstí to bylo krásně namixované, takže byly ty písně pouhým zpestřením jinak kvalitního filmu. Malinko mě mrzí, že tady nebyla žádná píseň, která by se mi instantně zakořenila do paměti. Ale po konci filmu se nejčastěji vracím k "Pure Imagination". Velký respekt určitě putuje k hlavnímu představiteli. Protože pro Timothéeho to musela být bezesporu velká výzva. Tato role je na jeho poměry velmi odlišná a lidi si jej spojují s jinými žánry. Nejsem si jistý, jestli si jej teď lidé začnou spojovat právě s Wonkou. Spíš si myslím, že zůstane navždy Paulem s Duny nebo klukem, který prstil broskev. Ale i tak se role zhostil s grácií a byl příjemným filmovým průvodcem. Nejstarší adaptaci této klasiky jsem neviděl, ale v porovnání s Johnny Deppem jde určitě o jiné pojetí Willyho Wonky - méně psychopatické. Největším kouzelníkem je dle mého názoru však samotný režisér. To, co se Paulovi Kingovi podařilo je totiž pořádný husarský kousek. Už se svými rodinnými Paddingtony sklidil nadšené reakce a dlouhou dobu měl druhý díl neuvěřitelných 100% na Rotten Tomatoes. Momentálně je tam o procento méně. Takže jde vidět, že to Warner Bros. dali cíleně člověku nejpovolanějšímu. Některá velká studia by se tím možná mohla začít inspirovat. Posledním človíčkem, kterého bych tady rád vyzdvihnul je Hugh Grant. Tento britský gentleman se v poslední době objevoval na můj vkus v opravdu hodně projektech. Naposledy si vybavím jeho roli ve výborných Dungeons & Dragons. Tam hrál velmi zaměnitelného padoucha. Bylo to jedno z mála negativ, které jsem na tom filmu našel. Tady se však chopil role postavičky, která je s filmy o Willy Wonkovi neodmyslitelně spjatá. Každá scéna, kde se Oompa Loompa objevil, byla diváckým svátkem. Ke konci bych se rád vrátil k tomu, proč jsem vlastně tento film potřeboval. Letošní Vánoce nenapravitelně poznamenala tragédie, která se odehrála na Filozofické fakultě. Tato událost mne velice zasáhla a zanechala v srdci hlubokou ránu. Wonka mě však dokázal na 2 hodiny přenést mimo realitu a prožívat jeho sen s ním. Myslím si, že o tomto mají filmy být  - útěk od bolestí a starostí plus ve výjimečných případech také lidi spojuje. Musím konstatovat, že tak příjemnou atmosféru jsem v kině dlouho nezažil a to nás tam bylo opravdu pár. I tak se podařilo tvůrcům vykouzlit úsměv na tváři všem divákům v této nelehké době. Věřím tomu, že se z Wonky stane film, který zažene všechny chmury nejenom na Vánoce a televizní stanice jej budou často servírovat. "I'm making chocolate, of course. How do you like it? Dark? White? Nutty? Absolutely insane?" () (méně) (více)

Motinski

Príjemné prekvapenie. Priznám sa, trailerom som neveril, muzikály nemám rád (väčšinou) a bál som sa prehnaného digitálu. Dopadlo to ale fajn, Timothée bol bezchybný a medzi mladými hercami Hollywoodu u mňa nemá konkurenciu. Ten chlapec sa nestratí jak v ťažkých úlohach tak v mainstreame. Bavil ma aj humor a cely čas sledujete enormné mnozstvo nápadov. Či už pri originalnych postavách alebo dizajne výpravy. Piesne nie sú bohvieako zapamätateľné ale ani nerušia, no a oproti Burtonovi je tento prequel pre mňa vo všetkom chyľavejší a menej prestrelený. Špeciálne potešila lúpež na štýl Dannyho parťákov a jediné čo mi úplne nesadlo bol Hugh Grant. Wonka je určite jeden z najuvolnenejších filmov roka a verím že časom pôjde o zaslúženú klasiku. ()

rasttea

Přiznávám, nejsem cílovka. Původní verzi jsem neviděla, Verze Johnnyho Deppa proběhla a zase zapadla. Tady jsem dokoukala do půlky a k druhé se zatím vracet ani nebudu. Písničky nechytlavé, vizuál přeslazený (což tak nějak u čokoládové továrny sedí), ale cukrovku si z toho odnášet opravdu nemusím. Timmyho herectví mám ráda, ale jestli se nějak nenabažil verzí Boba Dylana, a trošku nám získal dojem, že zpívat je snadné. Tak..... ne, nepovedlo se. Navíc nemám ráda, když se něco PRisticky vyhajpuje do míry, kterou si nezaslouží. Ale tak třeba u dalšího remaku jinak a lépe.... ()

Qitek

Wonka je krásnej film. Především je to moc hezká a milá podívaná pro celou rodinu. Ale mě trochu oklamal. Čekal jsem samozřejmě, že se do toho občas někdo opře a zazpívá. Ale v takovém množství? Na mě moc písní, které mě ubíjely v kině natolik, že jsem jednou natvrdo, asi na minutu usnul. Kdo má rád muzikály, dvě hvězdy navrch. Já je bytostně nedávám. Krom Moulin Rogue. ()

Honzíno

Uprostřed místy skoro za 6*. Jak řekla má drahá polovička, u některých čísel se museli vydatně vyblbnout (vrchol pro mě je koláž př rozjedu podnikání a prodávání po ulicích). Na začátku a na konci mezi plus mínus 4. Nečekal jsem to, ale nový Wonka se náramně povedl. Spousta príma nápadů, legrace, občas napětí, parádní hudby, v šabloně nápaditého scénáře a Timothée... to je prostě borec. Po dlouhé době mooc pěkně odvedený český dabing - titulkovou verzi jsme nestíhali, Honza Cina je člověk neuvěřitelného talentu. Palec hodně hore. ()

Johnny.ARN

Ja som na toto už starý. A na zbytočný spev vo filmoch. Bez neho to mohlo byť o pol hodinu kratšie bez straty pointy. 1 z 5 ()

_DAVE_

Wonka prostě není moje cílovka, ale je to zatraceně dobrý film. A tohle poznám i když to není moje cílovka :) Viděno v kině a věděno na co do kina jdu - to je občas velmi důležité.. ()

elanius

(11/2024) / Neškodná, profesionálne spracovaná zábava, nič viac, nič menej. Timotej super, jemu to veľmi sadlo aj ostatok castu v poriadku. Nič extra som si ale z filmu neodniesol, ale cieľ splnený. (6/10) ()

venison

Nevím, jestli je chyba, že původního Wonku v ČR nikdo nezná. Kromě Burtonova a to je geniální úchylárna, která asi nemá s předlohou nic společného.  Nový Wonka je muzikál, což mu asi dodává na zajímavosti. Taneční scény mi přijdou geniální. Písničky jsou fajn, ale nic, co si po filmu budete broukat. Obsazení se nedá nic vytknout. Všichni podivné figurky včetně Umpa Lumpy.  Určitě se na film dívá skvěle, ale dál nic. Jednou kouknout a zapomenout. ()

Pavlínka9

Jinou variantu filmu než tuto jsem neviděla. Neporovnávám. Je to extrémně barevné, zpívané, zábavné - plno čokolády - naštěstí mě se sliny nesbíhaly :D Chalamet mi tam seděl - kupodivu i Grant v postavě, kterou nemám vůbec ráda :D Pro děti je tenhle film podle mě jako dělaný :D Má totiž podle mě pro ně úplně všechno. Nicméně dospělý si na své asi již nepřijde. Ale za propadák to nepovažuji :) ()

hroubek

Hezká a okouzlující pohádka, která si vás snadno získá, pokud snížíte svůj cynicmus. Režisér Paul King mi dvakrát ukázal, že umí točit pohádky, které baví děti i dospělé a proto jsem mu věřil, že by i jeho nejnovější počin mohl dopadnout dobře. Trailery na mě fungovaly, tak na půl. Viděl jsem tam kouzelné momenty, ale lehce mě strašila stylizace a muzikálové pojetí. Naštěstí se to Kingovi povedlo svým způsobem ukočírovat a natočil film, který se pravděpodobně stane klasikou jako předchozí dva filmy, kde byl Willy Wonka. King se tady od první minuty prezentuje jako skvělý řemeslník a vypravěč. Velmi lehce nám představí svět a postavy, a během pár minut si nás získá. Je chvályhodné, že King přichází se svou vlastní vizí a i pojetím a celým film pojal optimisticky, idealisticky a co nejvíce pohádkově. I samotný Willy Wonka v podání Timothée Chalameta je jiný, než byl Deppův v Burtonově adaptaci. Tady je to prostě mnohem více pohádkový a kouzelnější. King si parádně vyhrál s vizuální stránkou, má spoustu nápadů a nebojí se být ultimatně přeslazený. Velkou oporu má King v Chalametovi, který je jako Wonka výborný. Chalamet zvládá muzikálová čísla, hýří radostí a optimismem a je správně naivní a okouzlující.  Tahle role Chalametovi hodně sedla a vůbec bych se nedivil, kdyby za ní dostal nějaké nominace na ceny. Calah Lane je přesně obsazená a její výkon se mi hodně líbil. Totéž mohu napsat o všech hercích ve vedlejší rolí, kteří si moc užívají, že jsou ve filmu a jejich role je baví (Grant, Davis, Colman, Key, Atkinson, a trojice Joseph, Lucas a Baynton). Hodně jsem si film užil, ale z mého pohledu tam bylo až moc muzikálových čísel - dabing jim fakt nepomohl. A taky mi nesedlo, že je film místy až moc plný digitálních efektů. King spoustu scén točí prakticky a pak jsou scény, které jsou opravdu zbytečně překombinované a přeplácané. Wonka je krásná pohádka, kterou si užijí jak děti, tak i dospělý. ()

Ementaler86

Úsměvná a po vizuální stránce velmi dobře zvládnutá pohádka. Upřímně Willy Wonka byl vždy daleko zajímavější a zábavnější postava než nějaký zaprděný Karlík, takže jsem rád, že vznikl film čistě jen o něm a jeho minulosti. Tak nějak mi ale uniklo vysvětlení, proč se teda Willy v budoucnosti rozhodne začít mordovat děcka čokoládovýma pralinkama v továrně, která spíš než továrnu na čokoládu připomíná takešiho hrad. Snad se to dozvíme v nějakém dalším pokračování. ()

Sany33

Príbeh: Do mesta čokolády prichádza nádejný milovník tohto hnedého pokrmu aby svetu ukázal nádhernú podmanivosť chutí delikátnej maškrty. Cesta to však nebude jednoduchá ale "Každý dobrý nápad začína snom". Herecké obsadenie: Chlapča menom Timothée Chalamet je zriedkavý úkaz tejto doby, ktorý v každej svojej hereckej rovine je neuveriteľne uveriteľný. Nemôžem hodnotiť jeho spev lebo som film videl v slovenskom dabingu ale prejav bol úžasný. Prevedenie: Farebný svet plný zázrakov vtiahne do deja aj dospelého diváka. Od začiatku sú nastolené hranice medzi dobrom a zlom. A piesne sú úžasne chytľavé. Pocit: Smelo môžem povedať, že som sa bavil. Paul King ma bavil už pri Padingtonovi a inak tomu nebolo ani teraz. Zábava a cit sa miešali pre mňa v tom správnom pomere chutí sladkej čokoláda. Pridaná hodnota: Muzikálová prerábka továrne na čokoládu s jej hrdým majiteľom pánom Wonkom. 93% ()

Brain-D

Pozor! Velmi sladké! Styl Paula Kinga tu je, i kdyby jste se do země propadli. Dětský humor, přitroublost postav a občas trapný humor. No, ale pokud se ve vás probudí dítě, které otevře snímku srdce a hodí za hlavu jakoukoliv negaci, tak dostane spolu s poutavým vizuálem, zajímavými postavami a sváteční atmosférou jeden z nejsladších dárků za dlouhou dobu. 8/10 ()

LEGACY

Původní Burtonovský Wonka byl pro mě zpočátku pořádný bizárek, ke kterému jsem si ale prolízal cestu a teď je to pro mě jeden z těch hřejivých filmů, na které nedám dopustit. I možná proto jsem se na nového Wonku moc nechystal, už od traileru jsem se bál jak hlavní role, tak představy tvůrců Fantastických zvířat. Nakonec jsem z nudy a zvědavosti film pustil a musím říct, že jsem silně zklamán i potěšen určitýma věcma ve filmu. Je to klasické celkem ohrané, mdlé britsko-moderní pseudofantasy, kde je se vše dělá profesionálně, na efekty, ale postavy, scénář, kulisy, dialogy, jsou prostě neuspokojivé. Zároveň se mi ale líbila odvaha udělat si ze sebe srandu, jak Hugh Grant, tak Rowan měli zase o jednu sranda roli víc, muzikál mi tolik nepřekážel, ale nějak se u mě objevilo to kouzlo čokolády, co jsem měl i při Karlíkovi. Nevědomky ten samý den před filmem jsem v obchodě koupil Mozartkugel a kousat něco takového je prostě rozkoš, do toho jsem koupil Toblerone pro tvrdě pracující Ukrajinku Valentinu, která slavila narozeniny. Ona mě dala čokoládu taktéž, protože podle všeho na Ukrajině dávají oslavenci dárky druhým, no a Toblerone ze Švýcarsko jen podtrhuje to, že je dobré dělit se, radovat se životem, prokazovat každý den maličkosti druhým a je to také o tom snění. Švýcarsko je její vysněná destinace a pokud Wonka procestoval svět, aby udělal nejlepší čokoládu na světě, ona dokáže zvládnout svůj život i přes fakt, že pochází z Chersonu. ()

Honzox

Je to vlastně taková pěkná sladká tečka za tím naším filmovým rokem 2023. Chalametův Wonka není tak excentrický a ujetý jako ten Deppův, krásně však sedí k tónu a náladě celého filmu. Silná hudební složka, fungující vedlejší postavy a vtipný a nápaditý scénář pak dělají z Wonky nakonec velmi příjemné překvapení tohoto roku. Oompa loopma doompety dá, míň jak čtyři hvězdy nemůžu dát. ()

vyfuk

Nečekaně příjemné zpracované. Vůbec nevadí multi-kulti cast. Naopak. Bez zbytečných upozorňování to sedí přesně. Hezky hudebně doprováděné. Příjemně přehypené. Povedlo se i natočit hezký vánoční film. Konečně kvalitní remake/adaptace/cokoliv. ()

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

30.07.2023

Sedmá Mission: Impossible měla IMAX kina jen něco málo přes týden, než ji odtamtud vystrnadil Christopher Nolan a jeho Oppenheimer. Atomový opus populárního režiséra si nyní tento formát udrží… (více)