Po akci, která se fatálně zvrtla, se nájemný vrah pustí do boje se svými zadavateli i sám se sebou a žene se přes hranice za odplatou. Není to prý ale nic osobního… (Netflix)

Frajer42

David Fincher se nám po 3 letech vrací s dalším svérázným snímkem. Sympatická sonda do běžného života nájemného vraha. Moc mě bavily jeho myšlenkové pochody i profesní preciznost. Zabijácké řemeslo zde bylo podáno způsobem, jako každé jiné. Neumím si do tohoto filmu představit vhodnějšího herce než je Michael Fassbender. Úvod byl hodně originální a velmi dobrý. Bavila mě však i následná akce, která již měla podstatně svižnější ráz. [77 %] ()

AppleCore

Tak trochu jiná love story, nikoliv o pomstě, ale o eliminaci všech faktorů, který vám negativně zasahují do profesního i osobního života... a taky geniální vhled do "metodický" mysli nájemnýho vraha, kterej naprosto přesně ví co, kdy a jak vykonat pro úspěch svého poslání, ale všechno se mu vlivem jeho rutiny, pokrytectví, mentálního rozpoložení a pravděpodobný hlouposti hroutí pod rukama. Musí se proto vrátit na pomyslnej začátek a přehodnotit, kde se stala chyba. Vychází z toho často až komediální, černo-humorný patálie zaobalený do perfektní střihový skladby, skvělýho zvuku a pulzujícího soundtracku – to všechno utváří tíživou, stresující a nezřídka kdy až frustrující atmosféru. Kdyby to točil Fincher pro kina, byl by film sice o třídu výš, v rámci streamu je ale The Killer pořád o dvě třídy jinde než většinová tvorba Netflixu. ()

Kothy

Asi trochu jiné, než jsem čekal, ale pořád v pohodě. Pořád se ale nemůžu zbavit dojmu, že Fincherovi spolupráce s Netflixem prostě nesvědčí. Film nás zavede do života nájemného vraha, kterému se po nepovedené akci obrátí život vzhůru nohama. I přes jeho chladný a profesionální přístup udělá chybu a odnesou to jeho nejbližší. Pak už jen následuje cesta za chladnou pomstou, na které nenechá nikoho na živu. Tempo je celkem pomalé a místy se tam toho moc neděje. Má to ale svoji atmosféru a jednu povedenou fyzickou akční scénu. Jinak je to spíš konverzační, nebo slyšíme voice over. Z Fassbenderovy strany jde určitě o slušný výkon. "Neimprovizuj." ()

Arsenal83

Noirový samomluvca v podaní geniálneho režiséra, od ktorého som sa však špičkového celovečeráku už dlho nedočkal a Zabijak to nezmenil, hoci bol určite lepší ako Mank. Všetko založené na myšlienkach chladného ksichtu, ktorý má vyvolať tajomnú atmosféru v tmavých zákutiach od hotelovej izby až po noblesnú reštauráciu. Ale tento nihilista nezaujme tak ako páni v Klube bitkárov a po pravde na konci si človek uvedomí, že film je zaujímavý len svojim režisérom a hlavným hercom, čo ho od priemernosti nezachraňuje. Film s málom poriadnej akcie a úmyselnou ťahavosťou, z ktorej sa miestami z toho obšívania na gauči robia na zadku opary. ()

Willy Kufalt

"Předvídej, neimprovizuj!" ...není to oxymoron? Málokdy se nechám strhnout zdejším hypem u nejsledovanějších amerických filmových novinek, ale pohled na stylizovaný plakát a převažně pozitivní hodnocení mě nalákaly, stejně jako příležitost odhodlat se konečně na aspoň jeden film populárního Davida Finchera, takže jsem se na Zabijáka vrhl dříve, než bych si to býval rozmyslel... a nebýt pitomého epilogu a dočkat se naopak uzemňujícího závěru, bez přemýšlení dám i 4 hvězdičky. Asi dvakrát jsem se sice během sledování marně pozastavil nad tím, k čemu vlastně může být existence filmu o zabijákovi, výhradně z pohledu zabijáka a většinou bez jakékoliv další výrazné postavy či přesahu, dobrá, v pár scénách mě tížilo surově zobrazené bezpráví, ale atmosféra osamění a noci byla tak silná, že jsem často zároveň ani nedutal. Řemeselnou stránku tudíž hodně chválím, snad až na přehršel voiceoverů hlavní postavy, kamera vytváří dokonale efektní zážitek, zapůsobily na mě konverzační střety s kolegyní v restauraci a posledním klientem ve výškové budově. Přesto se po skončení nemohu úplně zbavit dojmu, že zážitek z tohoto filmu byl lehce „instantní“ a přináší zčásti odvařenou variaci na to, co mi v ještě lepším balením s hrstkou podobných ingrediencí přinesly už dříve vybrané filmy Jeana-Pierra Melvilla (Samuraj) nebo Jima Jarmusche (Hranice ovládání). [70%] ()

Claw

"Provedení je vše" je slogan filmu "Zabiják" a tvoří výstižný meta-komentář, který spojuje podstatu filmu s životním dílem jeho režiséra. David Fincher je zde ve svém filmařském řemesle stejně pečlivý jako jeho hlavní hrdina ve svém profesním povolání. "Zabiják" by se mohl stát novou příručkou "jak natočit dokonale vypadající film", poněvadž vizuální stránka je opravdu úchvatná. Skoro celou dobu jsem měl doslova husí kůži, protože jsem byl už od začátku zcela pohlcen mrazivou atmosférou a uchvácen krásou, která se přede mnou odehrávala. Možná nejmeditativnější Fincherovo dílo. Fincher podává své temné a drsné tendence známým způsobem, ale tentokrát o něco osobněji a introspektivněji. S přesností skalpelu pečlivě buduje strhující charakterovou studii, která se zabývá návykovostí osobní msty i duševní příčetností a emocionální kontrolou, jež jsou nutné k tomu, aby člověk v této branži zůstal úspěšný a živý. Fassbender hraje dobře, líbil se mi důraz na detail, jeho příprava i výborné monology, které se skládaly z různých statistik a filosofování. Akce sice není moc, ale zato je natočena s velkou razancí a třeba takový fight v bytě měl prostě koule, byl příjemně drsný, hodně hmatatelný a zajímavě natočený, to byl za mě highlight filmu. Jediné, co bych vytknul je, že ke konci napětí postupně klesalo a samotný závěr byl úplně bez šťávy, ale hvězdičku za to neuberu… Silná káva bez cukru, pro trpělivé diváky. /90% + FILM ROKU/ ()

eLeR

Ten komiks je asi taký jednoduchší, lebo samotný príbeh taký bol. Lenže pozerať sa na Killera v akcii ma bavilo celých 118 minút .. takže ja som spokojná. ()

Happens

Proč to Fincher vzal mi jasné není. Každopádně tahle vleklá cesta za pomstou byla prostě příliš zbytečná. Nebylo tu nic zajímavého, co by stálo za zapamatování. ()

Chrustyn

Fincher a nejvěrnější zpracování videohry Hitman. Zní to zvláštně ale na zabijáka s číslem 47 jsem si nejednou vzpomněl. Chladné, minimalistické vyprávění, rozdělené do kapitol připomínající herní levely, kdy hlavní hrdina, likviduje jednotlivé cíle. Chybí hloubka postav a motivace je pouze okrajová a béčkově jednoduchá. Fincher to má ale v paži a z otřepané zápletky, udělal stylový, temný thriller s dokonalou vizuální stránkou. V režisérově filmografii někde v druhé půli v rámci Netflixu, jeden z nej filmů roku a skvělá one man show Michaela Fassbendera. 70% ()

marhoul

Uondaná, nezáživná, neoriginální pruda, kterou ani Skopčák nepotáhl. Fincherova tvorba dávno není, co bývala, každý jeden videoklip, který kdysi spáchal, má větší uměleckou hodnotu, než tohle jeho lhaní si do kapsy, že ať udělá cokoli, divák mu to zbaští i s navijákem. Společně se Zmizelou ultrakravinou jeho nejslabší počin, který není ani stínem jeho parádních časů. Nebýt pod tím podepsán on, viděli bychom podstatně nižší kolektivní skóre. Domnívám se, že nejde o utnutí se mistra, podle mě se dávno vystřílel, ale zase na stranu druhou, věci, které se mu kdysi povedly, ty jsou peckovní. Bez debaty. ()

Marze

Portret chladneho najemneho vraha. Je to stylove a vtahujici vypraveni.  Pro vsechny, kdo maji radi Fincherovi podivne, sociopaticke postavy. Pro hlavni postavu Michaela Fasbendera se hodi. Kdo neni jeho fanousek muze film povazovat za trochu hloupy. Ma vyborne bojove sceny, suchy humor a ledovost. ()

Flego

Potešil Fincherov minimalizmus, v tomto je film veľmi silný. Príbeh nájomného vraha je komornou sondou do "jeho duše", jeho nezvládnutá akcia spúšťa fatálne udalosti. Záver trochu vybočil z tejto schémy, čo je na škodu. ()

Flakotaso

Tahle lidská krajta (nejlepší záběr filmu: v autě s vejcem v hubě), která zde v podání Fassbendera docela často křiví ústa do strnulých šklebů ve stylu Eastwooda, Jürgena Kloppa nebo Roberta Hosseina, je jenom obyčejnej pozéramatér. I kdyby měl sto dokonale či nedbale dodržovaných manter, vždycky ho stejně dojebou Smiths ve sluchátkách na volume 99, protože ho zezadu klepne válečkem na těsto i jeho vlastní stín. Nejedná se o jediný příznak netflixové hry na laciný (nebo spíše drahý) efekt, pouze jeden z nich mě však potěšil –⁠ po dvou minutách dusivě trapného filosofování o medvědech a Brora whiskey odstraněná Swinton, znovu a opět v roli odbarvené šéfky čehokoliv, jakožto jedna z falešných vějiček na značku "velký film velkého tvůrce a jeho múz". Naopak smutným příkladem uvažování režiséra a scenáristy je především bezostyšné odbytí otázky všudypřítomných kamer odpovědí "vyhnout se kamerám je nemožné, takže stačí klobouk, světlý oblek a klidná chůze přímo pod vokem, jsi neviditelný, tečka". Kapitalismus není jenom amazon, airbnb a tuny žrádla u dveří kdykoliv si zmyslíš, ale i digitální dohled a právě ten je jedním z hlavních důvodů, proč romantika nájemného zabíjení nebo obecně cesty zločinu vyprchala. Únik se stává téměř nemožným. Ale přece není důvod se tak podnětnému tématu věnovat, zajímavější je pro tvůrce katatonické opakování mouder vachmajstrovy hlavy jako "nevěř nikomu", tohle by mi sedělo spíš na Schradera, který ostatně podobné téma zpracoval mnohem organičtěji a stylověji nedávným The Card Counter. Dobrá scéna v příbytku dominikánského wrestlera, ta byla cítit, jinak mechanické, kodrcavé a málo nápadité. ()

BMW12

Na začátku Michael Fassbender mluví o tom, že kdo nesnáší nudu, tak tu je ho práci nedá. Já bych řekl, že někteří lidé, kteří nesnášejí nudu, nedají tento film. Celý film jste totiž s hlavní postavou, ani na okamžik nezmizí. Já však musím říct, že mně to celkem bavilo, byl jsem v napětí, jak se to bude vyvíjet. Film je tedy dost syrový, ale na jedno zhlédnutí je to fajn. Ale uznávám, že ani já už bych na to podruhé koukat nechtěl. ()

honajz

No ba, John Wick pro inťoše a milovníky řetězců, které se zde objeví v plné parádě. Neuvěřitelně pitomé kecy. jóga, hlídání tepu, porušování vlastních pravidel. Vlastně jsem na konci čekal, že je někdo na té pláži picne, aby to bylo fakt v kruhu. Hvězda za velmi dobrou kameru. Jinak drobný spoiler, k první akci, a mám takový pocit, že i poslední, dojde po hodině a čtvrt. Jinak mi to přijde jako hodně zbytečný a prázdný film, takové Fincherovo hraní si na Jarmusche, aniž by tušil, kde se bere síla Jarmuschových filmů. A pravda, ani Melville není. ()

TheEvilTwin

Od Zabijáka jsem si sliboval nabombený thriller o nájemném zabijákovi, který se ve svém revenge killing spree modu chystá zmasakrovat všechny a všechno, co mu bude stát v cestě. Well, to by v tom nesměl mít prsty Fincher. Zabiják je totiž daleko více "nudným" dramatem víceméně bez jediné akce, s velmi nízkým body countem, bez přestřelek, bez emocí a bez příběhu. Film totiž sází čistě jen na Fassbenderův ksicht a Fincherovo jméno v režisérském křesle, ale to mi tady nestačí. Fass nemá co hrát, je to pomalé a natahované, z potenciálního repertoáru nájemného vraha jsme zde nedostali vůbec nic a vlastně marně hledám jakýkoliv prvek, který by film zachránil a donutil mě pamatovat si jej i po měsíci. Nenudil jsem se a film je úplně vpořádku stravitelný, ale je zkrátka až moc "obyčejný" a nenápaditý, bez výraznějšího rukopisu. ()

HellFire

Tak vám nevím, jestli si hlavouni Netflixu při zhlédnutí Fincherovi ultra předražené novinky (prý 175 míčů, což je naprosto postavené na hlavu) náhodou necvrkli do gatí, protože dostali na stůl takové neslané, nemastné nic, co stoprocentně nebude trhat žebříčky sledovanosti. Zabiják je chladnou sondou do života nájemného zabijáka, který se musí pomstít svému zaměstnavateli. Jenže postrádá jakékoliv napětí a nepředvídatelnost nebo nedej bože osobní rozvoj. Ba naopak – je až bolestně předvídatelný a strohý. Nebýt tohle straight-to-(stream)video release, tak jsou filmové weby plné článků o tom, že jde o největší kino propadák roku 2023. Mně se z hlavy vypaří za 3, 2, 1... ()

Ivoshek

Je to dobrej film? Já myslím, že jo. Má fantastickou práci s obrazem a zvukem, technicky je každá scéna natočená dokonale. Je to skvělej film? Tady už si spíš myslím, že ne. Protože tomu příběhu něco chybí. Děj je sám o sobě v podstatě banální. Muž, který se jde pomstít. Oproti jiným Fincherovým dílům tady příběh není dost silný. Koukal jsem na to, líbilo se mi to, ale třeba na Sedm nebo na třetího Vetřelce se určitě ještě podívám znovu. Na tohle už ne. ()

Krásné svátky a PF 2024

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (více)