Působivý snímek z prostředí terezínského ghetta vznikl podle povídkové knihy Arnošta Lustiga Noc a naděje. Prostřednictvím mozaiky lidských osudů autoři zachycují dusivou atmosféru ghetta a ukázat, že ani v nesmírném ponížení neztrácejí lidé důstojnost a dovedou se i vzepřít. Úvod filmu představuje Terezín jako klidné a šťastné město, jehož dobře oblečení obyvatelé mají radost ze života. Je to však jen potěmkinovská iluze, vytvořená pro natáčení německé propagandistické reportáže. Generál SS Knecht, který zde vykonává inspekční cestu, vzápětí nařídí transport do vyhlazovacího tábora. Seznam obětí má svým podpisem potvrdit i předseda židovské Rady starších David Löwenbach. Zpráva o chystaném transportu smrti se dostane mezi obyvatele ghetta... (oficiální text distributora)

honzic

Rozhodně zajímavý film dobře vystihující tehdejší atmosféru v Terezíně s lehkou nadsázkou. Na druhou stranu se děj trochu vleče, chybí jasná nit a vpoutání do děje, není zde ani žádná postava, s kterou by se člověk spojil, působí spíše jako dokument než válečný film. I hudba je poměrně slabá. Z toho důvodu musím dát jen průměrné hodnocení. Hodnocení: 65 % ()

m.xFuck

Asi nejsem dost Yntelechtuální, ale já to prostě nepochopil. Kateřina Horowitz s excelujícím Adamírou je stokrát lepší a zajímavější film. Vzkaz pro Mattyho cituji: Není však pochyb, že intelektuálové mezi filmovými kritiky by za kvalitnější označili právě Transport z ráje, nikoliv divákům otevřenější Vyšší princip či nedávno v televizi uvedenou Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou. Matty, strč si ty intelektuály do plllm plllm :D ()

Vital

Zase jeden film,který odhrnuje závěs 2.světové války,ačkoliv je tento snímek jen z prostředí terezínského ghetta,tak to na mě zapůsobilo celkem věrohodně,snímek natočený 17 let po válce má rozhodně ještě dost vzpomínek z této doby... ()

Poga

Jeden za malá vcelku dobrých Brynychových filmov. Slušný scenár, ale spracovanie mozaiky príbehov mohlo byť od niečo silnejšie. Lepší priemer 60% ()

dauby

Hrozný film, něco tak nezajímavého jsem už dlouho neviděl. Zajímavá byl jen plejáda mladých tváří známých českých herců, jinak hrůza. Režie příšerná. ()

Jarda68

Působivá mozaika lidských osudů z Terezína,které ale škodí jistá odtažitost a velké množství postav....75% ()

Peabody

Myslím snad nejlepší Brynych, pro mne vynikající právě tím nedostatkem (pro mne obvykle přehnaného) patosu, emočně vyhrocených (pro mne často umělých) scén. Hrůza Terezína a vyhlazovacího mechanismu je pro mne právě v té rutinnosti, v tom, že všichni to berou jako rutinu (zívající Ilja Prachař je čistým zobrazením této situace). Eiichmann plní úkoly stanopvené ve Wansee, nižší pracovníci jsou jako kolečka a rada starších na tom pracuje a židovská obec poskytuje úředníky a sepisují majetek a stoupají si do fronty a pomáhají odpočítávat. To je podle mne horror, ne štvaní psy atd. Pro mne velmi silné dílo a pouštěl ybch to pořád, jakkoli to není tošené jako americké blockbustry. ()

Hombre8

Drsný, těžký film s atmosférou z olova. Bezvadný Narenta, který se v roli naprosto našel. Řekl bych, že přehrál i výborného Prachaře v jeho velmi silné roli. I Řanda byl přesně na svém místě. Tyhle filmy s takhle obsazenými rolemi jsou opravdu balzám na filmovou duši a krásně dají uniknout až příliš depresivní povaze vlastního příběhu. ()

kow

Na podzim 1944 se v terezínském ghettu natáčí lživě propagandistický film o židovském ráji a zároveň chystají velké transporty do Osvětimi. Mezi vězni prosakují informace o plynových komorách i blížící se Rudé armádě, šéf samosprávy odmítá podepsat další seznamy. Všudypřítomné napětí nejlepšího filmu Z. B. buduje skvělá kamera skrývající zpravidla hlavní jednající postavu, zvuk pracující s ozvěnou a šepotem, tři téměř statické scény počítání vězňů s drásavou repeticí výkřiků, záběry masového terezínského mumraje, a konečně i fakt, že část děje je kvůli dominantní němčině bez titulků trochu znejasněna. Krásná a citlivá scéna poslední noci lásky před transportem. ()

horskejvlk

Typický Lustig hlavně ukázat atmosféru, autentičnost, ponurost, ovšem tady je slabý námět a scénář, režisér s toho vytáhl co se dalo aby se dalo na co koukat no tak se podíváme na plejádu mladičkých, excelentního herců: Němce, Vinkláře, Abrhama, Potměsila a litujeme, že neměli co zahrát.Příběh nula, Jaká radost dívat se na mladičkého Juraje  Herze který má židovské předky tedy svými židovskými rysi působí autenticky. Co dál ? jedno zhlédnuti a dost. Dnes proti nejlepšímu filmu o holokaustu tj. Šindlerův seznam , nemá šanci. Samozřejmě Terezín není Krakov. Vše po fimové stránce včetně německých postsinchronů bez titulků je světové, ale ten děj který spoléhá na vzbuzující emoce je nula. Omluvou ovšem je že dnes by ani tuhle plecku nikdo neuměl natočit. Dnešní české filmy postrádají  autentičnost. ()