Hospoda

Česko, (1996–1997), 22 h 45 min (Minutáž: 24–29 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jiří Drejnar

Kamera:

Alois Nožička

Petr Nárožný, Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek, Jiří Menzel, Jan Kanyza, Jiří Krytinář, Pavel Vondruška, Václav Knop, Věra Tichánková, Lubomír Lipský st., Josef Dvořák, Zuzana Bydžovská (více)

Série(2) / Epizody(52)

Do hospůdky tři schůdky, z hospody tři schody. Oblíbený sitcom z prostředí malé pražské hospůdky a o neobyčejně veselých příhodách denních štamgastů. (TV Nova)

gebush

Je fakt, že některé scény a situace jsou přehnané (Bomba, Vynálezce), někteří občas se vyskytující herci - neherci jsou spíše k smíchu (Marek Eben), navíc mě občas štvalo ´přehrávání´ pana domácího (Václav Knop), ale všechny tyto drobnůstky předčí skvělý humor, úžasná atmosféra (hlavně pro milovníky piva) a famózní herci. Vypadá to, jako že si protagonisté spíš zašli po práci "na jedno" a jakoby ani nevnímali přítomnost kamer. Věřil jsem jim všechno co pronesli. Pro mě rozhodně jeden z nejlepších českých seriálů. A jestli Babula nezemřel, tak tam sedí a chlastá dodnes. ()

Chuppa

Rozhodně nejlepší "Novácký" seriál. Hospodské prostředí je nám všem dobře známé :-) takže proti tomuhle seriálu žádné výhrady nemám. Je vidět, že když chce nějaký Čech natočit seriál, na který se bude dívat i někdo jiný než jen důchodci, musí v něm figurovat zelená a pivo :-) a gRum ()

Freemantle

Vyloženě český odpočinkový seriál, na který se dá hledět z tepla obecní hospody, při jednom točeném... Pravdou ovšem zůstává, že prvotní originalita a kvalita dílů se postupem čas vytrácí, protože ani sebelepší režisér nemá schopnost vymýšlet stále nové nápady, když se 100% děje odehrává pouze v jedné knajpě. Záměr režiséra - vkládat občasné filosofické diskuze mezi konzumenty (pijany) - jsem sice dost dobře nepochopil, ale vzhledem ke krátkým délkám jednotlivých epizod není důvod se nad nimi pozastavovat. A když už nic, tak máme možnost alespoň vidět spoustu známých herců a hereček na jednom místě. ()

Lukaso1

Dříve dokonalé pohodová podívána, s přibývajícími lety se však pozlátko tak trošku ztrácí, ale rozhodně je to klasika na kterou se vždycky rád podívám. ()

Haloo5

Takmer celý seriál postavený na krčmových príbehoch ... na oddychové chvíle ako stvorené. V hospode sa nám stretla zaujímavá partička. Ako malý som si vždy predstavoval, že každý hospodský vyzerá ako Nárožný :D. Humorne by som tomu nič nevytkol, dlžka tiež akurát sedí. Ako menšie negatívum by som spomenul možno hranie niektorých hercov, ktoré mi prišlo skôr ako prednes v recitačnom krúžku. V skutku slušná zábava + hudba je chytľavá :) ()

dwyane

Vtipný a trefný hlášky, klasickej hospodskej hůmor, ale rozhodně ne hloupej. Naopak . Kanyza plus Menzel svými rolemi a inteligencí doplňují Poloczka, Potměšila a Nárožnýho a jejich lidový hůmor a klasické hospodské postavy. Díly jsou originální, nejsou nudný a vzhledem k době vzniku seriálu jsou i dost inspirativní třeba pro Okresní přebor. Věřím, že není pro každého, ale s trochou soudnosti do odpadu rozhodně nepatří. V porovnání s jinými českými perlami, kór z produkce Nova. ()

Freshoun

Určitě to nejlepší z produkce TV Nova.Herci skvělí a vždycky to pobaví.A NEŘÍKEJ MI DĚDKU,JÁ TI TAKY NEŘÍKÁM CUCÁKU! ()

Don82

Seriál plný hospodského metahumoru a vzájemného trollování, hlavně pana Duška. V každém dílu je pár povedených hlášek, ale ty se časem celkem opakují a seriál postupně zevšední. Ideální sledovat při 10°. Nicméně jde o jediný seriál Novy, který se drží celkem nad průměrem a ne jak ostatní, které jsou dole, ve s*ačkách. ()

topi80

Že Češi neumějí sitcomy? Ale kdeže, tento je vyšperkovaný až do absolutní dokonalosti. Podíváme-li se na rok a okolnosti vzniku, lze to považovat za malý zázrak. Skvělý slovní a situační humor, perfektně napsané postavy a vše zasazeno do prostředí, které je našemu národu vlastní a kterému rozumí. A nesmím zapomenout na skvěle vypointované příběhy. Tvůrci českých sitcomů se často snaží navodit vtipnost shazováním typicky českých vlastností a reálií a výsledkem bývá trapnost, při které bývá člověku za tvůrce stydno. Je zajímavé, že Hospoda vychází z něčeho podobného, ale vše probíhá důstojně, mile a bez křečovitosti. Hospodě se dodnes kvalitativně žádný český sitcom ani nepřiblížil. Uvážíme-li, že to vše je dokázáno v prostředí putiky s několika štamgasty a sarkastickým hostinským, nezbývá, než smeknout. Sitcom, který se může rovnat tomu nejlepšímu ze světové produkce, jen nevím, zda by svět právě toto ocenil. Herci ze sebe dostali to nejlepší, co mohli a bez přehánění musím říci, že u většiny z nich jde o životní role. Potměšil v roli věčně ožralého řidiče, který se chopí jakékoli příležitosti provést nějakou taškařici. Poloczek v roli trochu jednoduššího kotelníka, který láme rekordy v počtu vypitých piv a který na vypitá piva také všechno přepočítává. Kanyza v roli advokáta hovořícího vznešeným jazykem z intelektuálních výšin, ovšem ve škodolibosti a lumpárnách nikterak zaostávající za Potměšilovou postavou. Dokonalý somrácký trhan Vondruška, narážky na svou výšku přijímající kamelot Krytinář. A teď si ještě představte, kdyby roli psychiatra a zastupitele ještě stihl zahrát původně obsazený Miloš Kopecký. Ale to není všechno. Do toho uřvaný Václav Knop v roli neskutečně otravného a debilního pana domácího. Může se zdát, že přehrává, ale zvládl by snad tuto roli někdo lépe? Bába Jirásková v podání naprosto famózní Věry Tichánkové, kterou celý život stíhaly role venkovských žen, až se ke stáří dočkala tohoto skvostu. A nesmíme zapomenout na věčně dobře naladěného kuchařského packala Kachnu, který s kvalifikací přípraváře šlichty pro medvědy v cirkusu nepřestává překvapovat svými kuchařskými metodami ani imbecilními hláškami. A nad vším samozřejmě trůní hospodský v podání Petra Nárožného, jenž neúnavně chrlí sarkastické hlášky na všechny strany. A na závěr. Dokážete si představit, že by v dnešní orwellovsky hlídané době prošel seriál glorifikující hospodské povaleče, ožralé řidiče, nezodpovědné otce od rodin, kuřáky, pivní rekordmany a z nejrůznějších abstinentů a asketů dělal směšné figurky? ()

eagles22

Opět, jako už po xté nechápu to nízké hodnocení tady. Vím, že se histroky z hospody nemusí zamlouvat každému, ale tohle? Asi se zase místním rádoby intelektuální smetánka bojí dát dobré hodnocení českému seriálu. Podle mě jeden z nejlepších českých porevolučních seriálů, s příjemnou laskavou atmosférou a skvělým obsazením. Navíc je to velice autentické a uvěřitelné. I kvůli místnímu (pod)hodnocení dávám plný počet. ()

J.e.r.e.c

Hodnocení berte s rezervou, mám několik promile nostalgie v krvi a slabost pro naše rzí pokryté herecké páky. Konkrétně pro Nárožného dvojitou, a Hospoda je především jeho jeviště. Kanyza přispěl svým hlasem (ta dikce!) a bonmoty a duo Potměšil-Poloczek geniálně ztvárněnými hospodskými typy. (Postava topiče Babuly mě vysloveně srala, tak přesně jí dokázal Poloczek ztvárnit.) Zbytek štamgastů jsou už jen karikatury; roztomilé (Kachna, Lipský), zábavné (pan domácí), otravné (Krytinář, babka Jirásková), nebo do počtu (Vondruška, Menzel). Žánrová pravidla se v téhle putyce příliš nectí, ale právě díky tomu vznikl docela originální guláš sitcomu a českého hospodského tlachání. Škoda, že po nějakých 20ti dílech došly ty nejvýživnější nápady. ()

Bube1

Takovýhle seriál nemohl prostě vzniknout nikde jinde než v České republice... Každý díl jen o tom, jak parta ochlastů tlachá o ničem a občas se k nim přidá jiný vysloužilý herec, kterého příští díl vystřídá jiný a tak pořád dokola. Uznávám ale, že to není otravné (jak tomu je u většiny českých seriálů) a některé scénky vtipné byly, takže aspoň ty 2 hvězdy tomu dám. ()

Scraffy

Ja si jednoducho neviem pomôcť, ale milujem to! Videl som celý seriál už veľa krát a stále ma dokáže pobaviť! A navyše tú znelku viem ešte teraz celú naspamäť! ()

rezzzy

Já věřím, že s postupem času, odstupem diváků a odumíráním osazenstva seriálu se Hospoda stane klasikou. A miluju díl s knedlíkovou soutěží! ()

ANTYCHRYST

Česká srdcovka.. :) můžu na to koukat znovu a znovu.. Tahle partička stamgastu v hospodě je naprosto geniální!! Co osoba to skvost a unikát.. Počínaje hospodkym Duškem.. Přes kuchaře Kachnu.. Opilce Nováka :) či pana domácího.... :) 150% ()

Zemřel Ladislav Potměšil

07.09.2020

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012