Návštěvníci

• Západní Německo Die Besucher (více)
Sci-Fi / Rodinný / Komedie
Československo / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (více)

Epizody(15)

Nesmrtelný český sci-fi seriál pro celou rodinu. Píše se rok 2484 a počítač CML (CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA) signalizuje neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může mít katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. A tak se vědecká expedice v čele s akademikem Richardem vydává na cestu zpátky časem...
Taková je výchozí situace seriálu Návštěvníci, který s humornou nadsázkou konfrontuje náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Popravdě ale tohle srovnání pro nás nedopadá zase tak špatně. Autoři Ota Hofman a Jindřich Polák totiž vidí pokračování lidské existence nikoli v odosobněné a přetechnizované budoucnosti, ale v obyčejném lidském citu, toleranci, zvídavosti a zdravém selském rozumu, který odjakživa posunoval dějiny lidstva tím správným směrem. (Česká televize)

rigby

Vzhledem k roku svého vzniku se jedná o naprosto výjimečný seriál. Už jako dítě ve mne zanechal hlubokou stopu a rád se k němu vracím i jako dospělý, protože si vychutnávám hereckou radost a narážky, které dítě nepochopí. ()

Standey

I přes obrovskou kopu hloupostí a popletených scén je to jeden z nejlepších seriálů ČSSR na který se vždycky rád znovu podívám. ()

martyxa

Výborný český seriál žánru sci-fi. Výborní herci, výborný příběh, dobré zakončení, jeddnoduše skvělé. ()

SuzieS

naprostá dokonalost. Vtipné, nadčasové - a to jsem o 9 let mladší, než samotný seriál. Kéž by bylo více takových výtvorů!!! ()

zigy

Pozor, nenechte se odradit trochu zdlouhavými prvními dvěma díly (tzn. příprava na expedici), ale jakmile se naši hrdinové dostanou do roku 1984, začíná teprve to opravdové dobrodružství! V paměti zůstanou: originální vynálezy, slizký hoteliér Císler, smolařský kolotočář Kodet, a nestydící se Dáda. Jo, a nutno taky vyzvednout Josefa Bláhu, zahrál to své nadšení pro mladého Adama tak úžasně, že jsem ho chvíli podezříval z pedofilních sklonů. A ještě poslední poznámka: znělka Karla Svobody je tou nejlepší skladbou určenou pro scifi filmy všech dob. ()

RomanT

V době svého vzniku, kdy nabídka byla mizerná, to byl absolutní vrchol. Z dnešního pohledu bohužel některé scény a herecké výkony (kromě Bláhy a Jegorova) působí dost směšně. Závěr je ovšem geniální. ()

Crowus

Vždycky, když se na tohle podívám, říkám si že Patrasová byla stejně kus. A pak začnu po inzerátech hledat ojetou Ladu. **** ()

kokofek

Už jsem seriál viděla snad 10x,ale nemůžu si pomoct,musím znovu.Pokaždé se těším na zamilovaný a obdivný výraz Josefa Bláhy když uvidí svůj idol,pana profesora Adama Bernaua,jako chlapce. ()

Horác

Točilo se to v našem městě, dodnes si pamatuju ten humbuk. Dáda byla krásná a amarouny se zdály být jen takovou hříčkou. ()

buchannon

Naprosto zapomenutelná expedice Adam 84! Tenhle seriál jsem jako malý klučina asi nikdy nevydržel sledovat do konce. Takže jsem se zhostil chrabrého úkolu zkouknout ho nyní jako obtloustlý chalan ve středním věku a musím bohužel konstatovat, že jsem se mu vyhýbal poprávu. Mohl bych zde barvitě popsat jeho nekvality, ale radši budu mlčet jako nemluvně, aby někdo neměl choutky mne zde příslovečně kamenovat. Výprava do minulosti za komoušů mě opravdu vůbec nebere. Čtyři hvězdičky jsem dal pouze třem českým komoušským (skutečně tuto dobu zduše nesnáším) seriálům: "Záhada hlavolamu", "Křeček v noční košili" a samozřejmě "Krkonošské pohádky". Žádný seriál z této éry nemohu hodnotit absolutnem, možná snad někdy posledně jmenovaný. ()

meda2016

Na svou dobu to má všechno. Zábava, vtipné scifi, přehlídka charakterů, absurdní vynálezy, oblíbení herci. Všem jménům v titulcích zaslouží vyseknout poklonu. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

djmango

Vynikajúci, dnes už pomaly (ale isto) kultový seriál, ktorý rovnako (ako Peter Nagy) nikdy "nezostárne." Ktovie, ako by dopadlo pôvodne zamýšľané obsadenie Bernaua st. pánom Zedníčkom,  čo už sa nikdy nedozvieme, tak ako, že čo vlastne je alebo bola humidácia... Skvelý pán Brodský a Dáda ako správne dozretá čerešnička na torte. 5 hviezd je rozhodne málo. ()

os10

Ha, československá seriálová sci-fi s holohlavou dádou patrasovou musela pobavit snad všechny ne?:)) ()

Libb

výborný seriál, dokazující, že dobré sci-fi se dá natočit i bez oslnivých efektů. I když - na tu dobu... :-) ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let