Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

gidzitka

Galaktické podobenství o lásce a smrti. Vizuální lahůdka bez digitálních (!!!) efektů s využitím zvětšených chemických reakcí pro geniálně nadzemské zobrazení mlhovin. Japato že to nenapadlo i jiné? Jako by se Kubrick a Gilliam slili v jedno... A my sledujeme věčnou love story Izzy a Tommyho v minulosti, přítomnosti a budoucnosti, honbu za nesmrtelností, aby se zvrátilo nemožné... ()

Lumpus

Magicky krásné a krásně magické, člověk, který neuvidí neuvěří že film může být tak nádherně audiovizuálně ztvárněn. Film má duši,jiskru a šmrnc, nechybí mu duch a smysl. Aronofsky je prostě bůh, to co on si dovolí s kamerou a střihem si jen tak někdo netroufne.Jeho filmy hýří invencí a jeho osobitým stylem.Výborní herci celkovou atmosféru jen podrhují. Vadila mii možná trochu překombinovanost děje a komplikovanost, možná ale proto je tento film tak výjmečný a zapamatovatelný. ()

MadMax3

Pristupoval som k filmu po recenzii prečítanej na jednej českej veľmi kvalitnej stránke no a samozrejme tu. Očakával som všetko možné, ale tento film ma aj tak prekvapil a dostal. Audio vizuálna a teda aj technická stránka je na úrovni. Chválim určitý minimalizmus a komornosť, ale čo je pre mňa maximum tohto filmu sú vypovedané aj nevypovedané myšlienky o večnom žvote, smrti a hlavne láske. Film tískajúci do oka slzu a nútiaci trošku aj porozmýšľať, žiadna hollywoodska jednohubka a pri súčasnej produkcii svetlý zjav na scéne. Ešte dodatok na záver a síce bez hudby Clinta Mansella, ktorá perfektne podporuje dej by tento film bol asi o 35 možno 40% slabší, hudba počúvateľná aj samostatne len veľmi smutná. Odo mňa 100 bodov. ()

Soubi

Rozumíte slovu "duševní orgasmus"? Pokud ano, nepotřebujete další vysvětlení mého hodnocení. Pokud ne, je mi vás líto :). PS: Scéna s objevením Stromu života je jedna z nejsilnějších, které jsem měl tu čest ve filmech vidět. Upozorňuji taktéž na vynikající soundtrack. ()

pepino

Křehká, snová meditace o životě, smrti a nesmrtelnosti, která pravděpodobně bude potřebovat vícero shlédnutí. ()

Jahudka15

Kouzlo tohoto snimku mi zrejme zustane navzdy skryto. Film zustal nepochopen, nespatruji v nem onu krasu, co vetsina navstevniku. Souhlasim s tim, ze pribeh se bud libi, nebo nelibi. Nic mezi tim. ()

frufru98

Zajímavé téma, dobrá hudební složka a místy pěkné vizuální motivy, které se mi ale v závěru jevily už celkem přepláclé. Postavy a děj se mi postupně "někde ztrácely" a to né z důvodu, že by filmu nešlo rozumět, ale proto, že jsem o ně(j) ztrácel zájem. Jednou větou: poezie, která není mým šálkem kávy. ()

Narg

Jeden z nejlepších filmů všech dob. Neuvěřitelná atmosféra, fantastická hudba, úžasný příběh, skvělí herci, nepřekonatelná vizuální stránka, obrovská hloubka... naprosto geniální dílo, kterému se nedá vytknout snad jediná věc. ()

Borecz

Po první projekci mám z filmu poněkud rozporuplné pocity. Nelze samozřejmě popřít, že audiovizuální stránka je na mimořádně vysoké úrovni, stejně jako vynikající výkony obou hlavních předstvitelů, ovšem musím souhlasit i s tím, že ačkoli se film tváří ohromně filosoficky (a to natolik, že stejnou věc vykládá ve třech různých rovinách), děj jako takový až tak složitý a komplexní vlastně není. Právě proto jsem se v určitých pasážích částečně nudil, jelikož tyto byly dimenzovány na myšlenkovou hloubku, jež neobsahovaly. Z toho důvodu nemohu filmu dát 5*, ale "jen" 4. ()

petite fille

pokúsiť sa vyjadriť našimi ľudskými prostriedkami také ohromné témy ako večnosť, život a smrť, to je odvaha. možno preto, že všetko podstatné o tom už bolo napísané: biblia, tóra, rôzne legendy, ktorých obraznosť dodnes lúštime a ony ostávajú nevyčerpateľné... aj fontána si z tohto sortimentu vyberá ako z bonboniéry. v niektorých miestach filmu mám strach, či sa pod tou váhou nerozpadne na malé kúsky. ale aronofsky to udržal, za to mu musím zložiť poklonu. toto dielo sa podľa mňa vymyká tradičnému hodnoteniu. bude vždy tým, čo si v ňom nájdeme, a tie kúsky si môžeme navoliť podľa vlastného presvedčenia, výsledok bude našou osobnou mozaikou. nemôžno predsa naraz sledovať všetky kvapky tryskajúcej fontány. táto divákova sloboda z nej robí robí výnimočné dielo a bohapustú blbosť súčasne. bravo, darren! ()

Elegnor

Nádherný propletení mýtu a reality, Rachel Weisz hrála jako o život, ale stejně z toho mam divnej pocit.. Ty budhistický sekvence jsou podle mýho názoru absolutně zbytečný, bez nich bych se nebál dát pět, ale takhle.. Tenhle film prostě neni pro mě.. ()

yaqwsx

Znáte ten pocit, když se dodíváte na film, běží titulky, titulky již zkončily a vy stále hledíte a přemýšlíte, jste plní emocí? Přesně taková Fontána je. Na jejím pozadí je velice jednoduchý a dojemný příběh zamilovaného páru, kterému osud nepřeje. Jejich příběh vás však nutí zamyslet se. Nad čím? Nad vším. Fontána však podnítí vaše mozkové buňky, když jeden a ten samý příběh parafrázuje do minulosti i snové budoucnosti. Jednotlivé parafráze se navzájem proměňují, ovlivňují. Vy pak jen sledujete, skládáte si souvislosti, užíváte si hudbu a triky (obvzláště ty v budoucnosti). Z celého filmu na vás dýchná Arofonskyho rukopis. Ať jsou to herci, kteří se objevili v jeho předchozích filmech, či hudba anebo moje oblíbené statické záběry. Nejvíce si však všimnete rychle a neúprosně gradujícího děje, který vrcholí v ten pravý okamžik. Poté již prožíváte neskutečné množství emocí - od smutku, žalu, smíření přes vztek až tam nakonci někde je smíření, pochopení a možná i trocha té pozitivity. "Smrt je nemoc jako každá jiná. A já na ni musím najít lék" ()

Revivup

Od tohoto filmu jsem čekal mnoho... ale nedočkal jsem se. Tato hodina a půl přeslazeného příběhu a dechberoucích efektů mě nijak neobohatila. Co se týče filosofických otázek o osudu, nesmrtelnosti a věčnosti - ani v tomto směru není dílo nijak převratné. Nedisponuje žádnými novými myšlenkami, pouze omývá známé fakty, popřípadě poukazuje na problémy z jen trošičku jiného úhlu. A ohledně tří dějových linií? Myslím si, že někdy až nesmyslné přeskakování z jedné dějové linie na druhou bylo zcela nezvládnuté. A aby toho nebylo málo filmaři si vymysleli, že film bude retrospektivní. Ale proč? Naprosto zbytečně. Jednoduchý příběh je kvůli tomu jen zamotanější a složitější... Za celkem slušný konec, ale dávám přece jen 3*. ()

Ajka1

Bylo to tak neuchopitelné, hořkosladké, ale nádherné zamyšlení se nad životem a smrtí, že vlastně ani nevím, co přesně bych o tom měla napsat. Obrazotvornost a poetika příběhu mne uchvátila stejně jako výkony hlavních představitelů. Hudební složka od Clinta Mansella (samotná by si zasloužila minimálně 6 hvězd) pak dodala filmu neopakovatelnou "little piece of heaven, little peace of hell" atmosféru. Po shlédnutí se mě zmocnil příjemně mrazivý pocit. Nekompromisně 100% - Aronofsky umí! ()

Arcipes

Pramen živé vody v Hollywoodském oceánu. Těžká filmařina a krása v mnoha podobách. Fontána se mi dostala až na kosti, zakořenila tam a za chvíli ze mě vyroste Strom života... 5/5 ()

uodevr

Velmi zvláštní, audiovizuálně nádherné, poněkud nudnější cosi. Pro mě patrně nejslabší Aronofsky. Avšak má to tak fantastický závěr, že si už jenom přeju, aby Darrenovi jednou někdo dal do ruk opravdu našlapaný ryze fantasy scénář. ()

pe3czech

Ještě mi hrají závěrečné titulky... Těžko říct, co se se mnou děje, že oba filmy(druhý je The Blind Side), které jsem dnes viděl, mě dostaly na plné čáře. Možná není chyba ve mě. Možná jsem jen měl čest setkat se se dvěma výjimečnými filmy. ()

ladyClaire

Celou dobu jsem nehnutě seděla...I když už běžely závěrečné titulky, já pořád seděla a nebyla schopna pohybu (mimo jiné díky naprosto odzbrojující hudbě Clinta Mansella)...i dalších několik minut po skončení titulek, jsem zírala do prázdné obrazovky. V hlavě jsem nepitvala příběh ani nevymýšlela různé varianty výkladu, jenom jsem nechala, aby na mě toto naprosto jedinečné a decentní dílko působilo. Musím říct, že málokterý film mě "rozebral" tolik, jako Fontána. ()

Luciee113

Mno co stím? Absolutně z mé strany nepochopený film... A vidím, že nejsem sama... Hodně lidiček se tu vzdalo hodnocení jen kvůli tomu, že film nepochopili a tím pádem neví, jestli je vlastně dobrý nebo o ničem. Původně jsem taky chtěla takhle dopadnout - koment bez hodnocení, ale nene. Dávám pouze jednu a to za nápad. Ale kvůli tomu, že to docela dost lidí nakonec nepochopí, tak je tenhle film opravdu k ničemu. Kdyby mi chtěl někdo napsat do pošty co měly znamenat všechny ty scény u stromu tak klidně, budu ráda. Mám z toho hlavu jak balón :-) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)