Fontána

The Fountain

Fontána

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2006, 96 min

Ako sa Hugh Jackman naučil hrať a voňať fialky odspodu, alebo 90-minútová odpoveď na otázku, prečo nás fascinujú filmy. Pre mňa osobne jeden z najsilnejších diváckych zážitkov vôbec. Komentár píšem hodinu po odchode z kina a ešte stále mám zovreté hrdlo a premáham búrku pocitov, ktoré mi od prvého záberu filmu až do záverečných titulkov vháňali slzy do očí a spôsobovali vnútornú triašku. Už dávno som si nebol taký istý hodnotením 100%, pretože toto je po všetkých stránkach dokonalé filmové dielo. Príbeh sa originálnou formou vyjadruje k absolútne zásadným životným otázkam. Nie je ani prostoduchý, ani príliš komplikovaný a má pochopiteľnú, no nie prvoplánovú symboliku. A predovšetkým nepotrebuje dovysvetľovávať a chronologicky usporiadavať, treba ho len a len precítiť. Mne sa to podarilo aj vďaka úžasnej audiovizuálnej stránke, vynikajúcej hudbe a, čo ma prekvapilo najviac, výborným hereckým výkonom. Že dobre hrajú Rachel Weisz a Ellen Burstyn, to už je tak trochu štandard, ale oduševnený výkon Hugha Jackmana ma ohúril. Po jeho nemastnom-neslanom výkone v Dokonalom triku som si už myslel, že dokáže zahrať len vystrkovanie adamantiových pazúrov, ale to, čo predviedol vo Fontáne, by si zaslúžilo minimálne nomináciu na Oscara. Tlieskam a neviem sa dočkať opakovaných zhliadnutí.(11.6.2007)

Kamarádky mi dodnes nemůžou odpustit, že jsem je donutila na tenhle snímek se dívat, nikdo z mé blízkosti ho nepochopil, nikomu se nelíbí .. a já přitom říkám: Nádhera, nádhera .. bohužel ale do dokonalosti jsem to tentokrát neviděla.(30.6.2007)

• Tetsuo

Vím, že si tím asi nijak nezvýším popularitu, ale pro mě byla Fontána jedním z největších zklamání roku. ____________ Jeden můj kamarád, podobně zklamaný, ji komentoval trefně: "Dokud Aronofsky točil, o tom, co zná a kde žije, tak byl výborný. Ale pak začal jezdit po festivalech a všude mu říkali, že je nový Kubrick, a on tomu uvěřil a natočil film úplně o všem, o celém vesmíru a smyslu života. Jenomže pro lidi, kteří už viděli víc filmů a četli víc knížek to není žádné veledílo, ale slabikář pro děti". _________ Nesouhlasím s tím komentářem úplně (i když mě pobavil), protože Fontána se zjevně nelíbí jenom těm nezkušeným teenagerům a navíc mám ještě daleko do toho pohrdat jejich vkusem. Jenomže Fontána je jednak naivně stylizovaná podle prefabrikovaných spirituálních pohlednic a obálek pouťové esoterické literatury, a její vyprávění kombinuje chladné konstruktérství ve snaze útočit co nejvíc na city.____________ Nelíbí se mi ani okázalé myšlenky, ani okázalé emocionální scény, ani okázalá estetika. Vím, že je do toho filmu autory hodně vloženo a mnozí diváci si z něj dovedou hodně vzít. Ale pro mě to není.(25.12.2007)

Ze začátku mi trvalo, než jsem se naladil, ale pak to začalo svištět. Tak vnitřně provázanej film už jsem dlouho neviděl. Aronofsky si na sebe ušil boudu tím, že se rozhodl vizualizovat to, o čem se nedá ani mluvit, natož o tom točit, ale obstál se ctí. Pro mě osobně se to ve vyjádření lásky až za hrob dostalo mnohem dál než Soderberghův Solaris nebo 2046. Akorát přemýšlím, komu to vlastně doporučit, protože je to opravdu "jiný" film. Imho Jackman podal skvělý výkon, Pitt by co do mimických svalů působil hrozně ochable:)(2.2.2007)

Po audio-vizuálnej stránke veľmi pekné, po hereckej stránke Hugha Jackmana a Rachel Weisz tiež, no nemôžem si pomôcť ale niektoré scény by som odtiaľ najradšej vystrihol. Darren Aronofsky si pekne napísal a aj dobre zrežíroval fontánu, ale stále mi tu niečo chýbalo aby ma film nadchol na 5*.(13.9.2011)