Fontána

Fontána

The Fountain

Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2006, 96 min

Přechválený a nadhodnocený film, který je mnohem prostší (nejen narativními postupy, ale i svým myšlením), než jak se tváří. Fascinující obrazy a zvuky ve službách jednoho zdánlivě složitě odvyprávěného mýtu, jenž nakonec zklamává svou doslovností a paradoxně i obyčejností svého vlastního finále. Zcela nesouhlasím s přívlastky "komplexní" a "filosofický", protože když se v tom člověk trochu hnípe, opravdu objeví až přílišnou jednoduchost. Což by nevadilo u obyčejného filmu (Rekviem za sen), ale u spirituální cesty za podstatou všehomíra to prostě ruší. Audiovizuálně opojné, herci skvělí, intimní momenty vesměs odzbrojující. O to víc mrzí ladně zastíraná prostota. 70%(2.3.2007)

Opravdu mystická záležitost. Nádherné zpracování člověku nedovolí dýchat, stejně tak brilantní herecká dvojice Jackman - Weisz, kteří v jednom filmu hrají víc postav a každá je fakt jiná. Nejvíce se tvůrci vyřádili s hudbou, bez té by byl zážitek třetinový. Výborný, tvůrčí film.(28.4.2007)

• verbal

Dotaz pro všechny ty pětihvězdičkáře: "Kde se nachází to kino, ve kterém dávají do popkornu éčko???" Nicméně máte smůlu, Wrestler byl vynikající, takže Daren byl asi na odvykačce!!! Modleme se, aby do toho zase nespad, když mu svěřili nového Robocopa....(12.1.2010)

Fontánu jsem prožívala jako putování ve vizuálně omamném království obrazů, symbolů a průniků dál i návratů zpět. Za doprovodu nadpozemských trubadúrů mi Aronofsky věnoval lístek na cestu časem, cestu za poznáním vazeb a vzorců, stavby a struktury, duši a mozku impozantního díla, které se prolíná ve zvláštní triádě. A to vše v mistrovském rámu zrakových orgií. Scény z přítomnosti v sobě místy měly bodavou jímavost a šíleně smutnou krásu. Ale pro mě z Fontány nevytryskla živá voda, která by pronikla až do srdečních komor, ani ohnivá naléhavost, která utáhne mozkové závity nadoraz. Na konci poutě se vynořila neodbytná myšlenka, že v tomhle království věčnosti je král zoufale nahý a že mi prostá trojjedinost (Otec, i syn, i Duch svatý:))) poselství nemůže přinést katarzi. Uvnitř jsem cítila prázdnotu a zpětně hodnotím Fontánu jako navoněnou zdechlinu.(23.4.2007)

Obrovské zklamání. Tenhle film je založen jen a pouze na vizuální stránce a to je málo, i když je tento faktor velmi slušně naplněn. Ale co obsah? Prázdno. Absolutní prázdno. Tenhle film je prostě o ničem, ukrutná, řemeslně však velmi zdatně natočená nuda.(18.8.2008)

• - Výjevy z hloubi vesmíru jsou ve skutečnosti detailní záběry chemických reakcí podmořských mikroorganismů. (Reiniš)

• - Aronofsky oslovil Jackmana v zákulisí při natáčení The Boy From Oz. Den nato Jackman souhlasil s účastí ve filmu. (HellFire)

• - Snímek měl být původně velkofilmem s rozpočtem 75 mil. dolarů. Nakonec byl natočen mnohem komorněji (35 mil.). (Agoran)