Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

jopal

Bolo to bez debaty nadpriemerne, aj som dal 5*, ale stahujem jednu. 5* davam filmom, ktore si chcem pozriet este raz, tento uz nie. Na moj vkus tam bolo predsa len vela toho "nadprirodzena"... ()

DonFrolimo

Nolanovi se podařil majstrštyk vypravěče - obrátil legendu na ruby, aby ukázal její nitro. Převrátil legendu, aby ji znovu nechal vzniknout a ožít v plné síle. Ze strachu stvořil neohroženost. Ukázal, že je vždy možné převyprávět starý a známý obsah nově a nečekaně. Postavil se proti tradici, aby ji potvrdil. Koho by napadlo, že batman si zvolil právě tuto podobu, protože se bál netopýrů, že byl vycvičen svým prvním úhlavním nepřítelem, že sjednotil svou identitu jejím rozdvojením. Batman začíná tak, aby nikdy neskončil. Aby mohl být znova a znova vyprávěn jako velký a společný příběh. ()

kelet

Výborný začiatok skvelej trilógie, kde je perfektne vykreslený zrod legendy, ktorá nie je dokonalá, ale má aj svoje problémy a trápenia. Christoper Nolen oživil to, čo bolo už dávno pochované a urobil to legendárne. Pritom by som ani len v najmenšom netušil, že to potiahne ešte vyššie a nasledujúce diely budú ešte premakanejšie. Vizuálne aj hudobne je tento film lahôdkou, ale ani to nezaručuje úspech. Pravým úspechom je stmelenie týchto dvoch vlastností z dejovou zápletkou, dialógmi a hercami. Nolan vo všetkých týchto aspektoch uspel na výbornú a výsledkom toho je krimi thriller s mrazivou atmosférou a skvelým dejom. Odporúčam každému zhliadnuť, pretože Nolen spravil z Batmana niekoho, kto nie je len nablýskaný hrdina a všetko sa netočí len okolo neho. Preto aj diváci, ktorý nemajú radi samotného Batmana, si prídu na svoje. Hodnotenie: 100% ()

RomanBond007

Určite je to dobrý film, ale u mňa osobne to nezanechalo taký pocit ako pri Temnom rytierovi a jeho pokračovaní. Ide vlastne o vznik legendy menom Batman. Dozvedáme sa viaceré fakty o jeho začiatkoch a strachu, čo v predchádzajúcich častiach (Batman, Batman sa vracia, Batman navždy, Batman a Robin) nebolo celkom vysvetlené. Aj tak, druhá časť bola podľa mňa lepšia.75%!!! ()

MorraEddie

Batmanovo znovuzrození!! Trvalo to sice řadu let,ale výsledek stojí za to. Nolan svým reálným pojetím odstartoval,takovou malou revoluci v komiksových filmech. Líbí se mi,že hned na začátku Nolan neponechal nic náhodě a obklopil se těmi nejlepšími jakou jsou Michael Caine,Morgan Freeman,Gary Oldman a samozřejmě chraptící Christian Bale. Batman začíná je skvělý odrazový můstek pro to co nás v budoucnu čekalo. ()

AceDandelion

Mě osobně ten Batman Begins víc nudil než bavil, ale pravdou je, že bez prvního dílu, kde se vše vysvětluje, by diváku chyběl základ, který je do pokračujících dílů celkem potřebný, skoro až nezbytný. ()

CAR0DEJ

Toto epické a scenáristicky prepracované divadlo má jednu, ale zásadnú chybu, ktorou pre mňa je poňatie Ligy Asasinov. To je však tak ohromná súčasť filmu, že sa to nedá odpustiť. Inak všetko dokonalé. Herci, aj keď sa nepodobajú originálnemu popisu, viac než presvedčili. Akurát ten Ra's Al Ghul na čele Ligy Tieňov, či Asasinov, vyberte si. Škoda. Rola záporáka však viac než napravená v pokračovaní The Dark Knight. Oveľa viac. ()

Miko55555

Úžasný film o zrode superhrdinu, ktorý je úplne odlišný od predchádzajúcich batmanoviek. Film vôbec nepôsobí komiksovo, a podáva batmanov príbeh v tej najlepšej podobe. Nedá sa vôbec zrovnávať s filmami o ostatných superhrdinoch typu spider-mana či supermana. Výborne spracovaný príbeh, výborné herecké výkony, výborná akcia... Zrod jednej z najlepších akčných postáv filmu ()

PeteBuck

Priznám sa, že som dlho odkladal tento film. Potom som si ho pozrel a bol som veľmi príjemne prekvapený. Výborne vykreslené postavy, skvelý dej, herci, aj keď Christian Bale sa mi až tak za Batmana nehodí, ale inak nemôžem nič vytknúť. Atmosféra síce na môj vkus trochu dusná, pesimistická, ale fungovalo to slušne. Batmanovi dali nový šat a funguje to. ()

LeePriest

V dětství mě Batman celkem minul, sice jsem o něm slyšel, ale za superhrdinu jsem ho nikdy neměl. Tím se stal až nyní, po zhlédnutí tohoto filmu :-) Protože co Christopher Nolan vytvořil, to se jen tak nevidí. Profesionální práce ve všech směrech. ()

Sofia_Straw

Film som videla viackrát a považujem ho za najlepšie spracovanie Batmana. Fajn obsadenie, žiadne neprirodzené efekty... a hlavne výborná dynamika. ()

Dvorka96

Konečně se někdo po několika Batmanovských propadácích odhodlal k tomu, aby oživil tohoto Temného rytíře a to pěkně z gruntu. Režisér Christoper Nolan nám zde podává důvod a začátek Batmanova boje proti zločinu v Gotham City. Zajímavé je i provedení Batmanových vychytávek (oblek, batmobil), a to že by se asi daly použít i reálném životě. Dobře je zde zakompovaná i Liga Stínu (asasínů), kterou vede vynikající Liam Neeson (Ras'al Ghul) podporovaný Cillianem Murphym (Scarecrov) se svým plynem strachu, který Batmanovy nejednou znepříjemní život. Skvělý je i Christian Bale jako Batman, který tuto roli zvládnul bravůrně, podporovaný Michaelem Cainem (Alfred). Zakončení není tak epické jako je u superhrdinských filmu obviklé (rozsáhlá destrukce všeho okolo), ale rozhodně jde o nejlepší film z celé trilogie s asi nejlepší první hodinou jakou jsem kdy ve filmu viděl. ()

brasek

Priznávam, je to snímok, ktorý sa podaril... vystupňovaná atmosféra od začiatku po koniec. Začiatok sa mi veľmi nepozdával, ale bol to skvelý odrazový mostík pre ďalší dej. Pre niekoho možno sklamanie a pre iného je to možno radosť, že sa Batman zbavil komixového nádychu, ja hovorím "Konečne!". Druhá časť filmu ma až tak veľmi nenaplnila... hodnotím, za štyri hviezdy. ()

Scaevola

Odvážně pojatý úvod přeskakuje mezi časovými rovinami a dává najevo, jak okatě hodlá být jiný v oné často citované civilnější rovině. Naštěstí se snímek neutápí v neustálé snaze působit odlišně po celou svou stopáž velmi brzy se přimknuv ke "klasičtější" komiksové rovině (zjevení Strašáka, osudové postavení hrdiny, policie jako armáda atd.), pročež se stává pouhým předobrazem či první kapitolkou pro pozdějšího "Temného rytíře". Nevím, jestli je tato odlišnost znakem dobrým nebo špatným a domnívám se, že by bylo zajímavé pohlédnout na film, jenž by se přidržel formy několika úvodních minut po celou dobu. Tak jsem byl spokojen - nepřekvapen, neošálen, ale jen spokojen. ()

Optical

Film, který odstartoval filmovou komiksovou mánii a dokázal ostatním studiím jaký potenciál se v tomto žánru ukrývá. Nolen se rozhodl točit komiksový film pojetím jako by se odehrával v reálném světě a to takovým způsobem, že bylo možné na chvíli uvěřit, že takový hrdina může v reálném světě existovat. Christian Bale jako Bruce i Batman podal vynikající výkon, stejně tak i Michael Cane ve vedlejší roli, tak i Gary Oldman jako komisař Gordon. Své si odehrál i Liam Neeson. Herecké obsazení patří k tomu nejlepšímu, co jsem v komiksově laděném snímku do té doby viděl. ()

Eeve

Musím sa priznať, že úvodná trištvrte hodina ma dosť nudila, no priznávam takisto, že vysvetľujúci úvod bol nutný a nenahraditeľný, spolu s vývinom charakteru a osobnosti hlavnej postavy počas celého filmu, no hlavne v tej prvej časti. Až po 45 minútach po prvýkrát počujeme slovo Batman a odvtedy je to jedna paráda. Temný spôsob, akým Nolan Batmana zrežíroval, je nenahraditeľný, a to nielen v batmanovskej ságe. Výborný výber Balea kvitujem po všetkých stránkach, takisto Oldman, Murphy, Caine, Freeman, všetko šťastné voľby. Až na Holmes, ktorá vôbec nevyniká a ak by tam nebola, podľa môjho názoru by to filmu vôbec neuškodilo. Všetka tá batmanovská technológia, postupy, efekty boli výborné, uveriteľné, nepremrštené. Naproti tomu všetkému hodnotím ako priemer, a to ako priemer v Nolanovskej Batman trilógii, ktorá v DC movie svete nemá obdoby. ()

HellsAngel

Christopher Nolan vytrhol svet netopierieho muža zo stránok komiksov a hodil ho na filmové plátna v surovej a reálne pôsobiacej podobe. Žiadny Boh, poloboh, či iná nadprirodzená bytosť. Batman (resp. Bruce Wayne) je človek z mäsa a kostí, čo je v tejto snímke skutočne cítiť. V príbehu sa síce ukrýva pod maskou, no scenáristi ho pred divákom nijako neskrývajú, práve naopak. Nolanovo rozprávačské majstrovstvo nám umožňuje nahliadnuť do útrob strápenej duše bohatej siroty a skvelo premyslenými časovými skokmi nám naplno predostiera jednu z najkomplexnejších charakterových premien, aké komiksový žáner zažil. Ešte to nieje dokonalé, ešte to nieje TEN Nolanov Batman - najmä pre istú nekonzistentnosť v autorskom štýle - no rozhodne môžeme tvrdiť, že sa položili základy niečoho vo svete filmu unikátneho. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021