Cotton Club

• USA The Cotton Club (více)

Richard Gere v hlavní roli retro příběhu o velké lásce, jazzu a válce dvou gangů. Jeden z výrazných filmových titulů slavného amerického producenta a režiséra Francise F. Coppoly se odehrává v New Yorku v době hospodářské krize, kdy v Americe vládla prohibice. Do Cotton Clubu, známého nočního jazzového baru v Harlemu, kde se pravidelně setkávají vlivní šéfové z podsvětí, přichází mladý trumpetista. Dixie Dwyer si svým uměním na kornetu vydělává skromně, to se však rázem změní, když jednoho dne náhodou zachrání život jednomu z velkých gangsterů. Najednou má dostatek peněz, ale „známost“ s tímto mafiánem mu zkomplikuje hráčskou kariéru i soukromí… Hlavní roli, úspěšného Dixieho, představuje známý hollywoodský herec Richard Gere (Nebeské dny, Americký gigolo, Pretty Woman, Chicago), pozoruhodný herecký výkon tu vytvořil Gregory Hines v úloze černošského stepaře Sandmana Williamse. Film zaujme působivou a přesvědčivou dobovou atmosférou (za kamerou stál uznávaný Stephen Goldblatt), vynikající hudbou (pod níž je podepsán John Barry) a stepem. (Česká televize)

LuckyK

Není to klasická gangsterka, spíše epos o době prohibice a jazzové době v Harlemu a především o Cotton Clubu, kde se objevují legendy jako Duke Ellington a Cab Calloway. ()

Phex

Film ve kterém se toho moc neděje a jehož nemastnou neslanou zápletku ještě neúměrně prodlužuje "černá" linie příběhu - proč tam je - aby jsme se dozvěděli, že černoši to měli těžké, že ale umí stepovat? Prostě kdyby se tam méně křečovitě snažili vykreslit Harlem 30.let, bylo by to jistě kratší a koukatelnější. ()

DonBraso

Stylový retro,který spíše zakladá na tanečních číslech a až pak myslí vůbec na scenář,aby byl děj něčím protknutý.Tím pádem je to muzikál,kde Jirka Korn zaplesá a hodí číslo na parket,ostatní gangsteři trochu ukážou varovný prostředníček,že co to vlastně mělo být a proč to vůbec vzniklo.Je to jazz a pro jeho milovníky s krásně vystihnutou atmosférou,ale určitě ne životem zůčástněních osob,kde doopravdy díky hromadám tanečních vystoupení totálně degraduje jakoukoliv autoritu k postavám a hlavně nějakýho rychlýho spádu.Je to hrozně sekvenční,pár přestřelek a dva bossové v rajonu,pro mě zajímavý Richard Gere a doopravdy okouzlující Diana Lane,ale ty bohužel hrajou výplň romantickou(to je to nejhorší co může gangsterka zažít) a na druhou stranu Bob Hoskins a James Remar,který měli trochu více dostat stopáže,ale chápu,tento film jenom využívá dobu a nechce být dalším Kmotrem,což je pro mě hrozná škoda.Richard Gere se stal hrdinou během pár minut a kvůli tancování,jsme neviděli vůbec jeho vývoj postavou,kdy najednou jenom padne,že je Hollywoodem milován pro jeho filmy.Pro jazzovvý nadšence nutnost. ()

Gortyna

Asi by tu mělo zaznít, že se jedná především o jazzový muzikál, nikoliv o klasickou kriminálku. A proto si Coppola do hlavní role vybral seladona Gera a nikoliv nějakého tvrďáka. A nakonec - co si z filmu člověk zapamatuje: úžasná hudební a taneční čísla a neopakovatelnou dvojici Boba Hoskinse jako Maddena a toho jeho dvoumetrového tajemníka, co vypadal jako de Gaulle. ()

kubilov

Kromě trilogie Kmotr jde u Francise Forda Coppoly o jedinou čistokrevnou gangsterku, což je na jednu stranu škoda, ale aspoň nevařil z toho samého víckrát, než by bylo třeba. Cotton Club pojal vyloženě střídmě, minimálně co se týče výpravy, většina scén je z interiérů právě známého jazzového baru v Harlemu a film po celou dobu nedělá nic jiného, než že jen popisuje vzájemné vztahy a osudové cesty návštěvníků nebo účinkujících právě tohoto místa. Příběh tohoto velmi vyvedeného filmu kopíruje jedno z klasických schémat filmu o mafiánech, tedy vzestup relativního outsidera díky mecenášství svého šéfa, za které ho odměňuje oddanou službou a díky čemuž pak může dosáhnout svých cílů, zde tedy stát se hercem a být sám sebou (uznávám, že to zní možná takhle pohromadě poněkud paradoxně). Tento jednoduchý a ohraný námět obaluje Puzo s Coppolou krásnou atmosférou, kdy žijí v symbióze tanečníci, zpěváci a různí další umělci pospolu s mafiány, kteří je živí, a kterým svá čísla předvádějí, to vše s mnoha romantickými odbočkami a nesmlouvavě naneseným rasismem. Abych pravdu řekl, tak podle všeobecných ohlasů jsem od Cotton Clubu moc neočekával a právě o to víc mě překvapil a potěšil. Z mého pohledu jde jen velmi málo věcí vytknout, protože režie je skvělá, umělecká čísla také, trojice Gere-Lane-Cage je také takřka bezchybná a ani délka není nijak neúnosná. Na druhou stranu je pravda, že nejde o film nikterak originální, přesto však v sobě své krásné kouzlo skrývá. ()

H.A.R.R.Y.

Výborný snímek, kterému mírně podráží nohy přílišná délka. Gere sice občas vyloudí telecí výraz, ale dabing Marka Vašuta jej povyšuje na ultimátního frajera. A gangsterka bez vraždy v restauraci? Puzo má rád ověřené postupy a nebojí se je znovu použít. ()

bobin

Skvělé retro. Pro mě, jako pro muzikanta, velmi blízké. Výborný Gere a zajímavý mladý Cage. Film má sice pomalý rytmus, ale dobrou zápletku a výstižné dobovém prostředí. Bavil jsem se. ()

CorvusBlek

Výborná dobová gangsterka, kde krev nestříká proudem, ale dominuje jazzová hudba a tanec koncem dvacátých let minulého století v Harlemu. Dobrý příběh, postavy i děj, na deštivé nedělní odpoledne ideální film. 80% ()

pollstro

Zajímavá kombinace jazzového filmu a gangsterského příběhu o násilí, rodině, loajalitě, umění a komunitě. Působivá atmosféra prohibice 20. a 30. let minulého století, která se v prostředí Cotton Club stává dějištěm strhující hudby, jevištních představení a neúnavného soupeření gangů. Efektní spojení dvou amerických žánrů, které vytváří suverénní, vizuální a energetické prostředí, kterému Coppola dokázal vnést život a myšlenku, přičemž se tak zároveň distancoval od pouhé jednoduché dekorativní zábavy. ()

lizardking

Tak já se přiznám, že tohle gangsterské drama mě zklamalo. Tohle, že natočil otec geniálního Kmotra?Vždyť to není nic jiného než polívka z třistakrát vyvařené kosti. ()

Maiken Algren

No o čom to vôbec bolo? O zakázanej láske? mafiánoch? rasizme? hudbe a tanci? Pozeral som do toho cez dve hodiny a vlastne ani neviem. Jediné čo mi utkvelo v pamäti je že nič nefungovalo. Herci nesympatickí, prehrávajúci, hudba otravná, všade kde sa mali motívy umocňovať sa bili, príbeh škoda spomínať. Teda za tento blaf mi bude za Coppolu trápne ešte veľmi dlho. ()

B3njamin

Od tvůrce Kmotra bych čekal daleko více. Gere se sice snaží hrát gangstra přesvědčivě, přesto tomu filmu něco schází. Možná to bylo moc zdlouhavé a nebo na konci filmu se mohl lépe udělat střih. * * ()

Aidina

Úžasný retrofilm v dobových kulisách na skvělý jazz! Hlavní roli barového muzikanta skvěle zahrál Richard Gere s frajerským knírkem. V Coppolově snímku se objevil mladý Nicolas Cage, kterému role bezesporu pomohla v jeho herecké kariéře. Výborné herecké výkony i kamera, ale především hudba, tanec a step. ()

brasek

Tento film je ako keby zlepenec ďalších dvoch snímkov. Ako gangsterka by to aj šlo, vcelku ma príbeh zaujímal (aj keď podobných filmov ktoré hovoria o svete gangstrov z 30. rokov minulého storočia je viac a určite sú lepšie natočené) a ako hudobná dráma ma to viac - menej nudilo. ()

david141474

No musím říct, že jsem od toho absolutně nic, ale jakože vůbec nic nečekal a nakonec jsem byl velice solidně překvapen. Musím říct, že jsem absolutně nečekal, že to přesáhne 8 bodů. Ale je to tak. Na tenhle film jsem se podíval z jediného důvodu: Nicolas Cage a musím říct že mi to trvalo měsíc no, měsíc jsem se k tomu nemohl dokopat. Nakonec když byla příležitost při jízdě busem do Alp, tak jsem toho využil, navíc jsem neměl nic jiného stáhnutý, takže se to dá celkem pochopit. Já jako stepařského tématu ignorant, musím říct, že ty stepařské scény byly velice solidní a já jen žasl. Ani děj nebyl úplně k zahození a za mě byl velice solidní a zajímavej. Do toho stepařské scény a zpěv, za mě veliká spokojenost. No a Nicolas Cage to byla taková třešnička na dortu, on ty hajzly opravdu hrát umí a to se cení. 8/10 Nikdy bych nepredikoval, že tomuto filmu dám víc jak 7! ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis