Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

tron

Atmosférická kombinácia exploitationu, snuffu, slasheru a hixploitationu s prvotriednou réžiou neznámeho a mladučkého francúzskeho zajačika, na ktorého z diaľky pozerá šedá eminencia filmu, rozporuplný Luc Besson. Násilie najhrubšieho zrna, sex, skvelá kamera, brutálne scény (beh lesom, orálny sex), vynikajúce komorné herecké obsadenie a šokujúci záver, ktorý si z nás zrejme robí srandu. ()

B!shop

Vetsinu casu dost slusnej krvak, nerikam horor, protoze nejaky lekacky tu moc nejsou a Aja se vyhradne soustredi na promakany smrti. Ty sice nejsou nejak originalni, ale jsou dost brutalni a hezky krvavy. Misty to sice Aja trochu prezene a caka to jak v Kill Billovi, ale to mi nevadilo, cim vetsi jatka, tim lip. Taky bylo fajn videt Cécile De France, kterou znam z Cesty kolem sveta za 80 dni. Naopak ten zabijak byl dost ubohej, takovej smradlavej vagus bez spetky charisma. Co ale Aja opravdu nezvlad, je konec. Pointa, ktera prevrati predchozi dej naruby, je sice dobrej napad, ale bylo to tak nestastny, ze tomu v podstate to predchozi deni vubec neodpovidalo. Kdyby to ukoncil jako klasickou vyvrazdovacku, bylo by to lepsi. Nicmene zaverecna akcicka mi spravila chut. Proste slusna vyvrazdovacka. ()

Slasher

Sacrebleu:) Tak i frantíci umí natočit dobrý horor. Představte si, že k vám takhle v noci přijde masový vrah (v tomhle případě takový správný francouzský lívanec (něco jako v Americe jižanský buran)), zabije taťku, pejska, mamku, bráchu, no a vás (v případě že jste ta ségra) si odveze prznit pěkně někam k sobě domů. Syrově natočený a docela brutální film, navíc s koncem, který to celý slušně zpřehází naruby. Bylo by těžký to komentovat a nespoilerovat přitom. Já původně čekal nějaký klasický slasher, a i když francouze nemám rád, tohle se jim povedlo. Docela nářez. ()

movie

Jestli se správně pamatuju, tak tohle mě malinko zklamalo. Především trošku vyumělkovaným šokézním koncem, kdyby to skončilo jako kdejáka obyčejná vyvražďovačka, byl bych určitě spokojenější. ()

Flipnic

Alexandre Aja důkladně oprášil staré dobré "GORE LEGENDY" "italské gore-Fulci-Bava-Argento-D´Amatovské skvosty" a naprosto nekompromisně, jak atmosférou, tak brutalitou, šíleností, napínavostí a dechberoucí krutostí, zasadil znovu po mnoha pitomých a pokryteckých letech základy staré dobré horrorové školy ... Spolu s mnou neoblíbeným Rothem, víceméně oblíbeným Robem Zombie a s tvůrci posledních dvou "Texasských masakrů" snad rozjede vlnu horrorů na starou drsnou a řemeslnou trať 70. let a počátek 80. let. HAUTE TENSION je opravdu šílený, hustý a brutální zážitek a to zejména v kině. Nelogičnostmi jsem se moc nezabýval ... Aja je prostě borec!!! ()

Bloody13

Adrenalinová bomba! Vidět Haute tension v kině bylo jako zjevení. Po dlouhé době přišel opravdu hutný, syrový a neskutečně brutální horor, který vás donutí nikdy nezapomenout. Je to právě on, kdo odstartoval francouzskou vlnu krvavých exploiterů (Frontiéres, Inside, Martyrs) a díky tomu je v téhle společnosti jasným králem. Bohužel, Aja tímhle snímkem se natolik přiblížil pomyslnému vrcholu, že sám sebe už těžko překoná. Jeho remaky jsou sice fajn, ale chtělo by to už vlastní tvorbu. ()

Faidra

Vždycky, když někde někdo píše o slasherovém žánru a množství vyteklých tekutin a vyhřezlých orgánů v určitém filmu shazuje jako čajíčkovou záležitost, mě napadá, zda by dotyčný v případě, že by se nachomýtl u havárie a měl poskytnout první pomoc, dřív omdlel, pozvracel se nebo vzal roha. Napadalo mě to dávno předtím, než jsem se na svých pracovištích začala přesvědčovat na vlastní oči, do jakého stavu je schopná lidská bytost dostat sebe nebo druhé. Takže se nedá tak úplně říct, že by se jednalo o můj oblíbený žánr, i když bádání, co na tom ostatní vidí, nepostrádá na zajímavosti. Nicméně jsem se snažila nedat předsudkům šanci a atmosféra zoufalství kombinovaného s odhodláním mě u obrazovky držela poměrně dlouho bez reptání. Ovšem pointě musím poděkovat za zprostředkování pocitu bezmocného ležení na zemi poté, co vás někdo půl hodiny kopal do koulí. Ne že by můj smysl pro logiku věci byl kdovíjaký, ale tady dostal výstavní hysterický záchvat, válel se, kopal a ječel: "Já chci nějakej smysl a vysvětlení a chci a chci a chci!" Sakra, scénáristi, ujasněte si už jednou rozdíl mezi šokujícím vyvrcholením a donebevolající pitomostí nebo aspoň svoji nemohoucnost oslaďte dostatečným počtem cukrátek, která tomu nevděčnému rozmazlenému spratkovi zavřou hubu. A ze mě laskavě nedělejte blbce, já to většinou úspěšně zvládám sama. P.S. Jen tak mimochodem, román D. Koontze Intensity, z kterého film volně vychází, podobnou debilní pointu nemá. Možná by nebylo od věci nezkoušet být kreativní za každou cenu... ()

pan Hnědý

Už jste měli pocit, že vezmete nůž a půjdete někoho rozřezat? Po chvilkové psychóze bleskově nůž odhodíte, ale za nějaký čas máte chuť' vzít zaprášený nůž a použít ho ... ..................................... ()

EdaS

Aja dokázal, že je rozený filmař, bohužel u Noci mu chyběl lepší scénář. Většinu snímku to ani nevadí, bohužel pak přijde supermegablbá pointa, která je totálně nelogická a fakt se sem nehodí. Jinak i z tisíckrát viděných scén dokáže režisér vypumpovat adrenalin, natočit je vizuálně zajímavě a propojit je s dokonale padnoucí hudbou (třeba v případě New Born od Muse). ()

tombac

I když na žánrovou odrůdu horroru jménem slasher vůbec nejsem, tento film mě dostal. Perfektně řemeslně zpracovaný, podbarvený skvělou hudbou, s hustou atmosférou, která se dá krájet.. Nechutný vrah pracuje s až mrazivou efektivností a Marie je slušná kost nepropadající panice ani v mezních situacích. Silná dvojka.. Překvapivá pointa mě nedostala, neb její podání je v soušasných hororech a thrillerech módou. Když opomenu pointu a nelogičnosti v ději z ní vyplývající, tak tu máme jednu z nejlepších zabijaček s výkonným vrahem v hlavní roli. Společně s dalším výborným francouzským počinem Malefique a anglickým Descentem absolutní špička evropského moderního horroru. ()

Mr.Apache

Rok 2003 byl pro filmový horror požehnáním. Dal totiž světu dvě opravdu mimořádná díla tohoto žánru: Dead End a právě Haute Tension. Zajímavé je, že za oběma snímky stojí francouzští tvůrci (i když Dead End je americký film). Haute Tension sice nedosahuje vybroušenosti svého kolegy/konkurenta, přesto vzbudil zaslouženou pozornost. Debut (?) Alexandra Ajy obsahuje mnoho silných scén, místy tak děsivých, že se na ně nedá jen tak zapomenout. Ale jeho největší a nejhrůzostrašnější devizou je, že smrtelné ZLO tentokrát nečíhá na své oběti někde v neznámu, na cizím neprozkoumaném teritoriu, kam za ním musíte přijít, ale právě naopak - najde si vás na vašem "vlastním hřišti", přijde za vámi až do zdánlivého bezpečí domova, a tam si vychutná vás i váš STRACH až do poslední mrtě. Tento obrácený (a v žánru dlouho nevvyužívaný) postup dělá Haute Tension ve srovnání s jeho příbuznými ještě nebezpečnějším. Kontroverzi pak zaručeně vyvolává pointa - možná trochu krkolomná, ale určitě nečekaná. Pro jedny je slabinou filmu, pro jiné jeho kladem. Ať tak či onak, tenhle kousek je ve světě filmové hrůzy jednoznačně Událost. ()

Shit

Pěkně zvládnutá vyvražďovačka. Hned od začátku to na nic nečeká a rovnou se začne pěkně brutálně zabíjet a takový zaběry na cákající krev nebo uříznutou hlavu vypadaj pěkně krutě a nejsou v tomhle filmu nic neobvyklého, i když to je s tou krví občas přehnaný, ale kdo ví, jak ta krev cáká, když se hlava urazí skříní. Bohužel, jak už je tady mnohokrát napsaný, tak ten konec to opravdu hodně zkazí a v podstatě vyvráií spoustu scén, který se odehrály. To se moc nepovedlo, ale naštěstí si mě tvůrci hned udobřili akcičkou s kotoučovou pilou. Takže za 3/4 filmu s hustou atmosférou a poslední akci s kotoučovou pilou přece jen dám 4* ()

choze

Tenhle film mě v mnohém příjemně překvapil - syrovou, civilní atmosférou (podstatně realističtější než u vizuálně vymazleného remaku Texaského masakru), několika silnými okamžiky (úvodní felace, probuzení se domněle mrtvé oběti), vynalézavostí vražd (uražená hlava, přišlápnutí těla na střepy pod ním), netradičním scénářem, upřednostňujícím místo klasického vybíjení stáda sledování vraha a unesené kamarádky a v neposlední řadě opravdu děsivým buranským zabijákem. A skvělou hudbou, samozřejmě. Negativ není moc a až na jedno se nezdají důležitá. Auto, které vypadlo z Jeepers Creepers, zbytečný, nesmyslný a co je nejhorší, strašně provařený konec, který by ve svém filmu nepoužil snad ani sběratel všech myslitelných klišé Uwe Boll, ale hlavně hrozná nuda a to od samotného začátku až do konce. Nejhorší je, že vůbec nechápu proč jsem se celou dobu tak strašlivě nudil, protože objektivně musím uznat, že tenhle film strmě ční nad americkou slasherovou produkci posledních let. ()

brit84

K pořádnému hororu má tahle vyvražďovačka daleko. Lekacích scén je jako šafránu, i když stříkání krve a máchání břitvou a noži si užijete dosytosti. Tím to ale nechci shazovat, jen se to podle mě víc blíží tomu drama/thriller. Vyzvihnout by se dala zajímavá závěrečná pointa, u které si však člověk uvědomí, že to vlastně celé moc nedávalo smysl:) ()

Dudek

Zrovna jsem dorazil z kina, takže dodávám ještě teplý komentář. Noc s nabroušenou břitvou se ze začátku jeví jako celkem slibný horor, režisér spolu s hudebním skladatelem ruku v ruce nechají několikrát vygradovat atmosféru, aby ji nakonec mohli nechat zase spadnout, neboť se nic nestane. Je to vlastně film o dvou velikých kamarádkách (Marie a Alexia), které spolu jedou k rodičům jedné z nich (Alexiiným) aby se mohli připravovat na maturitní zkoušku, jedná se ale o horor, takže je jasné, že k samostatnému učení se ani nedostanou. Hned první noc totiž zazvoní na opravený statek neznámý tlustý muž a nejdříve vcelku brutálně odpraví psa a poté i Alexiina otce... v tu chvíli začne být jasné, že tento horor si servítky prostě brát nebude. Krev stříká ze všech stran a divák se začíná pomalu bát. Ano, čtete správně, z filmu jde opravdu strach (bojíme se jak o hrdinky, tak i o sebe)... Režisér je natolik zručný, že napíná diváka dostatečně dlouho... dokonce tak dlouho, až se mu (divákovi) rozbuší srdce a začne se klepat a doufat, že Marie nebude objevena a podaří se jí zachránit Alexiu uvězněnou v rezavé dodávce. Alexandre Aja se ukazuje jako novodobý genius, tenhle film naprosto bere dech. Ač se jedná o horor, je neskutečně dobře natočený, Baxterův střih, Maximova kamera a Eudova hudba - a to vše spojeno do dokonalé podoby díky zručnosti režiséra! Rozplíval jsem se dokonce i nad osvícení scény. Pomalu bych tu ze samotného nadšení mohl vykřikovat nějaká slova o umění, neboť Haute tension se tak opravdu prezentuje. Škoda toho šíleného konce, na který nás snímek celou dobu připravuje (vážně, a některé náznaky jsou GENIÁLNÍ!), neboť snad každá teorie, kterou jsme tu vymysleli má nějakou díru, i když pár z nich se logických věru zdá. Ze všech novodobých hororů patří Haute tension rozhodně k vrcholu ledovce! Dusná atmosféra a nervydrásající podívaná, kterou asi dlouhou dobu nezažijte. Alex je bůh! ()

Gilmour93

Aby byla nějaká změna, tak tu máme zase jednoho upoceného burana ohánějícího se řeznou, sečnou, bodnou či jinou krutou smrt způsobující zbraní.. Docela poutavá bezohledná jatka dokud nepřijde závěr splachující vše do zařízení na uložení a odvod výkalů. Pointa má diváka šokovat, překvapit, vyrazit dech a ne nasrat..! ()

Aluska88

Tak tohle byla hodně nabroušená jízda. Aneb Texaský masakr po francouzsku. Cécile De France se své role "statečné dívčiny" zhostila skvěle, a je radost ji sledovat (zvláště při osobním odpočinku s walkmenem:) Scény jsou dostatečně krvavé a brutální s občasnou příměsí, která zavání splatterem (nešťastný muž s hlavou v zábradlí, či závěrečná "cákající" scéna v autě). Jediné, co bych vytkla, je konec. Ten je nečekaný, překvapující, avšak pro mě nebyl šokující, neboť vzhledem k celému předešlému ději postrádá logiku a stává se tak nesmyslným. Ale i tak, mi tato menší drobnost nemohla pokazit celkový zážitek a dojem. I když, kdyby byl konci nechán "volný průběh", a příběh by byl zakončen tak, jak se očekává, že by v tomto žánru měl být zakončen, snímku by to možná je prospělo. ()

genetique

No tak podľa mňa to bolo celé naozaj cool. Na začiatku tvrdá a hustá vyvražďovačka, ktorá sa časom zmení na naháňačku. Celé to prebehne veľmi rýchlo, celkom zaujme, nenudí a čo je pri horroroch hlavné, dosť miestami vydesí. Veľmi sa mi páčilo, že vrah bola aj žena a že vrah komunikoval a dokonca mu divák videl do tváre. Fakt dobré. 80%. ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)