Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

|| Scenár: Kevin Williamson | Hudba: Marco Beltrami | Produkcia: Cathy Konrad, Cary Woods | Distribúcia: Dimension Films | Štúdio: Woods Entertainment | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržby: 173,046,663 $ || Grupa Wes Craven / Kevin Williamson svojím dielom dali prácu a živobytie stovkám ľudí na ďaľších 20 rokov týmto bláznivým, no celkom obyčajným počinom skrze parodickej série Scary Movie. A práve to je najväčším prínosom diela, ajkeď film nepopierateľne obsahuje faktor napätia a prekvapenia, jeho význam na dlhú trať tkví omnoho viac skôr v tom, že od tej doby sa teen strašiačky vyrábajú akoby na bežiacom páse. Vždy je to o nápadu. Tento bol z masového hľadiska, sa zdá, viac, než nadpriemerný. Stačí maska, ktorá v sebe skrývá faktor kultu. 65% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(24.11.2013)

Sympatická žánrová sebereflektivní hříčka. Horror movie of the year(15.8.2007)

"MYSLELA JSEM, ŽE JSI MRTVÝ." - "ASI BYCH UŽ BYL. NIKDY BYCH SI NEPOMYSLEL, ŽE BUDU TAK RÁD, ŽE JSEM PANNA." Telefon, bílá maska a tuny filmových odkazů. Oč potupněji byly v první polovině 90. let teenagerovské vyvražďovačky pohřbeny hlavně zásluhou New Line Cinema (LAST FRIDAY: JASON GOES TO THE HELL, FREDDYHO SMRT: POSLEDNÍ NOČNÍ MůRA), s o to větší parádou se v druhé polovině 90. let zase vrátily zásluhou dvou mužů - filmového maniaka, scenáristy Kevina Williamsona (dále scénáře k TAJEMSTVÍ LOŇSKÉHO LÉTA a VŘÍSKOTU 2) a hororového guru Wese Cravena. Williamson napsal scénář rozverně si pohrávající se subžánrovými klišé, s bezchybnými dialogy a skvělými hláškami, kde postavy nejsou jen maso na rozkrájení, který Craven s jasně patrným nadšením velmi zručně a dynamicky natočil. Následovala nová vlna vyvražďovaček (včetně tří pokračování VŘISKOTU), kterou zastavila až vlna remaků japonských hororů, po kterých přišla vlna remaků hororových klasik a vlna exploitation... Takže abych to shrnul: fanoušci budou nadšeni - a na těch ostatních nezáleží.(3.9.2006)

Klasika svého žánru. Viděno 3x.(1.6.2008)

Craven tvoří "něco" bez tvaru, zápachu a výsledného efektu. Vřískot není ani hororem (kvůli komediálním prvkům), ani parodií/komedií (kvůli hororovým prvkům) a oboje dohromady věru fungovat nemůže. Vše je napůl cesty, tudíž se výsledek ztrácí v přeplácanosti a průměrnosti celkové výslednice. Úvodní scéna s telefonem je povedená, stejně jako nejasnost maskovaného zabijáka, ovšem jinak je to typická teen vyvražďovačka. A to pomrkávání režiséra na diváky jsem taky jaksi příliš často neregistroval. Buď jsem totální filmový negramot, nebo tam jednoduše není moc co vidět. Průměr, aneb oproti dalším dílům ještě solidní porce zábavy.(16.2.2007)