Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Teen's vyvražd'ovačka, bez silného žánrového prožitku. Druhé a třetí zhlédnutí je nevyhnutelné, hodnocení předběžné.(3.3.2012)

Dokonale napínavý a originální horor, který je zároveň poctou i výsměchem všem teenagerovským vyvražďovačkám. Nebere se vážně a hlavně vtipně-morbidní finále to potvrzuje. Craven předvádí jízdu, kterou si jednou za čas rád zopakuju. Pět nedávám jen proto, že na horor je tu docela málo krve...(4.9.2008)

Vřískot jsem viděl aspoň desetkrát a už se u něj tudíž moc nebojím, nicméně je to stejně pořád dobrá zábava - scénář si zajímavě pohrává s žánrovými klišé, obsahuje hodně fórků, narážek a referencí, má (v rámci žánru) zajímavé postavy a vůbec představuje pro kvalitního režiséra Cravenova formátu solidní základ pro vysoce nadprůměrnou hororově-komediální podívanou. I s odstupem deseti let je jasné, proč zrovna tenhle snímek odstartoval další hororovou vlnu. Zkrátka klasika. A dvojka je asi ještě lepší.(13.12.2006)

Nevim, proc v tomhle vsichni vidi neco extra, podle me se jedna jen o lehce nadprumernou vyvrazdovacku. Sice se Wesovi povede obcas nejaka dobra smrt nebo napinava scena, ale ani jednou se nestalo, ze bych se leknul nebo bal. Takze cim vlasne film vybocuje z prumeru? Jednak hudbou, ktera je spravne drsna prakticky celou dobu filmu, pak diky hercum, kteri sice nehrajou oskarove nebo tak neco, ale v zanru hororu to je slusnej nadprumer. Navic jsou sympaticky. Nejvic jsem si oblibil postavu Davida Arquettea. Taky je dobre udelanej "vrah", kterej je na zaver spravne psycho a v podstate do konce neni jasny, kdo tim "vrahem" je. A pak diky ruznejm odkazum na jiny horory, ruznejm vtipnejm komentarum atd., ale tohle vsechno na lepsi hodnoceni nestaci. Mozna je problem v tom, ze jsem predtim videl Scary Movie a ty sceny holt uz nepusobily tak, jak meli.(27.11.2006)

"Předvídatelné! Já jsem věděl, že kousne!" Děj tohoto snímku je třeba brát jako varování, že přílišná konzumace hororů může nenávratně poškodit mozek. Já jich zase tak moc do roka nesním, ale tentokrát jsem se zakousl do Vřískotu a ochutnal jsem nečekaně výživnou a lehce stravitelnou podívanou. Mám totiž hrozně rád nadhled a hlášky a to jsou ingredience, kterými se evidentně nešetřilo. Přitom určitě nedokážu ocenit všechna ta vážně míněná a zároveň neustále zesměšňovaná žánrová pravidla, která znám pouze povrchně a ještě k tomu se za to nestydím.(5.4.2016)