Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

|| Scenár: Kevin Williamson | Hudba: Marco Beltrami | Produkcia: Cathy Konrad, Cary Woods | Distribúcia: Dimension Films | Štúdio: Woods Entertainment | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržby: 173,046,663 $ || Grupa Wes Craven / Kevin Williamson svojím dielom dali prácu a živobytie stovkám ľudí na ďaľších 20 rokov týmto bláznivým, no celkom obyčajným počinom skrze parodickej série Scary Movie. A práve to je najväčším prínosom diela, ajkeď film nepopierateľne obsahuje faktor napätia a prekvapenia, jeho význam na dlhú trať tkví omnoho viac skôr v tom, že od tej doby sa teen strašiačky vyrábajú akoby na bežiacom páse. Vždy je to o nápadu. Tento bol z masového hľadiska, sa zdá, viac, než nadpriemerný. Stačí maska, ktorá v sebe skrývá faktor kultu. 65% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(24.11.2013)

Vřískající bílá maska sice občas někoho penetruje masivní kudlou, většinou je však v nejrůznějších naháněčkách neuvěřitelně nemotorná, o nějaké mysterióznosti nemůže být ani řeč. Možná film posouvá tento subžánr dál a měl bych ho brát s nadhledem, možná kvitovat ten údajný černý humor, pravdou ale je, že mi nic nového nedal, že jsem se ani jednou neleknul a že jsem měl stále před očima ujetý Scary Movie a hlášku: "Halóóó, kterej horor máš nejraději??" a pak taky: "Šluk, šluk, šluk, šluk..." Nemůžu za to:) 14 miliónů dolarů(rozpočet)/173 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(9.11.2007)

„Ty poslouchej, ty malá bestie, ještě jednou zavěs a vykuchám tě jako rybu, rozumíš?!“ První z Vřískotů bude mít dvacetileté výročí, takže ideální příležitost si ten úžasný feeling z druhé poloviny devadesátých let znovu vychutnat. Tedy alespoň u prvních dvou pokračování, kdy fungoval spolehlivě. Wes Craven natočil poctu žánru (a o necelé dva roky později ji zopakoval) plnou odkazů a stylových hlášek pro znalé. Mate diváka (tipů na vraha je překvapivě víc než u druhého pokračování), vrací se ke svým předchozím látkám (Volal jste mě? - Tebe ne, Frede!) a pro tehdejší diváctvo byl zatraceně atraktivní. Začalo to promyšlenými telefonáty, skončilo velkým ostrým nožem. Když se vrah v hororu řídí hororovými pravidly, postavy o oněch pravidlech neustále klábosí, připomínají je, z filmu se stává jakási „parodie na druhou“ a v mnohém vystupuje právě proti pravidlům. A kdo ví, co se stalo kupříkladu v Elm Street, může očekávat ještě silnější zážitek. Craven si se svým týmem dělá, co chce, v rozporu s očekáváním odkrouhne hlavní hereckou hvězdu hned v úvodu a přichystá mnohem víc dramaturgických naschválů. Kladem jsou i svižné dialogy. Příběh je naopak prostý, ovšem děj tu není tím hlavním. Poklidným městečkem Woodsboro to otřáslo už před rokem. Někdo znásilnil a zavraždil matku dospívající studentky. Těsně před ročním výročím vrah udeří znovu. A zase. Město je na nohou, všude jsou média, policie, nechybí novinářka Gale Weathers, která píše knihu o rok staré vraždě. A nebude jediná, komu půjde o zdraví. Potěší, že maskovaný zabiják je obyčejný člověk, chybující, místy nemotorný. Prostě „lidský“. Když už by někomu vadilo to kloubení komediálních a hororových prvků, nemůže jednoduše ignorovat, že Craven v polovině devadesátých let odstartoval další hororovou vlnu. A to se počítá!!(2.8.2015)

Scénář Vřískotu je jen logickou odpovědí na mediální a společenský vývoj v první polovině 90. let. Pulp Fiction stvrdilo možnost hláškujících postav v hraném filmu s odkazy na další multimediální díla v maximální míře, Takoví normální zabijáci upozornili na možnosti dopadu žánrů hraných filmů na jednání jejich diváků v dalším extrémním příkladu. A Wes Craven byl dvakrát na správném místě ve správnou dobu. Nejprve, když si přečetl čerstvý scénář Kevina Williamsona, pro kterého úspěch Vřískotu byl otázkou kariéry, a podruhé, když mu studio později nabídlo jeho režii. Svým ideálním stylem pak stmelil dohromady fungující mix teen vyvražďovačky a popkulturní smršti odkazů na filmy od Rebela bez příčiny po Bezmocnou (1955-1995), samozřejmě nevyjímaje některé Wesovy kasaštyky jako Noční můra v Elm Street (1984). Ze zpětného hlediska pozdější trilogie zde bylo zasazeno mnoho zajímavých témat, která byla později rozvinuta naprosto uspokojivým způsobem. A samozřejmě pak každý z filmů může dobře fungovat i samostatně. Čili prvnímu Vřískotu, který měl od samého začátku samá pro, pomohla ještě ikonická účast Drew Barrymore a dál už byla možnost nechat herecky vyrůst další tváře. Neve Campbellová si na Vřískotu postavila filmovou kariéru, Courteney Cox se vymanila ze šablony Přátel a společně s Davidem Arquettem vytvořili úspěšný pár. Mláďatům Rose McGowan a Jamie Kennedymu zdejší zkušenost také velice prospěla. Dnes můžu jen uvažovat o tom, jaké by to bylo, kdybych se k úvodnímu dílu dostala ještě před Dvojkou, kterou mám ovšem z celé trilogie nejraději. Na každý pád je skvělé, že ani jeden z Vřískotů doposud neztratil na aktuálnosti.(12.4.2011)

Wes Craven mě svým Screamem opravdu nečekaně překvapil. Byla jsem připravena na krystalický teenagerský horor let devadesátých, který bude naplněn výkřiky, krvavou lázní a tím klasicky otřelým druhem napětí. To vše jsem také dostala a naprosto jsem si to užívala. Ale poněkud jinak, než jsem myslela. Čekala jsem, že bych se mohla i bát, ale toto kultovní dílo mi často připadalo spíše jako hororová veselohra. Zvláště zhruba od druhé poloviny, kde se koná onen velký mejdan. Ten je doslova napěchován humornými, ač krvavými momenty. Mému dojmu také velmi ochotně pomáhalo neustálé srovnávání se Scary Movie, která parodovala snad většinu scén z tohoto filmu. Tu jsem zhlédla o hodně dříve, takže ve spoustě pasážích jsem měla nutkání ke smíchu (ten se většinou i dostavil) ještě předtím, než se vůbec začaly odehrávat:) Chvílemi jsem tak měla pocit, že už tyto scény jsou samy o sobě jistým způsobem komické a že Scary Movie je pouze přetřela silnějším parodickým nátěrem. Každopádně myslím, že i kdybych ji neviděla, tak celkově by na mě Vřískot působil jako povedená hororová zábava.(9.4.2011)

• - Film byl volně inspirován 5 dní trvajícím vražedným řáděním takzvaného Gainesvilleského rozparovače, který během svého obzvlášť brutálního vraždění používal masku. (Žralok)

• - David Arquette měl původně hrát Billyho, ale zamiloval si postavu strážníka Deweyho. Ten byl v původním scénáři popsán jako urostlý a ne příliš bystrý chlapík. (DareDeer)

• - Drew Barrymore (Casey Becker) a Roger Jackson (vrah po telefone) sa spolu nikdy nestretli. (Msscastillo)