Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Wes Craven se ukazuje jako neskutečně uvědomnělý tvůrce, který přesně zná hranice žánru a dokáže si s nimi pohrávat. Vřískot je klasický teen horor, který jede podle schématu, který moc dobře známe, jen s tím rozdílem, že se jej drží až křečovitým způsobem, což samo o sobě působí komickým dojmem. Ale tvůrci v čele se scénáristou si dovolují jít ještě dál, nastrkávají do děje veliké množství komediálních vložek, které během celého děje fungují díky jejich různorodosti. Ale nebojte se, že díky vtipným scénám přijdete o očekávaný horor, to se totiž vůbec nestane. Wes Craven pečlivě buduje atmosféru, pohrává si s hudebním doprovodem a nechává diváka pomalu předvídat co se asi tak stane. Vřískot je jeden z mála hororů, který disponuje chytrými dialogy a inteligentně sepsaným scénářem, který musí potěšit snad každého fanouška. Jediným záporem je až přiliš vybledlý konec, který se sám polapil do vlastní pasti. Dvojice magorů sice skvěle zapadá do posavadního dění, ale závěrečná scéna již nemá takové grády jako zbytek filmu.(2.11.2007)

Asi to na mě nezapůsobilo tak, jak mělo. Jako horor nic moc, jako laciná a brutální polodetektivka to celkem ušlo. Na druhou stranu některý scény sou opravdu dobrý, ale že bych z toho byl nějak totálně odvařenej, to se říct rozhodně nedá. Lehkej nadprůměr.(7.10.2002)

Teenegerovská vyvražďovačka - po pravdě řečeno čekal jsem, že to bude horší.(31.3.2003)

Začátek slušné hororové série. Bohužel chybí pořádná atmosféra a silné scény.(10.7.2004)

Dokonale napínavý a originální horor, který je zároveň poctou i výsměchem všem teenagerovským vyvražďovačkám. Nebere se vážně a hlavně vtipně-morbidní finále to potvrzuje. Craven předvádí jízdu, kterou si jednou za čas rád zopakuju. Pět nedávám jen proto, že na horor je tu docela málo krve...(4.9.2008)

• - V domě Stuových rodičů, kde se odehrávala závěrečná jatka, doopravdy zemřeli při stavbě dva lidé. (SidneyP)

• - Scéna v ktorej sa Billy (ktorý sa podobá na Johnnyho Deppa) vkradne cez okno do izby Sidney, je veľmi podobná tej, kde Deppova postava urobí niečo podobné v Nočnej More z Elm Street (1984). (2-Xtreme)

• - Ve scéně na školních toaletách se náramek Sidney (Neve Campbell) v každém střihu neustále stěhuje z jednoho zápěstí na druhé. (DareDeer)