Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

kobliha

Ten strih... Musel som si niektore sceny pustit v slow motion, aby som si vobec vsimol co sa v nich stalo. Strih robi film niekedy znacne neprehladnym a do toho pouzite rozne deformacie obrazu by som nechal skor trainspottingu, sem sa vobec nehodili, par krat som nadobudol dojmu ze je cela posadka vyfetovana na minder p1cu. A divim sa vobec ze amici robia take drahoty pri vysielani raketoplanov, ked podla tohto filmu sa staci na volny vystup do vesmiru poriadne obalit hajzlovym papierom .. ()

Darkslayer

Priemerné sci-fi, ktorých sme už videli desiatky. Vizuál miestami pekný ale prevažnú časť tvorí interiér lodi, čo nie je nič moc. Príbeh nespočetnekrát ošúchaný. Základná myšlienka má niečo do seba, ale dej samotný možme vidiet v každom druhom sci-fi o ceste do vesmíru (niečo sa poserie - ludia umierajú, niečo sa dostane na palubu - ludia umierajú). A posledná štvrtina to dosť pokazila. Ostať len pri nehodách a zlých rozhodnutiach bolo by to o * naviac ale s tým "zombom" to už prehnali. Na jedno pozretie fajn, ale nič viac. ()

Axident

Špatné to není, ale snad jsem po oslavných recenzích očekával moc, protože zas takový majstrštyk to není. Slušné, ale očekávatelné sci-fi, postrádající originalitu, nadšení mi nepřineslo... Souhlasím s POMO - Horizont události a ostatně i diskutabilní Solaris (2002) mě oslovil o poznání víc...¨ Edit 1.5.2015 Po osmi letech jsem dal znovu a dostalo mě to víc. Hlavně ta depresivnost je hustá. ()

Adm.Nelson

Začiatok je vynikajúci až do momentu, keď sa tam objaví ten magor a z dobrej sci-fi sa vykľuje obyčajná vyvražďovačka. V celku ale hodnotím kladne. Rose Byrne potešila. 8/10 ()

Vodny

Vizuálně dokonalé, hudebně perfektní, herecky dobré ale scénaristicky by to šlo určitě lépe. Pár minut před koncem, scéna kdy Cillian Murphy ve skafandru spouští sekvenci odpalu bomby, vše ve zpomaleném záběru, následně utíká a zakopává patří mezi nejemotivnější části filmu a to především díky skvělé skladbě, která je mimochodem nápadně podobná tracku 15 - John Murphy - Who are You z Miami Vice (pokud si odmyslíte klavír, tak ten motiv tam je). Rozhodně jde o rozporuplný film plný otázek bez odpovědí, ale takové jsou sci-fi thrillery, záhadné, napínavé a plné děsivě/vzrušující atmosféry. Sunshine je mixem mezi Koulí a Armageddonem ! Husí kůže zaručena stejně jako momenty, kdy nebudete moci ani dýchat. ()

Rannveig

Výborné sci-fi, které samo sebe shodilo svým neuvěřitelně nevýrazným koncem a také se o dost připravilo nedobrým střihem. ()

PDcz

3 hvězdičky V celku koukatelný snímek na téma vymírání lidí na zemi. [X] minus 1* hvězdička za hororový prvek, který nám tam nesedl a bez něj by se nám to líbilo o mnoho více. [X] minus 1* hvězdička Dali sme si chvilkovou pauzu během filmu a za naše otupění k možství katastrofických scénářů. [X] Budiž ke cti tohoto snímku, že se nekonal americký happyend s dojemnou hudbou na pozadí projevu presidenta spojených států. ()

Puol

Slušná atmosfercká záležitosť, ktorú jední vyzdvihujú do neba a ďalší hania priemernosťou,vykrádaním a neustálym porušovaním fyzikálnych zákonov. Zopár silných momentov a najde, ale podľa mňa sa o žiadne prevratné sci-fi nejedná. ()

merigieren

Už vím proč jsem dal 1* za dob, kdy právo komentovat bylo pro mě nedostupné. Jedná se totiž o odpad. Pokud chcete ukazovat budoucnost, máte dvě možnosti. Fantasy, v němž stačí říci budiž světlo, a rozsvítí se aniž bych se ptal, jak je to možné. Sci-fi, kde stavíte na realitě a tudíž ke světlu potřebujete nějaké chemické reakce. Dobrým zvykem bývá i vysvětlení principu pro hlupáky, jako to dělal starý dobrý Werne. Jenže Jules se držel při zemi a dokázal vše odůvodnit, zatím co v tomhle filmu vysvětlují zhovadile hovadiny. Někde jsem zaslechl, že by se slunce mělo rozpínat a pohltit Zemi (na tom se náhodou s Albem shodneme), proč když ovládáme PC hlasem, debatujem s ním o procentech, musíme ručně přenastavovat nějaká hloupá čísla ?, Jak je možné, že zásoby kyslíku byly nedostatečné 1 a čtvrt cesty (to je napadlo vyrábět kyslík až nekde u Merkuru ?), o té bombě nemá smysl ani mluvit. Přeposílání zpráv na Měsíc by signálu skutečně ušetřilo ďábelský kus cesty na Zem. Mohl bych tady dlouho vypisovat nesmysly, které mi ten film znechutily, ale mě trápení začalo již první větou. Slunce vyhasíná, bomba o velikosti ostrova menheten, ten klidný mrtvolný hlas ve mě vyvolal odpor, jako reklama hlásající že diamant jste si zvolili za standard krásy (házím ovladačem po TV). Na podruhé jsem nedokázal vydržet a v polovině má myška začala šmejdit v Mozile. Ke mě bůh také promlouval 7 let, ale říkal mi až to natočej dej tomu odpad a já se vzepřel. Některé obrázky jsou hezké na tapetu plochy... ()

Osanos

Po druhém shlédnutí přidávám pátou hvězdičku a ve snech začínám vidět povrch slunce... Nedostala mě jenom grafická stránka a "kult slunce", ale i skvělí herci a parádní kamerové, zvukové a trikové hrátky při vyvražďovacím závěru. I úplná "blbost" o misi raketou, která má zachránit svět, se dá parádně natočit. ()

Amplifier

Film s ne moc přijemným námětem o zničení lidstva! Před filmem jsem si říkal že to tady už bylo mockrát a bál jsem se nudy ale bál jsem se zbytečně Sunshine je něco nového. Dobré výkony herců střídají skvělé vyzuální efekty. Ke konci jsem měl strach že se nedočkám happyendu ale nakonec to přece jen přišlo :) pěkných 80% ()

Eluin

Velmi zajímavá Boyleova sci-fi vize, která se však ve své závěrečné fázi trochu zvrtne až moc do "akčna". Jinak triky a celé vizuální zpracování je vskutku perfektní. Totéž platí o hudebním doprovodu filmu. ()

Prolog

Až se jednou ráno probudíte a venku bude krásný den, poznáte, že to vyšlo... Nádhera! Musím si Dannyho Boyle zařadit do oblíbených reřiséru, protože to co jsem viděl v Sunshine jsem neviděl už hodně dlouho. Ten režisér je blázen, vizionář, návštěvník z cizí galaxie...jen tak proplouvá prostorem i časem...lidskou myslí. Když vezmu už jen ty fotky členů posádky, které problikávají hlavním dějem. Nahání mi to husí kůži! A totálně psycho závěr! Nádhera! Rychlý střihy několika kamer z různých úhlů na TO něco...NĚCO! Všechno dohromady to vytváří atmosféru, která by se dala krájet. Vynikající herecké výkony a už vůbec obsazení (Cliff Curtis je prostě frajer). A některé scény (viz. objevení živé rostlinky)!!! Nemám slov... To není tvůj Bůh, ALE MŮJ! ()

gumbo

Příjemně depresivně atmosférická sci-fi, trochu vykrádajcí Event Horizont, se stejně špatným závěrem, který neskonale ubíjí prvoplánové klipové sekvence. Delší stopáž s více scénaristických nápadů a možná by se film dostal mezi top sci-fi desetiletí (a to se jich natočilo velmi málo). Takhle... lepší průměr. 70% ()

sbl

Nemám co dodat. Danny je režisérská jistota, tam nemám co vytknout. Nádherné exteriéry Ikaru ve vesmíru a především hudba! Na scénu, kdy se kapitán nechá usmažit na plášti se solárními články, nebo když Cillian Murphy přelétává z jedné části lodi s pozadím smrtícího slunce nikdy nezapomenu. 90% ()

Páně

Tento film není pouze o proklamované cestě ke slunci, ale především také o psychologii jednotlivých postav astronautů a vědců. O jejich společném dlouhodobém soužití v rámci jedné lodi. O jejich chybách které mouhou udělat, protože jsou "jen" lidé, i když tyto chyby mohou mít vskutku fatální dopad na celé lidstvo. Také o tom jak se sami dokážou srovnat s faktem, že jsou chybující a o rozhodnutích, které musejí učinit v kontextu přežití celého lidstva. Audiovizuální stránka filmu je bezchybná, v tomto lze před panem režisérem Boylem pouze uznale smeknout. Některé detailní momentky, ovšem s podstatným významem, lze nalézt po celou dobu filmu, jako drobné jednohubky pro pozorného diváka. Skvělý soundtrack od Johna Murphyho je skvěle padnoucí! To, že se většina děje odehrává spíše v interiérech vůbec nevadí, ale naopak zhušťuje psychologickou atmosféru. Cilian Murphy je skvělý herec a dokazuje svůj nadstandard. Ostaní zdatně sekundují. Čert vem občasné logické chybičky, roztávají v moří slunečního světla rychleji než sníh. Let me guess......surface of the sun? Tenhle film je skvost ! ()

Trešlson

Pro mě je Sunshine tak trochu srdeční záležitost. Zajímavý příběh se sympatickými (hlavně také inteligentními) hrdiny, místy s dialogy, které jsou trochu "přitažené" za vlasy, ale jakékoli mouchy, kterých je opravdu poskrovnu, mi vynahradilo finále (právě díky němu už se na Sunshine dívám po stopadesátéšesté), které jsem poprvé sledoval pomalu se zatajeným dechem a které je podkresleno velmi krásnou hudbou. Film, který mě po tak dlouhé době ještě nedokázal omrzet, nemohu ohodnotit jinak než plným počtem. ()

Radek.SCH

Sice se to z perfektního komorního filmu s nádhernými záběry na slunce a jiné planety zvrhlo v obyčejnou vyvražďovačku, ale celkové vyzuální zpracování (od kostýmů, přes architekta až po vizuální efekty) a hlavně naprosto geniální hudbou (hlavně té od Underworldu [Peggy Sussed], která běžela při závěrečných titulcích) mě to naprosto dostalo. Pan Bay a zbytek Severní Ameriky by se měl co od Boyla učit. Takový film si zaslouží běžet pouze v kinech a bez dabingu. ()

strikeman

Nevímproč jsem od tohoto snímku moc nečekal (snad proto, že kvalitní scifíčka odehrávající se ve vesmíru jsou v poslední době dost nedostatkovým zbožím), a tak jsem byl vlastně nakonec celkem překvapen. Přesto nemohu dát vyšší hodnocení, hlavně skrz některé méně přesvědčivé herecké výkony. 69% ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace