Dvojnásobně silnější a akčnější ultimátum než v Batman Begins. The Dark Knight je akční seance, při které se divák ocitne v "Umbram suam metuere" a pořád chce být v kontaktu v plném rozsahu bez ohledu na následky.(19.8.2012)

Každoročne do našich kín dochádza niekoľko filmov s vopred vybudovanou povesťou filmovej udalosti (s malým U, sorry Shy) roka. Ako to už býva, tento hype sa nevyhnutne podpíše na hodnotení recenzentov, filmových fanúšikov i bežných divákov. Avšak v prípade filmu, ktorý sa niekoľko dní po uvedení vyšplhá na prvé miesto v TOP 250 IMDB, v priebehu natáčania zomrie jeden z hlavných predstaviteľov a médiá mu už teraz pripisujú „istého“ Oscara za najlepší mužský herecký výkon, sa nevyhnutne mediálna mašinéria vyzúri omnoho silnejšie a posunie divácke očakávania do oblasti, kde už viacerí nie sú schopní sa na film pozrieť objektívne. Predovšetkým: Dark Knight je výborne zrežírovaný film. Čo od Nolana po Memente, Insomnii či dokonalom Dokonalom triku všetci čakáme a nijak nás to neprekvapí. Ak má Dark Knight s niečím problém, je to koncept „komiksu na novej úrovni“. Paradoxne, až pri DK mi došlo, prečo ma nezobral Batman Begins. Je totiž podobne ako jeho mladší (a už teraz zjavne i úspešnejší) braček príliš „reálny“. Obrazová komiksová zložka a doslova temná atmosféra Gothamu (tak skvelo predvedená v Burtonových Batmanoch) ustupuje čo najrealistickejšiemu vizuálu. Nolan núti divákov sledovať fikčný svet veľmi blízky tomu ich vlastnému, zachovávajúc pritom väčšinu blockbusterových pravidiel (že film nekončí tak celkom happyendom, neberiem za rebéliu, to je len kotva pre ďalšie pokračovanie). A čo je horšie - a v mojom hodnotení to stálo DK tú jednu hviezdičku – je to, že v takto „reálnom“ fikčnom svete Gothamu vedú medzi sebo postavy neskutočne tupé prvoplánové - a čuduj sa svete - komiksovo patetické dialógy a niektoré scény sa doslova pýtajú do telenovely. Takto potom celá snaha vystavať DK ako „brutálne vážnu drámu“ (© by Tommy987) nevychádza celkom podľa predstáv autorov vďaka nehomogénnosti komiksových a realistických prvkov. Herci odviedli svoje vskutku na jednotku, až na také maličkosti ako Baleov „zožral-som-klince“ zvonivý hlas. Napokon mi nedá nevyjadriť sa k „oscarovskému“ výkonu Heatha Ledgera ako Jokera. Nehovorím, že je zlý, ak však skutočne plešouna získa, bude to skôr „mali sme ťa radi“ ocenenie, než ocenenie za výborný výkon. Skrátka, prihrbenie, maska, priteplený hlas, olizovanie a občasné výbuchy zúrivosti sú fajn, avšak okrem nich o Jokerovi neviem nič. Podobný pocit som mal z Jacka Sparrowa, lenže Johnny mal uľahčenú prácu tým, že šlo o o komediálnu postavu a dobrodružný žáner. Dark Knight je výborný film, len je potrebné pripustiť, že nie je dokonalý a miesto najlepšieho filmu všetkých čias beriem ako veľmi zlý vtip. 8/10(29.7.2008)

Rozpočet $185miliónovTržby USA $534,858,444Tržby Celosvetovo $1,004,558,444údaje od roku 2009 Tržby za predaj Blu-ray v USA $33,936,910 //počet predaných kusov 2,617,143Tržby za predaj DVD v USA $282,154,852 //počet predaných kusov 19,216,168║ __Dnes(31.07.08) som zažil doterajšie Filmové Absolutórium!!! Neveril som vlastným očiam, dosť často som miestamy nedýchal a len ťažko som si uvedomoval, že ešte niekto dokáže prekonať všetko čo som doteraz videl. /videl v kine 5x "z toho som mal maraton 3x po sebe": toto nie je film ale nová dimenzia, nič menej než 200% sa nedá dať, či že nie 5hviezdičiek ale neskutočne zaslúžených 10**********/ __„Šialenstvo je niečo ako gravitácia, stačí len postrčiť a stiahne ťa k zemi.“ /Joker/ __V roku 2005 ešte nikto netušil aký prielom spraví režisér Christopher Nolan svojím filmom Batman Začína v comicsovom žánri. Teraz pri jeho pokračovaní pod názvom Temný Rytier sme už zhruba vedeli do čoho ideme ale tušiť, že z tohto filmu sa stane fenomén gigantických rozmerov, nečakal asi nikto. Veľké očakávania sa rázom začali stupňovať už na začiatku roka 2008. Tento zlom a záujem spôsobila tá najhoršia možná vec a to nečakaná tragédia, keď sa herec Heath „Joker“ Ledger predávkoval liekmi, ktoré mu mali pomôcť dostať sa späť do normálneho života... ešte si čerstvo pamätám ako sa opovrhovalo nad jeho obsadením do úlohy Jokera, že nemá šancu byť lepším ako bol ten v podaní Jack Nicholsona. Ja osobne tiež v prvom momente som nemal predstavu ako by Ledger dokázal pojať tak čudesnú postavu, lebo jeho herecká kariéra bola založená prevažne na kladných postavách, čo ani zďaleka neoplývali nejakým psychopatickým správaním. Nádej na usmernenie herca v jeho prejave, mi dával hlavne samotný režisér filmu Nolan, ten je známy práve tým, že dokáže pracovať s hercami a vydolovať z nich aj to čo asi ani sami netušia, že majú vo svojom hereckom prejave. A dnes sa už dá povedať, že pre Ledgera to bolo asi moc veľké sústo, poňať takú temnú postavu. Kde jeho herecký prerod v šialeného Jokera sa stal viac než dokonalý, on sa Jokerom skutočne stal a už nikdy sa z tejto postavy nevymanil. __“Heath Ledger sa pre úlohu Jokera narodil a zomrel.„ __Pred uvedením filmu do kín, prišla najprv chválospevná kritika aká tu už dávno nebola, aspoň nepamätám, že by tak niečo niekedy vychvaľovali. Tým sa začali očakávanie ešte stupňovať, hlavne keď film začali porovnávať s filmovým pokračovaním ako je uznávaný Krstný otec 2. V USA prepukla pred premiérou doslova davová šialenosť po lístkoch do kina, premietacie časy sa museli pre obrovskí záujem rozšíriť aj na polnočné predstavenia, či dokonca na 3hod. a 6hod. rannú. A keď konečne nastal premiérový víkend, rekordy v tržbách nepoznali konca kraja a nielen to, fanúšikovské filmové portáli film vyniesli na popredné čí dokonca aj prvé miesta v hodnoteniach. __Nolanová vízia príbehu o Netopierom mužovi je založená hlavne na postavách a ich charaktere. V žiadnom prípade nezakladá postavy na nejakej fyzickej „nad“sile a preto sa venuje akčnej stránke len okrajovo. Jednoducho neprikladá tomu taký dôraz ako by mohol, ale snaží sa nám poukázať skutočnú podstatu vnútorného rozpoloženia postáv a kde je nevyhnutné poukázať aj na ich slabosti. Najzložitejšia postava je Bruce Wayne/ Batman(Christian Bale) ten sa nachádza v príbehu v troch polohách. Prvou je Bruce Wayne vystupujúci na verejnosti ako zhýralí snobský milionár. Druhá tvár je tá v súkromí, tam sa mení na svoj skutočný charakter skromného človeka, otvorene komunikujúceho na rovinu len so svojimi najbližšími. Presnejšie ide len o trojicu najvernejších a to sú sluha Alfred(Michael Caine), správca jeho firmy Lucius Fox (Morgan Freeman) a priateľka Rachel Dawson(Maggie Gyllenhaal). Tretia tvár je Batman, nočný ochranca Gothamu dodržiavajúci svoje nepísane zákony, kde tým najhlavnejším sa stáva práve slovo nezabiješ! A práve v mnohých ohľadoch to má neskutočne sťažené, aj naprieč tomu že môže využívať najnovšie výdobytky techniky. Stvorené v jeho firme vo vývojovom úseku pod vedeným Luciusa Foxa. Vďaka tomu získa na svoju stranu pre dolapenie mužov z podsvetia len výhodu v technických pomôckach ale na ochranu veľkého mesta ostáva úplne sám. A akýchkoľvek dobrovoľníkov odetých v čiernom Batmanovskom podomácky zostavenom kostýme, pridávajúcich sa dobrovoľne na jeho stranu nemôže prijať. Ten dôvod je prostí, mohla by časom vzniknúť nová odroda Ligy Tieňov, ktorá by si mohla svoje zákony vynucovať cez teror na nevinných občanov, tak ako to bolo za ich vodcu Ras Al Ghula. A preto vo svojom temnom odeve, bojuje priamo zo zlom sám a len z časti využíva pomoc overeného komisára Gordona, či skorumpovanej polície, ktorej v podstate necháva na starosť len zatýkanie dolapených či usvedčených zločincov nachádzajúcich sa na mieste činu. __Harvey. Harvey. Harvey Dent. __Silným spojovacím článkom medzi dobrom a zlom sa stáva postava prokurátora Harvey Denta/ TwoFace(Aaron Eckhart). Ten zastáva v prvom rade zákon a poriadok, jeho počínanie je impulzívne, pred ničím neustúpi a preto sa stáva veľkých postrachom podsvetia. Takže v jeho prípade ide o bieleho rytiera Gothamu, čím sa stáva stredobodom príbehu a jeho činy dávajú jedinečnú možnosť práve Batmanovi aby upustil od svojich zásahov v radoch podsvetia a ponechal všetko len v jeho rukách. Vložením tejto postavy do príbehu sa vytvára a mení aj milostný trojuholník Dent-Dawson-Wayne, čím vzniká vnútorný súboj dvoch silných mužov o ich lásku Rachel Dawsonovú. A práve Bruce Wayne, kvôli svojej tajnej identite to má o dosť sťažené. Jeho hlavný problém nastáva v tom, že má stanovené ultimátum od Rachel, kde by sa mal vzdať svojej hrdinskej kariéry Batmana. Samozrejme, že si to Bruce v plnom rozsahu uvedomuje ako moc mu je postava Batmana na príťaž. V prvom rade to je záťaž vo vzťahu k Rachel a preto by si rád úlohu ochrancu Gothamu vymenil práve s Dentom. Ten je na takúto úlohu pripravený a spočiatku mu jeho aktivity v čistení Gothamu od zločincov vychádzajú. Lenže to ešte netušil čo svojími činmi spôsobil. Lebo zahnaný mafiáni do kúta, využívajú svoje jediné tajné eso v rukáve a púšťajú na pľac nevyspytateľného Jokera. __„Why So Serious?“ __Najzásadnejšou postavou v príbehu sa stáva Joker, šibalský chlapík s bojovým maskovaným tváre, čo by chcel zmeniť svet podľa svojho zvráteného vkusu. Práve on tu ťahá po celý čas za nitky osudu. Presnejšie všetko čo sa tu udeje je prácou toho najprešpikovanejšieho plánu, plánu čo by mal vyústiť v úplný chaos medzi obyvateľstvom mesta Gotham City. A to čo si zaumienil, sa mu aj po celý čas darí a náramne. Nevyspytateľný sa stáva každý jeho krok a nikto pred ním nie je v bezpečí, rovnako ako občan mesta či policajt sa musí o svoj život strachovať aj akýkoľvek mafián. __ „Pokiaľ film Batman Začína bol o vzniku postavy Batmana, Temný Rytier je o vzniku temného zla v podobe Jokera.“ __Poznámka: U Nolana sa dá predpokladať, že nám eso z rukáva ešte len ukáže. A u tejto comicsovej sérii sa veľmi dobre udomácnil a dá sa očakávať, že v budúcnosti nám predvedie opäť silný príbeh. A pokiaľ by mal mať stúpajúcu tendenciu ako tomu bolo u tohto druhého pokračovania, tak sa máme na čo tešiť. Priznám sa že až teraz pociťujem aké prázdno ostalo po Heath Ledgerovi, zisk Oscara by bola len malá náplasť. K tržbám: Okrem bombastického zárobku v USA a prekonania niekoľkých rekordov sa filmu darilo aj mimo USA. Ide hlavne o krajiny Anglicky hovoriace, podľa očakávaní film sa stal megahitom v Ledgerovej Austrálii s tržbou $39,767,301 , tiež Anglicko nezaostalo za očakávaniami a z tržbou $88,834,901 sa stalo po USA druhé najziskovejšie pre tento film. Boli aj prekvapenia na začiatok spomeniem tie milé, ide o Nemecko kde comicsové filmy nemajú zrovna ustlané a tak tržba $29,669,980 bola viac než uspokojivá, prekvapil aj taký „malí“ Hong Kong s cifrou $7,549,781 , dokonca aj naše malé Slovensko celkom slušne obstálo s tržbou $260,188. Na rad prichádzajú sklamania tu sa moc k filmu nemali hlavne návštevníci kín v Japonsku s biednou tržbou $14,574,849 a v Rusku $8,589,052, v krajinách kde by sa dalo očakávať že film zarobí 3x viac než v konečnom dôsledku vykalkuloval. __/videl v kine 7x: 200%/ __bonusoví 7x bol na festivale Comics Salon 2012(31.7.2008)

Když Vám v kině uteče téměř tří hodinový film tak rychle, že nestačíte říct ani STOP, asi je něco špatně, samozřejmě v tom nejlepším slově smyslu. Christopher Nolan dokázal ve světě filmů zázraky. Fakt je, že mu pomohlo mnoho aspektů, které i tak dobré nebyly, ale jméno filmu udělaly viz. smrt Heathe Ledgera. Kdo by od něj čekal, že Jokera udělá právě tak reálného, poplatného dnešní době, kdo by to kdy čekal, že právě on udělá zrůdu filmového plátna tak zevrubně a dokonale. Škoda, že ještě před premiérou tohoto filmu umřel, tím pádem z této postavy udělal asi největšího nepřítele superhrdinů, kteří kdy měli čest se utkat na filmovém plátně. Temný rytíř je film plný opravdu duchaplných dialogů, které dokázaly nečekaně vyrašit a detonovat divákovu mysl, hlavně tu moji. Ale že je to také film, který se před akcí nezastaví, ve kterém se stále něco děje i když se nic neděje, to už je hlavně umění právě Christophera Nolana. Každá scéna je dokonalá, každá do sebe zvláštně zapadá. Každý herec ve své roli předvádí to nejlepší. I ten obyčejný komparz ví, že je to čest být v takovém filmu a snaží se pro to udělat to nejlepší. Temný rytíř po premiéře na imdb skončil na prvním místě, v době kdy píšu tento komentář je na místě třetím. Fakt, že je to VELKÝ film je zřejmý a netřeba o tom dál rozepisovat. Temnému rytířovi se povedlo všecko a na jedničku, podpořen tím, že velké jméno z eskapády herců zemřelo, a tak ačkoliv nechtěně dostalo ještě větší reklamu než si vůbec kdo kdy mohl dovolit. Fakt že je to velký film to ještě umocnilo o nějakou tu úroveň víš, i když to vůbec nechtěl. Už teď je pro mě právě Temný rytíř legendou, tím nejlepším filmem o superhrdinovy, který jsem kdy viděl, a který se asi nikdy nezmění, ať se bude snažit kdokoliv. Dříve jsem v jeho filmech Batmana příliš v lásce neměl, ale sledovat reálnějšího, smysluplnějšího a života prostého Batmana je přece jen o něco lepší než koukat na neonovou bezduchou zábavu, která s realitou má opravdu pramálo společného. S upřímností můžu říct, že Temný rytíř je to nejlepší, co jsem kdy viděl. Nádherná hudba, fantastická atmosféra, skvělé výkony, fungující příběh, napínavá akce, co víc si můžu přát. Kdejaké názory, že akce je občas nepřehledná, že tomu někdo dá čtyři hvězdičky, to mi hlava prostě nebere. Tenhle film si to nezaslouží, těch pět je taky málo. A netvrdím to jenom proto, že Heath zemřel. To rozhodně ne. Ten film se prostě povedl. Kdo neuvidí, neuvěří. Jen jsem opravdu zvědavý jak to udělají s třetím závěrečným dílem...(14.8.2008)

Nekonečný chaos v rukou jediného muže, dobro a zlo, jimž chybí hranice, fantastické hi-tech hračky, parádní herci, suché bonmoty, jedno kouzelnické vystoupení a hlavně dvě a půl hodiny neředěného dobrodružství, kde Nolan skáče z jednoho vrcholu na ještě vyšší, aby přitom smysluplně rozvíjel chytlavý děj a zároveň nezapomínal na akci, u které ti slabší vlhnou. Od Bourneova ultimáta je tu konečně film, který rezolutně odmítá pojmy jako ‚time-out‘ a ‚hluché místo‘. A ta stísňující hudba, před tím, než Joker předvede další číslo… no, dalo by se pokračovat do nekonečna. Film roku? Pravděpodobně.(10.8.2008)

• - Při scéně, kdy Batman (Christian Bale) zastaví kamion s Jokerem (Heath Ledger), chtěl režisér Christopher Nolan použít co nejméně počítačových efektů, a tak byl pod návěs kamionu umístěn obrovský píst, který byl poté počítačově odstraněn. Situaci zachycovalo najednou 7 kamer. (cpt.Lachtan)

• - Heath Ledger se v roli Jokera objevil bez make-upu pouze jednou. (Lucasion)

• - V jedné ze scén vydává položený mobilní telefon zvuk vyvěšené pevné linky. (Mr.Hudson)