Přídomek "temný" by se spíše hodil ke dvěma Batmanům od Burtona, než k tomuto, byť i zde se v mnoha scénách mohutně šetřilo na osvětlení. ;-) Každopádně je Temný rytíř více než povedeným pokračováním svého předchůdce Batman začíná, i když poselství je tentokráte trochu "přímočarejší", abych tak řekl. Jak již píše někdo jiný, nejvýraznější postavou snímku není (možná paradoxně) Batman, ale Joker v interpretaci výborného Heatha Ledgera, jenž této roli dal opravdu vše. Ačkoliv je Christian Bale zatím nejryzejším a nejvěrohodnějším Batmanem, Joker jej tady doslova "strká do kapsy". Film má snad vše, co má správný blockbuster obsahovat a posmrtné ocenění Heatha Ledgera Oscarem ještě dodalo kapku šmrncu navíc. Jasných 5 hvězdiček! P.S.: Nepřipomíná vám Maggie Gyllenhaal trochu Carrii Fisher (a.k.a. princeznu Leiu ze starších Star Wars)?(23.3.2009)

Ak sa Vam lubil Batman Begins, pri The Dark Knight budete takmer isto zazivat orgiasticke stavy. Nolan prinasa pokracovanie, ktore takmer kazdy aspekt prveho dielu posilnuje, zintenzivnuje a prekonava. Sice ma stale male medzery v akcnych sekvenciach (do buducnosti tu montaz poprosim este trosicka sprehladnit), avsak ich predohru komponuje majstrovsky. Vsetky emocie, motivacie, pohnutky (ne)konania postav vychadzajuce z (i)racionalneho popudu su presvedcive, hudobne patricne podkreslene a vyborne zahrate. Ano, najvacsim tromfovym esom, motorom a skutocnym Jokerom filmu je Heath Ledger, ktory tu podava (zial) zivotny vykon. Jeho charizma je pozehnanim pre divaka a nocnou morou pre Batmana - ako minimalne rovnocenneho a nebezpecneho protivnika, ktory viackrat samotneho netopiera zatienuje. I vdaka Jokerovi ako i uchu lahodiacim a do detailu vysperkovanym bonmotom, dialogom a preslovom je prva polovica filmu dokonala (speci vsuvka pre zvieratko ZA PLOTOM a Nathalie: vratane srdca chytlavych eye-candy zaberov na Hong Kong) a postupne vo mne vzbudlila vsetky palety emocii - od smiechu, cez nadsenie az po zimomriavky a napatie. V druhej polovici film predstavuje dalsieho "nepriatela" a zaroven spoznavame, ze hlavne o nom, o jeho vzostupe a pade cely film bol. Len skoda, ze si ho Nolan nenechal pre dalsi diel. Je sice vyborny, ovsem na tak malom priestore nemoze byt logicky naplno vyuzity (apropo nevyuzitost hercov - to vazne nemohol Michel Jai White predviest aspon jeden kop, ci uder? Jeho bojovy potencial je velky, vyuzitie v Dark Knight nulove). Ovsem i napriek tomuto malemu kazu a vseobecnej obozretnosti pri truseni "velkohubych" vyhlaseni si dovolujem tvrdit, ze Dark Knight v tohtorocnej comicsovej urode nema konkurenciu a je idealnym predstavitelom letneho hollywood blockbusteru, ktory ma telo i dusu a jeho datum upotrebenia rozhodne nekonci jednym pozretim. UPDATE: Po druhom pozreti je zazitok este intenzivnejsi, a film si podava ruky s terminom dokonalost.(22.7.2008)

Nevim, jesli nejlepsi komiksovej film vsech dob, jednak sem urcite vsechny nevidel a navic clovek uz si to vsechno nevybavi, ale rozhodne jeden z nejlepsich a to vlastne plati i v rovine nekomiksovejch filmu. Nolan to tentokrat totiz rozjel kurevskym zpusobem. Film cloveka chytne hned od uvodniho vyloupeni banky a jelikoz dej svizne utika kupredu a porad se neco deje, nepusti az do zaverecnejch titulku. Jinak pribeh je dostatecnej, zadny zvraty nebo tak se sice nekonaj, ale stejne to je spis o jednotlivejch postavach. Nicmene tady bych mel prvni vytku. Jakej smysl tu mela postava Cilliana Murphyho fakt netusim a Two Face se objevi az ke konci a zaslouzil by daleko vic prostoru. Taky mi prisel zbytecnej ten hlubokej Batmanovo hlas, ale bylo to uz v minulym dilu, tak se neda nic delat. Jinak Bale odvadi svuj nadprumer, vetsina silnejch scen je ale v masce, takze trochu jeho herectvi zanikne. Jinak ten jeho kostym, fakt sem si nijak neuvedomil, ze muze otacet hlavou. No a co se tyce Jokera. Ledger je naprosto famozni a clovek se tem jeho vtipkum dokonce zasmeje. Srovnavat s Nicholsonem to moc nejde, on byl precejen takova komiksova postava, ktera by se sem nehodila, naproti tomu Ledgerovo Joker je naprostej psychopat, kterej ale pusobi jako realna a nebezpecna postava. Ale nechapu, proc byl takovej problem ho sejmout, zadny specialni schopnosti nema. Co se tyce ostatnich, Caine, Freeman i Oldman odvadi svuj standart, Maggie je sice lepsi herecka nez Katie, ale vzhledove uz ji to jinde sluselo vic. No a Aaron je fakt neskutecnej sympatak a kdyz uz je pak znetvorenej, tak je spravne nechutnej, ale prislo mi, ze to speceny maso vypada uz dost zaschle, precejen bych cekal, ze bude mokvat nebo tak neco, ale to uz by byla asi moc velka prasarna. Jeste bych mel jednu drobnou vytku, obcas tu je naka nelogicnost a nebo nekdo jedna dost stupidne, ale to jsou jen takovy drobnosti a je to vyjimecne. Nolan zkratka natocil po filmarsky strance bezchybnej film s paradnima trikama, skvelou hudbou, perfektnima hercema a fakt kulervoucima scenama, prekonal Batman zacina a splnil moje ocekavani.(27.8.2008)

tak s odstupem času, jsem se pustila do přemýšlení o tomto filmu.. proč rozdělil lidi na dvě části.. TY co jsou jeho obdivovateli a TY co si nezískal a nechápou čím je tak vyjímečný :) já se škatulkuji do obdivovatelů.. všechny díly Batmana od Tima Burtona zbožňuji.. líbí se mi jeho podání.. příme převedení Batmana coby superhrdiny, v temném opravdu temném Gotham city.. ale pan Nolan se pustil do projektu, uděla z Batmana "obyčejného" muže.. muž, který pomocí bojového umění a spouty peněz ze sebe udělal symbol.. tím udělal úplně nový příběh.. i když je děj stále o tom samém :) a jak jsem psala už od dob mého útlého dětsví byl Batman legendou.. Batman v podání Christina Bale se mi zaryl do podvědomí a když končil s kartou Jokera, byla jsem zvědavá jak to dopadne. Říkala jsem si: „Nikdy se nesnažte překonat Jokera v podání Jacka Nicholsna!“ A jak to dopadlo?? Temný rytíř je za posledních pár let, jeden z nejlepších filmů, co jsem viděla.. Heath Ledger se postaral o excelentní podívanou. Jeho smích slyším pořád a díky němu tu s námi zůstane na hodně dlouho. Ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu na to, jak jsem byla zaražená v sedačce a s napětím koukala. Akčnost, zábava, hrůza a údiv nechybí. Slovy se nedá popsat, jak je to mistrovské dílo.(31.3.2009)

Komplexní, hutné, neohlíží se zpátky, má neustále navrch nad diváky, rozjíždí se rychle a pořád zvyšuje obrátky, bez nějakých vrcholů a propadů. Nejpřekvapivější je, že Ledger Jokera nijak nepřehrává.(1.8.2008)