Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

NoFiction

Ze začátku film vypadal docela nadějně, ale postupem času se snímek změnil ve vír flashbacku, které už mě tak nezaujaly jako ta první část. Jsou daleko lepší snímky, které si zaslouží být vůbec ominovány na oscary. ()

blackJag

První část filmu mi spolehlivě evokovala dánský film VŠECHNO JE JAK MÁ BÝT, který na mne svého času udělal velký dojem, takže v tomto směru jsem byl i tentokrát spokojen. Téma svodu mladého nedotčeného chlapce starší atraktivní ženou může působit jako otřepaný námět lechtivého braku, když je ale sehrán nanejvýš přirozeně jako v tomto případě, je radost se na to dívat, protože Winsletová (obdivuhodná změna gest, dikce nebo držení těla) i Kross jsou výborní. Samozřejmě nad celou idylou od začátku visí Damoklův meč, tentokrát ani ne tak v podobě klasické prozrazení nepatřičného vztahu, ale holokaustního stigmatu. Nemůžu říct, že by mne tato část nějak odzbrojila, ale naštěstí ani nenudila, takže mohu zůstat v mezích pozitivního hodnocení. Chápu třeba, že se produkce nedokázala obejít bez účasti Fiennese, jaký ale měla smysl, když Winsletovou bylo možné namaskovat, zatím co Kross musel být nahrazen. V tomto ohledu působí film nekompaktně a první půli k té druhé trochu shazuje. 70% ()

IvyH

Příběh začíná následovně: Patnáctiletému klukovi je špatně, a tak se vyzvrací v průchodě. Přijde za ním Kate Winslet a ty zvratky po něm uklidí. Za tři měsíce kluk Kate poděkuje a donese jí uhlí. Za to ho Kate přinutí aby si vlezl do vany a umyl se. Pak za ním stojí nahá. Vyspí se spolu a následují dvě hodiny plné tichých křivd a až příliš nahlas křičících mezer ve fabuli. ()

Scar

Škoda že tak citovému deju sa dostáva ku koncu tak plochému priestoru. Vlastne si doteraz nie som istý, čo Michael cítil a prečo konal tak, či onak. Myslím tým hlavne postavu v podaní Finnesa (nie Funesa :). Oplatí sa to vidieť, ale chápem aj tých, ktorí ľutujú premrhaný čas, ktorí mohli stráviť radšej pri pive. ()

R´Hell

Výborný film v hlavní roli s vynikající Kate Winslet. Herecký koncert Kate vyzvedá film do hvězdného nebe, chvíle s Hannou jsou působivé až strhující. Příjemné je pomalé tempo i hudba. Problém je ve scénách, které se zabývají jen postavou Michaela, zvláště v podobě Ralpha Fiennese (kterého mám jinak velmi ráda). V tu chvíli zmizí mírné napětí prostupující celým filmem a možná i chvílemi nudí. ()

Guzo

Tak při porovnání loňských oscarů a letošních (komentář psaný v dubnu 2010) vyznívá vše dobré pro ty z loňska, The Reader je film, který si nominace právem zasloužil. Originální příběh natočený s citem a skvěle zahraný, tak by to mělo vypadat. Ani malou chvíli jsem se nenudil, což se o "Smrt čeká všude" říct bohužel nedá.. ()

jitrnic

Když nad tím filmem přemýšlím s odstupem, není to vlastně ani na ty tři hvězdičky, ale nechám hodnocení takové, jaké odráží můj bezprostřední dojem. Zásadním problémem je pro mě otázka, z jakého důvodu že to hrdinka vlastně neumí číst. Možná jsem v tu chvíli zrovna schrupnul, když to vysvětlovali, ale nejde mi nějak dohromady kombinace negramotnosti a záliby v klasické literatuře. Nutí mě to opět vypustit jedovatou slinu a napsat, že se jedná o zcela samoúčelně do scénáře namontovaný faktor (po odhalení hrdinčiny negramotnosti nám má scénář zřejmě připadat úžasně chytrý a promyšlený. Citace klasických děl nám má připomenout, že se nedíváme na žádné béčko, ale na pořádně duchaplné umění. A hrdinku to má zřejmě v našich očích jaksi polidštit a zjevnému zlu hezky obouchat hrany). Film byl evidentně dopředu plánován jako tzv. herecký koncert, tentokrát pro Kate Winsletovou a budiž, je dobrá. Velice slabý je bohužel její mužský protějšek. V případě Davída Krosse se raději ani nepouštím do hodnocení hereckého výkonu - je možné, že zahrál slušně, ovšem jeho postava Vás celý film zkrátka IRITUJE, což si myslím, že nebyl záměr. Ralph Fiennes toho moc nezachraňuje, evidentně se spoléhá pouze na svoje charisma a moc ho to nebaví. Jako samoúčelnou provokaci by bylo možno vnímat sexuální scény, kterých je mnoho a jsou dost na hraně, ovšem v tomto případě jsem na straně tvůrců (proč si hezky neprohlédnout nahé tělo Kate Winsletové ze všech úhlú, když je nám tak ochotně dáváno na odiv). Hezký film s prsama a zadkem (a koulema). ()

Autogram

Prvá časť filmu pripravuje pôdu pre druhú, oveľa ťažšiu a podstatnejšiu časť. Aj keď určite nie som proti erotickým scénam vo filmoch, tu mi pripadali veľmi zvláštne, až nepríjemné, to spojenie alebo skôr podmienenie sexu čítaním bolo horšie ako vekový rozdiel. Takže v tom u mňa film neuspel a druhá časť bola zase priveľmi ťažká svojou témou a záver maximálne depresívny, aj keď chcel byť uvoľňujúci. Rozoberaná téma je vážna a herci podali výborné výkony, rovnako ako maskéri, ktorí museli Kate previesť mnohými desaťročiami života. ()

šerminator

Film mě dokázal hned od začátku vtáhnout do děje. Poté začal být lehce romanticky seterotypní, aby nastal totální nečekaný zlom. Obrazově taky velmi povedené. Ze začátku jsem sice tápal v časových skocích, ale po uvědomění hlavní linie děje už OK. Samozdřejmě celému snímku vévédí Kate Winslet, která se tímto konečně dočkala zaslouženého Oscara. Nejvíce je to ale stále romatický film, takže válečné holocaustové scény se zde nenachází a je to vcelku dobře. ()

Ravi

Veliké lidské drama s těžko popsatelnými osudy ve mně navzdory kamenným obličejům vyvolalo vlnu sympatií a odporu zároveň. Chlapec se zamiluje do ženy, která ho posléze opustí. Je Vám podezřelý její odstup a chladnost, ale vše pochopíte ve chvíli, kdy se objeví zase. Chlapec to také zjistí, když ji podruhé potká. Tento zážitek jej poznamená na celý život a když už už bylo nasnadě odpuštění, lidské osudy se neprotnou, jak by člověk chtěl a očekával, ale naprosto minou. Příběh u mě nebudil dojem, že jej někdo vymyslel, spíše jsem nabyl dojmu skutečné události, což je ve filmu vzácné. Ani historické panorama nezklamalo. 95% = 5/5 ()

TheRoller

Áno, Ralph bol skvelý, mladý Ralph bol skvelý, Kate bola výborná, ale aj tak to bola tak-nejak... nuda. Záver ale vyvolal veľmi nečakané a veľmi zvláštne emócie v dobrom slova zmysle, ktoré netuším, k čomu pripísať. Nemám rád túto situáciu, keď je drvivá väčšina filmu X a ste si tým X istí a potom príde Y, ktorý všetko zamieša. Zatiaľ zostaňme pri tých 80-85%. Toto potrebuje ďalší pokus. Najlepší moment: Všetko od chvíli keď si Kate, povedzme, zoradila knihy na stôl. ()

Danikaa

Kedykoľvek na tento film narazím, nemôžem prepnúť na iný kanál. Ten príbeh je výborný a neviem si predstaviť inú trojicu hercov v hlavných úlohách. Špeciálne Kate Winslet je bravúrna. Téma je na zamyslenie a ten koniec, opäť zarosené oči, hoci na druhé videnie sa mi to nestáva. ()

dinsdale

Silný příběh, ale do pěti hvězdiček chybí nějaké nadčasové moudro, nebo mi alespoň zatím nedoteklo. Fiennes takový chladně civilní, Kross talentovaný a Kate Winslet skutečně výboná, mnohovrstevná, hlavně kvůli ní pravděpodobně zhlédnu za čas podruhé. ()

jamalka

Můj favorit na nejlepší film na letošních Oscarech ( bohužel neuspěl). Zajímavý příběh, který ukazuje, že ne všechno je tak, jak vypadá a co všechno je člověk ochoten obětovat jen proto, aby se vyhnul výsměchu ostatních. ()

Berenise

Mám opäť chuť dať 4 a pol* ale tentokrát sa miska váh preklápa k päťke. Presvedčivo zahrané, uveriteľné, trošku bolestivé.... vyvoláva otázky, odpovede však nedáva, iba hmlisto naznačuje. Ale existujú vôbec odpovede na to, aká ľudská bytosť je tá, ktorá je schopná "zločinu proti ľudskosti"? Je tá bytosť iná, ako my všetci? A ako by sme sa chovali v snahe prežiť my sami? Ťaživé a veľmi zaujímavé, mám z tohto filmu naozaj dobrý pocit. ()

Lenulinka

Pro mě osobně velice emocionálně nabitý film ne o válce, ale o citovém vzplanutí v tomto nepříznivém období. Ach jo, tolik jsem si přála šťastný konec... Jinak Oscar pro Kate byl velice zasloužený. Nejprve jsem viděla Nouzový východ, v němž již ukázala, co v ní je a tímto snímkem mě jen utvrdila, jakou famózní herečkou se stala. ()

JančiBači

Tento Oscarový ročník bol naozaj velmi silný. Ako tak sledujem,samé skvosty.Doubt,Milionár z chatrče,Wrestler, no a teraz THE READER. Film má spočiatku velmi pomalý rozbeh.Pomaly sledujeme rozbiehajúcu romancu ústrednej dvojice. Milostné scény su nakrútené velmi nežne,neposobia vulgárne.Nahota v tomto filme má zmysel a je servirovana tak ,že neruší a nepôsobí lacno. No len čo začal súdny proces,ja som sa začal cítít ako pomaranč ktorý niekto žmyka. Osobne nemám rád,ked su postavy jednoliate.Bud dobré,alebo zlé..Pretože aj v reale nie su ludia len dobrý,ale maju aj negatíva. Tak aj v tomto filme je to tak a vdaka za to. Vidíme,aku silu má nevypovedané a ako dokáže ovplyvnit udalosti. Možno,keby Michael povedal čo vedel,Hana by nedostala najvyšší trest. Možno,keby ju vtedy objal,neskončilo by to tak,ako to skončilo. Aj ked to všetko nechcel,nič preto neurobil,neodvratil to,aj ked mohol.. Kate Winslet konečne dostala svojho zasluženeho Oscara. Hrá na výbornú a tie jej smutné oči..ach.. Osobne ma zaujal aj Bruno Ganz v úlohe profesora a rád som opat videl Lenu Olin. A len čo sa na scénu dostal malý kazetak,začali mi tiec slzy dojatia.A vobec sa nehanbím!! ()

Borat

I když bych chtěl dát minimálně první půlce 3 hvězdičky, nakonec dám 4. Na film jako takový nemá cenu koukat, jako na ten s rychlým spádem, prostě si ho musíte užít a prožít. Možná nebýt skvělé Winsletové, nedalo by se na to koukat...možná. Plusy+: Kate Winslet Mínusy-: Na mě asi moc táhlý příběh Hodnocení:|69%| ()

Almásy

bolava vztahovka ktoru keby nerobil Daldry a nehrala tam Winslet tak stoji za staru belu. a trochu moc Hollywoodu na konci. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž