Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

plechulka

Už tady bylo napsáno skoro všechno k filmu (pro mne opravdu vyníkajícímu), ale koho by zajímalo i něco k psychologii postavy Hanny během války, doporučuji knihu MOC A ZLO od P. Zimbarda - takových jako Hanna bylo a potencionálně bohužel je většina.... ()

farmnf

Po 2 letech marného pátrání po slušném americkém filmu, musím uznat, že toto je slušný americký film. Ani španělé by se za něj stydět nemuseli! Na filmu se povedlo vpodstatě vše. Winsletka je uvěřitelná, krásná a stárnoucí. Všechny časové roviny ustála na výbornou. Příběh je reálný (i mě se to stalo v 17ti), nese určité závažné poselství-někdo namítne-bylo to už 100x-mě nevadí. Ralph Fiennes je vůbec nejlepší volba hlavní mužské role. Co to kurva muselo bejt práce vybrat tohoto skvělého herce, kde je do jeho mládí vsunut David Kross, chlapi jsou si vážně podobní. Kamera na 1-, hudba na 1*. Jenom detail. který mě vadí téměř na všech velkofilmech. Příběh je o Němcích a je z Německa. Proč ti kokoti na jakémkoliv písemném projevu užívají angličtinu? Serou mě. ()

karlik4801

První polovina je dost odlišná od té druhé, když se s tímhle setkám, hodně mi to vadí. Tady mi to nevadilo, protože nový příběh volně navazuje na ten předchozí, spíše romantický. Druhá polovina je ve valné většině drama. Hlavní postava se vyrovnává, proč ho vlastně jeho přítelkyně opustila, co se to s ní stalo. Když jí po dlouhé době znovu uvidí, rozvinou se v něm myšlenky a vše se vrátí zpět. Krásně zachyceno a ztvárněno. Režisér si dokázala poradit s dobou a prostředím, zvolil ho nejlépe jak mohl, aby film vypadal věrohodně. ()

RonaMidu

pro milovníky nahatého těla Kate možná dobré,i když už ve třiatřiceti vypadala ve filmu o deset roků starší - jinak nic proti ní......ale film vůbec? hned na začátku blitky,to bylo moc...při svojí fobii už jsem to potom nedokázala vnímat tak,jak asi zamýšleli tvůrci... ()

Ryuuhei

První takový film, jaký jsem kdy viděl. Zdejší vyobrazený vztah není pouze tělesnou, ale i hluboce duševní záležitostí. Na rozpolcenost a prolínání dvou světů (dospělý x školák) není brán tolik zřetel, i když nese své jasné následky v pozdějším vývoji. Hlavně potěší ta hromada kvalitního dramatu, neočekávaných zvratů v ději a uvěřitelnosti. Nemohl jsem se doslova odtrhnout od obrazovky. 85% ()

_DAVE_

Poněkud nevšední milostné drama, ale zato velmi povedené. Pro Kate Winslet byl rok 2008 mimořádně úspěšný, natočila totiž dva filmy, a za oba sbírá ceny kam se podívá. Snad vyjde i Oscar. ()

marvan

Reakce zahraniční kritiky byly rozporuplné. K výtce pornografičnosti nemá smysl se ani vyjadřovat, snad jen tolik, že film je v podstatě mnohem cudnější, než většina současné produkce. Mnohem zajímavější jsou reakce k tématu holocaustu. Určitá skupina kritiků se cítí znepokojena přístupem, ve kterém není jasně stanoven odsudek holocaustu, jinými slovy filmem, který jednoduše hledá, aniž by si předem stanovil co má najít. Mě, právě naopak, znepokojují tito kritici. ()

danoo

Z románu som bol nadšený. S filmom mám však problém. Predovšetkým fakt, že sa Stephen Daldry otrocky drží pôvodnej predlohy bez akéhokoľvek autorského vkladu, oslabuje skutočnosť, že druhú polovicu knihy nepochopil, a tak Schlinkova koncepcia života ako úteku pred minulosťou a do minulosti zostala visieť kdesi v strerilite Daldryho artovej réžie. Ďalším retardérom sú nezvládnuté postavy Michaelovej rodiny, jeho profesora právnych dejín na univerzite a potom záverečný newyorský rozhovor s postavou hranou Lenou Olinovou bol oproti knihe vyslovene trápny. Ak si niečo zasluhuje pozornosť (a Oscara), tak je to výkon Kate Winsletovej, ktorá sa čím ďalej, tým viac profiluje do pozície najvýraznejšej britskej herečky súčasnosti. ()

venison

Musím se přiznat, že tak hluboce mne žádný film zatím nezasáhl.. Netušila jsem, že jeden jediný snímek může obsahovat tolik variací bolesti.. Z kina jsem odcházela s ubrečenou tváří, s rozklepanýma nohama, chvějícíma se rukama, tupou bolestí na hrudi.. Ještě dlouho poté jsem nemohla popadnout dech.. Dlouho jsem nemluvila a film vstřebávala.. Je to opravdu mistrovské dílo, které Vám zůstane dlouhou dobu pod kůží.. Kate Winslet je nepřekonatelná.. Skvělá adaptace knihy.. ()

Muse

První polovina filmu vypadala na slibných pět hvězdiček. Křehký vztah patnáctiletého Michaela a do sebe uzavřené tajemné Hany navzdory svému krátkému trvání ovlivní navždy jejich životy, které se po letech opět spojí za zcela nečekaných okolností. Během druhé třetiny filmu nás děj zavede do soudní síně a divák je nucen k zamyšlení nad mírou viny obžalované Hany. Samotný závěr mě však upřímě řečeno mírně zklamal. Pár posledních minut mi připadalo zcela zbytečných a snad i rušivých. Nicméně i tak mě režisér Hodin nezklamal a připravil pro mě další citlivou podívanou. "The more we suffer the more we love." ()

Raven0

Jó, to má někdo pech, když v 15 sbalí takovou kost jakou je Kate Winslet... Ale teď vážně. Film rozhodně nevyužívá na plno svůj potenciál. Počátek je dost rozpačitý, čekal jsem nějaké silné, emotivní třenice mezi hlavními hrdiny, konflikt mezi dospělou ženou a mladým chlapcem. Pocity viny, hanby... Jenže nic takového se nekoná, vše je jen taktně načrtnuto (skoro jako by se režisér bál přitvrdit). Druhá polovina však nad první vyniká. Linie se soudem donutí přemýšlet... Hledání obětního beránka, jenž uspokojí davy... I trauma, které si hlavní hrdina nese sebou... Výborné. Škoda toho promrhaného začátku. ()

uiu

Příběh o tom, jak stará ženská sexuje s patnáctiletým klukem a on jí za to čte knížky. Pardon, ale při filmu se mi chtělo častokrát zvracet. Vleče se to šíleně a scény u soudu, které nejspíš měli být nejdůležitější částí filmu jsou hodně uspěchané a odfláknuté, zato na scénách se sexem si očividně režisér dal záležet. Nechápu, jak takovému braku někdo může dávat tak vysoké hodnocení (asi je to IN tvářit se, že je to sofistikovaný film a máme ho rádi). Já za stádem nejdu. ()

Pavlínka9

Kdybych měla tento snímek komentovat ústně, nejspíše bych na chvilku umlkla. Vybavili by se mi totiž nejdříve scény, u kterých jsem se rozbrečela, u kterých mi šel mráz po zádech a také i u těch, kde si člověk uvědomí, že láska k jedné osobě může trvat celý život. Tento film mohu vidět několikrát za sebou a přesto ho nebudu mít dost. Vyniká svou úžasnou citlivostí, realističností a také touho po zachycení skutečnosti, která by se mohla odehrát v jakékoliv době. Myslím si, že Kate Winslet získala Oscara za tuto roli oprávněně a je velmi nadanou herečkou. Ale to jsme si už všimli velmi dávno. Při této chvíli ráda vzpomínám na film Nouzový východ, kde se své role ujala rovněž excelentně. Film Předčítač je podle mého názoru velmi důležitý. Jelikož já osobně jsem se v průběhu sledování zkusila vžít do role mladého chlapce, který ženu, která byla obviněna ze zavraždění lidí, znal ještě předtím. A miloval ji. Hluboce a intenzivně. Ale poté jsem se vrátila do kůže člověka, který odsuzuje veškeré osoby, které se účastnili vyhlazování židů. Je to film, který by měl každému divákovi něco sdělit. Ať to, že láska je opravdu velmi silné pouto a nebo alespoň děkovat výborným herců za ztvárnění velmi složitých postav. ()

LadyDevil

Tomu říkám zajímavá tématika, panečku. Líbí se mi, jak se podařilo ztvárnit tehdejší dobu, i prostředí, prolínání vzpomínek, a především mimika Kate Winslet - její výkon divák ocení o to víc, když se mu všechno poté rozloží v hlavě. Do příběhu jsem se vžila hned, prožívala si s postavami těžký příběh a několikrát si kladla řadu otázek. Postupně se vše rozplétalo, ale i tak si člověk občas říká "proč"? ()

BoncheR

Dej sa vlečie, nemá baterky a spád naberá až vtedy, keď s Hanou začne súdny proces a veci s tým súvisiace. Inak je to len rozprávanie, rozprávanie, trochu "lásky" a zase len rozprávanie. Prvá polovica celkom nudná, v tej druhej to vyzeralo ako náznak, že dej naberie väčší šmrnc a spád => a divák sa už zrazu nenudil. Zaujímavo to skončilo, celkom romanticky. Vadí mi však ten nekonečný začiatok, a potom neobratné narábanie s postavami. Tak napríklad nová blonďavá spolužiačka mladého Michaela - Sofia - sa zrazu objaví v príbehu, divák zistí že má onho záujem, ale potom náhle zmizne a už sa viac neobjaví. A ešte: kto bola krucinál Michaelova žena, tá, s ktorou SPOILER! mal dieťa? To by ma strašne zaujímalo, o nej vôbec nebola zmienka a myslím že pre dej bola dosť podstatná. Takže záverom: nudný začiatok, svižný stred, nečakaný zvrat (proces i fakt že Káti nevedela čítať) a nakoniec melancholicko-klišoidný koniec. Sám by som to lepšie nenatočil. Myslím si ale, že Kate Winslet mala aj lepšie výkony, napríklad vo Večnom Svite alebo TItanicu. Ach, akadémia si nedá povedať... (( 64% )) ()

rockwoman

Ona ho naučila lásce, on jí naučil číst a ještě mnohem víc. ..."Nemám strach, nebojím se ničeho. Čím víc trpím, tím víc miluji. Budu Tvým jediným andělem. Budeš žít mnohem krásnější život, než si kdy snila. Nebe tě odnese nazpět, podívá se na Tebe a řekne jen jediná věc nás činí úplnými. A tou věcí je láska."....Kate Winslet zraje jako víno. ()

biglion

Působivé, dojemné, citlivé a jistě ještě celá řada dalších superlativů, by stála za ohodnocením tohoto filmu. K tomu božský výkon Kate Winslet, právem ohodnocený Oscarem. Rose z Titaniku nám dospěla a s ní i její herecké umění. Skvostný příběh o životě, na který uhodili hříchy minulosti a hrůzy II. Světové války, příběh, který stojí za to být vyprávěn všem dalším generacím. ()

geklon

Kdo by to nechtěl, mít v mladistvém věku za učitelku lásky Kate Winslet? Ani Dicaprio neodolal, tak proč by to měl udělat ten německej Hádeček? Příběh mě svým námětem moc neoslovil, ale stejně jako na začátku mě doprovod klavíru a smyčců neskutečně sral a příběh mi přišel recyklovaně nutný, stejně ba o něco víc, mě v průběhu vtáhl do hry a dějem jsem proplul dalece snáze, než kdybych četl předlohu. To co mi na námětu a z prvních minut snímku přišlo jako přeceněné placebo, jsem od druhé třetiny hltal a čekal na reklamu, jako na spásu, abych se dostal na záchod a nemusel přijít o tu neopakovatelně poetickou atmosféru, herecký a muzický koncert. Výborně, tohle jsem nečekal. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž