Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Ivoman

Bohužel. Nicneříkající slátanina, která pro mě z nepochopitelných důvodů (jediný pochopitelný je ten, že si uživatelé, dávající moooc hvězdiček myslí, že pokud tento film uvedou jako skvělý, budou IN) dostává silná ocenění. Film není prakticky o ničem. Viděl jsem, slyšel jsem, nepochopil jsem ani autora ani režiséra. ()

Slunik

Velmi zajímavé téma, vlastně 2 témata. Film je jakoby rozdělen na 2 úseky, z nichž každý by mohl být samostatný film. Zážitky mladíka ve vztahu se starší ženou a průběh jejího soudu a trestu ve vězení. Děj mohl být více propracovaný, mám pocit, že jsem pozorovala sled obrazů, jejichž spojitosti a pozadí si musí divák domyslet sám. Co mi však vadilo nejvíce, že prostě nedokážu pochopit, proč se hlavní hrdinka stydí za svou negramotnost tolik, že se vědomě nechá odsoudit k doživotí a že si tímto pocitem méněcennosti vlastně nechá řídit celý život. ()

boombang

Děsivě a zároveň krásně působivý film (a pro mne rozhodně ne nudný). Kate Winslet se své role zhostila na výbornou (i když na Oscara to podle mne nebylo) a Ralph Fiennes mi snad poprvé byl ve filmu sympatický. Vůbec je to zvláštní a příznačné vidět v jednom filmu Fiennese a Bruna Ganze, tj. herce, kteří již zahráli postavy s podobně temnou (a Bruno dokonce s absolutně temnou) minulostí, jakou má hrdinka Předčítače... kdo je zná a viděl je v těch rolích, ví, oč jde. DVD s tímto filmem si však nekoupím, nemusím ho mít. ()

LaMadame

Dokonalé vykreslení povahy hlavní hrdinky. Přísnost a smysl pro disciplínu za každých okolností, ať jsou jakkoliv hrůzostrašné. Osobní hrdost, která jí nedovolí prozradit jakoukoliv svoji slabost. Tento film je umírněný, neuspěchaný, v ničem nepřehání a v tom je jeho síla... ()

nula87

Předčítač je po Hodinách další silný Daldryho film, tentokrát s tématem holocaustu, což je v poslední době téma silně využívané, a někdy sklouzávající k tomu, že samo téma udělá silný film. Tady to neplatí, Daldry drží otěže pevně v rukou a film s přehledem ukočíruje. Jediné co bych vytkl, je pro mě příliš natahovaná (a s opakujícímí se motivy - např. polonahá Kate :-) ) cca třičtvrtěhodina do onoho zásadního zvratu. Jinak jde o zajímavý a hlavně poctivý film o vině, trestu, přitažlivosti a splácení starých dluhů...80% ()

Creony

"Sing to me of the man, Muse, the man of twists and turns driven time and again off course, once he had plundered the hallowed heights of Troy." Ralph Fiennes nádherně předčítal Homéra, pro mě jedna z nejkrásnějších a nejsmutnějších částí. Celkově opět úchvatné Daldryho dílo, po kterém nemůžete v noci spát a musíte nad ním stále přemýšlet. Vše podtrhuje úžasná hudba. Více než dvacetiletý vnitřní boj se sebou samým, o pochopení činů druhých, o pochopení činů vlastních, máme právo na to odpustit neodpustitelné? A pokud ano, dokážeme to odpustit sami sobě? Je vždy správné udělat to, co je správné, co se očekává? Odpověď neexistuje. Výčitky zůstanou navždy. A časem se se sebou smíříme, se vším, a najdeme klidu. You've grown up, kid 90% ()

ConDar

Vojnovo-nevojnový film, no rozhodne oscarový, klobúk dole pred Kate – naozaj úžasné. Príbeh utajenej lásky v extrémne ťažkých časoch a tiež tajomstvo, ktoré môže zmeniť život. Koho by to nedojalo? ()

gicous

Předčítač má tři dějiství. První-milostné popisuje vztah dospělé zralé ženy a mladého kluka, který o ženách a životě neví zhola nic. Tim, kdo určuje pravidla je logicky Hanna, která v tomto vztahu dává, ale zároveň bere. Měl jsem dojem, že pro Hannu to bylo jen krátké vzplanutí, dobrodružství a možnost jak zapomenout na všední realitu. Na druhou stranu Michael je ten, koho tento vztah poznamená na celý život. Je to on, kdo ve vztahu ztrácí své dětství a postupem času se ukazuje, že byl pro jeho život osudový. Druhé dějiství-procesní je pronikavým zamyšlením nad holocaustem z pohledu viníku. Hanna je jednoduchá žena, nevzdělaná, negramotná. Pro ní byla dozorkyně pouze práce. Nezamýšlela se nad důsledky svých činů nebo nad důvody, proč dělala tak nemorální a hrůzné věci. Je opravdu správné soudit jednotlivce za činy, za které nese vinu celý národ? Většina společnosti jde s proudem, existuje pouze hrstka statečných, kteří se dokažou vzepřít. A Hanna taková určitě nebyla. Její prostoduchost, nevzdělanost a až dětinská pravdomluvnost ji přímo nabízejí jako oběť celé kauzy. V momentu, kdy by si mohla trest zkrátit, se ale ukazuje, že i ona má prostou lidskou hrdost a důstojnost, a raději než ukázat světu, že je negramotná, volí nejtěžší trest. Michael se v tomto druhém dějiství rve sám se sebou. Na jedné straně vnitřně opovrhuje Hannou, na druhé straně k ní pořád chová velmi silné city. Třetí dějiství funguje jako katarze hlavního hrdiny a zároveň uzavírá celý příběh. Musím podotknout, že bez jakýchkoli sentimentálních výlevů. Vyustění vztahu mezi Hannou a Michaelem je až nefilmově reálné a smutné. Předčítač s přibývajícími minutami nabírá na emocionální síle. Nečiní tak pomocí prvoplanových a laciných citových výlevů a slz hlavních představitelů. Naopak dělá to neokázalou a střídmou formou, pomocí dialogů a výkonů herců. ()

dur.dur

Film, který se vyhýbá většině běžných stereotypů a poplatnosti divákům. Předčítač je dílem sam o sobě, uzavřený, konečný a neskutečně dojemný. ()

princesofpersia

Čekala jsem, že si z tohohle filmu sednu na zadek a budu koukat na obrazovku s otevřenou pusou... nic takového se ovšem nestalo. Něco mi tam chybělo... možná trochu ostřejší závěr?? Nicméně Kate výborná jako vždy a David Kross skvěle sekundoval. Takže né že bych byla úplně zklamaná, ale mé očekávání to prostě nesplnilo. ()

pekas

Zvláštní film. Ano, téma relativity viny je zde zpracováno poutavě. A je to koukatelný film po celou dobu. Přesto jsem trochu nepochopil jednání hlavních protagonistů. Silná čtyřka. 80% ()

Adámo

O něco lepší než Revolutionary road, což znamená vynikající a zdrcující. Nicméně nevím, jestli je předloha psána podle skutečnosti nebo jen smyšlená. Ano hlavní myšlenka - jeden okamžik, jedno rozhodnutí, jedna vlastnost či slabina může ovlivnit životy všech okolo s naprosto šílenými dopady pro jedince i společnost. A může to být jen souhra náhodilých situací. Zasadit tuto myšlenku do tématu holocaustu musí být ale podloženo skutečnou událostí, pevně uchopeno v rukou, protože psát na toto téma smyšlenou předlohu je balancováním na tenkém ledě. To kvalitu filmu (pokud by to tak bylo) nijak nesnižuje. P.s. Neněmečtí herci mluvili velmi přesvědčivě anglicky s německým akcentem. Bravo Kate! | 01/2014 ()

smatana.sk

Tesne po dopozeraní filmu som mal pocit, že sa postavy miestami správali nelogicky a režisér to pojal chladne. Ale potom som zistil, že o filme rozmýšľam ešte po troch dňoch. ()

fordhont

Nemůžu si nevzpomenout na Otázku viny od Karla Jasperse (zvlášť když ji ve filmu zmíní). Tady se jedná spíše o zvláštní vztah a etika je zobrazena jen jaksi neúplně a hodně zaujatě. Označení romantické drama je výstižné. ()

Guran

Filmu by neuškodila lepší produkce. Němci tomu moc nedali. Úvod filmu je protažený, nudný, vůbec vás nenasměruje k pointě příběhu. Teprve až po půlce se začne něco dít, jenomže bohužel je už příliš pozdě na to film zachraňovat. Příběh od poloviny filmu není špatný, ale mohl dopadnout lépe, nebýt zpackaného scénáře a zbytečných dialogů a záběrů, které film jen ubijí. Zatímco v první polovině se víceméně jenom souloží, v té druhé už nastává napětí a snímek dostává spád a sexu ubyde. Ne, že by ty sexuální scény nějak vadily, to rozhodně ne, ale sex ve filmu bez děje po čase unudí. Herci se mi ale líbili, zvlášť Kate winslet, která je dle mého názoru sice ošklivá žena, ale hrát umí. Tuhle roli zahrála skvěle. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž