Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Astrebleue

Pro mě po delší době opět hluboký zážitek a vcítění se do postav, které mi v současných filmech celkem chybí.Ralph Fiennes je pro mě skvělý herec a tímto mě v názoru opět utvrdil.Miluji filmy ve kterých je cítit to psychické napětí z postav tak, že by se dalo krájet.Čímž si mě film dostal a odpustím mu i nějakou tu nedotaženost myšlenky a námětu. ()

stiewe

Jediné plus, které jsem na Předčítači našel byla Kate Winslet jenž zvedá film z dovolujici se řici jednoduchého, milostného filmu jehož jediným cílem je zahrát na city, čehož se u mě nestalo ani v nejmenším. Reader je velice přeceňovaný příběh o lásce, prapodivném válečném procesu a dvou hodinách zabitého času. ()

Rodin

Čtyři hvězdičky jsou tam za mě jen kvůli hereckým výkonům. Jinak jsem nebyl vysloveně nadšen, tempo je velmi rozvláčné až vleklé, námět výrazně předčí čitelný a nenápaditý scénář. Režie nebyla snad špatná, nicméně řekněme tradiční. Celkově, ač dávám 4*, je to u mě spíš jen mírně přes 70%. Ani vnady Kate Winslet mě neohromily natolik, abych dal víc. Holých bab jsem v životě viděl mnoho a skoro bych až řekl, že ta nahota v první části filmu působila mnohdy trochu účelově. A přiznám se, to je trochu málo. Doplňuji po opětovném zhlédnutí včerejší TV produkce - no, nebudu to hodnocení už měnit, ale kdybych s ním býval počkal, byly by ty hvězdy už jen tři. Vše, co jsem napsal, platí dál, jen ta nuda byla tentokrát ještě větší. Patos z toho jen kape. ()

elisinka

Myslím že jsem se zbláznila když se pouštím do hodnocení tohoto filmu, protože po jeho shlédnutí jsem se nezmohla na slovo. Kate tak krásná žena u které jsem nebyla na takovouto roli připravená ji zahrála naprosto dokonale i přesto že jsem zvyklá na její spíše romantické postavy z jiných filmů. Předčítač je velké drama každým coulem a je to podle mě jeden z těch filmů po kterém citlivější duše prodělají menší citový otřes jako já. Nejvíc mě uchvátily dvě odlišné strany té okouzlující ženy hlavně při procesu když se jí soudce ptal proč ty vězenkyně nezachránili z hořícího kostela a rozpolcená duši zamilovaného muže který bojuje s morálním přesvědčením a svou láskou. Líbí se mi poslední věty které napsala kleopatra: "To se pak těžko řekne skvost, ale je to tak. Je to skvost a obrovský filmový zážitek". Sama bych to nepopsala líp, o Předčítačovi se nedá odpovědět na otázku "byl to hezký film"?ale je to rozhodně velmi silné a citlivě natočené dílo. ()

xenopus

Winslet nemá dokonale zvládnutý make-up aby vypadala starší, David Kross mi nepřijde kdovíjak sympatický (ale snaží se něco uhrát), poměrně nenuceně působí tak akorát Ralph Fiennes. Oproti Hodinám stejného Daldryho je tenhle film o něco dějovější (a to je dobře) a méně depresivní. I když kostra tří období zůstala i tady, je častěji provázaná, a tak nepůsobí tak hutně jako v Hodinách. Zezačátku prasečinky, pak líčení u soudu a pak dohra v devadesátých letech - všechno svým způsobem ale nudné a jakoby na efekt vystavěné. Emoce jsem si s filmem prožil, což stačí na slabé 4*, neboť zbytek je nezajímavý a místy chabý - samozřejmě včetně příběhu samotného... P.S.: Pánové z akademie se spíš zakoukali do Winsletové vnad a odvahy je ukázat než do jejího herectví... ()

MRPitivier

Bernhard Schlinke napsal dokonalou knihu, která se stala bestsellerem! Filmové zpracování režiséra Stephena Daldryho nezůstalo pozadu v dokonalosti a vysloužilo si nominace na Oskary a Kate Winslet vyhrála Oskara za hlavní roli. Její přirozenost a osobitý šarm Vás musí upoutat k příběhu, i kdyby jste sebe víc vzdorovali. V tak silném, dojemném a krutém příběhu si každý najde své, každý vnímá příběh z jiného pohledu, každý může vidět obžalovanou Kate Winslet vinnou či naopak nevinnou. Hlavním tématem je zamilovanost Kate Winslet a Ralpha Fiennese (v mládí hrající David Kross) a vyrovnání se s dědictvím Třetí říše v druhé polovině minulého století, s temnou historií, s vyhlazováním etnických skupin a s lidmi, kteří se na tom podíleli. Na závěr je třeba zmínit skvěle hrajícího Bruno Ganze. Nelze jinak než doporučit, snímek s nominacemi na Oskar za to určitě stojí a s takovýmhle příběhem?! Nezapomenutelné! ()

Chuppa

Krásný a dojemný příběh, skvělé herecké výkony. Škoda jen, že film není v němčině, dodalo by mu to větší autenticitu (stejně jako anglicky psaná kniha Lady with the little dog). Taky vztah malého Michaela s rodinou a především s jeho přísně vypadajícím otcem, nebyl moc propracován. ()

Peck

Zhruba už jsem věděl, co od Předčítače čekat, přesto mě zasáhlo několik velice silných momentů. Film je to víceméně melancholický, hlavní hrdina si s sebou nese celoživotní trauma, stejně jako celý německý národ. I má generace je poznamenána čtyřiceti lety vlády jedné strany, proto dokážu jednání hlavních hrdinů asi pochopit snáz, než někteří mí zdejší spoluhodnotitelé. Velice dobré herecké výkony, příjemná hudba. Asi si budu zase někdy muset přečíst Dámu s psíčkem. ()

s_c_o_r_p

The Reader, trošku jiná romantika než na jakou jsme zvyklí. Protkaná starými křivdami a neporozuměním. Dokáže vyvolat spousty emocí a nutí k zamyšlení. Naprosto famozní Kate Winslet, zcela oprávněně mojí nejoblíbenější herečkou. Zasloužený Oscar a její přirozenost jí leckterá herečka může závidět.Určitě si přečtu i Schlinka. ()

godspeed

tak někde na půl cesty. ač jsem se snažil sebevíc, tak mi chování a myšlenkové pochody michaela berga přišly vycucané přes palec. být takto dlouhodobě potrefený po jednom vydařeném létu v 15 letech, to mi přijde fest přitažené za vlasy. ocenil bych, kdyby si dal režisér více práce s vykreslením jeho rodinného zázemí v dětství a nevydařeného manželství. druhé shlédnutí filmu = jedině omylem nebo čirou náhodou. ()

LukH

Kupodivu jediné, co mi narušovalo příběh, byly "slabé" nebo naopak ostré přechody vzhledu hlavního hrdiny v průběhu let jeho života...tady si s tím mohli raději trochu pohrát maskéři... Příběh samotný je tak filmový a krásný, až je k neuvěření, že jde o příběh skutečný. To platí i o zásadním okamžiku filmu, tj. rozhodováním na téma pravda, lež, ostuda, relativně spokojený život, nekonečný kriminál. Až se chce člověku zapomenout, čím Hanna byla a smeknout před jejím hrdinstvím (nebo bláznovstvím?). Skutečně velmi silný film s výbornou Kate Winslet. ()

Schneefee

Z mého pohledu tento film působí utahaně, nudně a místy i zmateně, některé scény jsou zbytečně zdlouhavé, některé jsou pro mě navíc. Kate Winslet sice předvedla nadprůměrný výkon, ale celkový dojem z filmu je bohužel průměrný...ani slza neukápla (asi jsem přehnaný puntičkář, ale celkem mi vadilo že se ve filmu objevují dopisy a knihy psané anglicky, což mi přijde jako neodpustitelný úlet vzhledem k tomu kde se film odehrává). ()

odvedle

Vždy mám trochu obavy, keď tému z nemeckého vojnového, povojnového obdobia točia Američania, ale v Predčítačovi našťastie hrá prim hlboký príbeh a zaujatosť, ktorá sa často vyskytuje, v tomto filme ani nemá miesto, kde by sa mohla objaviť. Chytro a pútavo natočené a Kate Winslet takéto roly sadnú ako "hrnec na prdel". 85% ()

Lobotommy

No tohle mě vzalo... Ale tak to zkrátka je. Dějiny píšou vítězové a ti, co byli vyznamenáni a ctili pravidla v jednom režimu, budou v dalším kamenováni a věšeni. A když nic neděláš, tak dostaneš taky do držky, páč jsi alibista a povl. ___Hanna prostě dělala svůj job, poměry se obrátily a v tu ránu z ní byla sociální zrůda. Jasně, byla dozorkyně v lágru... Sice uměla sotva číst, ale protože je člověk, tak ji mělo být od začítku jasný, že celý stávající systém je špatný a její každodenní realita je eticky zvrácená. Heh ;). Ani nevěděla, co se s ní děje, ale pro nakrmení davu viníkem se z ní stala málem Adolfka Hitlerová. No a tak to funguje i dnes. Takže kdo chodil do pionýra, zastřelit! Je totiž ideologicky pokroucen :). Já půjdu ke zdi, až se k moci dostanou vegetariáni. Nesnášim jakýkoliv názorový vůdce. Díky Friedrichu N. a Ludwigu W.___ A kluk měl bejt rád, že ho zaučila. ()

Mijagi

Sedím před televizí, mlčím, nemohu nebo možná nechci o ničem s nikým mluvit, smutné tóny piána a houslí, pomalu ubíhající závěrečné titulky, hlava plná myšlenek, spousta zvláštních pocitů, vytrženost z reality, takřka 119 minut zapomnění na svůj vlastní svět… Stephen Daldry v Předčítači, za pomoci knižní předlohy Bernarda Schlinka, mistrně použil prvky vyvolávající v lidech estetické prožitky, aby jimi zarámoval vážné téma, jakým je otázka viny v poválečném Německu. A v obou rovinách nejde pouze po povrchu, rozebírá důsledně psychologickou stránku vztahu mladičkého studenta Michaela a třicetileté průvodčí tramvaje Hanny, i jejich postoje k hrůzám nacistických koncentračních táborů, zvěrstvům 2. světové války. Předčítač je tak filmem o morálce, o pravidlech a zákonech, které jsou stavěny nad morálku a díky nímž si lidé žijící v zmanipulované mase ani mnohdy neuvědomují (čímž ty hrůzy neospravedlňuji), že provádí něco zlého… Předčítač je ale i o lásce, mládí… Kate Winslet, David Kross, Ralph Fiennes a také herci, co se ve filmu mihnou jen na pár minut, předvádí výkony, za něž by na divadle zasloužili od publika „stand up ovation“ (viz. např. stará paní Matterová popisující u soudu pochod smrti). Důležitou složku filmu, výraznou měrou podílející se na intenzitě zážitku, tvoří hudební podklad, o který se postaral Nico Muhly (ročník 81), nová generace filmových skladatelů začíná nebezpečně šlapat té staré na paty. Bez váhání 5 hvězd. ()

Smerfetka88

Už po přečtení děje jsem byla přesvědčena o tom, že to bude více než dobrý film. A taky že byl - výborný příběh, skvělé obsazení, romantika, dilema....ale bohužel byly ve filmu momenty, díky kterým jsem nemohla dát víc než 3*. Nemůžu si pomoct, ale rušilo mě, že všichni Němci ve filmu natočeném o německých lidech čtou v Německu anglické texty. Knihy, názvy, dopisy...všechno napsáno v angličtině. Trochu nedomyšlené. Taky mi v některých chvílích neseděla časová osa, což se taky projevilo na hodnocení. Takhle zbabrat film, který má na víc.... ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž