Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

XXXXXXXX

Původně jsem chtěl napsat něco v se smyslu: skvělé ozvučení a herecké výkony. Ale popravdě? Můj zážitek z tohohle filmu se prostě nedá vyjádřit slovy. ()

Tominni

Romantické drama, které ale misty až mrazí, nás zavede do poválečného Berlína, kde můžeme sledovat vztah mezi mladým studentem Michaelem a starší Hannou. Jejich osud se náhle rozdělí, aby se později oba nečekaně shledali při soudním procesu s válečnými zločinci. Silný příběh o tom, kam až může zajít strach z přiznání negramotnosti, přitom chybějící stud za válečné hrůzy. Film o chybách, prozření, ale take odpuštění. Skvělá Kate Winslet. ()

subic

Uf, těžká dvouhodinovka. Tak nevím, jestli se na to někdy budu chtít dívat znovu. Překvapilo mě, že Němce nehrají Němci a že vzkazy a dopisy píší anglicky. V příběhu se prolínají 3 časové linie, jak píše distributor, a takové 2 podpříběhy, kdy první je vztah 2 lidí (Kate tu zase ukazuje ty svoje čudlíky) a druhý je něco jako vypořádání Němců se svou válečnou minulostí. 50% ()

pestak

Příběh z poválečného Německa podle knížky Bernarda Schlinka z roku 1995 se mi líbil po všech stránkách. Herecké výkony výborné, překvapil mě David Kross v roli patnáctiletého Michaela Berga (později Ralph Fiennes) a výborná Kate Winslet která zaslouženě získala Oscara. ()

iN

Přiznám se, že ani přes velice pozitivní komentáře se mi tento film pod kůži nedostal. Děj plyne na můj vkus příliš pomalu a především jsem vůbec nepochopil, proč se Hanna kvůli ostatním dozorkyním obětovala. Setkání na konci po mnoha dlouhých letech (a pro mě minutách) už bylo utrpením a bylo mi jasné, že to nemůže skončit dobře. Nicméně gratulace Kate k Oscarovi! ()

ostravak30

Předčítač je skvělý film, který staví především na vynikajícím hereckém výkonu Kate Winslet. Ostatní herecké výkony byly také kvalitní. Navíc sedne i scénář. Příběh je založen na tom, jak moc lze někoho vinit ze zločinů, které spáchal za druhé světové války, když odmítnutí by znamenalo jeho smrt. Na straně druhé, postava K. Winslet pracovala až a s fanatickým smyslem pro odpovědnost a zřejmě nikdy zcela nepochopila, co udělala. Jak se má takový mladý člověk vyrovnat s láskou ke člověku, který je za něco podobného odpovědný? Podobnou věc řešila právě Lída Baarová. No a jako chlap pak musím ocenit stále krásnou Kate nahou. Co se ale nepovedlo byla proměna mladíka na Ralpha Fiennese. Naopak masky na K. W. se povedly na výbornou. Společně s jejím hereckým výkonem a hudbou se můžeme bavit o solidních čtyřech hvězdách, ke kterému si musíme ještě připočíst silný příběh a dilema, které nás ani po tolika letech od války nepřestalo hryzat do srdcí. ()

l.enik.c

Tak k tomu filmu jsem se hooodně dlouho přemlouvala a kdybych na něj nenarazila v televizi, asi bych se ani nepodívala, i když předpokládám, že v originálním znění by to byla ještě působivější podívaná. V první řadě, zjistila jsem, že je to vlastně skvělý film, ale na to, kolik se o něm namluvilo a nominace na Oscara... to úplně nevím nevím. Kate Winslet moc nemusím, ale hrála dobře, David Kross je taky zvláštní patron, takže co se radosti z herců týče, tu mi udělal jen Ralph Fiennes. Film tedy pro mě stojí na zajímavém příběhu, který vede k zamyšlení, jak vlastně můžeme soudit či nesoudit lidi/zločince z doby války a koho vlastně obvinit či neobvinit. Řekla bych, že se jedná o poměrně neklišovitý počin, což oceňuji a musím uznat, že i nějaká ta slza mi ukápla, ale teda počáteční milostné vzplanutí jsem nedokázala pochopit a úplně jednoduše strávit. PS: jsem ráda, že jsem si dopředu nepřečetla, o co přesně má jít. ()

tatopulos

Nejkrásnější na filmu je bibliofilie, láska ke knihám a k příběhům, které vyprávějí. Příkladná manipulace a motivace přečíst si knihu. ()

PlysovyMacko

Jedine co z tohto filmu robí hardcore drámu je to , že Hanna je nacistický vojnový zločinec a do toho hra vážna hudba. Na prvý pohľad je vidieť, že film ide po Oscaroch, cítim z neho kalkul. Kate je bez diskusie najlepšou herečkou našej generácie. ()

Deathproof

Po dlhom zvažovaní som dal hodnotenie najvyššie, kedže vo filme nebolo nič, čo by mi vyslovene vadilo. Veľmi silný a emotívny príbeh, v ktorom žiari Kate Winslet si týchto 5* zaslúži. Žiadne naťahovačky, dej má pomerne rýchly spád, pričom režisér nezabúda na detaily a príbeh vykresluje tak, aby divákovi nič neušlo. Skvelé herecké výkony iba gradujú atmosféru a napätie, ktoré z filmu vyžaruje ()

mgerlich

Hodně nejednoznačný a originální film od borce Daldryho, který je se svým kameramanem muž na svém místě a vše mají pevně v rukách. Jen mě jeho předchozí film zasáhl o moc víc. ()

Honzus

Jak to říkala Kate Winslet v Extras? "Natoč film o holocaustu a máš jistýho oscara." A fakt že jo. Co na tom, že Předčítač je povětšinou těžká nuda, která za honosný hábit těžko schová myšlenkovou prázdnotu. ()

pOne

Pokud jde člověk do sledování tohoto filmu s čistou hlavou (neví nic o ději), tak se mu film asi musí líbit. Děj přináší řadu zajímavých zápletek a zvratů. Jak je tomu ale v opačném případě (když divák zná děj), to si netroufnu odhadnout. Zřejmě bude ochuzen a jeho hodnocení tomu bude odpovídat, přotože zbytek filmu toho zase až tak moc nenabízí. ()

Weissik

Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5*, ale některé prvky byly v tomto filmu tak výjimečné, že hodnotím výborně. Začátek. Naprosto nezvykle natočené milostné scény. Citlivé, nevulgární... Právě začátek filmu mě donutil naprosto podlehnout tomuto snímku. Soudní přelíčení. V této fázi se film zabývá nepříliš známým tématem poválečných procesů, u čehož divák opět nedýchá. A závěr. Vězení a magnetofonové pásky s nahrávkami klasických literárních děl. Věřím, že tato část nedojímala pouze mě. Úplný závěr se dal očekávat, ale i přesto jsem si přišel na netradiční filmový zážitek a Kate Winslet bych Oscara dal :) ()

x_ander

Výborné drama, které si vybírá svou slabou (a nudnou) chvíli během uvodní 3/4 hodiny. Pak se kvalita obratí o 180 stupňů a až do konce filmu jsem si jej naplno užíval. Pohled na valečné zločiny trochu jinak. Herecké kvality Kate Winslet i Ralpha Fiennese netřeba komentovat. ()

sa_kra

Kdybych měla říct, co mě na tom filmu bavilo nejvíc, tak to byla ta první hodina, kterou většina lidí označuje za "nudnou". Mě se to svádění patnáctiletého kluka, sex, koupání, předčítání, pubescentní vize bazénu s holkama a oldschool kola, tahle "tak trochu jiná" láska, prostě moc líbila. ()

Martas011

Souhlasím s Rentonem, i když jsem hodně váhal mezi 3 a 4 *. Ten film je do jisté míry provokativní a vyvolává emoce, ale jednak na toto téma už toho bylo natočeno poměrně hodně a také z něj příliš cítím americký přístup k evropské látce. Osobně bych preferoval větší zasazení do dobových okolností, ale i tak je to rozhodně nadprůměrná záležitost. Přesto že si myslím že za 10 let bych už bych si těžko vzpomínal co to bylo za film, tak rozhodně stojí za zhlédnutí. Minimálně proto že takto pojaté vyrovnávání se se zvěrstvy holocaustu může diváka přivést k zajímavým úvahám na téma obecných morálních otázek. ()

Blazis34

Silné a bolestné drama je pro mě rozdělené na dvě poloviny. První půlka je romantická, plná milostných erotických chvilek Michaela a Hanny. Druhá polovina je už naopak dost smutná, pozvolná. Kate Winslet zahrála v tomto filmu opravdu znamenitě a hlavně druhou polovinu, kdy se ze šarmantní dámy vyklube stárnoucí analfabetka. Hanna je zavřená ve vězení, kde s pomocí kazet a knih se učí číst a psát. Kate Winslett si dva Zlaté glóby a Oskara za tuto roli opravdu zasloužila. Za první polovinu dávám lepší dvě hvězdičky a za druhou čtyři, takže to znamená celkově lepší tři. ()

Cyberboy

Bez diskuse výborný herecký výkon Kate Winslett a Davida Krosse, který ovšem nezachrání slabou pointu celého příběhu. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž