Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

Kroupa

Tomuto filmu jsem se nějaký čas bránil protože nemám rád oslavné životopisné filmy. Náhodou jsem ho ale viděl v autobuse a musím uznat, že mě nejen nadchl podáním příběhu, řekněme standardního sportovního filmu, ale docela jsem se začal zajímat i o rugby. Mimochem právě teď (říjen 2011) probíhá mistrovství světa. Jak Freeman, tak i Damon si u mě výrazně polepšili. Dle mého soudu jsou to herci dobří, ale dost nudní. Jejich projev zde je ale decentní, tlumený, velmi lidský. Třebaže se film věnuje jen vybraným detailům jejich života a zaobírá se jen krátkým časovým výsekem, tyto detaily velmi efektivně přibližují a polidšťují učebnicové postavy. Dokonce i Mandelovy projevy, které by mohly být plné typického patosu, a leží na nich břímě ukázat, jak velký člověk Mandela je, se docela drží při zemi. Žádná vzletná hudba, oslavné záběry kamery, vášnivá deklamace řečníka. Bylo to pěkné. Koho rugby nebaví, ten si může závěrečný zápas trochu přetočit, je to dost dlouhé. Mě to ovšem i tak bavilo. "What is your leadership strategy? How do you lead your men?" "By example, I was always taught to lead by example." ()

Greg25

Rugby hraje druhé housle Jakožto fanynka rugby mi to trochu vadí, ale jsem ochotna to překousnout (ačkoliv teda, kdo ví jak vypadá haka ve skutečnosti v podání All Blacks, ten bude dělat stejně jako já, že to co se předvádí v tomhle filmu neviděl). Příběh, který je vystaven na hraně klišé, řemeslné rutiny a pravdivé události. Nemůžu se zbavit dojmu, že tenhle film mi lže do očí - ty postavy tam zapadají jak pozadí do záchodového prkýnka a to mi leze na nervy a pořádně (vlastně všechny jsou tak ve skrze pozitivní). Filmová pravda je vlastně vždycky lež zastřešující se jen větou - "podle skutečné události." Ale tady mi to nesedí. Nejsem ochotna přistoupit na notu Clinta Eastwooda a především nechci téhle pohádce uvěřit, ne po dějové stránce, po vlastenectví, po sjednocení, ale po stránce charakterů, postav a způsobu vyprávění. V mnoha směrech je to toiž americká šablonovitá rutina bez inovace, vymykající se pouze dobrými hereckými výkony a slavným jménem pana Mandely. 60% ()

Pawlisman

Nemám problém s plným hodnocením. Možná nejlepší sportovní snímek. Propojení s politickým a společenským podtextem funguje velice dobře a nenásilně. Dokonce to ani nevypadá, že jde o sportovní snímek. Možná až na konci, čemuž patří má jediná výtka v příliš dlouhém zápasovém konci. Ale jinak dojemné, poučné a hlavně to vše funguje. 9/10 ()

Florfila

Neskutečně poutavý film! Už vím, že Easwood na co sáhne, to má šťávu. Ale nikdy by mě nenapadlo jak neskutečně poutavé můžou být rugby. I když o rugby vlastně vůbec nešlo. Během filmu si mě Mandela získal od konečků vlasů, po palce u nohou. Nejsem sportovní nadšenec, ale Mandela přesně odhadl proč chodím fandit českým hokejistům na Staromák. Je to chvíle kdy se národ semkne a všichni bojují za stejnou věc. Tak proč toho politicky nevyužít? Výborný tah! Při závěrečném utkání jsem téměř ani nedýchala. Super zpracování. A Freeman? Skvělý výkon. Nejlepší je, že se Mandelovi vážně podobá. ()

Nolanofil

Výborný Matt Damon a ešte lepší Morgan Freeman a ich postavy ktoré dokázali urobiť nemožné, aby spojili národ. Nakoľko sledujeme príbeh aj o prezidentovi Mandelovi, je to prekvapivo málo politické (čo je iba dobre) a dodáva to filmu viac ľudskosti, k tomu výborná atmosféra a pútavý príbeh ktorý chytí za srdce. Jedinou nevýhodou filmu je stopáž, ktorá pokazí celkový dojem filmu. ()

Thomas_xxxxx

Keď si odmyslím, že rugby je totálne debilná hra, ktorej pravidlá som nepochopil ani po pozretí celého filmu, tak vcelku obstojný film. ()

KOZEL84

Takovouhle klišovitou nudu bych teda od Eastwooda nečekal.A ty oscarové nominace Freemana a Damona sou už ale fakt na pár přes držku! ()

Money_too

Eastwood je mistr svého řemesla. Je jeden z mála, kdo dokáže natočit tak užásně koukatelnou podívanou. Děj sám o sobě by mě nijak extra nebral,ale on z toho dokáže vyždímat maximum a prakticky není chvíle, kdy by Vás film přestal bavit. Užasný flashback do začátku novodobého JAR, kdy zemi zmýtanou rasismem sjednotí ragby, hra ,,bílých".Freeman dokázal že je opravdu pan herec, Damon mi přišel drobet mimo. Něco jako výkony Chaninga Tatuma .. :) škoda jen, že dějiny neumožnili nějaký zvrat, protože to je to, co vás v každém Eastwoodovu filmu emočně rozbourá. V tomto filmu zrovna ne... ! ()

Gastovski

Nechápu komentáře typu: neni to Gran Torino, to bylo lepší, todle je nudnější než Gran Torino, MDB bylo zase dojemnější atp. No a co? Je to přeci o ničem jiném. Já jsem byl spokojen. Standardně dobře odvedená práce režie, příjemné herecké obsazení a přehledné zápasy. Clint si s kámošem Freemanem natočil film o Mandelovi a "jeho" zápasu, a já nemám námitek. ()

R4kosn1k

Zbožnuju dvojici Morgan Freeman a Clint Eastwood, jsou pro mě jako kdysi pro Čechoslováky Voskovec a Werich. Je to zaručená značka kvality filmu. A do toho můj nejoblíbenější herec, který mimochodem hrál skvěle. 9/10 ()

Darth Vader

Vyjímečný pán byl ten Nelson Mandela!.. Příběh s hlubší myšlenkou o sjednocení a usmíření zahalený v plášti politiky a sportu.. Po půl hodině jsem se bál, že přijde snímek ohledně politických machinací a někonečné šachové partie mezi usmířením a nenávistí. Clint Eastwood opět dokázal vztyčit mistrnou taktovku režiséra a z diváka udělal loutkou v davu myslících. Morgan Freeman se do role "mučedníka" vžil dokonale a já byl v posledních minutách nucen fandit Jižní Africe, i přesto že All Blacks jsou moji favoriti.:) s úsměvem koukám na titulky. ()

simon84

Pohodovka o úžasně pohádkové cestě za úspěchem. Ať už politickým, tak tím rugbyovým. Freeman je jako Mandela fakt dobrej. ()

Kick077

Nejsem zrovna fanoušek sledování sportu v televizi. Ale pokud se podá takovýhle způsobem, tak i mě dokáže sportovní mánie pohltit a s napětím, i když je často jasné jak to dopadne, sledovat průběh zápasu a doufat. Neumí to každý takhle natočit, ale Eastwood to zvládnul perfektně, Morgan Freeman ukázal, že prostě hrát umí, člověk by vůbec nepochyboval, že to co hraje, je doopravdy. Vypadá to přirozeně. Stačí prostě jenom koukat a nechat se pohltit. ()

Chundys

Ani se nechce věřit, že to režíroval Eastwood. To bylo něco otřesnýho! Alespoň jedna hvězda je za přelet letadla nad stadionem a za Freemana. Jinak pardon, ale katastrofa a nejhorší Eastwooda film. Ano já chápu o co tam šlo, ale fakt mě to nezajímalo!!! ()

zabro

Jedna se opravdu o typicky film, ktere toci clint eastwood v poslednich letech. Jedna se o film se slinym tematem. jak se z naprostych looseru stanou mistri sveta. Hodne velky problem tohoto filmu vidim v tom,ze to velikanskou stopaz a bezny divak letnich blockbusteru by se mohl zacit nudit, ale pokud to prekousnete, film se vam odmeni. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI