Hranice nemožného

Rozhovor 7
Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (více)

Série(5) / Epizody(100)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (105)

Vítejte ve Westfieldu (2012) (S04E12)

Po nejakom čase tu máme opäť epizódu, ktorú môžeme označiť za hororovú. Niežeby sme tu mali nejaké ľakačky, ale tie zábery na zmutované tváre, oči a zuby (uf) vám môžu dnes v noci trochu pokaziť pokojný spánok. Vo Westfielde to trochu vyzerá ako v Silent Hill a podobnú atmosféru má aj celá epizóda. Skončí možno trochu vzbŕklo, keď sa zrazu všetko vyrieši, ale problém nie príliš prirodzeného prelínania oboch svetov v jednom mieste a čase je skvelý. ()

Lepší lidská bytost (2012) (S04E13)

Trochu komplikovanejší prípad, na aké sme vo Fringe zvyknutí a o niečom inom, ako by sme si mysleli po úvodnej scéne predstavujúcej nám novú zápletku. Opäť sú ale za tým staré pokusy "šialených" vedcov, ktorí to samozrejme mysleli dobre, ale cesta do pekla je väčšinou dláždená dobrými úmyslami. Som zvedavý, či sa k tematike umelého oplodnenia a následných telepatických kolektívnych schopností týchto jedincov ešte vrátime. Nebolo by to od veci. ()

Konec světa (2012) (S04E14)

Tento diel približuje Fringe v spomínanému Asimovovmu románu Koniec večnosti asi najbližším možným spôsobom. Vrcholom epizódy je Peterov vstup do umierajúcej mysle jedného z pozorovateľov z nadčasu. Uvidíme tak aj stvorenie vesmíru, ale predsa len tieto scény nie sú tak ohurujúce ako by mohli. Každopádne sa dozvieme dosť informácií a môžeme si užiť aj obzvlásť démonického Jareda Harrisa. V podstate nechápem, na čo hrajú ústredné záporné postavy v iných dielach aj iní herci, Jared by zvládol všetko. ()

Povídka o lásce (2012) (S04E15)

Tak tu sa snažili tvorcovia nájsť čo najviac paralel medzi epizódnym príbehom a láskou medzi Peterom a Olíviou a myslím, že im to vyšlo na výbornú. Zápletka tak trochu vykráda Parfém: príbeh vraha, ale komu by zrovna podobná zápletka mohla vadiť, že. Podobne ani tu presne neviete, čo si o vrahovi myslieť, či náhodou nie je práve ten vyvolený, ktorý by urobil svet lepším. ()

Nic není jak se zdá (2012) (S04E16)

Okrídlení dikobrazy, tentokrát nič pre mňa. Ale stále je to Fringe, má to dve slušné ľakačky a je to vhodne zasadené do celkového rámca; čo v tomto prípade znamená Jonesov božský syndróm megalomana. ()

Vše je tak, jak má být (2012) (S04E17)

Prípady z druhej strany majú predsa len trochu odlišnú atmosféru. Sú o niečo akčnejšie a je fajn, že pomer nie je 50:50, pretože takto viac vyniknú. Prípad v karanténe nie je až tak extra špeciálny, stále riešime meňavcov a Jonesa, avšak príde k jednej dôležitej udalosti, konkrétne k úmrtiu jednej z dôležitých postáv. No a pokiaľ nám mohla byť alt Olívia zo začiatku nesympatická, tak teraz hrozí, že bude vašou favoritkou číslo 1 práve táto červenovlasá verzia v kapsáčoch. ()

Poradce (2012) (S04E18)

Jones je stále viac a viac v centre diania, čo je vzhľadom na Harrisovu charizmu a herecké schopnosti výborná správa. Že za všetkými pokusmi, mutáciami a snahami o zničenie vesmíru stojí on, už nejakú dobu vieme, takže jeho prítomnosť je opodstatnená. Je fajn, že sme opäť na oboch stranách, pretože prípady sa vzájomne ovplyvňujú v oboch vesmíroch. Ešteže tie Sochy slobody vyzerajú v oboch vesmíroch rozdielne, aspoň nestrácame orientáciu. ()

Cestovní povolení (2012) (S04E19)

Tak tvorcovia si zobrali poriadne sústo a ukazujú nám, ako to v nimi vytvorenom fikčnom svete bude vyzerať o 20 rokov neskôr. Prílišným záberom na futuristické mesto sa vyhýbame, dôležitejšie sú fakty. A tie sú prekvapivé. Avšak stále vieme, že tých alternatívnych budúcností môže byť viacero a stále nás zaujíma predovšetkým to, ako hrdinovia vykorčuľujú z problému "ktorý vesmír zostane celý?" Tak sa trochu obávam, či nejdeme zbytočne nesprávnym smerom, ale pohľad to bol každopádne výživný. ()

Rozpojení (2012) (S04E20)

Dozvedeli sme sa skutočný Jonesov plán a bolo to vskutku prekvapivé. Len mi pripadá, že to mohlo prísť s väčšou pompou a tie zemetrasenia sme mohli vidieť na plné pecky. Mimochodom viacerí možno odteraz budú fandiť práve jeho megalomanskému plánu, pretože by to mohla byť skutočná vizuálna žranica. A svojim spôsobom tento zloduch prichádza aj s verziou, ako by to čisto teoreticky mohlo byť s otázkami viery, pôvodu vesmíru a podobne. Čo viac si želať od mysteriózneho seriálu, že... ()

Nový řád 1 (2012) (S04E21)

Postupne sa dozvedáme, kto v skutočnosti za všetkým stojí. Mysleli sme si, že Jones, čo by myslím úplne stačilo, ale ani tento zvrat nepôsobí zbytočne vykonštruovane, skôr je len logickým doplnením toho, čo sme doteraz videli. Snáď mali toto eso v rukáve tvorcovia už od začiatku. Prestrelky vo Fringe dvakrát nemusím, iniciátor úteku sa totiž zachoval vzbŕklo a potom sa nemal čo čudovať, že schytal guľku. Predpokladám však priaznivý vývin rehabilitácie. ()

Nový řád 2 (2012) (S04E22)

Epizóda plná prekvapení a zistení. Určite budete pozerať s otvorenými očami na to, kto pôvodne stojí za nápadom vytvoriť nový vesmír na troskách dvoch našich paralelných. Ale pozor, finále pre vás môže byť aj sklamaním, ide o to, na ktorej strane barikády stojíte a či ste náhodou vo finále nechceli vidieť pravý opak toho, čo v ňom uvidíte. Ja som na vážkach, ale emocionálne sa tvorcom podarilo vyhrotiť všetko presne tak, ako potrebovali. ()

Série 5 (2012) (S05)

Najatypickejšia séria zo všetkých. Opúšťame vojnu medzi dvoma vesmírmi po finále štvrtej sezóny a začíname príbeh v roku 2036, kedy svet vyzerá úplne inak, ako v roku 2015. Podmienky sú iné a musia na ne reagovať aj naše postavy. No a tie sa snažia o záchranu ani nie tak vlastného vesmíru, ako samotnej ľudskej rasy pod nadvládou pozorovateľov. Nakoniec ale vyústenie prekvapí, pretože riešenie danej situácie je veľmi, no povedzme že "vychcané", ale presne v duchu Fringe a možno najlepšie možné. A neviem, v akom inom seriáli sme sa dostali tak ďaleko v čase. ()

Přenosový slučovač myšlenek vzor 11 (2012) (S05E01)

Nebyť jednej flashforwardovej epizódy v predchádzajúcej sezóne, začiatok tej piatej by mnohí nerozdýchali. Asi ani ja. Som zvedavý, či sa už naplno zabývame v roku 2036, alebo budeme alternatívne skákať aj do známej prítomnosti. Osobne by som privítal paralelnú naráciu. Pilot v niektorých scénach pripomenul Matrix, prípadne sa mal asi ako Terminator Salvation k pôvodným častiam. Ale tieto paralely sú zbytočné. ()

V zastoupení (2012) (S05E02)

Celkom slušne psychologicky prepracovaný diel. A to najmä tým, ako sa prejavuje dcéra Olívie a Petera Etta, zdá sa, že to nie je žiadna jednorozmerná slušňáčka. Podobe je nám predstavený aj jeden pešiak zo strany antagonistov-lojalistov observátorov a tu zase divák, spoločne s Olíviou, môže k nemu pociťovať určité sympatie. I keď záver dá za pravdu skôr ich dcére Ette. ()

Kronikář (2012) (S05E03)

Dosť možno tá najatypickejšia epizóda celého seriálu. Pred prvou epizódou z budúcnosti vo štvrtej sérii by ste asi ťažko odhadovali, že niekedy môže jedna časť vyzerať ako postapo v lesoch. Ale keďže mám pre tento subžáner určitú slabosť, tak ma Kronikár nesklamal. Funguje najmä vo finále, i keď tu by sa dalo namietať, že odchod novej zaujímavej postavy bol príliš skorý. ()

Střela, která zachránila svět (2012) (S05E04)

Pátranie po ďalších kazetách s Walterovými vtipnými, ale dôležitými komentármi pokračuje, tentokrát sa dostávame do kanalizácie, čo má pre diváka svoje čaro, pre Petera vôbec žiadne. Táto epizóda poriadne prekvapí jedným zásadným zvratom, ani nie, že by extra menil situáciu, ale skrátka tvorcovia si dovolili zájsť tak ďaleko, ako by asi nikto nečakal. Uvidíme, ako sa s tým vyrovnajú hlavné postavy, ja by som to možno na ich mieste aj zabalil a zmieril sa so všetkými okolnosťami navôkol. ()

Vzdoruj (2012) (S05E05)

Pozorovatelia pašujú zo svojej doby do prítomnosti zdroje na zlepšenie ich podmienok na Zemi prostredníctvom červej diery. Walter prichádza z teóriou, akým spôsobom z nej urobiť na strane odosielateľa dieru čiernu. Znie to dosť komplikovane, ale je to podané našťastie prehľadne a užijeme si aj zábery zo samotného prenosu cez priestor a čas. No a Peter asi nikdy nebol takto nekompromisný, počas celej epizódy doslova mučil jedného z pozorovateľov ako z dôb honby za čarodejnicami. ()

Za zrcadlem a co tam Walter našel (2012) (S05E06)

Ak si prečítate obsah, tak je jasné, že táto epizóda je medzi ostatnými výnimočná. Nie nutne kvalitou, ale práve obsahom. No netešte sa na návštevu vreckového vesmíru, kde fyzikálne zákony fungujú trochu inak. Vizuálne je to podané síce striedmo, ale zaujímavo a nie preplácane. Čiže stále sa skôr sústredíme na dej, než na vizuálne obžerstvo. Určite by z tejto epizódy mali radosť Buňuel, Hitchcock a fanúšikovia Inception. No a záver pripomenie Matrix Revolutions, ale žiaden strach, iba jeden Neov POV záber. V tomto prípade Peterov. ()

Pět dvacet deset (2012) (S05E07)

Pátrame po ďalších artefaktoch potrebných na splnenie cieľa, to jest elimináciu pozorovateľov a vlastne záchranu sveta takého, aký ho poznáme; čo v prípade tejto epizódy znamená príklon k špiónskej zápletke. Tajomné kufríky, ich výmena na mieste, kde by sa dala krájať atmosféra a tak podobne. A celkom slušný, ironický výsledok (tá čeľusť...). Uvidíme, čo bude s Peterom, koniec pôsobil dojmom, že už niet cesty späť. ()

Lidský druh (2012) (S05E08)

Chladná racionalita verzus emocionalita, tomuto sa venuje epizóda s názvom Ľudský druh. A vyvoláva aj otázku, kým boli pozorovatelia pred tým, ako im bol implantovaný čip. Nuž zrejme presne tým, čím sú aj Olívia s Peterom a všetky postavy navôkol, obyčajnými, respektíve neobyčajnými ľuďmi s citmi. Seriál túto otázku pokladá výhradne implicitne, diel je skrátka o tom, ako sa Peter rozhodne a nakoniec sa v posledných momentoch aj rozhodne. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)