Hranice nemožného

Ukázka z filmu 3
Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (více)

Série(5) / Epizody(100)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (105)

Hranice nemožného (2008)

Spočiatku Axty X wanna be seriál sa postupom času, ale už od prvej série, mení na niečo v podstate diametrálne odlišné. Aspoň čo sa týka makrozápletky. Tá je parádna, prináša zopár nečakaných zvratov, cestujeme ako medzi dvoma paralelnými vesmírmi, tak v čase a zisťujeme, že tu máme aj akýsi nadčas v štýle Asimova. Seriál je nakrútený skôr komorne, čo ale neznamená, že nepoteší zopár slušnými zábermi, kedy sa pozrieme napríklad do ďalekej budúcnosti. Možno je škoda, že sa tvorcovia občas neodpútali od zeme a nenakrútili aj niečo extra vizuálne bombastické, samozrejme v duchu Fringe, nie hollywoodskych spektáklov. Postavy si obľúbite, tu nie je o čom, i keď vám nemusia byť spočiatku všetci sympatickí. ()

Série 1 (2008) (S01)

Prvá séria Fringe je klasickým mysterióznym seriálom strihnutým po vzore Aktov X na príbehy uzavreté v jednej časti a zároveň so silným makropríbehom, tentokrát o tajomnom vzorci súvisiacim s paralelným svetom. V podstate sa vysvetlí behom dvoch desiatok epizód rámcovo celé fungovanie fikčného sveta projektu, samozrejme s tým, že sa všetky jeho pravidlá dajú donekonečna dopĺňať v ďalších sériách. Škoda, že sa nešlo, v dnešnom trende, cca desiatich epizód na sezónu, tých prípadov mohlo byť pokojne menej a dospeli by sme k rovnakému výsledku. Postavy si zrejme časom všetci obľúbia, i keď sa môžu javiť často príliš chladné a analytické, možno miestami až nesympatické. ()

Stará historie (2008) (S01E02)

Za mňa je tu príliš Aktov X, čo môže byť symptomatickým znakom celého seriálu a možno si časom na to zvyknem. Každopádne celý prípad je zaujímavejší v spojitosti s komplexnou otázkou vzorca, tam som zvedavý na konečný výsledok. Ako samostatný prípad mi to skrátka neprišlo až natoľko pohlcujúce a šokujúce, ako by som očakával. ()

Skrytá frekvence (2008) (S01E03)

To, čo som vyčítal predchádzajúcej epizóde, bolo naplnené v tej ďalšej. Síce je to stále v štýle Aktov X, ale viac svojské, "fringeovské" a v tomto duchu by to mohlo pokračovať aj ďalej, samozrejme v spojitosti s rámcovou zápletkou ohľadom tajomného vzorca. Tu sa myslím ešte trochu tápe a pôsobí to trochu naivne, ale keďže seriál mal po skončení ohlas, tak predpokladám, že aj všetko nakoniec bude dávať zmysel. ()

Příchod (2008) (S01E04)

Z Fringe sa definitívne v štvrtej epizóde stáva mindfuck. Scéna v lese je pre tých, ktorí nevedia, kam seriál bude smerovať, niečím veľmi interesantným a je len dobre, že človek nemá potuchy, čo si má o tom všetkom myslieť. Taktiež aj nový paranormálny jav má svoje kúzlo, i keď tu máme nejaký blbý kovový cylinder ako zo scifíčok päťdesiatych rokov. Ale vlastne ten má práve preto tiež svoje čaro. ()

Pokusný objekt (2008) (S01E05)

Máme tu sympatického antihrdinu, obeť tajných pokusov, ktorého nám je ľúto aj napriek tomu, že svojmu okoliu spôsobuje smrť. Ale jedna scéna s "pracovným" úrazom ruky poteší predovšetkým tých škodoradostnejších divákov. Osobne som podobnú satisfakciu ani neviem kedy zažil. "Haluze" začína mať aj hlavná ženská predstaviteľka a ich vysvetlenie nie je zrovna ten typ vysvetlenia, aký by ste chceli od tak mysteriózneho seriálu. Ale uvidíme, ako to vlastne s tým bývalým milencom v skutočnosti je. ()

Lék (2008) (S01E06)

Tak tu by mali spozornieť predovšetkým priaznivci Scanners. Nie je to síce až také depresívne psycho, čo sa týka celkovej atmosféry, ale inak tomu nič nechýba. Snáď len väčšie stopy k celkovému vzorcu. Priestoru dostane najviac Anna, Joshua je trochu mimo, jeho otec už totálne. Ale aspoň stihne na konci epizódy popriať svojej kolegyni všetko najlepšie k narodeninám. ()

Poznáváme pana Jonese (2008) (S01E07)

Tvorcovia prišli s plastovým niečím opäť ako z nejakého totálneho béčka, ale celé je to v áčkovom balení, takže to baví, i keď je to svojim spôsobom nechcene vtipné. Čoraz viac sa hovorí o vzorci a dokonca aj cestujeme za informáciami za oceán, čo ale neznamená, že si užijeme do sýtosti nemecké prostredie, čakajú nás len štúdiové interiéry. Vzhľadom na to, že v nich vystupuje vždy spoľahlivý Jared Harris, tak sa sťažovať nebudete. ()

Rovnice (2008) (S01E08)

Klavírna skladba, ktorú nikto nevie dokončiť, blikanie zeleného a červeného svetla, Walter v psychiatrickej liečebni a jeho dvojník a za tým všetkým vzorec. Z Fringe je už definitívne mindfuck a pozerá sa naňho stále lepšie, ale dúfam, že smerom do budúcnosti sa zvláštnosť seriálu bude zvyšovať a bude to ešte viac v dobrom zmysle slova od veci. Podľa mňa by to chcelo aspoň jednu návštevu psychiatrie za epizódu :) ()

Krajina vzpomínek (2008) (S01E09)

Názov je v tomto prípade veľavravný a ak by sme tu nemali tú hard core sci-fi líniu, tak by sme mohli nadobudnúť dojem, že sledujeme nejaký Hitchov neskôr sfilmovaný scenár. Čo je samozrejme veľká pochvala a nábeh na plný počet. Stále však dúfam, že seriál bude gradovať nielen smerom k záveru série, ale aj série ako celok, tak si tú plnú paľbu nechávam na neskôr. ()

Bezpečnostní schránky (2008) (S01E10)

Tak tu máme variáciu na Filadelfský experiment, ale nie na lodi, ale pri bankovej lúpeži. A aj tie triky z televíznej kuchyne pri tom vyzerajú dobre. Funguje aj čierny humor, Walter sucho skonštatuje, že čo sa dá, z betónu skrátka vyrežeme. Epizóda ale naberie celkom nečakaný smer, kedy sa o slovo hlási Jared Harris a vzhľadom na jeho charizmu každý jeho návrat budem kvitovať. Jeho návrat na scénu ako zo Star Treku má šmrnc. ()

S pouty na rukou (2009) (S01E11)

Ako špionážna epizóda s "krtkom" vo vlastných radách a v pokladaní otázky, o čo týmto ľuďom sakra ide, ide o prvotriednu záležitosť. V zápletke o veľkých červoch, čo sú v skutočnosti chrípka a vyliezajú ľuďom z úst, je to totálne béčko. Ale ako celok je táto epizóda stále silná a pokladá otázky, na ktoré budeme chcieť za každých okolností poznať odpovede. ()

Bezmozek (2009) (S01E12)

Predstaviteľa hlavného antagonistu som si obľúbil v druhej sérii The Wire, takže asi aj preto pridávam jednu hviezdu navyše. Vraždiaci počítač s trochu zastaralými trikmi príliš neohúri, ale celé to slušne graduje. Je to na Fringe možno až príliš uzavreté, neriešime žiaden všeobjímajúci vzorec, proste iba jednému chlapíkovi v strednom veku praskli nervy ako Douglasovi vo Voľnom páde, len tento mal väčšie IT znalosti a mohol dlhšie zostať v anonymite. ()

Přeměna (2009) (S01E13)

Jedna z najnapínavejších epizód. úvod v lietadle, nebezpečné finále s odposluchom a Oliviine vstupy do snového sveta s bývalým milencom. Všetko výborne funguje, až na toho tak trochu nešťastného tvora, tak je to tak trochu paródia, ale už podobné výjavy beriem ako právoplatnú súčasť seriálu a radšej sa sústredím na samotný príbeh a stále sa teším na pojítka s oným tajomným vzorcom. ()

Schopnosti (2009) (S01E14)

Dosť možno najlepšia epizóda prvej sezóny doposiaľ, ale snáď to bude ešte lepšie. Prečo to tak je; no ústredným antagonistom je Jared Harris, zápletka nepôsobí vizuálne béčkovo, ale je dosť creepy a najmä sa začíname poriadne baviť o paralelnom vesmíre, o ktorom som počul ešte pred sledovaním pilotnej epizódy. Len tem Joshua Jackson je akoby čím ďalej, tým viac na druhej koľaji a akoby bol v deji len kvôli tomu, že doňho doviedol otca a teraz sa s ním len doťahuje. ()

Dítě (2009) (S01E15)

Dieťa bude patriť k tým epizódam Fringe, ktorá rozorháva zápletku nevyriešenú v samotnej časti, ale pôvod dieťaťa a spôsob, akým sa dostal do dlhoročnej izolácie, bude otázka na dlhšie. Možno je to trochu škoda pre samotnú epizódu, ale možno bude prípad užitočný pri riešení makrozápletky so vzorcom. Trochu to pripomína jeden diel Columba venovanému telepatickému vrahovi, tam ale išlo zo strany páchateľa o čistý podvod. ()

Odpoutaný netvor (2009) (S01E16)

Pokiaľ ste sa doteraz pri žiadnom diele Fringe nepozvracali, tak tentokrát sa tak určite stane. Béčkovej zápletke umne pridáva na napätiu countdown záchrany vlastného kolegu, inak by sa z epizódy stala temnejšia verzia Juniora s Arnoldom. Záverečné poslabšie zúčtovanie s netvorom bohužiaľ okradlo moje hodnotenie o jednu hviezdu. ()

Noční můry (2009) (S01E17)

Goldsman sa ukázal a nakrútil, minimálne pre mňa, dosiaľ (zďaleka) najlepšiu epizódu prvej sezóny. Zápletka je skutočne mysteriózna, že chcete ihneď vedieť, čo je vo veci a to odkrývanie prinesie so sebou zopár slušných zvratov. Našťastie sa podarilo aj finále, ktoré nepôsobí lacno ako minule, ale je veľmi creepy a účinné a nemusí byť ani extra epické. No a paralelné vesmíry opäť odkryjú niečo zo svojho tajomstva. ()

Půlnoc (2009) (S01E18)

Posolstvo tejto epizódy je zrejmé, ale robí "upíriemu" príbehu tak trochu medvediu službu, pretože by sa tento hororový melodramatický príbeh zaobišiel aj bez tej doslovnosti. Dej opäť nadväzuje na to, že stále ťahá za nitky niekto vyššie, na koho ešte hrdinovia nemajú páky. Trochu som neveril zloženiu tragického páru, krásna mladá žena a veľmi divný chlapík na vozíku. A možno tu padla zatiaľ najlepšia hláška série... "hľadám niekoho so sifylisom"... ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)