Hranice nemožného (TV seriál)

Fringe

Fringe

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 2008, 100x45 min

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Michael Cerveris, Mark Valley, Lily Pilblad, Peter Hermann, Leonard Nimoy, Kevin Corrigan, Zak Orth, Nestor Serrano, Michael Kelly, Jason Butler Harner, Max Baker, Derek Cecil, Chris Eigeman, Marjan Neshat, Billy Burke, Jared Harris, Kenneth Tigar, William Sadler, Randall Duk Kim, Yul Vazquez, Susan Misner, James Frain, Michael Gaston, Ari Graynor, Chris Bauer, Mary Beth Peil, Noah Fleiss, Al Sapienza, Ebon Moss-Bachrach, Daniel London, Spencer List, Jeremy Shamos, Keith Nobbs, Kiersten Warren, David Call, Jefferson Mays, Trieste Kelly Dunn, Jennifer Ferrin, Clint Howard, Luke Goss, Simone Kessell, Meghan Markle, John Savage, Stephen McHattie, Claudette Mink, Roger R. Cross, Theresa Russell, Sebastian Roché, Ravi Kapoor, Travis Schuldt, JR Bourne, Cameron Monaghan, Ali Liebert, Jennifer Missoni, Paul Rae, Peter Woodward, Liam James, Laura Mennell, Michael O'Neill, David Orth, Michelle Harrison, Gillian Jacobs, Lars Gerhard, Kevan Ohtsji, Mark Elliot Wilson, James Schram, Harry L. Seddon, Deborah Twiss, Diane Kruger, Seth Gabel, Gbenga Akinnagbe, Charlie Tahan, Neal Huff, David Nykl, Jennifer Butler, Mark Lotito, Ty Jones, Martin Cummins, Sean Rogerson, Jorge Garcia, Greyston Holt, Sam Vincent, Kacey Rohl, Katie Findlay, David Richmond-Peck, Eugene Lipinski, Omar Metwally, Peter Weller, Paula Malcomson, Martha Plimpton, Christine Chatelain, Patrick Gilmore, Amy Madigan, Andre Royo, Gerard Plunkett, Hiro Kanagawa, Michael Eklund, Shannon Cochran, Shawn Ashmore, Aaron Ashmore, Will Rothhaar, Mark Ivanir, Genevieve Buechner, Christopher Lloyd, Charles Parnell, Alon Aboutboul, Philip Winchester, Julie McNiven, Joan Chen, Phyllis Somerville, Ken Pogue, Colby Johannson, Orla Brady, Chandler Canterbury, Karley Scott Collins, Alan Ruck, Nicholas Carella, Ulrich Thomsen, Brad Dourif, Emily Meade, Joe Flanigan, Michelle Krusiec, John Pyper-Ferguson, Arye Gross, Stephen Root, Marie Avgeropoulos, Serge Houde, Daniel Boileau, Ashley Hinshaw, Aaron Pearl, Amanda Dyar, Robert Gauvin, Blu Mankuma, Chin Han, Currie Graham, David Quinlan, C. Ernst Harth, Timothy Webber, Richard Bekins, Mark Vincent, Allison Hossack, Kate Hodge, Georgina Haig, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, Sarah-Jane Redmond, Amy Carlson, Adrian Holmes, Megan Charpentier, Kendall Cross, Hoon Lee, Jeb Beach, Luke Camilleri, Eric Keenleyside, Peter Kelamis, Chadwick Boseman, Jeff Perry, Mackenzie Gray, Ryan Swanson, Romy Rosemont, Robin Nielsen, Claude Duhamel, Jennifer Koenig, Scott William Winters, Henry Ian Cusick, Scott Vickaryous, Charles Martin Smith, Pascale Hutton, Gabrielle Rose, Noah Bean, Diana Bang, Olivia Cheng, Elizabeth Thai, Kyra Zagorsky, Alberta Mayne, Harrison Thomas, Navid Negahban, John Aylward, Keenan Tracey, Crystal Balint, Erica Carroll, Douglas Chapman, Felix Solis, Amir Arison, Katherine Dickson, Betty Gilpin, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Sachin Sahel, Sarwan Badesha, Arjun Gupta, Michael Kopsa, Kevin Weisman, Evan Bird, David Lewis, Michael Antonakos, Jordana Largy, Leanne Lapp, Peter Bryant, Mittita Barber, Jessie Fraser, Ward Horton, Ravil Isjanov, Andrew Moxham, Donnie Keshawarz, Sarah Edmondson, Vivienne Sendaydiego, Sebastian Bertoli, Alicia Goranson, Alexandra Castillo, Mira Tzur, Ben Van Bergen, Jordyn Ashley Olson, Jacob Blair, Karl Kenzler, John Prosky, Jim Thorburn, Sean Owen Roberts, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Sean Clement, Jarod Joseph, Allie Bertram, Adrian Hough, John Tench, Michael Coleman, Russell Harvard, Glenn Fleshler, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Duane McLaughlin, Andrew Hinkson, Marnie Schulenburg, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Dylan Schmid, Ryan McDonald, D. Neil Mark, Teach Grant, Viv Leacock, Brent Stait, Vincent Gale, Matthew Mandzij, Paul Jarrett, Darren Moore, Marcus Giamatti, Natalie Edwards, Dejan Loyola, Bojan Dulabic, Demore Barnes, Sienna Bohn, Josh Blacker, Artine Brown, Richard Short, Tom Riis Farrell, Jason Diablo, Barry Nerling, Eve Harlow, Omari Newton, Robert Eli, Charles Jarman, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Matt Ellis, D. Harlan Cutshall, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Ted Cole, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Sarah Hayward, Peter New, Patti Allan, Natalie von Rotsburg, Primo Allon, Byron Noble, Todd Thomson, Johanna Marlowe, Jason Edward Coleman, Colleen Winton, James Bamford, Jakob Davies, Faustino Di Bauda, Gabe Khouth, Mig Macario, Tom Pickett, Darren Dolynski, Amos Stern, Lucas Wolf, Natalie Gibson, Michael Strusievici, Ian Butcher, Demord Dann, Tristan Jensen, Howard Siegel, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Chris Shields, Ingrid Torrance, Jim Shield, Ken Kramer, Elizabeth McCarthy Meek, Michael Rinaldi, Edward Foy, Noah Beggs, Ryan Hesp, Paula Giroday, Ki Yurij, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Fane Tse, Chad Riley, Paul Lazenby, Michael Soltis, Janet Pinnick, Aaron Brooks, Toby Levins, Charles Edward Bae, Peter Kawasaki, William J. Phillips, Michael Teigen, Jordan Schartner, Adam Lolacher, Glynis Davies, Julian Christopher, Maria Marlow, Yvette Dudley-Neuman, Steve Elliott, Brian Knox McGugan, Karen Holness, Sharon Taylor, Colleen Wheeler, Ryan Jefferson Booth, Patrick Roccas, Raf Rogers, Jennifer Cheon, John Innes, Sean Campbell, Alison Wandzura, Ben Wilkinson, Lee Majdoub, Giacomo Baessato, Dalila Bela, Jason Simpson, Richard Stroh, Kyle Cassie, Donna Yamamoto, Omid Abtahi, David Vadim, Chance Kelly, José Ramón Rosario, Stephen Lobo, Nicole Hombrebueno, Georgia Hacche, Christian Sloan, Shaine Jones, David Bloom, Lori Triolo, Howie Lai, J.J. Makaro, Arthur Corber, Gabriel Carter, Aaron Craven, Craig March, Lane Edwards, James Pizzinato, Melody B. Choi, Jay Clift, Justin Breault, Lisa Joyce, Sean Mahon, Janet Kidder, Peggy J. Scott, Daryl Shuttleworth, Carlos Diaz, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Harold Surratt, Harry Sutton Jr., Nickolas Baric, Anna Van Hooft, Phil Nee, Eric Lange, Marilyn Norry, Devielle Johnson, David Lansbury, Ada Breker, Alvin Sanders, Malcolm Stewart, Hilary Jardine, Belinda Sinclair, Matthew Robert Kelly, Clark Middleton, Michael Rogers

Mám s tímhle seriálem jeden vážný problém a nemyslím, že zmizí s druhou (či jakoukoliv další) sérií: postavy dělím na ty, které mě víceméně nezajímají (střelený vědec, jeho syn, chápavý kámoš-polda) a ty, které mě serou (hlavní bloncka-hrdinka, černý skinhead, ta ruská xantypa z *** Dynamics). Námět není vyloženě špatný, jsem ochotná překousnout všemožné úlety od reality i aktivní bůžky ve stroji, ale jak se mám, kurňa, smířit s tou imho nesympatickou pipinou v hlavní roli? S lepším obsazením by to byly silné čtyři hvězdičky, kdyby se mi někdo hodně líbil, tak třeba i pět. Ale takhle... 65% EDIT: Tak jo, zvykla jsem si, zápletky epizod mě celkem baví (když už ne jejich řešení deus ex machina) a postavy beru na milost, akorát Olivia mi pořád přijde hnusnější než prdel. Přidávám procenta a tím pádem je třeba prdnout hvězdičku navrch. 73%(20.3.2010)

Hodnocení po shlédnutí první série: Začnu výtkou, která - ač v podstatě nemá na celkovou kvalitu seriálu až takový dopad - paradoxně dokáže odradit spousty potencionálních diváků od jeho sledování. Tímto jediným nedostatkem není totiž nic jiného, než slabé začáteční díly. Po spektakulárním Dexterovi tu máme další jinak bezvadný, perfektně promyšlený a napínavý seriál, který nejvíce ztrácí na podivném tempu a nezáživnosti prvních několika dějství. V případě Fringe jsou to minimálně takové čtyři epizody, přes které jsem se musel docela znuděně prokousávat, než dostal příběh ty pravé grády. Pak už nebyl problém propadat se stále hlouběji do zdánlivě sofistikované mytologie nového Abramsova světa a s lehkým mrazením v zádech sledovat, jak je to celé neskutečně vypiplané. Největší nářezové padesátiminutovky pak definitivně přicházejí se třináctou epizodou, a třeba na úvod s motýly nikdy nezapomenu: tak neskutečně poetický pád z okna mrakodrapu už nikde neuvidím... Asi největší kosmetické plus je pak sekvence v každém díle před úvodními titulky (taktéž inspirace v Aktech X), kdy jsem u většiny z 20ti dílů zíral na monitor s otevřenou pusou a nevěřícným pohledem v očích. Největší ukázkové WTF se dostavilo v epizodě Transformation, značně inspirované dalším Abramsovým nápadem - Monstrem. Shrnu to jednoduše: věděl jsem, že první epizody budou celkem porod, ale příslibem mi byly pozitivní kritiky na pozdější díly, a předzvěst se naštěstí vyplnila. Fringe je další nadupaný "new age" americký seriál pro všechny milovníky inteligentních dramatických thrillerů s bezvadnými postavami. John Noble na hrad! 90% 2. série: Co si budeme povídat... už to zdaleka není takové WTF, jako na začátku. ALE - i tak stupnice zábavnosti ukazuje stále stejné hodnoty, jen ty začátky před úvodními titulky ztratili cosi ze svého kouzla. Linie s Peterem a otcem: bravo, je to nezapomenutelné. A ten konec... rychle sem s trojkou! 80%. 3. série jasněji naznačuje, že v TOM má prsty Abrams. Začínají se řešit spíše osobní linie, než jednotlivé případy, a kupodivu to jde... dobře! Vlastně je to lepší než předchozí aktaxovské díly - Fringe začíná být silnou emotivní záležitostí, konec třetí řady pak divákovi uštědřuje překvapivý políček do tváře a zároveň háže do trávy rukavici... co bude dál?(23.8.2009)

První série byla naprosto skvělá a stal se ze mně pomalu závislák. Během té druhé mě to nějak přestalo žíly trhat a první půlka trojky mě otrávila nadobro (jak jsem si myslela). Ale nikdy neříkej nikdy. Naštěstí to laplo druhý dech a já musela ke třem *** zase jednu přihodit. Je to prostě můj oblíbený žánr, tak s tím nic nenadělám. Já prostě již od dob Star Treku miluju ty odborné názvy a popisy událostí, i když vůbec netuším o čem se to vlastně baví.(30.7.2011)

Dohleděno, zůstavilo mne navěky poznamenaného. Snaha budovat konzistentní příběh byla mnohokrát potlačena ve prospěch principu nenudit a když něco přestává fungovat, vůbec se s tím nemazat a změnit pravidla. Pokud se porušují pravidla, která logika filmu neměla dovolit porušit, naštve mě to (např. pokračování Matrixu). Pokud je ale součástí hry to, že fundamentální pojetí lze zcela postavit na hlavu, dokáže to být velmi osvěživé. Rozhodně tenhle seriál není pro suchary bez fantazie :) Nejlepší postavy: Samozřejmě Gene, v těsném závěsu Walter. Mnohokrát potěšila potměšilá camea (např. Diane Kruger) :) Docela důstojný konec.(9.11.2013)

Srovnávat Fringe s Akty X není tak docela fér. Daleko víc má totiž společného s mysteriózními seriály poslední doby Lost a FlashForward. Fringe má ale na rozdíl od svých bratranců jasnější vizi a po první sérii se nezdá, že bychom se dočkali pouhého kupení otázek bez odpovědí a téměř každý případ posouvá příběh někam dál. Ústřední trojka hraje skvěle a postavy nejsou jenom škatulky - Olivie je nejenom oddaná své práci agentky, ale zároveň i rodinný typ, Walter Bishop je vědec-magor, který vždycky pobaví, ale taky kdysi leccos obětoval pro druhou stranu, a jeho syn Peter je dobrá duše, která se lecky pohybuje na hraně zákona. Jediná škoda je, že vědu, která má na všechno odpověď, tenhle seriál často pozve na rande a pak jí nezavolá - podobně jako v Brainiacu. Fringe zkrátka není zázrak spadlý z nebe, ovšem v konkurenci stále si podobnějších sérii á la HBO rozhodně potěší.(9.8.2010)

• - Pilotný dvojdiel stál 10 miliónov dolárov. (Mihail123)

• - V devátém díle druhé řady mluví dr. Bishop (John Noble) o Ancylostoma duodenale, neboli měchovci. Parazita ukazuje na monitoru počítače, ale to, co vidíme, je larva brouka zofobase, která je ovšem nesrovnatelně větší. Měchovci nejsou ve většině svých stádií ani viditelní pouhým okem. Zofobas se hojně využívá ke krmení terarijních zvířat. Jde o neškodné zvíře krmící se organickými zbytky. (cze.Oi)

• - Postava agentky Olivie Dunhamové (Anna Torv) se měla původně jmenovat Olivie Warrenová. (Olík)