Hranice nemožného (TV seriál)

Fringe

Fringe

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 2008, 100x45 min

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Michael Cerveris, Mark Valley, Lily Pilblad, Peter Hermann, Leonard Nimoy, Kevin Corrigan, Zak Orth, Nestor Serrano, Michael Kelly, Jason Butler Harner, Max Baker, Derek Cecil, Chris Eigeman, Marjan Neshat, Billy Burke, Jared Harris, Kenneth Tigar, William Sadler, Randall Duk Kim, Yul Vazquez, Susan Misner, James Frain, Michael Gaston, Ari Graynor, Chris Bauer, Mary Beth Peil, Noah Fleiss, Al Sapienza, Ebon Moss-Bachrach, Daniel London, Spencer List, Jeremy Shamos, Keith Nobbs, Kiersten Warren, David Call, Jefferson Mays, Trieste Kelly Dunn, Jennifer Ferrin, Clint Howard, Luke Goss, Simone Kessell, Meghan Markle, John Savage, Stephen McHattie, Claudette Mink, Roger R. Cross, Theresa Russell, Sebastian Roché, Ravi Kapoor, Travis Schuldt, JR Bourne, Cameron Monaghan, Ali Liebert, Jennifer Missoni, Paul Rae, Peter Woodward, Liam James, Laura Mennell, Michael O'Neill, David Orth, Michelle Harrison, Gillian Jacobs, Lars Gerhard, Kevan Ohtsji, Mark Elliot Wilson, James Schram, Harry L. Seddon, Deborah Twiss, Diane Kruger, Seth Gabel, Gbenga Akinnagbe, Charlie Tahan, Neal Huff, David Nykl, Jennifer Butler, Mark Lotito, Ty Jones, Martin Cummins, Sean Rogerson, Jorge Garcia, Greyston Holt, Sam Vincent, Kacey Rohl, Katie Findlay, David Richmond-Peck, Eugene Lipinski, Omar Metwally, Peter Weller, Paula Malcomson, Martha Plimpton, Christine Chatelain, Patrick Gilmore, Amy Madigan, Andre Royo, Gerard Plunkett, Hiro Kanagawa, Michael Eklund, Shannon Cochran, Shawn Ashmore, Aaron Ashmore, Will Rothhaar, Mark Ivanir, Genevieve Buechner, Christopher Lloyd, Charles Parnell, Alon Aboutboul, Philip Winchester, Julie McNiven, Joan Chen, Phyllis Somerville, Ken Pogue, Colby Johannson, Orla Brady, Chandler Canterbury, Karley Scott Collins, Alan Ruck, Nicholas Carella, Ulrich Thomsen, Brad Dourif, Emily Meade, Joe Flanigan, Michelle Krusiec, John Pyper-Ferguson, Arye Gross, Stephen Root, Marie Avgeropoulos, Serge Houde, Daniel Boileau, Ashley Hinshaw, Aaron Pearl, Amanda Dyar, Robert Gauvin, Blu Mankuma, Chin Han, Currie Graham, David Quinlan, C. Ernst Harth, Timothy Webber, Richard Bekins, Mark Vincent, Allison Hossack, Kate Hodge, Georgina Haig, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, Sarah-Jane Redmond, Amy Carlson, Adrian Holmes, Megan Charpentier, Kendall Cross, Hoon Lee, Jeb Beach, Luke Camilleri, Eric Keenleyside, Peter Kelamis, Chadwick Boseman, Jeff Perry, Mackenzie Gray, Ryan Swanson, Romy Rosemont, Robin Nielsen, Claude Duhamel, Jennifer Koenig, Scott William Winters, Henry Ian Cusick, Scott Vickaryous, Charles Martin Smith, Pascale Hutton, Gabrielle Rose, Noah Bean, Diana Bang, Olivia Cheng, Elizabeth Thai, Kyra Zagorsky, Alberta Mayne, Harrison Thomas, Navid Negahban, John Aylward, Keenan Tracey, Crystal Balint, Erica Carroll, Douglas Chapman, Felix Solis, Amir Arison, Katherine Dickson, Betty Gilpin, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Sachin Sahel, Sarwan Badesha, Arjun Gupta, Michael Kopsa, Kevin Weisman, Evan Bird, David Lewis, Michael Antonakos, Jordana Largy, Leanne Lapp, Peter Bryant, Mittita Barber, Jessie Fraser, Ward Horton, Ravil Isjanov, Andrew Moxham, Donnie Keshawarz, Sarah Edmondson, Vivienne Sendaydiego, Sebastian Bertoli, Alicia Goranson, Alexandra Castillo, Mira Tzur, Ben Van Bergen, Jordyn Ashley Olson, Jacob Blair, Karl Kenzler, John Prosky, Jim Thorburn, Sean Owen Roberts, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Sean Clement, Jarod Joseph, Allie Bertram, Adrian Hough, John Tench, Michael Coleman, Russell Harvard, Glenn Fleshler, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Duane McLaughlin, Andrew Hinkson, Marnie Schulenburg, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Dylan Schmid, Ryan McDonald, D. Neil Mark, Teach Grant, Viv Leacock, Brent Stait, Vincent Gale, Matthew Mandzij, Paul Jarrett, Darren Moore, Marcus Giamatti, Natalie Edwards, Dejan Loyola, Bojan Dulabic, Demore Barnes, Sienna Bohn, Josh Blacker, Artine Brown, Richard Short, Tom Riis Farrell, Jason Diablo, Barry Nerling, Eve Harlow, Omari Newton, Robert Eli, Charles Jarman, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Matt Ellis, D. Harlan Cutshall, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Ted Cole, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Sarah Hayward, Peter New, Patti Allan, Natalie von Rotsburg, Primo Allon, Byron Noble, Todd Thomson, Johanna Marlowe, Jason Edward Coleman, Colleen Winton, James Bamford, Jakob Davies, Faustino Di Bauda, Gabe Khouth, Mig Macario, Tom Pickett, Darren Dolynski, Amos Stern, Lucas Wolf, Natalie Gibson, Michael Strusievici, Ian Butcher, Demord Dann, Tristan Jensen, Howard Siegel, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Chris Shields, Ingrid Torrance, Jim Shield, Ken Kramer, Elizabeth McCarthy Meek, Michael Rinaldi, Edward Foy, Noah Beggs, Ryan Hesp, Paula Giroday, Ki Yurij, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Fane Tse, Chad Riley, Paul Lazenby, Michael Soltis, Janet Pinnick, Aaron Brooks, Toby Levins, Charles Edward Bae, Peter Kawasaki, William J. Phillips, Michael Teigen, Jordan Schartner, Adam Lolacher, Glynis Davies, Julian Christopher, Maria Marlow, Yvette Dudley-Neuman, Steve Elliott, Brian Knox McGugan, Karen Holness, Sharon Taylor, Colleen Wheeler, Ryan Jefferson Booth, Patrick Roccas, Raf Rogers, Jennifer Cheon, John Innes, Sean Campbell, Alison Wandzura, Ben Wilkinson, Lee Majdoub, Giacomo Baessato, Dalila Bela, Jason Simpson, Richard Stroh, Kyle Cassie, Donna Yamamoto, Omid Abtahi, David Vadim, Chance Kelly, José Ramón Rosario, Stephen Lobo, Nicole Hombrebueno, Georgia Hacche, Christian Sloan, Shaine Jones, David Bloom, Lori Triolo, Howie Lai, J.J. Makaro, Arthur Corber, Gabriel Carter, Aaron Craven, Craig March, Lane Edwards, James Pizzinato, Melody B. Choi, Jay Clift, Justin Breault, Lisa Joyce, Sean Mahon, Janet Kidder, Peggy J. Scott, Daryl Shuttleworth, Carlos Diaz, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Harold Surratt

Hodnocení po shlédnutí první série: Začnu výtkou, která - ač v podstatě nemá na celkovou kvalitu seriálu až takový dopad - paradoxně dokáže odradit spousty potencionálních diváků od jeho sledování. Tímto jediným nedostatkem není totiž nic jiného, než slabé začáteční díly. Po spektakulárním Dexterovi tu máme další jinak bezvadný, perfektně promyšlený a napínavý seriál, který nejvíce ztrácí na podivném tempu a nezáživnosti prvních několika dějství. V případě Fringe jsou to minimálně takové čtyři epizody, přes které jsem se musel docela znuděně prokousávat, než dostal příběh ty pravé grády. Pak už nebyl problém propadat se stále hlouběji do zdánlivě sofistikované mytologie nového Abramsova světa a s lehkým mrazením v zádech sledovat, jak je to celé neskutečně vypiplané. Největší nářezové padesátiminutovky pak definitivně přicházejí se třináctou epizodou, a třeba na úvod s motýly nikdy nezapomenu: tak neskutečně poetický pád z okna mrakodrapu už nikde neuvidím... Asi největší kosmetické plus je pak sekvence v každém díle před úvodními titulky (taktéž inspirace v Aktech X), kdy jsem u většiny z 20ti dílů zíral na monitor s otevřenou pusou a nevěřícným pohledem v očích. Největší ukázkové WTF se dostavilo v epizodě Transformation, značně inspirované dalším Abramsovým nápadem - Monstrem. Shrnu to jednoduše: věděl jsem, že první epizody budou celkem porod, ale příslibem mi byly pozitivní kritiky na pozdější díly, a předzvěst se naštěstí vyplnila. Fringe je další nadupaný "new age" americký seriál pro všechny milovníky inteligentních dramatických thrillerů s bezvadnými postavami. John Noble na hrad! 90% 2. série: Co si budeme povídat... už to zdaleka není takové WTF, jako na začátku. ALE - i tak stupnice zábavnosti ukazuje stále stejné hodnoty, jen ty začátky před úvodními titulky ztratili cosi ze svého kouzla. Linie s Peterem a otcem: bravo, je to nezapomenutelné. A ten konec... rychle sem s trojkou! 80%. 3. série jasněji naznačuje, že v TOM má prsty Abrams. Začínají se řešit spíše osobní linie, než jednotlivé případy, a kupodivu to jde... dobře! Vlastně je to lepší než předchozí aktaxovské díly - Fringe začíná být silnou emotivní záležitostí, konec třetí řady pak divákovi uštědřuje překvapivý políček do tváře a zároveň háže do trávy rukavici... co bude dál?(23.8.2009)

Hodnotenie za pre-air pilot: Velmi vystizne i odlahcene to jednou vetou zhrnul kamarat "Chudobnejsie Akta X" :). Uvidime co z toho vznikne. Pilot musel totiz iba velmi skratkovito nacrtnut, co bude pred nami. Ako-taku zvedavost vzbudil, horuckovite ocakavanie ani omylom.(18.6.2008)

První série byla naprosto skvělá a stal se ze mně pomalu závislák. Během té druhé mě to nějak přestalo žíly trhat a první půlka trojky mě otrávila nadobro (jak jsem si myslela). Ale nikdy neříkej nikdy. Naštěstí to laplo druhý dech a já musela ke třem *** zase jednu přihodit. Je to prostě můj oblíbený žánr, tak s tím nic nenadělám. Já prostě již od dob Star Treku miluju ty odborné názvy a popisy událostí, i když vůbec netuším o čem se to vlastně baví.(30.7.2011)

WALTER!(25.4.2012)

Tak nejdriv k tomu, co mi na tomhle serialu vadi... v prvni rade je to to, ze musite celou prvni radu cekat na nejakou zminku o alternativni realite, ktera by vam dala alespon malou sanci pochopit, o co tam celou dobu jde. Pricemz se nejedna o velke rozuzleni, ktere by melo prijit az na konci a pekne nas sokovat, protoze pak by dalsi rady nemely smysl. Myslim, ze drivejsi napoveda by byla ku prospechu veci, takhle se nedivim, ze to spoustu lidi prestalo po par dilech bavit, ze ztratili trpelivost, protoze se nemeli ceho chytit. Veci se totiz celou prvni serii jen vic zamotavaly, misto aby zacaly davat smysl. Co mi dal nesedlo, je postava agentky Dunhamove, ktera je tak uzasna ve vsem, co dela. Jeji prehnane neprirozena odvaha, obetavost a empatie me vytaci, pricemz herecky projev Anny Torv je dost jednotvarny. A v neposledni rade je to hudba a la Lost a obcas dost nechutne zabery. Tak proc vlastne davam ctyri? Hlavne za Johna "Denethora" Noblea a Joshuu "Paceyho" Jacksona jakozto otce a syna Bishopovy! Jsou famozni a jejich interakce nema chybu. Pak za "vedecky" zaklad, na kterem tema stavi, ktery je mi sympatictejsi nez kuprikladu mimozemstani. Samozrejme jsou to i tak vyplody fantazie, ale zajimave, tvurci a napinave. Dalsi velke plus jsou obri napisy, ktere originalne ozivuji a ja je zboznuju. Je to ctyrka slabsi, ktera se udrzi jen za predpokladu, ze dalsi rady budou lepsi.************************** Dalsi rady skvele, zvlast ta treti, takze zvysuju na plny pocet.(5.2.2011)