Hranice nemožného (TV seriál)

Fringe

Fringe

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 2008, 100x45 min

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Michael Cerveris, Mark Valley, Lily Pilblad, Peter Hermann, Leonard Nimoy, Kevin Corrigan, Zak Orth, Nestor Serrano, Michael Kelly, Jason Butler Harner, Max Baker, Derek Cecil, Chris Eigeman, Marjan Neshat, Billy Burke, Jared Harris, Kenneth Tigar, William Sadler, Randall Duk Kim, Yul Vazquez, Susan Misner, James Frain, Michael Gaston, Ari Graynor, Chris Bauer, Mary Beth Peil, Noah Fleiss, Al Sapienza, Ebon Moss-Bachrach, Daniel London, Spencer List, Jeremy Shamos, Keith Nobbs, Kiersten Warren, David Call, Jefferson Mays, Trieste Kelly Dunn, Jennifer Ferrin, Clint Howard, Luke Goss, Simone Kessell, Meghan Markle, John Savage, Stephen McHattie, Claudette Mink, Roger R. Cross, Theresa Russell, Sebastian Roché, Ravi Kapoor, Travis Schuldt, JR Bourne, Cameron Monaghan, Ali Liebert, Jennifer Missoni, Paul Rae, Peter Woodward, Liam James, Laura Mennell, Michael O'Neill, David Orth, Michelle Harrison, Gillian Jacobs, Lars Gerhard, Kevan Ohtsji, Mark Elliot Wilson, James Schram, Harry L. Seddon, Deborah Twiss, Diane Kruger, Seth Gabel, Gbenga Akinnagbe, Charlie Tahan, Neal Huff, David Nykl, Jennifer Butler, Mark Lotito, Ty Jones, Martin Cummins, Sean Rogerson, Jorge Garcia, Greyston Holt, Sam Vincent, Kacey Rohl, Katie Findlay, David Richmond-Peck, Eugene Lipinski, Omar Metwally, Peter Weller, Paula Malcomson, Martha Plimpton, Christine Chatelain, Patrick Gilmore, Amy Madigan, Andre Royo, Gerard Plunkett, Hiro Kanagawa, Michael Eklund, Shannon Cochran, Shawn Ashmore, Aaron Ashmore, Will Rothhaar, Mark Ivanir, Genevieve Buechner, Christopher Lloyd, Charles Parnell, Alon Aboutboul, Philip Winchester, Julie McNiven, Joan Chen, Phyllis Somerville, Ken Pogue, Colby Johannson, Orla Brady, Chandler Canterbury, Karley Scott Collins, Alan Ruck, Nicholas Carella, Ulrich Thomsen, Brad Dourif, Emily Meade, Joe Flanigan, Michelle Krusiec, John Pyper-Ferguson, Arye Gross, Stephen Root, Marie Avgeropoulos, Serge Houde, Daniel Boileau, Ashley Hinshaw, Aaron Pearl, Amanda Dyar, Robert Gauvin, Blu Mankuma, Chin Han, Currie Graham, David Quinlan, C. Ernst Harth, Timothy Webber, Richard Bekins, Mark Vincent, Allison Hossack, Kate Hodge, Georgina Haig, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, Sarah-Jane Redmond, Amy Carlson, Adrian Holmes, Megan Charpentier, Kendall Cross, Hoon Lee, Jeb Beach, Luke Camilleri, Eric Keenleyside, Peter Kelamis, Chadwick Boseman, Jeff Perry, Mackenzie Gray, Ryan Swanson, Romy Rosemont, Robin Nielsen, Claude Duhamel, Jennifer Koenig, Scott William Winters, Henry Ian Cusick, Scott Vickaryous, Charles Martin Smith, Pascale Hutton, Gabrielle Rose, Noah Bean, Diana Bang, Olivia Cheng, Elizabeth Thai, Kyra Zagorsky, Alberta Mayne, Harrison Thomas, Navid Negahban, John Aylward, Keenan Tracey, Crystal Balint, Erica Carroll, Douglas Chapman, Felix Solis, Amir Arison, Katherine Dickson, Betty Gilpin, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Sachin Sahel, Sarwan Badesha, Arjun Gupta, Michael Kopsa, Kevin Weisman, Evan Bird, David Lewis, Michael Antonakos, Jordana Largy, Leanne Lapp, Peter Bryant, Mittita Barber, Jessie Fraser, Ward Horton, Ravil Isjanov, Andrew Moxham, Donnie Keshawarz, Sarah Edmondson, Vivienne Sendaydiego, Sebastian Bertoli, Alicia Goranson, Alexandra Castillo, Mira Tzur, Ben Van Bergen, Jordyn Ashley Olson, Jacob Blair, Karl Kenzler, John Prosky, Jim Thorburn, Sean Owen Roberts, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Sean Clement, Jarod Joseph, Allie Bertram, Adrian Hough, John Tench, Michael Coleman, Russell Harvard, Glenn Fleshler, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Duane McLaughlin, Andrew Hinkson, Marnie Schulenburg, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Dylan Schmid, Ryan McDonald, D. Neil Mark, Teach Grant, Viv Leacock, Brent Stait, Vincent Gale, Matthew Mandzij, Paul Jarrett, Darren Moore, Marcus Giamatti, Natalie Edwards, Dejan Loyola, Bojan Dulabic, Demore Barnes, Sienna Bohn, Josh Blacker, Artine Brown, Richard Short, Tom Riis Farrell, Jason Diablo, Barry Nerling, Eve Harlow, Omari Newton, Robert Eli, Charles Jarman, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Matt Ellis, D. Harlan Cutshall, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Ted Cole, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Sarah Hayward, Peter New, Patti Allan, Natalie von Rotsburg, Primo Allon, Byron Noble, Todd Thomson, Johanna Marlowe, Jason Edward Coleman, Colleen Winton, James Bamford, Jakob Davies, Faustino Di Bauda, Gabe Khouth, Mig Macario, Tom Pickett, Darren Dolynski, Amos Stern, Lucas Wolf, Natalie Gibson, Michael Strusievici, Ian Butcher, Demord Dann, Tristan Jensen, Howard Siegel, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Chris Shields, Ingrid Torrance, Jim Shield, Ken Kramer, Elizabeth McCarthy Meek, Michael Rinaldi, Edward Foy, Noah Beggs, Ryan Hesp, Paula Giroday, Ki Yurij, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Fane Tse, Chad Riley, Paul Lazenby, Michael Soltis, Janet Pinnick, Aaron Brooks, Toby Levins, Charles Edward Bae, Peter Kawasaki, William J. Phillips, Michael Teigen, Jordan Schartner, Adam Lolacher, Glynis Davies, Julian Christopher, Maria Marlow, Yvette Dudley-Neuman, Steve Elliott, Brian Knox McGugan, Karen Holness, Sharon Taylor, Colleen Wheeler, Ryan Jefferson Booth, Patrick Roccas, Raf Rogers, Jennifer Cheon, John Innes, Sean Campbell, Alison Wandzura, Ben Wilkinson, Lee Majdoub, Giacomo Baessato, Dalila Bela, Jason Simpson, Richard Stroh, Kyle Cassie, Donna Yamamoto, Omid Abtahi, David Vadim, Chance Kelly, José Ramón Rosario, Stephen Lobo, Nicole Hombrebueno, Georgia Hacche, Christian Sloan, Shaine Jones, David Bloom, Lori Triolo, Howie Lai, J.J. Makaro, Arthur Corber, Gabriel Carter, Aaron Craven, Craig March, Lane Edwards, James Pizzinato, Melody B. Choi, Jay Clift, Justin Breault, Lisa Joyce, Sean Mahon, Janet Kidder, Peggy J. Scott, Daryl Shuttleworth, Carlos Diaz, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Harold Surratt, Harry Sutton Jr., Nickolas Baric, Anna Van Hooft, Phil Nee, Eric Lange, Marilyn Norry, Devielle Johnson, David Lansbury, Ada Breker, Alvin Sanders, Malcolm Stewart, Hilary Jardine, Belinda Sinclair

Fringe je jasný příklad seriálu, který na sebe strhne pozornost a má zaryté fanoušky ještě dřív, než je vůbec odvysílaná první epizoda. Může za to hlavně neprůstřelná "Abrams" reklama, které se nedá nic upřít. Seriál vypadal vážně na televizní událost. Když přišly první díly, byl jsem úplně nadšený. Všechno to působilo jako temnější a promyšlenější Akta X. Nadšení ale opadlo hodně brzo. Seriál prakticky po pěti epizodách zaběhl do stereotypu. Rámcovité a nezajímavé postavy, vynucené konspirace a nesouvislé případy začaly nudit okamžitě. Zápletka dílu probíhá ve stylu "problém - profesor na něm kdysi pracoval - šílené cool řešení", a to mě prostě nebaví. Fringe ztratil svoje kouzlo jen chvíli po tom, co ho získal.(15.12.2009)

Z úcty k Djkomovi, který mě k dokoukání první řady pobízel, to nakonec hodnotit nebudu. Kdybych ale měl, tak za prvních deset dílů dám dvě hvězdy z milosti. Tak nudný a rozvleklý seriál jsem snad nikdy neviděl. Všechny postavy, vyjma doktora magora, jsou charakterově ploché a nevýrazně. Zápletky každého dílů působí jak z béčkového horroru (asociaci k Akta X neberu) a vůbec celkově je Fringe mnohem více dokonalým práškem na spaní, než dalším napínavým kouskem z díly Abrams-Orci-Kurtzman. --- I vydal jsme se nakonec na strastiplnou cestu skrze dobrodružství ústřední trojice (ach, Walteře, jak já tě žeru) a prozatím končím se třetí sezónou.(29.9.2010)

Hranice nemožného ve Fringe překračují Walter Bishop a jeho syn, když z kousku roztaveného skla dokáží vyčíst zvuky, které se v místnosti odehrávaly ve chvíli, kdy se ono sklo tavilo. Nebo když otevírají brány do jiné dimenze nebo čtou myšlenky mrtvých lidí. Zní vám to dobře? Tak to je Fringe seriál pro vás. Disponuje absurdními (rozuměj zajímavými) zápletkami, skvěle vyváženou ústřední trojkou (šílený vědec, práci oddaná agentka FBI, která může mít speciální schopnosti, a chytrý hláškař pohybující se často na hranici zákona) a dostatkem financí, aby vypadal cool. Nejsem zapálenou fanynkou, nejsem přímo unešena, protože Fringe postrádá jistou emocionální naléhavost, kterou mám u seriálů ráda. I přesto se při jeho sledování nebetyčně bavím.(9.8.2010)

Seriál, ktorý silno odkazuje na éru seriálov ako Akty X či Twin Peaks. Seriál, ktorý produkuje dnes už takmer legendárny sci-fi tvorca J.J.Abrams. Seriál, ktorý vás vtiahne do sveta, v ktorom je pokrok nutný aj za cenu tisícov obetí. Fringe ma hodne zaujal svojím témou a celým univerzom, pretkaným vysoko koncentrovanými prvkami sci-fi a mystérie. Spracovanie je výborné, aj keď celkovo na mňa seriál pôsobí dojmom, akoby sa Abrams bál prekonať sám seba a zámerne pretkával inak seriózny sci-fi thriller vtipnými prvkami, ktorými sa snaží odľahčiť takmer každú situáciu. A práve preto musím sklamane povedať, že ma jeho Lost, či Goyerov FlashForward bavilo viac, a to je veľká škoda. Seriál ako taký však za zhliadnutie rozhodne stojí. Po dlhšom čase musím zmeniť názor - po zhliadnutí mnohých ďalších dielov už viem, že Fringe je brilantný a rozhodne lepší než Lost.(5.4.2012)

Family Bishop, otec se synem táhnou celý seriál :)).(22.5.2009)