Hranice nemožného (TV seriál)

Fringe

Fringe

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 2008, 100x45 min

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Michael Cerveris, Mark Valley, Lily Pilblad, Peter Hermann, Leonard Nimoy, Kevin Corrigan, Zak Orth, Nestor Serrano, Michael Kelly, Jason Butler Harner, Max Baker, Derek Cecil, Chris Eigeman, Marjan Neshat, Billy Burke, Jared Harris, Kenneth Tigar, William Sadler, Randall Duk Kim, Yul Vazquez, Susan Misner, James Frain, Michael Gaston, Ari Graynor, Chris Bauer, Mary Beth Peil, Noah Fleiss, Al Sapienza, Ebon Moss-Bachrach, Daniel London, Spencer List, Jeremy Shamos, Keith Nobbs, Kiersten Warren, David Call, Jefferson Mays, Trieste Kelly Dunn, Jennifer Ferrin, Clint Howard, Luke Goss, Simone Kessell, Meghan Markle, John Savage, Stephen McHattie, Claudette Mink, Roger R. Cross, Theresa Russell, Sebastian Roché, Ravi Kapoor, Travis Schuldt, JR Bourne, Cameron Monaghan, Ali Liebert, Jennifer Missoni, Paul Rae, Peter Woodward, Liam James, Laura Mennell, Michael O'Neill, David Orth, Michelle Harrison, Gillian Jacobs, Lars Gerhard, Kevan Ohtsji, Mark Elliot Wilson, James Schram, Harry L. Seddon, Deborah Twiss, Diane Kruger, Seth Gabel, Gbenga Akinnagbe, Charlie Tahan, Neal Huff, David Nykl, Jennifer Butler, Mark Lotito, Ty Jones, Martin Cummins, Sean Rogerson, Jorge Garcia, Greyston Holt, Sam Vincent, Kacey Rohl, Katie Findlay, David Richmond-Peck, Eugene Lipinski, Omar Metwally, Peter Weller, Paula Malcomson, Martha Plimpton, Christine Chatelain, Patrick Gilmore, Amy Madigan, Andre Royo, Gerard Plunkett, Hiro Kanagawa, Michael Eklund, Shannon Cochran, Shawn Ashmore, Aaron Ashmore, Will Rothhaar, Mark Ivanir, Genevieve Buechner, Christopher Lloyd, Charles Parnell, Alon Aboutboul, Philip Winchester, Julie McNiven, Joan Chen, Phyllis Somerville, Ken Pogue, Colby Johannson, Orla Brady, Chandler Canterbury, Karley Scott Collins, Alan Ruck, Nicholas Carella, Ulrich Thomsen, Brad Dourif, Emily Meade, Joe Flanigan, Michelle Krusiec, John Pyper-Ferguson, Arye Gross, Stephen Root, Marie Avgeropoulos, Serge Houde, Daniel Boileau, Ashley Hinshaw, Aaron Pearl, Amanda Dyar, Robert Gauvin, Blu Mankuma, Chin Han, Currie Graham, David Quinlan, C. Ernst Harth, Timothy Webber, Richard Bekins, Mark Vincent, Allison Hossack, Kate Hodge, Georgina Haig, Colin Lawrence, Kimani Ray Smith, Sarah-Jane Redmond, Amy Carlson, Adrian Holmes, Megan Charpentier, Kendall Cross, Hoon Lee, Jeb Beach, Luke Camilleri, Eric Keenleyside, Peter Kelamis, Chadwick Boseman, Jeff Perry, Mackenzie Gray, Ryan Swanson, Romy Rosemont, Robin Nielsen, Claude Duhamel, Jennifer Koenig, Scott William Winters, Henry Ian Cusick, Scott Vickaryous, Charles Martin Smith, Pascale Hutton, Gabrielle Rose, Noah Bean, Diana Bang, Olivia Cheng, Elizabeth Thai, Kyra Zagorsky, Alberta Mayne, Harrison Thomas, Navid Negahban, John Aylward, Keenan Tracey, Crystal Balint, Erica Carroll, Douglas Chapman, Felix Solis, Amir Arison, Katherine Dickson, Betty Gilpin, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Sachin Sahel, Sarwan Badesha, Arjun Gupta, Michael Kopsa, Kevin Weisman, Evan Bird, David Lewis, Michael Antonakos, Jordana Largy, Leanne Lapp, Peter Bryant, Mittita Barber, Jessie Fraser, Ward Horton, Ravil Isjanov, Andrew Moxham, Donnie Keshawarz, Sarah Edmondson, Vivienne Sendaydiego, Sebastian Bertoli, Alicia Goranson, Alexandra Castillo, Mira Tzur, Ben Van Bergen, Jordyn Ashley Olson, Jacob Blair, Karl Kenzler, John Prosky, Jim Thorburn, Sean Owen Roberts, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Sean Clement, Jarod Joseph, Allie Bertram, Adrian Hough, John Tench, Michael Coleman, Russell Harvard, Glenn Fleshler, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Duane McLaughlin, Andrew Hinkson, Marnie Schulenburg, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Dylan Schmid, Ryan McDonald, D. Neil Mark, Teach Grant, Viv Leacock, Brent Stait, Vincent Gale, Matthew Mandzij, Paul Jarrett, Darren Moore, Marcus Giamatti, Natalie Edwards, Dejan Loyola, Bojan Dulabic, Demore Barnes, Sienna Bohn, Josh Blacker, Artine Brown, Richard Short, Tom Riis Farrell, Jason Diablo, Barry Nerling, Eve Harlow, Omari Newton, Robert Eli, Charles Jarman, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Matt Ellis, D. Harlan Cutshall, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Ted Cole, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Sarah Hayward, Peter New, Patti Allan, Natalie von Rotsburg, Primo Allon, Byron Noble, Todd Thomson, Johanna Marlowe, Jason Edward Coleman, Colleen Winton, James Bamford, Jakob Davies, Faustino Di Bauda, Gabe Khouth, Mig Macario, Tom Pickett, Darren Dolynski, Amos Stern, Lucas Wolf, Natalie Gibson, Michael Strusievici, Ian Butcher, Demord Dann, Tristan Jensen, Howard Siegel, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Chris Shields, Ingrid Torrance, Jim Shield, Ken Kramer, Elizabeth McCarthy Meek, Michael Rinaldi, Edward Foy, Noah Beggs, Ryan Hesp, Paula Giroday, Ki Yurij, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Fane Tse, Chad Riley, Paul Lazenby, Michael Soltis, Janet Pinnick, Aaron Brooks, Toby Levins, Charles Edward Bae, Peter Kawasaki, William J. Phillips, Michael Teigen, Jordan Schartner, Adam Lolacher, Glynis Davies, Julian Christopher, Maria Marlow, Yvette Dudley-Neuman, Steve Elliott, Brian Knox McGugan, Karen Holness, Sharon Taylor, Colleen Wheeler, Ryan Jefferson Booth, Patrick Roccas, Raf Rogers, Jennifer Cheon, John Innes, Sean Campbell, Alison Wandzura, Ben Wilkinson, Lee Majdoub, Giacomo Baessato, Dalila Bela, Jason Simpson, Richard Stroh, Kyle Cassie, Donna Yamamoto, Omid Abtahi, David Vadim, Chance Kelly, José Ramón Rosario, Stephen Lobo, Nicole Hombrebueno, Georgia Hacche, Christian Sloan, Shaine Jones, David Bloom, Lori Triolo, Howie Lai, J.J. Makaro, Arthur Corber, Gabriel Carter, Aaron Craven, Craig March, Lane Edwards, James Pizzinato, Melody B. Choi, Jay Clift, Justin Breault, Lisa Joyce, Sean Mahon, Janet Kidder, Peggy J. Scott, Daryl Shuttleworth, Carlos Diaz, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Harold Surratt, Harry Sutton Jr., Nickolas Baric, Anna Van Hooft, Phil Nee, Eric Lange, Marilyn Norry, Devielle Johnson, David Lansbury, Ada Breker, Alvin Sanders, Malcolm Stewart, Hilary Jardine, Belinda Sinclair, Matthew Robert Kelly, Clark Middleton, Michael Rogers, Gigi Jackman, Stephen Huszar, Jeremy Jones, Zahf Paroo, Darcy Laurie, Megan Leitch, Kirby Morrow, Kirsten Robek, Mark Acheson, Peter Flemming, Raúl Herrera, Paul Moniz de Sa, Haig Sutherland, Leanne Adachi, Michael Karl Richards, Randal Edwards, Anthony Harrison

První třetina první sezóny je průměrná, druhá je nadprůměrná a poslední výborná, ale nakonec se kloním k absolutoriu, protože oceňuji, jak je vše promyšlené, logicky do sebe hladce zapadá, důmyslně se distribuují informace ve vyprávění, stylistická okázalost má své formální opodstatnění a narativní mapa se zahušťuje s každým dalším dílem a vychytrale se propujují různé fikční světy abramsovských počinů (zde především se STAR TREKEM). Srovnání se žánrově spřízněnými AKTY X chápu, ale nelze jednomu snižovat hvězdičky, protože starší dvojice vyšetřující záhadné události a konspirační spiknutí je lepší, protože se pracuje se zcela jiným typem diváctví. Zatímco Mulder se Sculyovou procházeli dvěma typy epizod, kdy jedna byla mytologická a druhá ryze žánrová, nabízející strach z bubáků, dvojka (trojice?) z FRINGE odhaluje záhady za netradičními případy, které jsou dílkem skládačky jedné velké konspirační teorie. Navíc strach nevyvěrá z pověr a strašidelných historek, ale z moderní techniky a zdánlivě bezpečných prostor. 9/10(9.5.2009)

První série byla naprosto skvělá a stal se ze mně pomalu závislák. Během té druhé mě to nějak přestalo žíly trhat a první půlka trojky mě otrávila nadobro (jak jsem si myslela). Ale nikdy neříkej nikdy. Naštěstí to laplo druhý dech a já musela ke třem *** zase jednu přihodit. Je to prostě můj oblíbený žánr, tak s tím nic nenadělám. Já prostě již od dob Star Treku miluju ty odborné názvy a popisy událostí, i když vůbec netuším o čem se to vlastně baví.(30.7.2011)

Fringe zpočátku některými epizodami imitoval The X-files a stávalo se, že některé díly mě opravdu navýsost bavily. Potom tady byla ovšem i jakási dějová linie napříč seriálem, ve které mě některé odnože bavily tu více, jinde zas méně. Joshua Jackson rozhodně nepředvádí nikterak zajímavé herecké umění (kdo by to od něj taky čekal), Anna Torv je taková sympatická tvářička, ale všem vévodí morbidní Dr. Walter Bishop v podání Johna Nobla, který na sebe strhl celý seriál a jeho přítomnost na obrazovce odpovídá nadprůměrnějším momentům celého seriálu...(25.5.2009)

Tak nejdriv k tomu, co mi na tomhle serialu vadi... v prvni rade je to to, ze musite celou prvni radu cekat na nejakou zminku o alternativni realite, ktera by vam dala alespon malou sanci pochopit, o co tam celou dobu jde. Pricemz se nejedna o velke rozuzleni, ktere by melo prijit az na konci a pekne nas sokovat, protoze pak by dalsi rady nemely smysl. Myslim, ze drivejsi napoveda by byla ku prospechu veci, takhle se nedivim, ze to spoustu lidi prestalo po par dilech bavit, ze ztratili trpelivost, protoze se nemeli ceho chytit. Veci se totiz celou prvni serii jen vic zamotavaly, misto aby zacaly davat smysl. Co mi dal nesedlo, je postava agentky Dunhamove, ktera je tak uzasna ve vsem, co dela. Jeji prehnane neprirozena odvaha, obetavost a empatie me vytaci, pricemz herecky projev Anny Torv je dost jednotvarny. A v neposledni rade je to hudba a la Lost a obcas dost nechutne zabery. Tak proc vlastne davam ctyri? Hlavne za Johna "Denethora" Noblea a Joshuu "Paceyho" Jacksona jakozto otce a syna Bishopovy! Jsou famozni a jejich interakce nema chybu. Pak za "vedecky" zaklad, na kterem tema stavi, ktery je mi sympatictejsi nez kuprikladu mimozemstani. Samozrejme jsou to i tak vyplody fantazie, ale zajimave, tvurci a napinave. Dalsi velke plus jsou obri napisy, ktere originalne ozivuji a ja je zboznuju. Je to ctyrka slabsi, ktera se udrzi jen za predpokladu, ze dalsi rady budou lepsi.************************** Dalsi rady skvele, zvlast ta treti, takze zvysuju na plny pocet.(5.2.2011)

|| Scenár: J.J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci | Hudba: Michael Giacchino, Chris Tilton, Chad Seiter / Hlavný motív: J.J. Abrams | Produkcia: Abrams, Burk, Kurtzman, Orci, Wyman, Pinkner, Chappelle | Distribúcia: Fox | Štúdio: Bad Robor Productions, Warner Bros. Televisions | Rozpočet: 4 milióny $ | Tržby: ? $ || No, pomalosť napredovania deja ma u seriálov vždy ubíja, a u tohoto počinu je to veľká škoda, pretože scenár sa zdá byť premakaným 100 dielnym románom. Žial, ja na takéto obsiahle a a časovo náročné diela čas nemám...(13.4.2013)

• - První série má stopáž dílu 48 minut, zatímco druhá jen 43 minut. (Džejkop)

• - V sedmnáctém díle první řady vykřikne doktor Bishop (John Noble) slovo "Pippin", čímž má na mysli úspěšný zahraniční muzikál. Pippin (Billy Boyd) je ale i jméno Hobita, který zpíval k jídlu Denethorovi, správci Gondoru ve filmu Pán prstenů: Návrat krále (2003). Správce hrál právě John Noble. (cze.Oi)

• - V některých epizodách je možné si všimnout, že vozy agentů mají místo poznávacích značek jména robotů z filmové série Hvězdné války ohraničené jedničkami. Příkladem je značka 1C3PO1. (tomeek)