Moon

• Velká Británie Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

Nautila

Rovněž se mi vybavila Kubrickovo Odyssea a Sunshine, avšak oproti těmto klasikám je tohle hodně nudé a předvídatelné. Ani prostředí nenabízí nic nového, otázka klonování je sice zajímavá, v prvních mometech tohoto filmu i poutavá, ale jakmile se přehoupneme do další části, opět vidíme to, co bylo viděno již několikrát a mnohem lépe. ()

joker.george

Popravdě se jedná o další film, u kterého pořádně nevím, jestli je správné snímek bodově ohodnotit... Příběh byl skvěle napsaný i promyšlený, ale neobjevilo se nic, co by mě dokázalo vtáhnout do děje, něco, co by dodalo snímku potřebný přesah nebo mě nějakým způsobem zasáhlo. Takhle jsem snímkem pouze proplouval bez nějaké myšlenky, která by mě oslovila či konfrontovala. Nicméně vizuální zpracování Měsíce bylo bylo nádherné a Sam Rockwell dokázal předvést obdivuhodné výkony. ()

wohna

Sam Rockwell? Záruka toho že u toho filmu se nebudete nudit. Sam Rockwell zahrál samotáře Sama Bella na výbornou. Uklidnující hlas Kevina Spaceyho, zkrze robota, který udělá vše, aby Samovi pomohl.. Hudba Clinta Mansella. To všechno dělá tenhle film jeden z nejlepších vesmírných filmů, kterých bohužel moc není. ()

Amroth666

Začnu pěkně od začátku. Soundtrack po dlouhé době zase výborný a nemá chybu. Začátek filmu malinko rozpačitý, ale dodávalo to tomu filmu zvláštní náboj, kvůli kterému jsem vydržel až do konce a rozhodně jsem neprohloupil, protože to opravdu stálo za to vidět. Film, který si na nic nehraje jak v trikách, tak ani v dramatičnosti a nasazení. Zhruba po 30 minutách se to pořádně rozjelo a mělo to vše, co Sci-fi/Thriller mít má. Sam Rockwell si to musel užívat. EDIT po druhém shlédnutí. Že já blbec jsem si v prvním shlédnutí neužíval. Vynahradil jsem si to při druhém. Opravdu mi film dal ještě dvakát větší ránu a fakt se to povedlo. Nejlepší z celého filmu bylo, jak se oba klonové poprali. Nechyběl ani stroj Gerty se svými smailíky a radami, kterými pomáhal. Celkový dojem - úspěšné sci-fi s geniálním nápadem. Ovšem neplést tento nápad s kultovním Kubrickovskkým kouskem 2001: Vesmírná Oddysea. ____ OST 5/5 ____ http://www.youtube.com/watch?v=_lAfMT5FIZE&feature=related ____ (!Y!E!S!) ()

starbrejkr

Prostě zajímavé. Skoro už jsem zapomněl, že se dneska dají natočit komorní filmy z vesmíru. Nejdřív to na mě působilo jako taková pocta Kubrickově Odyssee, ale nakonec se to ubere úplně jiným směrem. I ten počítač, který svým ledově bezemočním hlasem namluvil Kevin Spacey, se nakonec ukáže nebýti takovým zmetkem a konečně tu jednou máme umělou inteligenci, která se striktně umí řídit svým programem. Moc se mi nechce o filmu psát, protože pak by bylo skoro všechno spoiler. Prostě si to pusťte a užijte a jsem si skoro jistý, že děj na začátku určitě neodhadnete. Jistojistě ve vás ale Moon zanechá svou jemně pochmurnou atmosféru a minimálně několik minut přemýšlení mu po skončení věnujete. ()

Wladi.mir

Sci - Fi každým coulem. Ze začátku trochu napínavější, později napětí odpadá kvůli rozřešení příběhu. Nakonec se najde i ta dojemná chvilka. Film ani nemohu nijak kritizovat, líbilo se mi to a navíc to není nikterak dlouhé. Rozhodně překvapení! ()

Džef!

Velmi originální příběh, který se ke konci změní ve Star Wars. (hlavně 2. díl) Celý tento film působí velmi depresivně, kdy hlavní herec žije osamocen mezi kombajny na helium a se starým robotem. I přesto mi film přišel velmi levný a to především v "outdorových" scénách. Zde mi to připomíná vetřelce, jelikož vidíte plastové autíčko jezdoucím po "Měsíci". Víc asi nemusím dodávat. Film je to přece jenom dobrý. ()

nithiel

Nejdůležitějším aspektem filmu je perfektní atmosféra díky výborně zvolenému hudebnímu doprovodu, který skvěle dokresluje depresivní prostředí prázdné vesmírné stanice. Ale nejdokonalejším počinem je robot Gerty, z jehož věčně smajlící se obrazovky by se za tři roky zbláznil každý. Co za tři roky, nejspíš už za tři týdny :-). Jinak příběh byl celkem originální a s pár hezkými pointami, přičemž stál a padal s výkonem Sama Rockwella, který tuto těžkou pozici s přehledem ustál. ()

Azrael515

Ale jooo ,ušlo to i ked už som sa nevedel dockat kedy to koncí ale v záplave blbostí čo sa v poslednej dobe ku mne dostávajú celkom príjemné ;) ()

Crawler-D

Duncan Jones dokazuje s filmy Moon a Zdrojový kód, že má cit na výběr zapeklitých a nekonformních sci-fi témat a zápletek a že dokáže výtečně hrát s postavami zatíženými úzkostnou pravdou o své existenci. ()

C0r0ner

Strašně rád mám filmy, kde je co nejméně herců. V tu chvíli se totiž ukáže propracovanost scénáře, který v daný moment nemůže pracovat s ničím jiným. Moon mě ale vůbec nenadchnul a celou stopáž jsem poněkud prozíval. Škoda, protože téma to bylo velmi zajímavé. 60% ()

lakikaki

Duncana Jonesa čaká sľubná režisérska budúcnosť, takýto debut mu môžu mnohí závidieť, príbeh, ktorý vymyslel, ale trochu kríva a celý koncept Moonu je trochu pritiahnutý za vlasy. Našťastie je však snímok veľmi atmosférický a Sam Rockwell natoľko výborný, že odpustiť filmu nedostatky v príbehu je veľmi ľahké. Atmosfére dosť pomáha aj veľmi vydarená hudba Clinta Mansella, ktorá mi sprvu pripadala trochu nevýrazná, ale postupne som si uvedomil, že k minimalistickému poňatiu filmu sa hodí dokonalo; to len tak, mimochodom. Summa summarum, veľmi príjemná komorná záležitosť, i keď trošičku nadhodnocovaná P.S. Veľavravnému traileru sa odporúčam vyhnúť. [77%] ()

Martrix

Kdybych hodnotil hned po shlédnutí filmu, nejspíš bych dal plný počet. Z filmu jsem měl dobrý pocit, Rockwell byl výborný, konec nebyl hrozný...co víc si od sci-fi přát. Dokonce má i filosofický přesah. Jsme tím, čím se cítíme být. I čajová konvice bude trpět samotou, když si bude myslet, že je labuť. Jenže Moonu k pěti hvězdám něco chybělo. Mohlo to být lepší, mohlo mě to úplně nadchnout a mohl bych teď napsat dlouhatánskou recenzi a vychvalovat do nebes. Ten potenciál tento film má. Určitě stojí za vidění, ale já dám "jen" 85% ()

Wormboy

Tento film ma niekolko superlativ, ktoreho z neho robia nieco, co by mohlo byt nieco skutocne vynimocne, nebyt dalsich jeho "stranok", ktore ho stahuju do priemeru. Pokial ide o superlativy pre mna je to predovsetkym absolutne skvely Sam Rockwell, krasna Mansellova hudba a zaujimava myslienka. Na druhej strane je tu vsak pribeh, ktory urcite nie je zly, avsak popri spominanych pozitivach ustupuje do pozadia, comu nepomaha ani jeho viacmenej sterilne prevedenie na obrazovku. Moon sa mi sledoval velmi prijemne, avsak dieru do mna nespravil. 3,5/5* ()

agathon

Moc nevím, co si o tom myslet. Postmoderní (slovo, které se už mimochodem dost dlouho snažím odnaučit, protože je v mnohém zavádějící, ale nešť) mix Solaris, Sunshine a... ja vlastně nevím. On totiž asi po půl hodině následuje zajímavý zvrat v ději, který se nedá příliš dopředu odhadnout - ne proto, že by byl úplnou novinkou v ranku sci-fi, ale spíš protože se mu poměrně dobře daří asi dalších patnáct dvacet minut filmu předstírat, že jde ve skutečnosti o úplně jiný tip zvratu. a když tedy konečně po asi padesáti minutách filmu pochopíte, o co že vlastně na téhle vizuálně velmi vychytané vesmírné základně jde, musíte snímek ocenit přinejmenším ze scenáristického hlediska. Bohužel tím, že film se koncentruje vlastně po celou dobu na jednu zásadní hru s distribucí informací a dezinformací (hrdinovi i divákům), získal jsem nakonec dojem, jakoby celá ta mystická atmosféra (především podpořená výtečnou hudbou) měla pouze zakrývat fakt, že ve skutečnosti nejde o nic víc, než jakousi celovečerní epizodu Krajních mezí nebo čeho, jíž dominuje právě jen ten jeden nápad... Navíc ani psychologická stránka věci u mne vlastně nefungovala, protože při této (lehký spoiler alert!!!!!!) povaze hrdinovy osobnosti se s ním těžko lze nějak stotožňovat a řešit zásadní otázky lidství, rodiny atd. Nicméně docela doporučuji shlédnout, protože jako ukázka velmi staromilského filmového stylu a nadšené "kulisovky" je to koukatelné. ()

Dannysek4U

Ne ze bych tenhle kousek filmariny nectil, ma to feeling stary skoly, neni zas tak snadny predvidat, co se stane, robutek s hlasem Spaceyho je sympatak a kamos, par vazne zajimavejch napadu... a presto me to nejak nechytlo. Mozna kvuli Rockwellovi, mozna proto, ze me prava klonu na zivot prilis nezajimaj a tim padem mi zapletka prijde slaba, mozna kvuli tempu filmu... no proste jsme si nesedli. ()

Mute už je za rohem

04.05.2014

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)